TEST DRIVE<>
052012<><>

Asus N56VM

Tajvanac u trendu

Iako Intel već duže vreme nema pravog konkurenta, ovaj američki gigant nikako ne sedi skrštenih ruku. Sandy Bridge bio je apsolutni pogodak, i to kako kod prenosnih tako i kod „stabilnih” računara, i taman kada smo pomislili da ovaj proizvođač nema šta više revolucionarno da nam prikaže u 2012. godini, broj 1 u svetu procesora nas je razuverio. Nova arhitektura Ivy Bridge donosi pregršt novina, koje smo imali prilike da isprobamo na novom članu Asusove N porodice oznake N56VM.

Moramo priznati da nas je tajvanski proizvođač dobrano razmazio svojim poslednjim laptopovima N5X. Pored dobro odabranog hardvera, Asus je podigao i kvalitet izrade na znatno viši nivo, popravio je dizajn kako bi kreirao svoj prepoznatljiv stil, a tu i tamo ubacio je i pokoju inovaciju kako bi odskakao od konkurencije. Sve navedeno važi i za nove prenosnike NX6 – pored najnovije Intelove arhitekture, prisutni su i diskretni čipovi iz tek predstavljene nVidijine serije 600M, čime su zagarantovane odlične performanse. Takođe, korisnici će moći da biraju i dijagonalu i rezoluciju ekrana, optički uređaj, veličinu i tip hard diska, ediciju Windowsa – ukratko rečeno, do detalja mogu da prekonfiguriše svoj budući laptop kako bi on u potpunosti odgovarao njihovim potrebama, ali i džepu.

Mi smo imali sreće da testiramo model sa četvorojezgarnim Core i7-3610QM frekvencije 2,1 GHz (do čak 3,3 GHz u Turbo modu). Kako smo mobilnom Ivy Bridgeu ostavili prostor u zasebnom tekstu, u ovom vas nećemo opterećivati detaljima, samo ćemo napomenuti to da je dobitak u performansama u odnosu na procesore SB Core i7 i te kako primetan. Modeli N56 sa sufiksom VM, koje smo i mi „mučili”, sadrže nVidijinu grafiku GeForce GT 630M, koja pripada nižem srednjem segmentu, ali ipak može da posluži za igranje, naravno, uz poneki kompromis u vidu smanjenja rezolucije, odnosno detalja. Korisnici koji su više okrenuti gejmingu trebalo bi da potraže N56VZ sa bržim diskretnim čipom GeForce GT 650M, koji bi, sudeći prema specifikacijama, trebalo da bude dovoljan za više nego udobno igranje. Pored 6 GB radne memorije, Asus je ovaj model opremio i Seagateovom hard diskom od 750 GB čiji su kapacitet, ali i brzina za svaku pohvalu. Ekran je jedan od glavnih aduta testiranog prenosnika. Iako je pred nama bio Full HD displej, što je samo po sebi za divljenje, nas su više oduševili njegovo osvetljenje (deklarisano na 300 cd/m2), bogate boje (kolor gama čak 72 odsto), odlični uglovi gledanja i činjenica da je mat tipa, bez imalo refleksije. Retki su prenosnici, poput HP-ovog 17-inčnog Elitebooka, koji su bolji od testiranog Asusa N56VM, te tajvanski proizvođač za svoj rad zaslužuje naše iskrene čestitke. Naravno, neće svi moći sebi da priušte ovu ekskluzivu, te je za njih tajvanski gigant namenio skromniji 720p displej. Kako wireless čip nije potpisao Intel, izostala je nalepnica Centrino, što i nije preveliki minus. Asusov N56 je i prvi laptop koji srećemo sa svim USB 3.0 portovima, što je specifikacija platforme Ivy Bridge. Kao i prethodni N-series prenosnici tajvanskog proizvođača, i N56 notebookovi mogu se pohvaliti odličnim Bang & Olufsen zvučnicima ICEpower, a uz njih se isporučuje i eksterni subwoofer SonicMaster, sa kojim je uživanje prilikom gledanja filmova ili igranja kompletno.

Dok su prethodni Asusovi N modeli ličili jedni na druge, N56 je totalna suprotnost. Zbog aluminijumskog kućišta, crne backlit tastature i crnog okvira oko ekrana ne možemo reći da N56 ne podseća na MacBook Pro prenosnike, ali je Asus ovom modelu dodao i svoj lični pečat u vidu reljefnih zvučnika, mat crnog poklopca i touchpada, koji je urađen od koncentričnih krugova. Prema našem mišljenju, reč je o nesumnjivo najlepšem Asusovom prenosniku do sada i sigurno jednom od najdopadljivijih laptopova sa kojima smo se susreli. Naše mišljenje deli i žiri koji dodeljuje prestižnu nagradu Red Dot, jer je Asus N56 pobrao ovo laskavo priznanje za 2012. godinu. Izrada je besprekorna. Pored aluminijuma, korišćena je kvalitetna plastika, a zanimljivo je i to što su držači specijalno urađeni od legure cinka kako bi laptop bio još izdržljiviji. Chicklet tastatura može se, pored pozadinskog osvetljenja (tri nivoa jačine svetla), pohvaliti i veoma udobnim hodom, velikim tasterom ’Enter’ i numeričkim delom. Touchpad takođe zaslužuje sve pohvale zbog svoje preciznosti, dobro odmerene površine i multitouch pokreta koji se mogu praviti sa tri prsta. Tasteri touchpada ugrađeni su u njega i na njih nismo imali neke velike zamerke, mada je ipak potrebno određeno vreme navikavanja. Zahvaljujući manjem proizvodnom procesoru najnovijih čipova iz Intela i nVidije, ali i dobrom Asusovom rashladnom rešenju, laptop se nije previše zagrevao prilikom igranja, a ni buka koja nastaje u tim situacijama nije nam previše smetala.

Ivy Bridge je u kombinaciji sa novim nVidijinim čipom svakako opravdao naša očekivanja. Iako diskretna grafika u testiranom laptopu nije dovoljna za udobno igranje u Full HD rezoluciji, to ne treba uzimati kao manu jer je reč o sporijem čipu. Što se tiče autonomije, Intel i Asus nisu podbacili, jer je dobijeno vreme izuzetno dobro ako se imaju u vidu hardver prenosnika i rezolucija ekrana.

Naše iskrene čestitke zaslužuju i Intel i Asus. Intel, jer je na pravi način penzionisao Sandy Bridge, a Asus jer nastavlja da napreduje i konstantno poboljšava svoje proizvode. Testirani N56VM, pored snažnog hardvera, ima i odličan ekran, besprekornu izradu i atraktivan izgled. Nešto sporija grafika, prema našem mišljenju, nije minus, jer Asus gejmerima nudi model i sa snažnijim čipom, što je takođe vredno pomena. Iako još nismo imali prilike da vidimo prenosnike Ivy Bridge najljućih konkurenata, mišljenja smo da će protivnici morati debelo da se pomuče da nadmaše novu seriju N56 tajvanskog giganta.

Petar MARINKOVIĆ

 
Intel Core i5 3570K
GeForce GTX 680, Asus GTX680-2GD5
Gigabyte G1.Sniper M3
Asus N56VM
Šta mislite o ovom tekstu?
Acer Timeline Ultra M3-581TG-6736
Logitech HD Webcam C615 i HD Webcam Pro C920
Elecom Bluetooth Handsfree Car Kit
Wacom Intuos5 Touch Medium (PTH-650)
Creative Sound Blaster Recon 3D (USB i PCI-E)
Kingston DataTraveler Locker+ 4 GB
Verbatim Traveller Portable Hard Drive 750 GB
Prestigio Nobile PER3162BN
Media-Tech Color USB Hub
Kingston ssdNow 200 V+
Viewcon DisplayPort to DVI, DisplayPort to HDMI, Wiretek Mini DisplayPort to HDMI
Logitech Touch Mouse M600
Logitech Harmony 200
Speedlink Libera

Specifikacija
Procesor: Intel Core i7-3610QM
Čipset: Intel HM77
Memorija: 6 GB DDR3-12800 Samsung
HDD: Seagate 750 GB 7200 rpm 16 MB
Grafika: Intel HD 4000 + nVidia GeForce GT 630M 2 GB DDR3
Optika: Matshita BD-CMB UJ141AF (CD-ROM 24x, CD-R 20x, CD-RW 20x, DVD–ROM 8x, DVD±R 8x, DVD±RW 6x, DVD±R DL 4x, 4x BD±R, 4x BD±RE, 2x BD±R DL )
Ekran: 15,6” 1920 x 1080
Zvuk: Realtek High Definition Audio
Ethernet: Atheros (10/100/1000 Mbps)
Wireless/Bluetooth: Atheros (802.11b/g/n) / da (3.0)
Konektori (položaj): VGA, HDMI, 2 x USB 3.0 (levo), SPK, MIC, 2 x USB 3.0 (desno)
Dimenzije/težina: 380 x 255 x 32,4-32,9 / 2,7 kg
Baterija: 6-cell 5200 mAh 10.8v
Software: Microsoft Windows 7 Home Premium SP1 x64, Microsoft Office Starter, probna verzija Trend Micro Titanium Security u trajanju od 60 dana, Asus uslužni programi
Dodatno: 1.3 MPx web kamera, 5-u-1 (MMC/SD/MS/MS Duo/MS Pro) čitač kartica, Bang & Olufsen ICEpower zvučnici, eksterni subwoofer
Proizvođač: Asus (www.asus.com)
Kontakt: Asus Srbija (www.asus.rs)

Sandy Bridge u penziji
Intel je spremio pregršt novotarija za Ivy Bridge, svoju arhitekturu za 2012. godinu. Proizvodni proces dodatno je smanjen i sada je 22 nm, a to je postignutno korišćenjem tri-gate tranzistora koji omogućavaju manje čipove s nižom potrošnjom, uz zadržavanje performansi. Druga velika vest jeste potrošnja (Thermal Design Power), koju proizvođači mogu kontrolisati po želji. Pored nominalnog, procesori imaju i dva konfigurabilna TDP-a, minimalni i maksimalni. Na primer, proizvođači mogu da poboljšaju performanse procesora ako omoguće dodatno hlađenje koje će izdržati maksimalni TDP ili autonomiju ako se odluče da ispoštuju minimalnu konfigurisanu potrošnju. Ova promena biće veoma zanimljiva kod ultrabookova i high-end procesora, gde treba, u zavisnosti od situacije, insistirati na brzini, odnosno dužem radu na punjaču. Ivy Bridge donosi i novu integrisanu grafiku oznake Intel 4000, koja podrazumeva kompletnu podršku za DirectX 11 i OpenGL 3.1 i može se podičiti sa 16 execution jedinica (12 kod SB) i većim brzinama, mada ne verujemo da će one biti dovoljne za bilo kakvo ozbiljnije igranje. Novi čipsetovi, koje možete prepoznati po početnom broju 7 u imenu, sada imaju isključivo USB 3.0 portove, podržavaju PCI Express 3.0 i bržu DDR3-1600 memoriju. Nomenklatura nije pretrpela izmene – i dalje je prisutna podela na procesore Core i3/i5/i7, sa novim četvorocifrenim oznakama. Iako smo zasad imali prilike samo da isprobamo jedan četvorojezgarni i7 (3610QM), jasno je da su dobici u performansama poprilični, a da autonomija nije žrtvovana, što je takođe veoma bitno. Ipak, pre nego što damo konačan sud o tome da li je Ivy Bridge vredan ogromnih hvalospeva, treba da sačekamo jeftinije procesore i3 i i5, koje ćemo ipak najviše sretati u prenosnicima na srpskom tržištu i koji su verovatno i najbitniji domaćoj populaciji.

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
PCMark Vantage
Sisoft Sandra Professional 2012
Company of Heroes DX10 Ultra High
Crysis DX10 High
FarCry 2 DX10 Ultra High
World in Conflict DX10 Very High
Trajanje baterija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera