TEST DRIVE<>
032007<><>

Logitech diNovo Edge

Skupa igračka

Logitech diNovo Edge
Logitech diNovo Edge
Logitech ne posustaje sa inovacijama. Nakon „izbacivanja” miša MX Revolution koji je uneo malu revoluciju u „mišju” industriju, bilo je očekivano da će se nešto novo pojaviti i na tržištu tastatura. I očekivanja su bila opravdana. Iz Logitecha nam na test stiže tastatura diNovo Edge.

Već prilikom otvaranja kutije bilo nam je jasno da ovo nije tastatura za „široke narodne mase”. Izrađena je u kombinaciji crne i metalnosive boje koje se fantastično uklapaju. Tačnije rečeno, naslon za ruke koji je sjedinjen sa tastaturom izrađen je od brušenog aluminijuma. Kućište tastature je izrađeno od jednog odlivka crnog, savršeno glatkog pleksiglasa. Iako izgleda fantastično, ovakva površina je prosto magnet za prašinu, a otisci prstiju ostaju trenutno. Dizajneri su ovoga očigledno bili svesni pa u kompletu dolazi i fina krpa kojom se tastatura briše.

Nožice za podizanje tastature su prekratke pa kada se izvuku – nema nekog većeg efekta. Tastatura je izrađena u slim varijanti i neverovatno je tanka (samo 11 mm). Osnovni tasteri su izuzetno udobni za rad i gotovo nečujni. Mehanizam koji se nalazi ispod tastera i koji je zadužen za detektovanje pritiska naziva se micro-scissors. Reč je o malim „makazama” koje ravnomerno raspoređuju pritisak na celoj površini tastera. Nijedna tastatura koju smo da sada imali priliku da testiramo nije u ovoj meri pružala osećaj kao da se kuca na notebook računaru. Tasteri koji su u vrsti sa tasterom ’space’, kao i on sam, blago su izbačeni u odnosu na ostale pa su lakše dostupni. Nažalost, numerički deo ne postoji i to može stvoriti velike poteškoće korisnicima koji barataju sa ciframa.

Ono što do sada nismo videli ni na jednoj od tastatura koje smo testirali jeste Touch Disk. Reč je o touchpadu kružnog oblika prečnika 38 mm čija je funkcionalnost proširena. Naime, pored standardnih funkcija kontrole miša, selekcije i dvoklika, Touch Disk ima i mogućnost horizontalnog i vertikalnog skrola. Kada se prstom prelazi po desnom i gornjem obodu kruga, prestaje kontrola miša i počinje vertikalno odnosno horizontalno skrolovanje. Nažalost, vidi se da je ovo prvi ovakav sistem pa kao takav pati od dečjih bolesti. Naime, vertikalno skrolovanje, koje se najčešće i koristi, veoma je podložno greškama, dok je kod horizontalnog situacija znatno bolja. Problem nastaje kada se prstom pređe sa površine zadužene za skrol na ostatak peda pa umesto skrolovanja otpočne kontrola miša. Naravno, uz duži period adaptacije, situacija se delimično popravlja. Po obodu kruga nalazi se prsten providne plastike koji, kada se Touch Disk koristi, svetli narandžastom bojom. Pošto je ideja o Touch Disku „ukradena” sa notebook računara, postojanje dva „obična” tastera ispod diska sasvim je očekivana stvar. Oni imaju ulogu levog i desnog tastera miša. Međutim, kako su pozicionirani ispod diska, mora se cela šaka skloniti sa diska da bi se oni upotrebili. Mislimo da bi im idealna pozicija bila iznad Diska. Ako se tastatura koristi s obe ruke, sleva se nalazi taster koji služi za „levi klik”.

Iznad Touch Diska se nalazi „klizač” koji je izrađen u touch-sensitive tehnologiji i uloga mu je kontrola jačine zvuka na računaru. Ovakav sistem regulacije zvuka već smo imali priliku da vidimo kod Logitecha, i to na tastaturi iz kompleta MX5000 (SK 5/2006). Interesantno je to što se touch-sensitive mehanizam nalazi ispod pleksiglasa. Kada se koristi, pored prsta se kreću dve tačkice narandžaste boje. Pored estetske dopadljivosti, funkcija ovih tačkica jeste da korisnika obaveste da se klizač koristi, tj. da registruje pokrete prsta. Ovaj deo tastature bismo mogli nazvati multimedijalnim jer se ispod klizača nalazi taster ’mute’, a iznad taster za pozivanje multimedijalne aplikacije. Samo nam nije jasno zašto se na tom tasteru nalazi slika Microsoftovog „prozora”.

S leve strane se, pored gorepomenutog tastera za levi klik, nalaze i tasteri zoom in i zoom out, kao i taster za vraćanje uvećanja/umanjenja slike na default vrednost. Iznad svih njih nalazi se taster sleep. Ovaj taster je u ravni s površinom i malo je izdvojen od ostalih tastera pa se ne dešava da se greškom pritisne.

Što se tiče dodatnih tastera, na prvi pogled reklo bi se da pored gorenavedenog Edge ne poseduje ništa više. Međutim, kada se pritisne taster Fn, pleksiglas iznad funkcijskih tastera počinje da svetli u odgovarajućim oblicima, a sami funkcijski tasteri dobijaju nove mogućnosti. Tako prva četiri tastera postaju zadužena za kontrolu surfa, druga četiri su zadužena za kontrolu multimedijalnog playera, dok grupa od preostala četiri tastera po defaultu nema funkciju, već im se ona dodeljuje softverski. Još jedna od mana ove tastature jeste to što postoji samo jedan taster Fn, i to sa desne strane, pa ako želite da pozovete funkciju dodeljenu tasteru ’F1’, morate koristiti obe ruke. Pritiskom na taster Fn, i iznad tastera za levi i desni klik se ispisuje on i off i tada se, pritiskom na odgovarajući taster, Touch Disk može uključiti odnosno isključiti. Pritiskom na oba tastera istovremeno pojavljuje se Document flip, prozor za izbor trenutno aktivnih aplikacija, a softverski se i ova kombinacija može reprogramirati.

Kompletno osvetljenje koje se pojavljuje na ovoj tastaturi uključuje se i isključuje postepeno što je izuzetno dopadljiv detalj.

diNovo Edge je bežična tastatura i komunikaciju sa računarom ostvaruje preko USB/Bluetooth adaptera verzije 2.0 ERD (Enhanced Data Rate). Ova verzija ima tri puta veći protok od standardnog (3 MB/s) i znatno veći domet koji kod ove tastature ide do oko 10 metara. Ono što je pohvalno jeste to što Edge bez greške funkcioniše i kroz zidove (iako je to nepotrebno).

Još jedna stvar koja izdvaja diNovo Edge jeste izvor napajanja. Naime, Edge ima ugrađenu litijum-jonsku bateriju od 750 mAh. Ona se puni preko punjača koji je u obliku elegantnog stalka. Po specifikaciji proizvođača, za jednodnevno korišćenje tastature dovoljno je oko pet minuta punjenja, a ukoliko se puni dva sata, baterija će „držati” čitava dva meseca. Ovi podaci su, naravno, relativni i zavise od dnevne upotrebe tastature, ali tokom testiranja smo došli do zaključka da deklarisane vrednosti nisu daleko od istine. Radi što boljeg kontakta tastature i punjača, kontakti na oba uređaja su pozlaćeni. U cilju produžavanja trajanja baterija, sa desne strane, potpuno skriven, nalazi se prekidač kojim se, kada se ne koristi, tastatura može potpuno isključiti. Mada, kada se ne koristi, tastatura gotovo da i ne troši baterije.

U kompletu, naravno, stiže i SetPoint softver i njegova instalacija je neophodna za većinu funkcija tastature. Funkcije dodatnih tastera se mogu odabrati iz ponuđenih, ali isto tako je moguće dodeliti im mogućnost startovanja bilo koje aplikacije, otvaranja svakog fajla ili Web strane. Touch Disk se takođe podešava iz softvera – moguće je podesiti osetljivost „miša”, brzinu skrolovanja, kao i brzinu dvoklika. Veoma zanimljiva mogućnost jeste i indikator stanja baterije koji je moguće izraziti u procentima i danima. SetPoint ima i mogućnost pravljenja profila za svaku igru nezavisno i prilikom startovanja igre startuje se i odgovarajući profil. Ova mogućnost je preuzeta iz softvera nekih Logitechovih igračkih periferija.

Logitech diNovo Edge je zaista tastatura „na ivici”. Inovacije koje je unela i domaći koji je zadala ostalim firmama od velikog su značaja. Što se tiče njene upotrebne vrednosti, diNovo Edge će se savršeno „snaći” na svakom radnom stolu, ali samo ukoliko ste spremni da za zadovoljstvo koje ona pruža izdvojite oko 200 evra.

Nebojša BOŽIĆ

 
Intel Core 2 Duo E4300
Acer Travelmate 2483WXMi, Toshiba Satellite P100-425, Acer Aspire 5632WLMi, Toshiba Satellite A100-599
Asus M2R32-MVP
AMD 580X Crossfire
Cooler Master Eclipse, Mars, Hyper TX, Hyper L3
BenQ DC E610 i DC C740
Epson EPL-6200L
Canon CanoScan 4400F
Logitech diNovo Edge
Šta mislite o ovom tekstu?
LaCie mini HDD & Hub, Brick Desktop, Brick Mobile
ST1220 savitljiva tastatura
Logitech Cordless Internet Handset
Genius Slimstar 820 Solargizer
TwinMOS USB 2.0 8in1 Card Reader/Writer
Razer Krait
Logitech FreePulse Wireless Headphones
Odys PDV-57010D
Mini Vacuum Cleaner FD-368, USB Warmer, Smokeless Ashtray AYJ-SA168 i USB Computer LED Lamp 660

Broj tastera:
86 (+12 programabilnih, touch sensitive klizač, Touch Disk)
Ostalo:
USB/Bluetooth konekcija, izdržljiva baterija, narandžasto osvetljenje
Proizvođač:
Logitech
Kontakt:
Logo
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera