PHONE ZONE<>
012011<><>

HTC HD7

Minut do 12

Kraj 2009. godine Microsoft je sačekao sa manje od 10 odsto udela na svetskom tržištu pametnih telefona. Više nego poražavajuća činjenica za jednog od začetnika trenda „džepnih” računara. Windows Mobile je krpljen nekoliko puta, zaključno sa poslednjom verzijom 6.5. Pojedini telefoni, kao što je HTC HD2, jedan od hitova 2009. godine, uspevali su da staroj i tromoj platformi WinMo udahnu život, ali je rez ipak morao da se napravi i da se krene od nule. Microsoft je izdvojio velika sredstva za kreiranje sasvim novog operativnog sistema nazvanog Windows Phone 7. Pominje se cifra od 500 miliona dolara koja je utrošena samo za reklamiranje novog proizvoda, a tokom cele 2010. godine bili smo bombardovani gomilom podataka šta će nam sve WP7 doneti. Prvi WP7 telefoni ugledali su svetlost dana prošlog novembra, a na launchu je korisnicima ukupno bilo dostupno desetak modela. Za naše prvo iskustvo sa sistemom Windows Phone 7 treba da zahvalimo Telenoru, koji je korisnike u Srbiji obradovao telefonom HTC HD7.

HTC HD7 u mnogo čemu podseća na HTC HD2, kojim smo svojevremeno bili očarani (SK 12/2009). Prvo što ćete zapaziti jeste veliki 4,3-inčni ekran, ispod kog su postavljeni tasteri osetljivi na dodir. Microsoft je propisao da svaki WP7 telefon mora da ima tri funkcijska tastera – ’Back’ za povratak korak unazad, ’Search’ za pretragu i taster ’Windows’ pomoću kog se vraćate na početni ekran. Telefon je oivičen metalom koji, pored dopadljivog izgleda, doprinosi i čvrstini telefona. Zadnja strana uređaja je gumirana i zahvaljujući tome telefon odlično leži u ruci. Jedini detalj koji nam je zasmetao kod izrade jeste poklopac baterije koji je izrađen od poprilično tanke plastike i koji deluje kao da će se veoma lako polomiti. Sve drugo je za čistu desetku, što smo, naravno, i očekivali od tajvanskog giganta čije telefone uvek karakteriše besprekorna izrada. Dimenzije telefona iznose 122 x 68 x 11 mm. Njegovom debljinom bili smo oduševljeni, ali ne i širinom i masom od čak 162 grama, zbog čega HD7 teško staje u džepove pantalona. Ako vas dimenzije odbijaju od ovog telefona, ne očajavate. HTC u svojoj ponudi ima još četiri Windows Phone 7 uređaja – 7 Pro, Mozart, Surround i Trophy, koje odlikuju ekrani manjih dijagonala. Onima koji preferiraju hardverske tastature sigurno će biti zanimljiva „profesionalna sedmica”, mada i drugi modeli imaju i te kako šta da ponude.

HTC HD7 se od svog starijeg brata HD dvojke ne razlikuje mnogo ni u hardverskom smislu. Srce sistema i dalje čini procesor Snapdragon, a jedino je RAM povećan na 576 MB. Windows Phone 7 trenutno ima podršku samo za Qualcommov 1 GHz procesor, pa telefoni koji su sada u prodaji dele skoro identičan hardver. Mnogi će reći da ovakav pristup onemogućava dalji razvoj platforme, ali istovetan hardver smanjuje probleme programerima i time doprinosi optimizovanijem operativnom sistemu. Osam GB ugrađene memorije je propisani minimum za Windows Phone 7, što je HTC kod telefona HD7 i ispoštovao. Iako Microsoftovi programeri nisu predvideli korišćenje slota za memorijske kartice u WP7 okruženju, ugrađena interna memorija je upravo microSD kartica. U čemu je caka? Odvrtanjem šrafova sa donjeg dela poleđine telefona možete doći do microSD slota, na kojem se nalazi upozorenje da njegovim modifikovanjem možete izgubiti garanciju. Na Internetu već ima vodiča kako da iskoristite kartice do 32 GB umesto one koja je ugrađena, ali mi nismo imali hrabrosti da ovaj hack i isprobamo. Ipak, u današnje vreme, kad samo mape raznih navigacionih programa koji koriste GPS čip zauzimaju i po nekoliko gigabajta, 8 GB interne memorije jeste malo i možda vredi razmisliti o ovom „apgrejdu”. Ekran rezolucije 800 x 480 piksela sigurno nije najjači adut ovog telefona. Reč je o panelu Super LCD, koji poprilično zaostaje čak i za klasičnim AMOLED panelima, a o AMOLED-ima sa prefiksom Super da i ne govorimo. Možemo da pohvalimo prirodne boje i sam prikaz je veoma dobar, ali on ne može da se poredi sa telefonima Samsung Galaxy S ili Wave. Osetljivost ekrana je na najvišem nivou, a i sam operativni sistem konačno je prilagođen kapacitivnim ekranima, što u prošlosti nije bio slučaj kod nekih Windows Mobile telefona. HTC-ove modele uvek krasi mnogo opcija za povezivanje, pa smo takvu situaciju zatekli i kod uređaja HD7. Iako se na Internetu mogu pročitati glasine da HD7 pati od istih problema sa gubitkom signala kao i iPhone 4 (tzv. stisak smrti), mi u praksi nismo imali nikakvih poteškoća. Zvuk u slušalici prilikom telefoniranja bio je kristalno čist, a signal nam je stalno bio, ako ne na maksimumu, onda dovoljno blizu njega ma kako mi držali telefon. Kvalitet fotografija kamere od pet megapiksela prijatno nas je iznenadio. Sigurno ima pametnih telefona koji prave bolje fotke, ali je HD7 definitivno najbolji „fotoaparat” među HTC-ovim telefonima. Moguće je i snimanje videa u rezoluciji 720p sa zavidnim frejmrejtom, što je takođe za svaku pohvalu. Baterija kapaciteta 1230 mAh će izdržati do dva dana umerenog korišćenja. Glavni potrošač je, naravno, veliki 4,3-inčni ekran, pa će smanjivanje osvetljenja i ograničeno korišćenje bežičnih konekcija znatno produžiti autonomiju.

Prva velika promena koju donosi WP7 jeste skroz novi korisnički interfejs nazvan Metro UI, čija je osiromašena verzija krasila multimedijalne plejere Zune. Više o operativnom sistemu možete da pročitate u tekstu u softverskom delu rubrike. Najveća mana platforme WP7 jeste odsustvo multitaskinga, a tu su i drugi sitni nedostaci u vidu odsustva mass storage moda i funkcija copy and paste. Takođe, bez instalacije Zune softvera, telefon će odbijati komunikaciju sa računarom, što je, prema našem mišljenju, prilično ograničavajuće. Ono što na softverskom planu razlikuje HTC-ove WP7 telefone od konkurencije jesu dodatne aplikacije, kojih ima nekoliko. Pored programa koji poboljšavaju kvalitet zvuka i raznih alatki za podešavanje telefona, ističe se i HTC Hub, koji je svojevrstan info pult i pružiće vam najnovije informacije o vremenu na vašoj lokaciji, vestima iz svih oblasti ili akcijama. Ne bismo mogli da kažemo da je ovaj program preko potreban, ali kako WP7 trenutno kuburi sa weather widgetima koji mogu da prikažu temperaturu na početnim ekranima, HTC Hub može da reši taj problem.

Microsoft je uvideo svoje greške iz prošlosti i čini nam se da je na pravi način pristupio osmišljavanju nove mobilne platforme. Kad se sve sabere, Windows Phone 7 obećava zbog dopadljivog korisničkog interfejsa i jednostavnosti korišćenja, ali ipak ima mana zbog kojih još ne može da parira iOS-u ili Androidu. Kompanija iz Redmonda je za prvu polovinu 2011. godine najavila veliki apdejt softvera koji treba da donese multitasking i druge karakteristike s kojima će se WP7 još više približiti vodećem dvojcu. HTC HD7 je odličan telefon, bez izrazitih mana, ali naš topli savet vam je da ne žurite i da sačekate i druge WP7 telefone kako biste imali potpunu sliku. Ne postoji badava stara srpska poslovica „Triput meri, jednom seci”.

Petar MARINKOVIĆ

 
Samsung Galaxy Tab
HTC HD7
Šta mislite o ovom tekstu?
Microsoft Windows Phone 7
EStrongs File Explorer
Pizza Collection

Operativni sistem:
Windows Phone 7
Ostalo:
Qualcomm Snapdragon 1 GHz, 576 MB RAM-a, 8 GB interne memorije, kapacitivni 4,3 inčni Super LCD displej rezolucije 800 x 480 (16M boja), Quad-band GSM, HSDPA, HSCSD, HSUPA, GPS sa aGPS-om, 5 MPx kamera sa autofokusom i dual blicom, Bluetooth 2.1, Wi-Fi 802.11b/g/n, micro-USB, Li-ion baterija kapaciteta 1230 mAh, akcelerometar
Proizvođač:
HTC
Kontakt:
Telenor
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera