TEST RUN<>
112007<><>

ACDSystems ACDSee Photo Manager 10

Jubilarno izdanje

Samo posmatramo kako se najveće softverske kuće prethodnih nekoliko meseci utrkuju u tome koja će pre na tržište da izađe sa osveženom verzijom svog udarnog programskog paketa. Zbog čega je na godišnjem nivou potrebno međ’ običnu raju izlaziti s novom verzijom softvera nikad nam neće biti jasno. Dobro, tržište ne sme da zaboravi da postojite – morate ostaviti utisak da se nešto dešava u kompaniji, valja privući nove korisnike gomilom pomodnih gedžeta, a i zgrtanje novca „žvakanjem” jedne te iste ideje obavlja se brže nego razvojem potpuno novog programskog projekta. S druge strane, konkurencija burgija na sve strane, postoji nešto što se zove tržišna ekonomija... Beh!

Od jubilarnog izdanja jednog od najkorišćenijih foto-menadžera, programa kompanije ACDSystems ACDSee, ove godine nismo puno toga očekivali (bez obzira na to što jubilej treba obeležiti kako nalaže red). Razvojni tim još ranije poubacivao je većinu stvari koje korisnicima u kućnom okruženju ikada mogu da zatrebaju u radu sa fotografijama, rešio je (koliko-toliko) probleme s brzinom „iscrtavanja” sadržaja na ekranu, snizio je cenu registracionog harača, pa mu sada jedno vreme preostaje da spava na lovorikama. Upravo zbog toga nedostatak bombastičnih unapređenja i postojanje tek nekolicine kozmetičkih rezova više je nego očekivana stvar kada je „desetka” u pitanju.

Upravljački interfejs prekrečen je prepoznatljivim bojama (čitaj: nema epohalnih izmena), a novotarija zvana Pop-up preview koju smo premijerno videli u izdanju Pro 2 migrirala je i u kućnu varijantu programa. Svaki put kada korisnik parkira pokazivač miša iznad nekog thumbnaila, na ekranu će „iskočiti” uvećan prikaz slike i na taj način pružiti bolji uvid u materijal koji se pretražuje. Kad smo već pomenuli pretragu, treba napomenuti da je u polju Search sada moguće upisivati više ključnih reči odjednom, što bi trebalo da omogući lakše pronalaženje materijala u bazama koje se sastoje iz ogromnog broj fotografija. Dalje, ACDSee Photo Manager 10 donosi poboljšanja kada je rad sa arhiviranim slikama u pitanju. Naime, direktno iz programa moguće je izvršiti ekstrahovanje sadržaja arhive (u željeni direktorijum) i odmah se baciti na obradu. Iako se navodi da podrška podrazumeva rad sa ZIP datotekama, uspeli smo da otvorimo i one uskladištene u RAR formatu.

 
Jedna od najznačajnijih novina „desetke” jeste novi Selections alat, uz čiju pomoć specijalni efekti mogu da se primene na unapred označenim delovima slike, umesto na celoj površini. Ne postoji ograničenje kada je u pitanju definisanje broja delova sa kojima ćete raditi, ali treba naglasiti da se mehanika rada umnogome razlikuje od baratanja lejerima, te da je manje fleksibilna i može da posluži za obavljanje jednostavnijih zahvata. U svrhu dobijanja efektivnih rešenja odlično će poslužiti i Opacity/Blending sekcija, iz koje se može definisati način na koji će se modifikovani delovi uklopiti sa ostatkom slike. Inače, sekcija sa specijalnim efektima bogatija je za 11 novih unosa (Sobel, Crayon Drawing, Glowing Edges, Outline, Radial Waves, Shear, Stained Glass...), a unapređenje je doživeo i alat za otklanjanje efekta tzv. crvenih očiju. Toliko o novitetima koji se tiču obrade fotografije.

Slike iz svoje kolekcije na jednostavan način možete podeliti sa ostalim korisnicima Interneta. Pomoću funkcije Upload to... odabrani materijal može se transferovati na jedan od popularnih servisa koji služe za hostovanje fotografija (zasad su podržani Flickr i SmugMug). Takođe, putem servisa SendPix možete izvršiti uploadovanje fotografija na jedan od servera kompanije ACDSystems i potom ih povezati sa svojevrsnim slideshow photo widgetom koji ćete postaviti na svoj sajt ili blog stranicu. Zanimljivo je da, za razliku od kreiranja običnih online albuma, photo widget albumi slika nemaju vremensko ograničenje nakon čijeg isteka će biti uklonjeni sa servera – dokle god vam je stranica aktivna, slike su tu. Konačno, korisnike kojima je izrada prezentacija vrlo bitna obradovaće podatak da je iz samog programa moguće izrađivati prezentacije kompatibilne sa PowerPointom.

U principu, to bi bilo to što se tiče „desetke”. Za korisnike koji dosad nisu koristili ACDSee a ne libe se da ruku zavuku duboko u džep, nabavka ove verzije programa nameće se kao logično rešenje. Oni koji su svoj mir pronašli u nekom od besplatnih rešenja ili jednoj od prethodnih verzija ACDSeeja neće imati previše razloga da razmišljaju o upgradeu. Program ACDSee Photo Manager 10 je vredan svake pare, ali ovogodišnje izdanje donosi premalo novina da bi se zbog njih organizovala žurka u pidžamama.

Vladimir PISODOROV

 
ACDSystems ACDSee Photo Manager 10
Šta mislite o ovom tekstu?
F-Secure Internet Security 2008
Nero 8
Valts Silaputnins Proxy Switcher Pro 3.11
Acronis True Image 11 Home
Byoni Perfect Diet Tracker 1.2.6.0
Native Instruments Massive 1.0.1
Acoustica CD/DVD Label Maker 3.14, TechnoRiver SmartCodeStudio 4 Standard Edition, Meritline Media EZ Label Xpress 2.5 Lite, Avery DesignPro 5 Limited Edition, SureThing CD Labeler Deluxe 5

Potrebno:
Windows 2000/XP/Vista, Pentium 3 / 550 MHz, 512 MB RAM-a
Veličina:
34,1 MB (trial), 49 MB na HD-u
Cena:
50 dolara, proba 30 dana
Adresa:
www .acdsee .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera