TEST DRIVE<>
012008<><>

Genius GHT-S200 i SW-HF5.1

Zvučno okruženje

Genius GHT-S200
Genius GHT-S200
Na testu su se ovoga puta našla dva veoma ozbiljna modela 5.1 zvučnika firme Genius. U pitanju su GHT-S200 i SW-HF5.1.

Prvi sistem veoma je lepo dizajniran i predstavlja rešenje za veće prostorije. Sastoji se od vufera ozbiljnijih dimenzija (i težine), četiri satelita koji su na sopstvenim nogama i centralnog zvučnika, koji ima stalak i predviđen je da bude na nekoj ravnoj podlozi. Vufer je izrađen od sivog drveta sa masivnim hladnjakom na pozadini, a sateliti su od sive plastike na metalnim stalcima sa kružnim stopama, zaštićeni crnim fiksiranim mrežicama i visoki više od metra, tako da su usmereni direktno ka ušima korisnika dok ovaj sedi. Ovaj sistem razvija snagu od 200 W RMS. Sabvufer pokreće zvučnik od 8 inča jačine od 100 W, a satelite i centralni zvučnik pokreću po dva drajvera od dva inča (full range) i 1-inčni visokotonac, ukupne snage 20 W.

Na poleđini sabvufera nalazi se šest činčeva na koje se povezuje 5.1 zvučni izvor (npr. DVD plejer), dva puta po dva činča za stereo zvučne izvore (AUX1 i AUX2), šest „žabica”, na koje se povezuju zvučnici ovog sistema (golim žicama), prekidač za struju, strujni kabl, kao i osigurač od 1,6 A koji štiti sistem od oštećenja.

Na prednjoj strani vufera su dugme za aktiviranje sistema, kontrolu jačine zvuka, taster za izbor režima (kojim je moguće pojačavati odvojene grupe zvučnika u sistemu), kao i dugme za izbor ulaza kojim biramo šta slušamo (5.1 ili stereo ulaze).

Kablovi koji su isporučeni uz ovaj sistem su dobrog kvaliteta i dovoljne dužine, tako da prosečan korisnik ne mora da ih nastavlja da bi zvučnike postavio na odgovarajućoj udaljenosti. U paketu je takođe i kabl sa po šest činčeva na oba kraja, kojim je moguće povezati 5.1 izvor sa ovim sistemom, kao i kabl sa dva činča na jednom i malim, muškim stereo priključkom na drugoj strani, za stereo izvor.

Ovaj sistem takođe poseduje i daljinski upravljač, za koji je proizvođač isporučio dve AAA baterije. Na njemu je moguće obavljati sve osnovne funkcije: uključivanje i isključivanje, pojačavanje, izbor ulaza, trenutno isključivanje zvuka celog sistema...

Što se tiče samog zvuka, moramo da priznamo da ovaj sistem ipak lepše izgleda nego što svira. Daleko je od lošeg, ali jednostavno nije dovoljno dobar, bar ne koliko smo očekivali na prvi pogled. Basovi su masivni (što omogućava kvalitetan i veliki vufer), ali su srednji i visoki pomalo prigušeni i imate utisak kao da ih nešto sprečava da „prosviraju”. Glasnoća sistema je solidna, ali se pri ozbiljnijem pojačavanju primećuje izobličenje signala. Stekli smo utisak da je ovaj sistem namenjen korisnicima koji su zahtevniji po pitanju estetike nego akustike.

Genius SW-HF5.1
Genius SW-HF5.1 
Drugi sistem na testu je, pak, pravo osveženje na polju 5.1 zvučnih sistema za PC ili DVD plejere. U pitanju je ozbiljniji sistem, čije su sve kutije izrađene od tamnosivog drveta, sa fiksiranim crnim mrežicama. Sistem se sastoji od sabvufera većih dimenzija nego kod prethodnog sistema, dva prednja i dva zadnja zvučnika (koji su nešto manji od prednjih po zapremini), kao i od centralnog zvučnika koji je skoro duplo veći od prednjih. Vufer pokreće zvučnik od 6,5 inča snage 75 W, centralni zvučnik dva drajvera od četiri inča (full range) i jedan visokotonac od jednog inča. Prednje satelite pokreću drajveri od četiri inča (full range) i jednoinčni visokotonac, dok zadnje satelite pokreće full range drajver od tri inča i visoki od jednog inča. Snaga svih zvučnika u sistemu je po 15 W, a snaga sabvufera je 75 W, što celom sistemu daje snagu od 150 W RMS.

Na njegovoj poleđini nailazimo na tri stereo ulaza (po dva činča), na koje je moguće istovremeno povezati TV, konzolu za igre i CD ili MP3 plejer. Tu su takođe i dva ulaza za 5.1 zvučne izvore, jedan u vidu činčeva (6 komada), a drugi u vidu specijalizovanog konektora za kabl koji je isporučen u paketu i koji na jednoj strani ima tri mala muška stereo konektora, a sa druge strane taj specifični konektor. Ovo omogućava jednovremeno povezivanje DVD plejera i zvučne karte računara na ovaj sistem zvučnika. Pored ulaza, na poleđini vufera nalazi se osigurač od 2 A koji štiti sistem od preopterećenja, prilično robustan hladnjak, priključak za struju, kao i izlazi za zvučnike koji su izvedeni u vidu „žabica”, kao i kod prethodno opisanog sistema. Pored kabla za 5.1 zvučnu kartu, u paketu se isporučuju i tri stereo kabla sa činčevima, kao i kablovi za povezivanje zvučnika sa pojačalom u vuferu, daljinski upravljač i dve AAA za njega. Kablovi kod ovog sistema još su duži nego kod prethodnog i jasno se vidi da je ovaj sistem namenjen za veće prostorije,

Na prednjoj strani vufera nalaze se potenciometar za jačinu vufera, centralnog zvučnika, surround (zadnjih) zvučnika, taster standby, kao i tasteri za izbor zvučnog izvora DVD, TV, GAME, CD/MP3. Najveće iznenađenje za nas bio je motorizovani potenciometar za regulisanje ukupne glasnoće celog sistema. Kada se sistem aktivira, rotacioni potenciometar automatski se pojača za oko 15° od nule i tek onda se aktivira ceo sistem. Naravno, moguće ga je pokretati ručno ili preko daljinca (u tom slučaju „sam” će se okretati u željenom smeru).

Zvuk ovog sistema znatno je kvalitetniji nego kod prethodnog modela, basovi su podjednako stabilni i jaki, ali su zato srednji i visoki mnogo određeniji, jasniji i jednostavno kvalitetniji. Celokupan doživljaj je upečatljiviji, mnogo manje plastičan i odaje utisak ozbiljnosti, koji i nije tako čest na polju računarskih zvučnih sistema. Glasnoća je sigurno bar 30 odsto jača nego kod prethodnog modela i omogućava i malo „bahatosti”, jer bolje podnosi preopterećenja...

Smatramo da je ovaj sistem prava investicija za korisnike koji poseduju DVD plejer sa 5.1 izlazima ali ne i odgovarajući zvučni sistem, ili pak za ambicioznije igrače koji žele da budu u „centru zbivanja”. U svakom slučaju, bez obzira na primenu koju imate u planu, ovo je sistem koji će vas u potpunosti zadovoljiti i biti zaslužan za mnogo „zvučnih” trenutaka.

Bojan DRAGOJEVIĆ

 
Platforma AMD Spider
AMD Phenom 9500
Radeon HD 3800 serija, Gigabyte RX385256H-B i GV-RX387512H-B
GeForce 8800GTS, Gigabyte GV-NX88S512H-B
ComTrade PerfeCT 5710
Gigabyte GA-MA790FX-DQ6
Western Digital WD3200AAJS i WD3200YS, Hitachi HDT725032VLA360, Samsung HD321KJ i Seagate STM3320820AS
Samsung SyncMaster 245T, LG L246WH
Palit 8500GT Sonic, Palit 8600GT Sonic +, Palit 8600GTS Super, Leadtek Winfast PX8500 GT TDH, Leadtek Winfast PX8600 GTS TDH
BenQ E1000
AirLive AirVideo-2000
Logitech Wave Keyboard
Vito i-Play
NetGear RangeMax WPN824v2 i RangeMax WPN111 USB 2.0 adapter
Genius G-Note 5000
Genius GHT-S200 i SW-HF5.1
Šta mislite o ovom tekstu?
Logitech QuickCam Deluxe for Notebooks, Trust HiRes USB2 Webcam Live
Opticon H19A, Opticon OPN 2001, Motorola Micro Kiosk 1200
Razer Lachesis i Diamondback 3G
BenQ MP622 Digital Projector
Labtec Pulse-386

Genius GHT-S200
Realna snaga:
200 W (100 W + 5 x 20 W)
Ostalo:
sateliti na stalcima, 5.1 ulaz, dva stereo ulaza, daljinski upravljač

Genius SW-HF5.1
Realna snaga:
150 W (75 W + 5 x 15 W)
Ostalo:
dva 5.1 ulaza, tri stereo ulaza, daljinski upravljač
Proizvođač:
Genius
Kontakt:
Computer Dream
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera