TEST DRIVE<>
052007<><>

Speed-Link Razer DeathAdder

Smrtonosna guja

Speed-Link Razer DeathAdder
Speed-Link Razer DeathAdder
Već na prvi pogled, primećuje se da DeathAdder oblikom odudara od dosadašnjih Razerovih miševa. Ergonomski oblik DeathAddera znatno je izraženiji nego kod njegovih prethodnika. Miš pod rukom leži savršeno i pruža osećaj sigurnosti i kontrole. Kao što to biva i kod drugih miševa, i kod ove Razerove „zmije” ergonomičnost isključuje simetričnost, što levorukim osobama može predstavljati problem. Gornja strana miša je izrađena od crne, veoma kvalitetne plastike, blago gumirane – ali sasvim dovoljno da miš ne klizi pod rukom i da se ruka veoma malo znoji. Plastika od koje je izrađen ostatak miša takođe je crne boje, ali je potpuno glatka. Sa donje strane je to sasvim nebitno, ali sa leve strane, gde se nalazi palac šake, može da dođe do klizanja ruke. Na vrhu miša se nalazi Razerov logo koji pulsira plavom bojom.

Osnovni tasteri su sastavni deo gornjeg gumiranog dela miša i, kao što se od Razera i očekuje, savršeno reaguju na pritisak. Oblast koja reaguje na pritisak je velika, pa se ne dešava da ga miš „ignoriše”. Između osnovnih tastera nalazi se veliki scroll točak. On je izrađen od providne gume bele boje kroz koju dopire plava svetlost. Kada se drži desni taster, dolazi do trenja točka o taster i u tim trenucima točak je teško koristiti. Inače, točak funkcioniše savršeno, ali ovakvu anomaliju nismo očekivali od tima kao što je Razer. Kao što je običaj kod većine današnjih miševa, i DeathAdder poseduje dodatne tastere. Reč je o dva tastera koji se nalaze s leve strane u oblasti pominjane glatke plastike. Jedna od zamerki upućivana prethodnim Razerovim miševima jeste mala funkcionalnost bočnih dodatnih tastera. Sa DeathAdderom ovo je ispravljeno. Tasteri su velikih dimenzija i odlično su pozicionirani. Iako se nalaze tik jedan uz drugi, ne dešava se da se pogreši. Pored velikih dimenzija, u korist njihovoj funkcionalnosti ide i veća tvrdoća, zbog koje ne dolazi do nehotičnog pritiska. Buka koju prave je veća nego obično, ali zahvaljujući njoj korisnik uvek zna kada je taster odreagovao.

Od kad se pojavila, tehnologija registrovanja kretanja miša bazirana na laserskom senzoru za vrlo kratko vreme postala je veoma popularna. Jedan od pionira u ovoj tehnologiji jeste i Speed-Linkov ogranak Razer. Međutim, srce DeathAddera, kao i njegovog starijeg brata Kraita (SK 3/2007), jeste optički senzor. Dok je kod Kraita u pitanju unapređen standardni Razerov optički senzor, u DeathAdder je ugrađen optički senzor nove generacije zasnovan na tehnologiji 3G Infrared Sensor. DeathAdder je namenjen igračima taktičkih FPS-a (First Person Shooter). Za razliku od akcionih FPS igara, gde su igrači zahtevali veliku brzinu radi što manje pokreta ruke, igračima taktičkih FPS igara su optimalniji miševi sa manjom osetljivošću a što većom preciznošću. Upravo to im nudi DeathAdder sa novim 3G senzorom. Senzor je visoke rezolucije, maksimalno 1800 tpi i veoma je tolerantan prema podlogama. Kao i svaki igrački miš, podrazumeva se i da poseduje opciju always-on koja ne uspavljuje senzor. DeathAdder sa računarom vezu ostvaruje preko dugačkog kabla koji se završava pozlaćenim USB kontaktom.

Tek tokom igranja miš pokazuje pravu snagu. Takođe, ne pravi nikakve nervozne pokrete ni trzaje i kreće se vrlo tečno. Kada se smanji osetljivost, potrebno je nekoliko puta preći mišem preko podloge da bi u igri došlo do rotacije od 180 stepeni, a miš se pri tom mora podići. Posle višesatnog igranja, ovo podizanje može da izazove grčeve i zamor u šaci. 3G senzorom, stručnjaci iz Razera su neophodnu visinu podizanja miša sa 2,4 mm sveli na 2,1 mm. Iako 0,3 mm možda deluju nebitno, posle nekoliko sati igranja sa DeathAdderom primeti se velika razlika kada se uzme klasičan miš u ruke.

U kompletu stiže i dobro poznat Razerov softver. Pomoću njega miš se fino podešava, što se recimo tiče osetljivosti (kako glavne, tako i po osama) ili brzine skrolovanja. Tasterima, kako dodatnim tako i osnovnim mogu se predefinisati funkcije, pa čak i dodeliti makroi. Svetlost koja dopire iz scroll točka i Razerovog logoa noću može da smeta, pa ju je softverom moguće isključiti. Softver ima i mogućnost postavljanja pet različitih profila. Taster kojim se menjaju profili nalazi se sa donje strane miša i zbog pozicije mu je smanjena upotrebljivost. Softver poseduje i mogućnost on-the-fly menjanja osetljivosti, kao i skokovitu promenu rezolucije senzora u vrednostima od 450, 900 i 1800 tpi. Takođe, moguća je i promena polling ratea u vrednostima od 125, 500 i 1000 Hz, što je učestalost „prozivanja” miša u sekundi preko USB porta (standardna Windowsova vrednost je 125 Hz).

Kao što je i očekivano od firme sa takvim renomeom, Razer je i ovim mišem pokazao da je u samom vrhu industrije igračkih komponenata i još jednom je opravdao svoj slogan „For gamers, by gamers”. Igrači ovu „guju” mogu nabaviti po ceni od 60 evra.

Nebojša BOŽIĆ

 
AMD 690G
Microstar K9AGM2-FIH
Asus EAX1050/TD/256M/A, GeCube Radeon X1050 / X1550 / X1550Pro, Sapphire Radeon X1050 256M / X1550 256M
BenQ FP222Wa
Hanns.G AG172D i HU196D
Cooler Master Media 281
Kodak EasyShare V610
Mas Ht USB 2.0 habovi
Logitech Cordless Desktop LX 710, Cordless Desktop Comfort Laser
TechniSat SkyStar HD
Samsung ML-3051ND
LifeView TV Walker QQ
LG Retractable 2 USB Drive, PQI U350, ST501 USB 2.0 Flash Disk, Zantek ST402, Zantek ST310, LG USB Drive Golden, LG USB Drive Platinum
Speed-Link Razer DeathAdder
Šta mislite o ovom tekstu?
Mustek PowerMust 1000 Online i PowerMust 1000 Offline
Sweex Media Center With Lan

Rezolucija:
1800 tpi
Ostalo:
optički 3G senzor, teflonske nožice, pozlaćeni kontakti, on-the-fly, always-on, dugačak kabl
Proizvođač:
Razer
Kontakt:
Ex Ecentar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera