TEST DRIVE<>
052007<><>

Cooler Master Media 281

Transformers

Cooler Master Media 281
Cooler Master Media 281
Sećate li se „Transformersa”, crtane televizijske serije koja je počela sa emitovanjem pre 23 godine pa je se mlađi korisinici sigurno ne sećaju? Roboti koji se pretvaraju u avione i kamione i koji su, kao u svakom crtaću, podeljeni na dobre i loše. Dobri, naravno, uvek pobeđuju, ipak je to nerealan crtać.

Upravo na pomenuti crtać podsetilo nas je kućište iz Cooler Masterove serije Media koje smo ovog meseca imali na testu.

Kao i Chiefteci iz prethodnog broja, i ova cela grupa kućišta namenjena je HTPC računarima. Postoji pet verzija, a mi smo se susreli sa Media 281. Iako nosi najveću oznaku, najbolji model je onaj sa oznakom 280, a razlika je u dodatnoj opremi. Za razliku od 280, naš 281 nema hot-key tastere na samom kućištu koji služe kao komande kod video rikordera (stop, plej, pauza, premotavanje...), kao ni daljinac za kontrolu kompjutera (neko reče WindowsXP Media Center) i nešto što Cooler Master zove VFD tj. Vacuum fluorescent display, vizuelno vrlo upečatljiv displej na prednjoj strani.

Ostale karakteristike su im zajedničke. Tri vidljiva i korisna 5,25” mesta za uređaje, jedno spoljnje i pet unutrašnjih 3,5” mesta, četiri mesta za ventilatore prečnika 120 mm (jedan dobijamo uz kućište), dva USB 2.0 i jedan IEEE1394 port i po jedan konektor za mikrofon i slušalice/zvučnike. Dimenzije iznose 430 mm po širini, 178 mm po visini i 477 mm po dubini, ako se odlučite da ovo kućište ostavite u vodoravnom položaju. Transformers? Da.

CM je dizajnirao ovo kućište tako da možete da ga postavite kako vam odgovara – vodoravno ili uspravno. Sve što treba da uradite jeste da odšrafite par šrafova, izvadite kaveze, izbijete par žabica i zarotirate aluminijum prednje maske za 90 stepeni. Et voila – kućište sada stoji uspravno.

Kao što se na slici vidi, kućište je mat crne boje, prednja maska je od brušenog aluminijuma i jedina stvar koja se ističe jeste okrugli taster Power čiji je rub srebrne boje. Postoje čak troja „vrata” na prednjoj masci. Jedna se nalaze pri dnu i skrivaju dodatne portove, LED koji nam govori o aktivnosti hard diska i reset taster. Druga vratanca skrivaju eksterno 3,5” mesto (za floppy, uobičajeno, ali mi bismo tu smestili čitač kartica). Gornja polovina krije mesto za optički uređaj, dok se otvaranjem poklopca ispod njih otkrivaju još dva 5,25” mesta. Ova vrata su problematična kada se kućište okrene u uspravan položaj, jer ne leže savršeno, pa je potrebno upotrebiti minimalnu količinu sile da bi se zatvorila kako treba. Za tim nema potrebe dok je kućište u horizontalnom položaju. Uzimamo u obzir da nešto pri konverziji nismo dobro upasovali pa se ovo dešava, ali to je veoma malo verovatno.

Za razliku od većine kućištâ kojima skidamo levu stranu za prilazak unutrašnjosti, kod ovog skidamo desnu, jer je to zapravo gornja strana kada je kućište u horizontalnom položaju.

Cooler Master Media 281
Cooler Master Media 281 
Unutrašnjost je prostrana, prima ATX ploče punih dimenzija i do sedam kartica. Većina stvari u unutrašnjosti je „šrafles”, ali ne sve – za 3,5” kaveze, recimo, ipak je potreban odvijač.

Ventilator za hlađenje hard diskova praktično nema svrhu, jer nigde nismo našli proreze odakle bi mogao da uvuče hladan vazduh, dok je onaj na poleđini veoma koristan kada je kućište u vodoravnom položaju. Kada je Media 281 u uspravnom položaju on se prebacuje na dno kućišta i izbacuje hladan vazduh, pa je prilično besmislen iako se nalazi u blizini procesora i njegovog kulera. Mesto za treći ventilator se nalazi na dnu u uspravnom položaju, i ako mu stavite neku vrstu filtera za prašinu, može biti veoma koristan, jer bi ubacivao direktno hladan vazduh na procesor. Mana je što biste često morali da ga čistite, jer se nalazi na dnu, gde je i najviše prašine. Četvrto mesto za ventilator nalazi se na stranici kućišta, direktno iznad procesora. CM je predvideo proreze iznad tj. pored napajanja kako bi topao vazduh brže napuštao kućište.

Izrada kućišta je na veoma visokom nivou i apsolutno opravdava jedno veliko ime kao što je Cooler Master. Mogućnost relativno brze transformacije je takođe plus ako vam je ona potrebna tj. ako često menjate raspored nameštaja u dnevnoj sobi, pošto je to mesto na koje CM cilja da postavite ovo kućište.

Odličan dizajn, visok kvalitet i modularnost malo koga ostavljaju ravnodušnim, pa je i naš utisak veoma povoljan. Kvari ga naravno cena, u koju nije uključeno nikakvo napajanje. Da li je opravdana, ostaje na kupcima da odluče. Mi se sigurno ne bismo bunili ako bismo ga dobili na poklon, a da li bismo izvadili potrebnu količinu novca iz novčanika – već je pod znakom pitanja.

Vojislav VUJANIĆ

 
AMD 690G
Microstar K9AGM2-FIH
Asus EAX1050/TD/256M/A, GeCube Radeon X1050 / X1550 / X1550Pro, Sapphire Radeon X1050 256M / X1550 256M
BenQ FP222Wa
Hanns.G AG172D i HU196D
Cooler Master Media 281
Šta mislite o ovom tekstu?
Kodak EasyShare V610
Mas Ht USB 2.0 habovi
Logitech Cordless Desktop LX 710, Cordless Desktop Comfort Laser
TechniSat SkyStar HD
Samsung ML-3051ND
LifeView TV Walker QQ
LG Retractable 2 USB Drive, PQI U350, ST501 USB 2.0 Flash Disk, Zantek ST402, Zantek ST310, LG USB Drive Golden, LG USB Drive Platinum
Speed-Link Razer DeathAdder
Mustek PowerMust 1000 Online i PowerMust 1000 Offline
Sweex Media Center With Lan

Cooler Master Media 281
Osnovno:
3 x 5,25” i 1 x 3,5” FDD, 5 x 3,5” HDD, konektori za mikrofon i slušalice, 2 x USB, 1 x Firewire, 4 mesta za 120 mm ventilatore
Proizvođač:
Cooler Master
Kontakt:
Cooler Master Europe
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera