U poslednje vreme kuleri postaju sve veći kako bi bolje ohladili procesore, a proizvođači procesora nam se kunu kako su njihovi procesori efikasniji i samim tim se manje greju i brži su na nižim frekvencijama nego ranije (neko reče Intel?). Isti taj Intel, za čije procesore danas testiramo kulere, isporučuje box kuler za Core2Duo, čak i za Quad Core procesore, identičan onom koji je stizao uz pretople Pentium 4 procesore sa jezgrom Prescott. Samo iz toga, ne gledajući nikakve tehničke specifikacije, možemo zaključiti da je količina toplote koju zrače njihove najnovije generacije procesora ista ili, što je zapravno tačno, manja od prethodne. Čemu onda pravljenje kulera velikih gabarita? Odgovor je manje-više jednostavan – heatpipe.
Unutar heatpipe cevi nalazi se tečnost koja menja agregatno stanje iz tečnog, dok je cev nezagrejana, u gasovito stanje (paru) kada se zagreje. To je relativno novo rešenje koje se koristi pri dizajniranju kulera kako bi se toplota brže i lakše prenela sa dna rashladnog tela gde kuler naleže na procesor i gde se najviše greje (tečnost prelazi u paru i penje se ka vrhu kulera tj. cevi) do viših delova rashladnog tela gde naleže ventilator i raspršuje toplotu po kućištu (para se usled hlađenja pretvara u tečnost i pada na dno cevi).
Cooler Master Hyper L3
Cooler Master nam je na test poslao pet kulera, ali mi vam predstavljamo samo četiri jer jedan nije bio kompatabilan sa našom test pločom. Prvo smo se uhvatili za Hyper L3 (RR-LCH-P9E1), kuler nešto većih dimenzija (90 x 112 x 41 mm (š x d x v)) od box kulera, ali sa primetno većim ventilatorom čiji prečnik iznosi 92 mm. Po izgledu podseća na malo industrijsko postrojenje zbog heatpipeova koji su s jedne strane savijeni, a sa druge izgledaju kao cevi za odvod otpadnih materija. Način montiranja na ploču identičan je kao i kod box kulera (četiri „žabice”), a dele i tu sličnost što dolaze sa već namazanom pastom (poznatijom kao „žvaka”) na mestu gde naležu na procesor. Po specifikaciji Hyper L3 teži ~420g, proizvodi minimalnu buku od 18 dBa (trebalo bi da bude tih), a ventilator se vrti između 1100 i 2800 (±10%) obrtaja u minutu (rpm). Veliki broj rebara u kombinaciji sa ventilatorom od 92 mm odaje utisak dobrog „hladiše”.
U radu se pokazalo da nije baš tih. Količina buke koju proizvodi približna je onoj koju proizvodi box kuler, ali je frekvencija niža (tuplji zvuk) pa je donekle i prijatnije slušati ga od zujanja, bolje reći pištanja box varijante koja stiže uz procesor.
Cooler Master Eclipse
Eclipse (RR-CCB-WLU1-GP) predstavlja King-Konga ili Godzilu među kulerima zbog svojih dimenzija. Kutija u kojoj dolazi veća je od one u kojoj se isporučuje Chieftecovo napajanje od 620 W! Težina ovog giganta je u skladu s njegovim dimenzijama, 132 x 120 x 105 mm, i iznosi „tričavih” 620 grama! Moramo priznati da je bilo malo oklevanja pri postavljanju ovog kulera na ploču. Izgled Eclipsea je nesvakidašnji, kao i njegove dimenzije, tako da se morate osloniti na priloženu sliku. Očekivali smo malo bolju finalnu obradu, ali ni ova nije razočarala. Uz njega stiže termalna pasta za koju ne morate ni da se trudite da je otvorite. Možda je naš primerak suviše dugo stajao magacinu, ali pasta koja je bila u ambalaži je loša, tj. „žvaka” u tubi. Za ovo – negativna ocena.
Montaža nije preterano komplikovana, ali je pomalo naporna (navikli smo na metod „utakni i vozi”, a ovde je potrebno više od toga). Nekoliko šrafova, gumica, nekoliko okreta šrafcigerom i vaša ploča doživljava nove momente savijanja pod pritiskom kulera. Nismo bili presrećni videvši pomenuti prizor, ali se nikakve anomalije nisu pojavile prilikom testiranja. Moramo napomenuti da je kuler postavljen obrnuto od onoga što piše u uputstvu jer u suprotnom ne bi mogao da stane od zadnje stranice kućišta. Time je, donekle, onemogućeno nesmetano vađenje memorijskog modula iz prvog slota.
Po specifikaciji, ovaj kuler se vrti na maksimalnih 3300 rpm, ali je naša ploča prijavljivala maksimalnih 5000 rpm pa se na te podatke nećemo obazirati, već ćemo u obzir uzimati subjektivan osećaj nivoa buke koje u ovom slučaju skoro i nema. E(k)li(p)sa je zaista izuzetno tiha. Iako se vrtela na maksimalnom broju obrtaja, ona je bila dva puta tiša, ako ne i više, od Hyper L3 i box kulera. Bilo je izuzetno prijatno raditi za kompjuterom dok ga je ovaj kuler hladio, iako su prijavljene temperature više nego kod box kulera, što možete videti u tabeli.
Cooler Master Hyper TX
Mont Everest među kulerima, Hyper TX (RR-PCH-S9U1-GP), izdiže se iznad svih osim modela Eclipse. Glavna razlika između TX-a i L3-a ogleda se u tome što je L3 položen sa 92 mm ventilatorom, dok je TX postavljen da stoji uspravno, takođe sa 92 mm ventilatorom, pa odatle i njegova abnormalna visina. Plastika koja se nalazi na njemu služi za usmeravanje vazduha radi boljeg hlađenja. Fabrika kaže da je maksimalan broj obrtaja 1800 rpm, naša ploča kaže 6000 rpm, proizvodi 22 dBa buke, teži 484 g (šezdesetak grama više od box kulera), a dimenzije rashladnog tela su 90 x 44 x 136,5 mm. Na njemu se nalazi „žvaka”, a na ploču ga učvršćujete pomoću četiri kopče (plug ’n’ play). Tiši je od ostalih za oktavu, oktavu i po i bučniji od Eclipsea (po specifikaciji je 3 dBa bučniji, a na svaka 3 dBa zvuk je duplo glasniji).
Cooler Master Mars
Cooler Master RR-CCX- -W9U1-GP ili, lakše za pamćenje, Mars, izgleda kao da je pao s Marsa. Ponekad se stvarno moramo zapitati šta se to odigrava u glavama dizajnera kada prave ovakve proizvode? Neke kreacije nam stvarno nikada neće biti jasne, iako imaju svrhu. U ovom slučaju veća rashladna površina, u obliku balona, omogućava korišćenje ventilatora s manjim brojem obrtaja (900–3000 rpm), a time se nivo buke koji proizvodi kuler smanjuje – po specifikaciji minimalno 17 dBa, a standardna jačina 25 dBa. Težina iznosi 672 g sa dimenzijama 130 x 120 x 105 mm.
Zbog težine, način pričvršćivanja za ploču je sličan onom kod većeg brata Eclipsea. Razlika je u nosaču za kuler – kod Marsa je iz jednog dela, dok je kod Eclipsea iz dva dela, a ploča se ne savija toliko. Uz gomilu metala koji je potreban da se ovaj kuler spoji sa matičnom pločom stiže ista ona omražena pasta. Mislimo da bi Cooler Master ovo trebalo da ispravi i da isporučuje kvalitetniju pastu jer bi i to pomoglo da se skine koji stepen sa procesora.
Uključivanjem kompjutera i pogledom unutra, pre zatvaranja kućišta, uvideli smo da ovaj kuler svetli plavom svetlošću – idealno za one koji imaju providnu stranicu na kućištu. Buka je nešto veća nego kod Eclipsea, ali drugog tonaliteta koji podseća na brundanje.
Testirali smo u zatvorenom kućištu bez dodatnih ventilatora da bismo videli kako se Cooler Masterova ponuda ponaša u uslovima kojima je najčešće izložen box kuler. Zamorče je bio Intelov procesor Core2Duo E6300 na podrazumevanom taktu, a ploča na čija smo se očitavanja oslonili je Asus P5N32-E SLI. Rezultate merenja možete videti u priloženoj tabeli. Preporučujemo da „žvaku” zamenite kvalitetnom termalnom pastom kako biste dodatno poboljšali performanse kulera, iako smo mi sve kulere testirali onako kako smo ih dobili.
Na pobedničko postolje, u all-round kategoriji, penje se Hyper TX čijim smo rezultatima najzadovoljniji jer pruža najbolji odnos performansi i buke. Ako vam je tišina u prvom planu i ne smeta vam da malo „nategnete” ploču, Eclipse nema premca. Kombinacija tišine, nesvakidašnjeg izgleda i više nego korektnih sposobnosti hlađenja može se naći u Marsu, ali on je samo za kompjutere sa vidljivom unutrašnjošću. Hyper L3 je adekvatna zamena za box kuler jer nudi sve njegove pogodnosti (male dimenzije i težina, relativna tišina u radu) uz nešto bolje performanse.