TEST DRIVE<>
092007<><>

Samsung S1050, Canon PowerShot A640

Koreja vs. Japan

Samsung S1050
Samsung S1050
Kada se spomene Samsung, veliki deo naše populacije u startu povezuje korejskog giganta sa mobilnim telefonima, televizorima, monitorima za računare, frižiderima, klima-uređajima, a tek na kraju liste su digitalni fotoaparati. Razlog tome je svakako to što je Samsungova ponuda digitalnih fotoaparata nedovoljno zastupljena kod nas, kao i to što je ovaj proizvođač bio nekako „nezainteresovan” kada su fotoaparati u pitanju. Njihovi digitalci su bili pomalo ružni, ne tako kvalitetne izrade i završne obrade, a kvalitet snimljenih fotografija je uglavnom bio diskutabilan. Predstavljanjem kompaktne serije digitalnih fotoaparata New Vision (NV), Samsung se „trgao” i ozbiljno krenuo u trku sa Japancima. Ovu seriju karakteriše vrhunski kvalitet izrade, nove tehnologije i znatno kvalitetnije fotografije. Model 1050 iz serije S koji testiramo u ovom broju ima dosta sličnosti sa serijom NV, kako po fizičkom izgledu i kvalitetu izrade, tako i po kvalitetu fotografija. Što se tiče japanskog Canona, njega nije potrebno posebno predstavljati. Njegove staze su odavno „utabane” u svetu fotografije, a kod nas je stekao veliki ugled i sinonim je za kvalitet. Najpopularniji je i najprodavaniji brend među digitalcima, svakako zasluženo, a da li „jedan” Samsung može da mu parira, saznaćete u narednim redovima. Testirani modeli imaju po 10 megapiksela, nešto „duže” objektive nego što smo navikli u kompaktnoj klasi i veliki broj manuelnih podešavanja.

Samsung S1050 predstavlja vrh serije S digitalnih fotoaparata ovog proizvođača. Ima CCD senzor veličine 1/8 inča, sa efektivnom rezolucijom od 10,1 megapiksela. Kompaktno aluminijumsko metalik-sivo kućište je vrlo dobrog kvaliteta sa dobrom završnom obradom, odnosno mnogo kvalitetnije nego što smo dosad navikli kada je u pitanju ovaj korejski proizvođač. Izrađuje se još i u crnoj boji i tada aparat ostavlja lepši utisak i deluje ozbiljnije. Aparat je „standardnog” oblika i, za razliku od većine drugih kompaktnih aparata, ima „izbačen” rukohvat radi bolje ergonomije i sigurnijeg i udobnijeg korišćenja. Zadnju stranu prekriva ogromni LCD dijagonale 3 inča; zahvaljujući rezoluciji od 230.000 piksela prikaz na njemu je odličan, a jaki svetlosni izvori mu ne smetaju previše. Međutim, na slabije osvetljenje „ne reaguje”, to jest, ne posvetljuje prikaz.

Samsung S1050
Samsung S1050
Svi potrebni dugmići nalaze se s desne strane displeja, kvalitetni su i prijatni prilikom korišćenja. Na gornjoj strani aparata se nalaze zvučnik, taster za uključivanje odnosno isključivanje aparata, „beskonačni” točkić za izbor režima rada, kao i vrlo dobar okidač, solidno pozicioniran. Priključci za A/V izlaz i USB 2.0 vezu sa računarom nalaze se na levoj strani i zaštićeni su gumenim poklopcem. Aparat koristi dve AA baterije koje se smeštaju u rukohvat uređaja. Ispod istog, solidnog poklopca nalazi se i mesto za SD/MMC karticu, a podržane su i SD kartice visokog kapaciteta (SDHC). Samsung S1050 ima „nestandardnih” 45 MB interne memorije, što ipak predstavlja upotrebljiv kapacitet. Prosečna veličina snimljene fotografije je oko 5 MB pri najkvalitetnijim postavkama. Na donjoj strani aparata se nalazi još i standardni navoj za stativ, koji je uzrađen od plastike. Dimenzije aparata su 105 x 64 x 26 mm, dok masa iznosi oko 205 grama, ne uključujući baterije.

Kada je reč o „staklu”, Samsung S1050 ima relativno „uzak” integrisani objektiv žižne daljine 38–190 mm (35 mm ekvivalent) koji pruža 5x optičko uvećanje. Objektiv je takoreći nepotpisan, to jest Samsungov SHD, što je skraćenica od Samsung High Definition, a ne od, kako neki misle, ScHneiDer. Mislimo da Samsung ipak ne bi u pomenutoj skraćenici „krio” takvo renomirano ime. Istina, ovaj korejski proizvođač ugrađuje i Schneiderove objektive, ali su oni rezervisani uglavnom za vrh njihove celokupne ponude digitalnih fotoaparata, odnosno seriju NV. Maksimalna rezolucija prilikom fotografisanja je 3648 x 2736 piksela, dok je za „pokretne” slike sa zvukom 800 x 600 piksela u 20 sličica u sekundi, a za „tečniji” snimak, odnosno 30 sličica u sekundi, potrebno je izabrati rezoluciju 640 x 480 ili 320 x 240 piksela. Video se zapisuje u AVI formatu sa MPEG-4 kompresijom, zahvaljujući kojoj je moguće snimati do tri puta duže nego kod većine konkurenata sa memorijskom karticom istog kapaciteta sa gotovo neprimetno lošijim kvalitetom snimka. Tokom snimanja video zapisa moguće je koristiti optički zum, ali se tonski zapis prilikom njegovog korišćenja u toku snimka „izgubi”. Kao i kod kamkordera, snimanje je moguće pauzirati i potom nastaviti. Kvalitet snimka i zvuka je veoma dobar.

Što se tiče načina fotografisanja, ovaj model poseduje, pored standardne automatike i predefinisanih scena (ukupno 10), potpuno manuelni režim gde je sve „dozvoljeno”, kao i dva veoma korisna poluautomatska režima: prioritet otvora blende (A) i prioritet brzine zatvarača (S). Navigacija kroz meni aparata nije suviše komplikovana, odvija se solidnom brzinom i zahteva malo vremena za privikavanje. Samsung S1050, kada je reč o brzini izoštravanja, prijatno nas je iznenadio. Aparat prilično brzo i precizno fokusira pri dobrim svetlosnim uslovima a pri lošijim, logično, nešto sporije, ali i dalje dosta precizno. Prava je šteta što nema AF lampicu za pomoć pri izoštravanju u slabom osvetljenju. Integrisani blic bi mogao da bude jači, a korektno osvetljava na razdaljini do 3 metra. Ovaj model ima ugrađenu tehnologiju za prepoznavanje lica (Face Recognition), koja odlično funkcioniše. Od ostalih dodatnih i jedinstvenih funkcija izdvajamo One-touch Playback dugme za brz pregled snimljenog materijala. Čak i kada je aparat isključen, pritiskom na pomenuto dugme aparat „budi” samo playback režim, bez izvlačenja objektiva kao pri „normalnom” uključivanju. Aparat se isključuje ponovnim pritiskom na isto dugme. Veoma korisna opcija. Tu je još i opcija Wise Shot zahvaljujući kojoj korisnik može da uporedi i odluči se za jednu, njemu bolju od dve načinjene fotografije; jednu nastalu sa upotrebom blica ili drugu sa upotrebom ASR (AntiShakeReduction) tehnologije, koja predstavlja softversku stabilizaciju slike, tj. forsiranje visokih ISO vrednosti. Vrlo dobar makro-režim omogućava fotografisanje objekta na minimalnoj razdaljini od 1 cm.

Canon PowerShot A640
Canon PowerShot A640 
Drugi aparat ne testu je poznati „japanac” sa vrha Canonove kreativne serije A, model PowerShot A640, naslednik popularnog A620 (SK 1/2006). PowerShot A640, kao i prethodno opisani model, ima CCD senzor veličine 1/8 inča i efektivnu rezoluciju 10 megapiksela. Veoma kvalitetno crno kućište većim delom izrajeđeno od aluminijuma sa hromiranim delovima na objektivu i finom završnom obradom. Nešto šire kućište sa blago zaobljenim ivicama klasičnog je izgleda, sa odličnim rukohvatom i skoro perfektnom pozicijom okidača, što doprinosi odličnom držanju i veoma udobnom korišćenju uređaja. Na zadnjoj strani se nalazi pokretni, izuzetno praktičan LCD dijagonale 2,5 inča i nešto slabijom rezolucijom od 115.000 piksela, što ne smeta previše. Prilično je upotrebljiv pri jakim svetlosnim izvorima, a kada nema dovoljno svetla, prikaz se automatski posvetljuje i tada framerate, jasno je, opada. Dugmići potrebni za rad grupisani su na desnoj strani uređaja. Aparat poseduje optičko tražilo za koje na Samsungu jednostavno nije bilo mesta. Taster On/Off, točkić za izbor režima rada fotoaparata kao i odličan okidač oko kojeg se nalazi prsten za kontrolu zuma nalaze se na gornjoj strani, a ispod gumenog poklopca na desnoj strani aparata smešteni su priključci za strujni adapter, A/V izlaz i USB. Za napajanje A640 koristi četiri AA baterije sa odličnom autonomijom, tj. moguće je ispucati oko 450 fotografija, što je dvostruko više u odnosu na Samsung S1050. Baterije se smeštaju ispod kvalitetnog plastičnog poklopca ispod kojeg je mesto i za SD/MMC karticu. Sa aparatom se isporučuje 32 MB, a podržavane su i SDHC kartice. Prosečna veličina najkvalitetnije snimljene fotografije je oko 5 MB. Navoj za stativ, standardnog prečnika, izrađen je od plastike. Dimenzije aparata su 110 x 66 x 49, a masa bez baterija je oko 245 grama.

Objektiv je, naravno, Canonov, sa 4x optičkim uvećanjem, odnosno ekvivalent 35–140 mm, a pomoću posebnog adaptera koji se kupuje zasebno moguće je „nakačiti” širokougaoni ili tele-konvertor čime se mogućnosti ovog aparata još uvećavaju. Maksimalna rezolucija za fotografije je 3648 x 2736 piksela, a za kratke video filmove je 640 x 480 ili 320 x 240 piksela pri 30 sličica u sekundi. Snimak i zvuk su odlični, a na karticu od 2 GB moguće je snimiti oko 17 minuta video zapisa pri najboljim postavkama, s „ograničenjem” veličine video klipa na 1 GB. Video režim podržava korišćenje samo digitalnog zuma.

Kao i većina aparata iz serije A, i ovaj model, pored automatskog moda, ima i potpuno manuelni režim u kojem je svaki parametar fotografije moguće menjati. Tu su i poluautomatski režimi, Av za prioritet otvora blende i Tv za prioritet brzine zatvarača. A640 ima i predefinisane scene kao npr. noćni portret, pejzaž i koristan režim Stich Assist za sklapanje panoramskih fotografija. Navigacija kroz meni aparata je, standardno za Canon, pregledna, brza i logična, i budući korisnici će se veoma brzo navići na nju. PowerShot A640 je veoma brz i gotovo uvek precizan prilikom izoštravanja u dobrim svetlosnim uslovima, a noću i pri slabijem svetlu mu pomaže AF lampica koja odlično radi svoj posao. Retko se dešava da autofokus „promaši”. Uopšte, za brzinu rada aparata kao i unutrašnju obradu fotografije se brine poznati procesor DIGIC II. Integrisani blic je „standardne” jačine, uz mogućnost njene regulacije, a domet mu je oko 5 metara. Kao i kod Samsunga, makro-performanse su vrlo dobre. Moguće je slikati objekte na minimalnoj udaljenosti od 1 cm.

Canon PowerShot A640
Canon PowerShot A640
Što se tiče kvaliteta fotografija, Samsung S1050 ima vrlo dobre rezultate kada se slika pri dnevnom svetlu, odnosno u dobrim svetlosnim uslovima. Kontrast na slikama je vrlo dobar, dok su slike uglavnom pravilno eksponirane. Dešava se da su ponekad malo tamnije, odnosno podeksponirane. Balans bele boje je u većini slučajeva precizan, ali poneka fotografija „ispadne” žućkasta. Generalno, Samsung vrlo dobro prikazuje boje. Hromatske aberacije su u granicama normale, a izraženije su na veoma kontrastnim površinama. Slike imaju vrlo dobru oštrinu, dok se ona pomalo gubi sa većim žižnim daljinama. Detalja ima dovoljno. Šum nije vidljiv na dnevnim fotografijama, dok se pri malo lošijim svetlosnim uslovima „pronalazi” na tamnijim delovima slike, odnosno senkama. Maksimalna ISO vrednost je 1600, ali ona i nije baš upotrebljiva, što je slučaj kod gotovo svih aparata kompaktne klase. ISO 400 je neka granica koju ne treba prelaziti, eventualno ISO 800 ukoliko se štampaju manji formati slike. U tom slučaju u pomoć dolazi visoka rezolucija jer je šum za nijansu manje vidljiv ukoliko se velika fotografija od 10 megapiksela „sabije” u standardni format fotografije 10 x 15 cm.

Kod Canona, očekivano, stvari stoje malo bolje. Fotografije su oštre, verno prikazanih boja, sa odličnim kontrastom i preciznom ekspozicijom, a i pored upotrebe zuma fotografije ostaju prilično oštre. Sa hromatskim aberacijama nema većih problema. Kada je u pitanju šum, on ne postoji na dnevnim fotografijama i generalno ga ima manje u odnosu na Samsungove modele, za šta je u velikoj meri zaslužna elektronika, odnosno procesor DIGIC II i njegova redukcija šuma. Na najvišim ISO brzinama, ISO 800, šum je prilično vidljiv, ali za nijansu manji nego kod Samsunga. Takve fotografije su upotrebljivije, pogotovo ukoliko se izrađuju u manjim formatima gde važi ista ona priča o „sabijanju”. Inače, za precizniju ekspoziciju, budućim korisnicima će svakako pomoći opcija Live Histogram, koju oba testirana aparata poseduju.

Oba uređaja će zadovoljiti sve potrebe jednog prosečnog, ne preterano zahtevnog korisnika. Za one s većim prohtevima kada je reč o fotografiji, Canon nudi malo više, pre svega veću autonomiju, veoma praktičan pokretni LCD i malo bolje fotografije, dok nimalo loš Samsung sa svojim ogromnim displejom od 3 inča, nekoliko novina poput opcije za prepoznavanje lica, većim zumom i manjom cenom sigurno neće ostati u izlogu prodavnica. Cena Canona A640 je oko 350 evra, dok se Samsung S1050 prodaje po ceni od oko 240 evra.

Petar VEINOVIĆ

 
Devet Radeona HD 2600
Gigabyte GA-P35-DS3P, Biostar TP35D2-A7, MSI P35 Neo2-F
MSI PR200
Pioneer DVR-212BK, Optiarc AD-7173S, LG GSA-H30N, LiteON 20A1S
Samsung SyncMaster 940UX
Canon CanoScan LiDE 600F
Logitech VX Nano
Samsung S1050, Canon PowerShot A640
Šta mislite o ovom tekstu?
Intex Combo TV-Box IT-160
Logitech X-530, X-540 i Z-5450
Gigabyte Global GT-PTV-AF-RH TV Card, Hybrid GT-PTV- TAF-RH TV Card i U8000 USB 2.0 Hybrid TV Dongle
Targus Stow-N-Go media remote control card
Point of View Gamer Mouse A1600, A4Tech X-750BF
Pink2 MP4 Player 2,4” microSD
Sunsway ST Lab ST-ED06, ST-ED04, ST-F730, ST-F18, ST-F720

Samsung S1050
Rezolucija:
10,1 megapiksela
Ostalo:
5x optički zum, LCD od 3 inča, tehnologija za prepoznavanje lica, USB 2.0, koristi dve AA baterije, interna memorija 45 MB
Proizvođač:
Samsung
Kontakt:
Digital Handel

Canon PowerShot A640
Rezolucija:
10 megapiksela
Ostalo:
4x optički zum, pokretni LCD od 2,5 inča, USB 2.0, koristi četiri AA baterije, SD/MMC memorijska kartica od 32 MB
Proizvođač:
Canon
Kontakt:
PiN Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera