TEST DRIVE<>
032007<><>

Razer Krait

Pristupačan Razer

Razer Krait
Razer Krait
Razer je firma o čijoj reputaciji ne treba mnogo pričati. Svojim pojavljivanjem njeni miševi su drastično uzdrmali tržište i ostale proizvođače naterali na trku. Svaki novi Razerov miš koji se pojavljivao po karakteristikama je bio napredniji od prethodnog. Naravno, taj tehnološki napredak je iziskivao i povećanje cene. Krait je upravo suprotno od toga. Reč je o mišu slabijih performansi i niže cene u odnosu na stariju braću. Kako proizvođač navodi, ovaj miš je namenjen pre svega igračima RTS i MMOG naslova.

Krait se po obliku ne razlikuje u velikoj meri od svojih prethodnika, osim možda po dimenzijama (nešto je manji). Naravno, miš je potpuno simetričan i odgovaraće i levorukim i desnorukim korisnicima. S obe strane miša nalaze se trake izrađene od providne gume kroz koju dopire narandžasta boja. Gumena traka nema samo estetsku ulogu. Zapravo, njena osnovna uloga je da ne dozvoljava mišu da klizi iz ruke prilikom upotrebe.

Krait se od svojih prethodnika razlikuje i po broju tastera jer ih ima samo tri. Kako je namenjen RTS i MMOG igrama, dodatni tasteri nisu neophodni. Osnovni tasteri su standardno velikih dimenzija i perfektno reaguju na pritisak po celoj svojoj površini. Ono što je krasilo i njegove prethodnike prisutno je i ovde – jako mala sila neophodna za njihovo aktiviranje. Tasteri su izrađeni od gumirane plastike i prsti ne klize preko njih. Scroll točak koji se nalazi između njih u potpunosti je izrađen od providne gume i kroz njega dopire svetlost. I točak je vrhunskog kvaliteta i prilikom rada ne pruža veliki otpor. Srednji klik je mekan, ali se ne dešava da se slučajno pritisne. Krait stoji na tri teflonske nožice koje odlično klize prilikom rada i gotovo su nečujne.

Razer je među prvima počeo da u svoje miševe ugrađuje laserske senzore i iznenađenje je što se u Kraitu nalazi optički senzor. To što je u ovom mišu optički, a ne laserski senzor, direktna je posledica želje da se cena miša što više smanji i miš bude dostupan širem krugu igračke populacije. Naravno, nema mesta razočaranju jer je reč o senzoru vrhunskog kvaliteta, maksimalne rezolucije 1600 tpi (softverski se može smanjiti na samo 400 tpi). Prijatno smo se iznenadili tolerancijom koju ovaj senzor pokazuje prema nestandardnim podlogama. U pitanju je isti senzor koji se koristi u Logitechu MX518, Geniusu Ergo 520 i mišu Razer Diamondback. Veza s računarom se ostvaruje preko USB kabla sa pozlaćenim konektorom. Kabl je dugačak malo više od dva metra, tanak je i zbog toga pokretljiv.

Softver koji dolazi uz ovaj miš očekivano je dobar, jednostavan i funkcionalan i ima sve što je potrebno za savršeno podešavanje miša. Osetljivost i ubrzanje moguće je podešavati po osama. Osnovnim tasterima mogu se dodeliti neke od ponuđenih funkcija, kao i željena kombinacija tastera (makro). Tu je i funkcija on- -the-fly promene osetljivosti u koracima od 0,5 u toku rada bez pristupa Razerovom softveru.

Pošto je Krait namenjen RTS i MMOG igračima, Razer je u marketingu upotrebio novu jedinicu, APM (Action Per Minute), to jest broj akcija koje igrač izvede u toku jednog minuta. APM Kraita je 1200, što se svodi na 20 akcija u sekundi. Ako probate da u jednoj sekundi izvedete 20 klikova mišem ili pokreta, uvidećete da je to oznaka koja je uvedena samo za potrebe marketinga, ali ipak govori koliko je ovaj miš kvalitetan. Naravno, nismo ni pomislili da ga ne isprobamo i u nekom FPS naslovu. Krait nas nije iznenadio jer je bio odličan kao što smo i očekivali. Bez greške je reagovao i na najbrže okrete, a opet je bio i precizan. Zbog sistema Always On senzor nikada ne ide u režim štednje energije tako da je odziv miša trenutan.

Dođosmo i do cene ovog miša, koja je, kao što rekosmo, jedan od njegovih glavnih aduta. Cena mu je oko 35 evra, što je dvostruko jeftinije od, recimo, njegovog starijeg brata, Copperheada. Za svakoga ko želi da sebe ili nekog drugog obraduje odličnim mišem za relativno mali novac, Razer Krait je idealan izbor.

Nebojša BOŽIĆ

 
Intel Core 2 Duo E4300
Acer Travelmate 2483WXMi, Toshiba Satellite P100-425, Acer Aspire 5632WLMi, Toshiba Satellite A100-599
Asus M2R32-MVP
AMD 580X Crossfire
Cooler Master Eclipse, Mars, Hyper TX, Hyper L3
BenQ DC E610 i DC C740
Epson EPL-6200L
Canon CanoScan 4400F
Logitech diNovo Edge
LaCie mini HDD & Hub, Brick Desktop, Brick Mobile
ST1220 savitljiva tastatura
Logitech Cordless Internet Handset
Genius Slimstar 820 Solargizer
TwinMOS USB 2.0 8in1 Card Reader/Writer
Razer Krait
Šta mislite o ovom tekstu?
Logitech FreePulse Wireless Headphones
Odys PDV-57010D
Mini Vacuum Cleaner FD-368, USB Warmer, Smokeless Ashtray AYJ-SA168 i USB Computer LED Lamp 660

Senzor:
optički, 1600 tpi
Ostalo:
teflonske nožice, pozlaćeni kontakti, on-the-fly, Always On, dugačak kabl
Proizvođač:
Razer
Kontakt:
Ex Ecentar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera