TEST DRIVE<>
052007<><>

Hanns.G AG172D i HU196D

tXe Dži

G-spot, GeForce, G-mail, Hanns.G, Ytong... Ovo poslednje nema naglašeno G, preškrabajte ga iz liste.

G-spot je kodek, a i veoma osetljivo mesto na ženskom telu (iako se dan-danas vodi debata da li postoji), GeForce... da li je potrebno objašnjavati, neprestano se pojavljuje čak i u ovom časopisu iako nema neke preterane veze sa njegovom tematikom (skoro nikakve), Gmail je skraćenica od Google Mail, i šta je još ostalo na listi, Hanns.G.

Za nas nepoznat proizvođač monitora za koji pomoću Goglea saznajemo da se prodaje na newEggu i još mnogim web shopovima, kao i oficijelnog sajta, na kojem otkrivamo da postoji mnogo modela, od kojih su mnogi dobili i pokoju nagradu za kvalitet od nemačkih kolega.

Na sajtu ne nalazimo više informacija o samoj firmi, već samo uopštenu priču o tome da se oni bore za bolje sutra, da pomažu svetu, bla-bla-bla... E, da... Slogan im je „Go beyond”. Bitno je da je navigacija jednostavna i da lako možete doći do preko potrebnih podataka, a to je specifikacija monitora. U našem slučaju tražili smo informacije o modelima AG172D i HU196D.

Hanns.G AG172D
Hanns.G AG172D
I šta sajt kaže? AG172D je monitor dijagonale 17”, standardne rezolucije 1280 x 1024, sa odzivom 5 ms, svetlinom 300 cd/m2 i kontrastom 700:1, kao i to da su mu horizontalni i vertikalni uglovi gledanja jednaki i iznose 160 stepeni. Piše još da podržava neke silne sertifikate o sigurnosti (FCC, TUV-GS od poznatijih, naravno ima ih još), a tu je i neizostavni sertifikat TCO’99. O ROHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) nema ni reči, što nas navodi na zaključak da su ovde u pitanju stariji modeli koji se mogu prodavati samo u zemljama van EU.

Od ulaza poseduje analogni, digitalni, strujni i line-in ulaz kako biste mogli da iskoristite njegove ugrađene zvučnike deklarisane na čitavih 1,5 W. Malo smo sarkastični, razlog je što nikako da sretnemo monitor sa zvučnicima koji se mogu kvalitativno okarakterisati nečim boljim od „pa, rade, šta više”. Sve u svemu, prosečna „multimedijalna” sedamnaestica.

Hanns.G HU196D
Hanns.G HU196D
HU196D je druga priča. Dijagonale 19”, sa prethodnikom deli odnos strana 5:4, rezoluciju, kontrast i broj ulaza, dok su svetlina od 250 cd/m2, vreme odziva 8 ms, i uglovi gledanja 150°/135° (H/V) lošiji nego kod prethodnog modela, čak su i zvučnici upola slabiji.

Pakovanje u kojem su monitori došli je minimalno, samo osnovna zaštita u vidu stiropora i plastike preko ekrana, pored nekoliko kablova koji su se tu našli. DVI kabl nije došao ni uz jedan monitor, tako da su testirani samo preko analogne veze. Dodatni trošak, ako se odlučite za jedan od ova dva monitora, predstavlja DVI kabl, pošto smatramo da je iluzorno koristiti analognu vezu kada se digitalna iznova i iznova pokazuje kao bolje rešenje.

Manji monitor odlikuju tri ravne, tanke ivice, dok je donja nešto izduženija kako bi u nju stali zvučnici i tasteri za navigaciju, a pri dnu je malo naborana da bi se izbegao sterilan industrijski izgled. Na prednjoj masci možemo videti pet navigacijskih tastera i konektor za slušalice. Od natpisa tu su oznaka modela, nalepnica Energystar i naziv proizvođača. Na poleđini se nalaze već navedeni konektori i plastikica koja se postavlja na nosač i služi za cable management. Ergonomske osobine ovog monitora svode se na podešavanje nagiba. Smatramo da je nosač mogao da bude 1 cm duži, pošto bi time ergonomija bila znatno poboljšana. Postolje je oblika trapeza, zaobljenih linija. Monitor deluje postojano, a to i jeste. Uvijanje je minimalno, videli smo veće na nekim skupljim monitorima.

Početna slika je bledunjava i vuče na plavu, stoga ulazimo u veoma diskutabilno dizajniran (ako se to može nazvati dizajnom) meni. Taster M služi i za biranje i izlazak iz opcije, A je automatic adjustment, a strelice su tu za navigaciju. U meniju nema ničega osim standardnih opcija za podešavanje slike i jačine zvuka. Tu su brightness, contrast, image settings, color settings, osd setting, other settings, ništa van uobičajenog.

Kako god da smo namestili sliku, uvek smo imali osećaj kao da je bledunjava, nikako nismo mogli da se oslobodimo tog osećaja. Boje su korektne za jedan TN panel, dok je oštrina dobra uz ivice, ali se u sredini pomalo gubi. Trudili smo se da što bolje podesimo boje, ali je uvek jedna prevladavala, pa smo se odlučili za nijansu jaču crvenu od ostalih, jer je tako najpribližnije realnoj slici. Očekivali smo više prosijavanja duž ivica, ali tu smo pozitivno iznenađeni pošto je ono minimalno. Nedostatak prosijavanja znatno doprinosi užitku gledanja filmova i igranju tamnijih igara.

Deja-vu osećaj nas je pratio za vreme testiranja AG172D, kao da smo ga već ranije videli pod imenom neke druge firme...

Široke zaobljene linije, kvazijajasti, dvobojni (srebrno-crni) „industrijski” dizajn. Automobili BMW serije M imaju škrge na krilima, dok ih ovaj monitor ima kao proreze za zvučnike. Ljubitelji bavarskih automobila možda će pomisliti da je ovo lepo, ali ih savetujemo da pogledaju sliku pre nego što donesu zaključak.

Možda ću sada izreći malo teže reči, ali... Na čemu su bili dizajneri kada su kreirali ovaj monitor? Zar cilj nije napraviti dopadljiv i jeftin proizvod? Možda bi se uklopio u dečju sobu, jer zaista, uprkos gabaritima, ovaj monitor podseća na (kinesku) igračku. „Zdraviji” je od CRT monitora i TV-a jer nema katodnu cev, što je veoma dobar razlog da ga postavite u dečju sobu...

Okrenuvši ka sebi poleđinu monitora shvatili smo da ima više rupa od švajcarskog sira. Dizajner je njihovim oblikom i raspoređivanjem probao... nešto... i uspeo.. nešto... Pozitivna strana je to što monitor poseduje više nego adekvatno hlađenje. Ako vas zanima godina proizvodnje, oznaka tipa i serijski broj ovog monitora, moraćete da naučite jedan od dijalekata najmnogoljudnije zemlje naše planete jer, pogađate, izostavili su nalepnicu na engleskom ili bilo kom drugom „latiničnom” jeziku.

Izgled igračke ne prati i loša izrada, mada bismo voleli da za nijansu manje „diše”. Jedini deo koji se malo uvija je postolje, ipak, monitor je čvrsto prizemljen, čemu su doprinele široke ivice i masivan nosač.

Slabiji uglovi gledanja primetni su od početka, kao i duhovi. Zbog lošijih uglova gledanja, monitor izgleda kao da ima dve polovine ako ga gledate pod većim uglom, dok to nije primetno ako ste nacentrirani tačno ispred njega. Minimalno probijanje pozadinskog osvetljenja je jedva vidljivo uz gornju ivicu. Početna boja je malo zelenkasta. Korekcijom, boje se dovode na pristojan nivo. Ima šest tastera, od kojih možete koristiti pet.

Primetna je razlika između monitora sa svetlinom 250 cd/m2 i onog od 300 cd/m2, a to je ono što ovom monitoru nedostaje da proizveo bolji kvalitet slike. Reprodukcija filmova i igara je pristojna, ali crna nije crna a ni bela nije bela – ma kako podesili sliku.

Moramo pomenuti i činjenicu da je HU196D na testu imao čak tri „mrtva” subpiksela. Nismo uspeli da saznamo uslove garancije, pa treba biti oprezan prilikom kupovine. Isto važi i za monitore drugih proizvođača, svima kvalitet osciluje kod jeftinijih modela u tolikoj meri da su primerci sa mrtvim pikselima uvek mogući.

AG172D ima neke mane, ali je u principu korektan monitor u pristupačnoj klasi. Mnoge mane se mogu ispraviti korišćenjem DVI konekcije, slika se popravlja, ali monitor ostaje s kvalitetom gde je i sa cenom – niža srednja klasa. Klasičan neupadljiv kancelarijski monitor.

HU196D je malo teže smestiti zbog „avangardnog” dizajna. Ipak, o ukusima ne treba raspravljati, autor dopušta da se vaše mišljenje razlikuje od njegovog, a vi dopustite njemu da kritikuje izgled HU196D. Ipak, ovaj monitor ne impresionira ni kvalitetom, što je objektivna kategorija i nema veze sa ukusom.

Vojislav VUJANIĆ

 
AMD 690G
Microstar K9AGM2-FIH
Asus EAX1050/TD/256M/A, GeCube Radeon X1050 / X1550 / X1550Pro, Sapphire Radeon X1050 256M / X1550 256M
BenQ FP222Wa
Hanns.G AG172D i HU196D
Šta mislite o ovom tekstu?
Cooler Master Media 281
Kodak EasyShare V610
Mas Ht USB 2.0 habovi
Logitech Cordless Desktop LX 710, Cordless Desktop Comfort Laser
TechniSat SkyStar HD
Samsung ML-3051ND
LifeView TV Walker QQ
LG Retractable 2 USB Drive, PQI U350, ST501 USB 2.0 Flash Disk, Zantek ST402, Zantek ST310, LG USB Drive Golden, LG USB Drive Platinum
Speed-Link Razer DeathAdder
Mustek PowerMust 1000 Online i PowerMust 1000 Offline
Sweex Media Center With Lan

Hanns.G AG172D
Osnovno:
17”, TN, 1280 x 1024
Ostalo:
VGA, DVI, line-in ulaz, osvetljenje 300 cd/m2, kontrast 700:1, 5 ms, ugao gledanja (H/V) 160°/160°, zvučnici, konektor za slušalice
Proizvođač:
Hanns.G
Kontakt:
Microsystems

Hanns.G HU196D
Osnovno:
19”, TN, 1280 x 1024
Ostalo:
VGA, DVI, line-in ulaz, svetlina 250 cd/m2, kontrast 700:1, 8 ms, ugao gledanja (H/V) 150°/135°, zvučnici
Proizvođač:
Hanns.G
Kontakt:
Microsystems
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera