TEST DRIVE<>
082012<><>

Samsung Series 9 (NP900X3C)

Devetka za čistu desetku

Bilo to očekivano ili ne, Samsung je početkom ove godine na sajmu CES u Las Vegasu podigao veliku prašinu. Korejski gigant, kojeg pre svega povezujemo sa mobilnim telefonima, televizorima i kućnim aparatima, zadivio je svet svojim prenosnicima Series 9, koji su toliko tanki i lagani da se od njih čak može postideti i neprikosnoveni MacBook Air. Čekanje od nekoliko meseci konačno se isplatilo, jer smo među prvima u svetu imali prilike da isprobamo ovu nesvakidašnju Samsungovu kreaciju, koja retko koga može da ostavi bez komentara.

Prva dilema kada u ruke uzmete jedan ovakav prenosnik jeste to u koju ga kategoriju svrstati? Jasno je da je on najbliži ultrabookovima, ali ako ga uporedite sa drugim modelima dostupnim kod nas i u svetu, on i te kako odskače od svega do sada viđenog. Možda je najbolje Samsungov Series 9 okarakterisati kao ultraultrabook, mada to veoma rogobatno zvuči. Nama je u ruke dospeo prenosnik oznake NP900X3C, baziran na dvojezgarnom procesoru Ivy Bridge Core i5-3317U, čije su specifikacije frekvencija 1,7 GHz (do čak 2,6 GHz u Turbo modu!), 3 MB Intelove SmartCache memorije i potrošnja od svega 17 W. On je uparen sa čipsetom HM76, koji ćemo viđati verovatno u 90 odsto prenosnika baziranim na platformi IB, i 4 GB radne memorije, što je sasvim dovoljno za udoban rad u poslovnim aplikacijama. Za skladištenje se brine Sandiskov SSD od 128 GB, koji ostvaruje impozantne rezultate na benchmark testovima, a utisak je takođe fenomenalan u realnom radu. Kvalitet prikaza ekrana rezolucije 1600 x 900 nas je oduševio. Reč je o PLS mat panelu, kojem se ama baš ništa ne može prigovoriti – kontrast, prikaz boja, ravnomerno osvetljenje, uglovi gledanja, sve je to za najvišu ocenu, i ako bismo baš hteli da zakeramo, mogli bismo da navedemo podatak da u prodaji možete naći i ZenBook sa Full HD displejom ili da Apple odskora u ponudi ima prenosnike MacBook Pro sa ekranom Retina. Ipak, takve konstatacije su apsolutno nepotrebne, jer Series 9 ima sliku kakvu samo možete poželeti, a nekoliko stotina dodatnih piksela koji mu nedostaju u odnosu na pomenute konkurente nikako se ne mogu okarakterisati kao mana. Jasno je da zbog veoma tankog kućišta nije bilo mesta za optički uređaj, ethernet ili VGA konektor, ali je dobro to što je Samsung ova poslednja dva „problema” rešio posebnim adapterima. Pohvalno je i to što se u tom slučaju ne koriste ugrađeni USB portovi, te ćete moći da povežete i do dve periferije uz eksterni monitor ili mrežu. Na ugrađene zvučnike nismo imali zamerke. Evidentno je da su oni slabiji od HP-ovog (Beats Audio) ili Asusovog (Bang & Olufsen ICEpower) rešenja, ali će i te kako poslužiti za gledanje filmova ili slušanje muzike.

Teško je rečima opisati kakav će utisak kod vas izazvati Samsungov Series 9 kada ga budete uzeli u ruke. Prema našem mišljenju, reč je o još jednom kompjuterskom savršenstvu, koje može rame uz rame da stane sa MBA ili Zenbook ultrabookovima, ali njih nadmašuje svojim dimenzijama i težinom. Kućište je urađeno u unibody maniru, sa blago zaobljenim ivicama, a odličan vizuelni doživljaj kompletira izbor boja – mat tamnoplava dopunjena je crnom bojom, uz srebrne bočne strane, jednom rečju, odlično. Pored toga što doprinosi izgledu, aluminijum je garant i besprekorne izrade, i ma koliko da smo mi pokušavali da nađemo deo gde se Series 9 ugiba, jednostavno nismo u tome uspeli. Još jednom napominjemo to da prenosnik kao celina izgleda fenomenalno, toliko dobro da čak ni najzagriženiji fanovi „jabuke” neće moći Samsungu da ospore dizajnerski uspeh. Chicklet tastatura takođe je kod nas pobrala pohvale zbog veličine tastera, odmerenog hoda, ali i velikog ’Entera’, koji ne zatičemo često kod ultrabookova. I touchpad zaslužuje visoku ocenu, pre svega zbog svoje preciznosti, ali implementacija multitouch pokreta svakako mora još da napreduje kako bi dostigla Appleovu. Primetili smo da kod velikog opterećenja CPU-a srednji deo prenosnika zna da se zagreje, ali to nije nešto što će vam praviti nelagodnosti tokom korišćenja. Sa debljinom od svega 12,9 mm i masom od čak 1,16 kg, Samsungov Series 9 je najmanji i najlakši trenutno dostupan ultrabook, pa nema nikakve dileme oko toga što korejski gigant za „look and feel” zaslužuje najvišu ocenu.

Na softver nećemo preterano trošiti reči jer i ovaj ultrabook ima standardnu postavu – sedmica, Office Starter 2010 itd. Samsung uz ovaj prenosnik isporučuje i par svojih utillityja, koji ne opterećuju sistem, i to su uglavnom programi za enkripciju hard diska ili neka sitnija podešavanja OS-a. Utisak prilikom višednevnog korišćenja za svaku je pohvalu – SSD i Intelov procesor i5 pokazali su se kao odličan izbor, jer će svaki vaš zahtev biti trenutno ispunjen. Bili smo zadovoljni i autonomijom (skoro četiri sata), što je veoma dobar rezultat imajući u vidu to da je u ovako malo kućište smeštena četvoroćelijska baterija.

Da li treba pisati još hvalospeva o Samsungovom prenosniku Series 9 u zaključku? Iako smo više puta u ovom tekstu hvalili na sav glas ovaj ultrabook, još jednom ćemo napomenuti to da smo imali prilike da isprobamo IT remek-delo i da korejski gigant svakako treba što više da se posveti proizvodnji računara. Naravno, dolazimo i do dela kada moramo da prodiskutujemo njegovu cenu. Ona je, očekivano, ogromna i sigurno nedostižna za veliki broj kupaca u Srbiji, ali za najbolje se uvek mora odvojiti pozamašna svota novca, a Series 9 upravo to i jeste – on je među najboljima.

Petar MARINKOVIĆ

 
GeForce GT610, GT620, GT630, GT640, Gainward
LC-Power Cosmo Cool LC-CC-83, LC-CC-94; Cooler Master TX3 EVO, Gemin II M4, Hyper 212 EVO, Gemin II SF524, Hyper 612 PWM
LG M2352D-PZ
Samsung Series 9 (NP900X3C)
Šta mislite o ovom tekstu?
Freecom Hard Drive Sq 2 TB
Gembird UNS-1 USB Network Server
Xerox Phaser 3010
Titan TTC-G21T i TTC-G9TZ
Telenor Modem 42 (ZTE MF681)
Blueberry BoomCat BC-08
Canyon Volume linija
Elecom USB 3.0 SuperSpeed Docking Station, Viewcon USB to SATA+IDE
Vivanco High Speed HDMI Cable
Steelseries Kana i Roccat Savu
Samsung BD-E8500/ZF

Procesor:
Intel Core i5-3317U
Čipset:
Intel HM76
Memorija:
4 GB DDR3-12800
HDD:
Sandisk SSD 128 GB
Grafika:
Intel HD 4000
Optika:
nema
Ekran:
13,3” 1600 x 900 400 nit
Zvuk:
Realtek High Definition Audio
Ethernet:
ima (uz adapter, 10/100/1000 Mbit/s)
Wireless/bluetooth:
Intel Centrino Wireless-N 6235 (802.11b/g/n) / ima (4.0)
Konektori (položaj):
microHDMI, USB 3.0 (levo), USB 2.0, SPK/MIC (desno)
Dimenzije/masa:
313 x 218 x 12,9 mm / 1,16 kg
Baterija:
4-cell 44 Wh
Software:
Microsoft Windows 7 Home Premium x64 SP1, Microsoft Office 2010 Starter, CyberLink YouCam, Norton Internet security u trajanju od 60 dana, Samsungovi uslužni programi
Dodatno:
1,3 MPx web kamera, 4 u 1 (MMC/SD/MS/ MS Pro) čitač kartica, adapteri za LAN i VGA
Proizvođač:
Samsung
Kontakt:
Samsung Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera