Intel ultrabookove pozicionira između netbookova i „klasičnih” notebookova, i kaže da su njihove glavne karakteristike duga autonomija, izrazita mobilnost, ali i zadovoljavajuće performanse. „Prosečan” ultrabook ima SSD disk, dijagonalu 13,3 inča, lišen je optike i debeo je do 2 cm. Acer je rešio da izađe iz tih okvira predstavljanjem 15,6-inčnog ultrabooka, koji zadržava dobre strane svojih kolega (debljinu i autonomiju), ali ima veći ekran i, što je najbitnije, diskretnu grafiku, sasvim dovoljnu za aktuelne igre. Crysis sa high detaljima na prenosniku debelom kao sveska A4 formata, koji ne košta kao polovan „golf 2”, napravljen devedesetih godina prošlog veka? Oh da, i to je moguće.
Pun naziv ovog Acerovog smelog poduhvata glasi AcerTimeline Ultra M3-581TG. Predugačko, čak i za one ljubitelje gedžeta koji pamte svaki podmodel i sufiks Asusovih laptopova ili sve nazive HTC-ovih pametnih telefona, od dana Windows Mobilea pa do modernih Androida. Moglo je, a i moralo je kraće, naročito kada se ima u vidu to da nakon ovog ogromnog imena proizvoda sledi i četvorobrojni sufiks preko kojeg ćete se orijentisati u hardveru specifičnog primerka. Nama je u ruke zapao laptop koji se završava na 6736 i koji, kako smo saznali na Internetu, spada u srednju klasu jer nema SSD disk i brži i7 procesor. I dok smo drugu činjenicu u startu okarakterisali kao detalj za kojim ne vredi previše plakati, žao nam je što nismo mogli da isprobamo model sa SSD-om, jer će se u ovim Acerovim ultrabookovima naći Lite-On drajvovi sa Marvelovim kontrolerom koji postižu spektakularne brzine. Testirani primerak bio je opremljen Intelovim procesorom Core i5-2467, najčešćim CPU-om u ultrabookovima, a zanimljivo je i to što je Acer ovaj Sandy Bridge procesor upario sa novim čipsetom HM77, koji je deo nadolazeće arhitekture Ivy Bridge. U Aceru su mislili i na one sa plićim džepom, pa je moguće odabrati i primerak sa procesorom Core i3 i bez diskretne grafike. Timeline Ultra M3-581TG je, kao što smo već napomenuli, prvi ultrabook sa zasebnim grafičkim čipom, a ujedno i prvi prenosnik koji srećemo sa grafikom iz nVidijine serije 600M, kojoj smo posvetili zaseban tekst. Reč je o čipu 640MGT sa 1 GB DDR3 memorije, baziranom na arhitekturi Kepler, koji, iako pripada srednjem segmentu, nema problema da ostvari dovoljan FPS u novijim igrama, doduše u nižoj, 720p rezoluciji. Ekran dijagonale 15,6 inča verovatno je najslabija tačka ovog prenosnika. Njegove mane, poput veoma loših uglova gledanja ili niske rezolucije (1366 x 768), nekako upadaju u prvi plan, jer su osvetljenje i kontrast prosečni i nedovoljni za visoku ocenu. Nakon odličnog uvoda sa hardverom, naša očekivanja bila su ogromna, a sasvim skromni kvalitet prikaza poprilično nas je razočarao. Uprkos debljini od svega 20 mm, našlo se mesta i za optički uređaj, što je za svaku pohvalu, ali se negde izgubio VGA konektor. Iako su zvučnici reklamirani nalepnicom Dolby, oni nisu ostavili neki impozantan utisak na nas, te bez obzira na to što zvuče bolje od „klasičnih” koje viđamo kod jeftinijih prenosnika, nikako se ne mogu meriti sa Asusovim ICEpower ili HP-ovim Beats podsistemima.
Za razliku od prvog Acerovog ultrabooka, modela Aspire S3 koji je prilično ličio na prestižni MacBook Air, tajvanski dizajneri su se kod prenosnika Timeline Ultra M3-581TG odlučili za drugačiji pristup. Mat crna prekriva skoro ceo laptop, ako izuzmemo tamnosivu koja se prostire između crnih tastera. Iako smo slična rešenja videli nebrojeno puta do sada, naročito kod poslovnih prenosnika, Acerov adut je u tome što drugi ultrabookovi teže da se što više približe „Jabuci”, te će Timeline Ultra M3 barem neko vreme odskakati u svom segmentu. Svideo nam se minimalistički pristup, jer laptop ne poseduje dodatne kontrolne tastere ispod ekrana, a čak je i taster ’Power’ pomeren na prednju bočnu ivicu. Izrada je prosečna. Iako je poklopac od aluminijuma, visoku ukupnu ocenu narušavaju primetna ugibanja plastike s donje, odnosno s leve strane, gde je smeštena optika. Ipak, sigurno je da bi izrada slična onoj kod Zenbooka i te kako podigla cenu, a Acer baš to nije želeo, kao ni kod svog prethodnog ultrabooka. Tastatura kao da je preslikana sa Acerovog ultrabooka Aspire S3. Tasteri imaju nešto plići hod, popularne „strelice”, tasteri ’Shift’ i ’Enter’ manjih su dimenzija, ali je kucanje udobno. Zahvaljujući većem ekranu, našlo se mesta i za numerički deo, što će ekonomisti sigurno ceniti. Touchpad je veoma precizan, ali takođe sa nešto plićim hodom tastera, na šta se morate navići. Tokom svakodnevne upotrebe kada se ne koristi diskretna grafika, laptop je tih i hladan, ali se situacija menja kad pokrenete neku igru. Zagrevanje je primetno, naročito na desnom kraju prenosnika, a ni buka nije zanemarljiva, mada se takva situacija i očekivala, imajući u vidu izrazito male dimenzije kućišta laptopa.
Kao što možete videti u grafikonima, testirani Timeline Ultra M3-581TG može bez problema da se izbori sa novijim igrama pri velikom broju detalja, ali ako želite igranje u višim rezolucijama, izabrani GeForce GT 640M neće biti dovoljan. Pored rezultata nove nVidijine diskretne grafike, najviše nas je zanimala autonomija, koja je takođe za svaku pohvalu. Skoro četiri sata bez punjača je moguće surfovati Webom, slušati muziku ili raditi u Office aplikacijama, što je odličan rezultat kada se ima u vidu veća dijagonala ekrana. Igranje na bateriji ne preporučujemo, ali ćete čak i u tom slučaju „preživeti” oko dva sata bez potrebe za strujnom utičnicom.
Acer zaslužuje naše iskrene čestitke jer se osmelio da ultrabookove obogati diskretnom grafikom i većim ekranima. Iako je Timeline Ultra M3-581TG zbog cene morao da žrtvuje kvalitet prikaza i rezoluciju displpeja, odnosno da bude nešto lošije izrade i skromnije tastature/touchpada, ne sumnjamo u to da će i sa tim manama bez problema naći svoj put do gomile korisnika koji žele prenosnik koji može da posluži i za igranje. Mislimo da veliki broj igrača upravo priželjkuje ovakav notebook i smatramo da je pitanje dana kada će se i drugi proizvođači prikloniti ovom trendu.
Konektori(položaj): 2 x USB 2.0, USB 3.0, HDMI, SPK/MIC (pozadi)
Dimenzije/masa: 20 x 376 x 253 mm / 2,03 kg
Baterija: 6-cell 4850 mAh 10,8 V
Software: Microsoft Windows 7 Home Premium x64 SP1, CyberLink Media Espresso, McAffee Family Protection u trajanju od 60 dana, Norton Online Backup, NTI Media Maker 9, Acerovi uslužni programi
Dodatno: 1,3 MPx web kamera, 4 u 1 (MMC/SD/MS/MS Pro) čitač kartica
Proizvođač: Acer (www.acer.com)
I staro i novo
nVidia je označila 22. mart ove godine kao datum kada će svetu predstaviti svoju najnoviju kreaciju – arhitekturu Kepler, odnosno novu generaciju GeForce čipova. Američki gigant našao se na teškom zadatku nakon uspešnog Fermija, jer je bilo potrebno smanjiti dimenzije čipa i potrošnju, a unaprediti performanse. Mobilne verzije su okupljene u seriji 600M, a nVidia ih je dodatno podelila u dve grupe, Performance i Enthusiast, čija imena sama preciziraju ciljnu grupu. Ipak, od tri čipa koja su namenjena hard-core gejmerima, čak su dva stari proizvodi sa novim nalepnicama – GTX 675M i GTX 670M zapravosu stariji Fermi GPU-ovi iz serije 500, a jedino je GTX 660M baziran na novom Kepleru sa proizvodnim procesom 28 nm. Ovaj podatak ne treba da vas obeshrabri, jer su sva tri rešenja, barem na papiru, odličan izbor za igrače, čak i za one koji žele da užiaju u Full HD rezoluciji. Modeli Performance prepoznaju se po sufiksu GT, ali se oni moraju dalje podeliti u srednji i niži segment. Srednji (GT 640M LE, GT 640, GT 650M) zasnovani su na Kepleru, izrađeni su u 28 nm, podržavaju do 384 CUDA jezgara i razlikuju se po brzini GPU-a, dok su sporiji (GT 635M, GT 630M, GT 620M), takođe reciklirani stariji modeli zasnovani na starom, dobrom Fermiju i krupnijeg su proizvodnog procesa. Na primeru Acerovog 15,6-inčnog ultrabooka videli smo da GT 640M, koji je „prava šestica”, može mnogo i naslućujemo da će i drugi Kepler mobilni GPU-ovi opravdati hajp koji se oko njih stvorio. Američka kompanija poslužila se, doduše, jeftinim marketinškim trikom, ali to rade gotovo sve IT kompanije današnjice, pa se nVidiji ne može previše zameriti. Naravno, naše primedbe će izostati sve dok na delu ne vidimo mobilni GTX 680, za koji se nadamo da će se pojaviti i u „prenosnoj” verziji, jer bi bila prava šteta da nakon impozantnih performansi ovog desktop GPU-a ne vidimo isti čip i u prenosnicima.