TEST JOY<>
032007<><>

Robosapien i Roboraptor

Robote, brateee, donesi mi papuče!

Prvi trenutak sa kutijom Robosapiena u rukama podsetio nas je na najave u vezi sa ovim proizvodom koje su stizale iz „razvijenih zemalja”. Tada nismo ni slutili da će se ovi roboti pojaviti u distribuciji i u našoj zemlji. Prisetili smo se i devedesetih kada su slične informacije izlazile u okviru „Politikinog zabavnika” i drugih magazina, a sada je sve to konačno postala dostupna stvarnost. Naravno, još uvek smo daleko od robota visokih dva metra koji obavljaju sve poslove po kući, ali je i ovo korak u tom smeru. Za sada ne peru sudove, ali će Robosapien i Roboraptor sigurno doneti sate i sate dobre zabave, kako mlađim naraštajima tako i onima koji su „mladi u srcu”, a sve pod parolom „Sačekaj još samo ovo da probam”.

Prvo što će vas definitivno iznenaditi kada se susretnete sa robotima, a prethodno ste ih videli samo na slici, jeste njihova veličina. I Sapien i Raptor su pozamašnih gabarita, jedan doduše u visinu (Sapien), a drugi u dužinu (Raptor). Sapien, kao što mu samo ime kaže, predstavlja humanoidnog robota, dok je Roboraptor dinosaurus.

Robosapien
Robosapien
Robosapien je takozvani prvi „biomorfni” robot koji po svemu što pruža odgovara najvećem broju ideja i vizija u glavi koje ljudi imaju kada razmišljaju o daljoj budućnosti. Tome verovatno pomaže i činjenica da ga je napravio Mark Tilden, čovek koji je odgovoran za koncept „biomorfnih” robota i osoba koja je dugi niz godina radila u agenciji NASA upravo na pozicijama razvoja ovih kreatura. Ovaj „mališa” doduše nije u prilici da ispaljuje rakete ili probija zidove, ali vam može doneti papuče, doduše kada ga jednom izvadite iz kutije. Ovo napominjemo zbog toga što je Robosapien (a i Roboraptor) toliko komplikovano upakovan da je za vađenje iz ambalaže potrebno oko petnaest minuta. Naravno, jasno je da je to urađeno kako roboti ne bi bili oštećeni prilikom transporta, ali je naše da pomenemo i taj detalj jer će vam tih deset minuta sasvim sigurno trajati kao čitava večnost zato što ćete robote želeti da isprobate što pre. Jednom kada uspete s tim neobičnim procesom, dočekaće vas drugo očekivano, ali neprijatno iznenađenje. Zbog velike količine motora i funkcija, u Robosapiena staju četiri baterije 1,5 V tipa „D” (praktično ona najveća moguća valjkasta baterija, ne računajući one pljosnate iz seta „Elektropionir”). Ne zaboravite ni tri male AAA baterije, za daljinski upravljač. Sve ovo naravno navodi na razmišljanje o kupovini punjivih baterija (u kombinaciji sa dovoljno dobrim punjačem) jer će izdvajanje novca za nove setove, praktično na nedeljnoj bazi, biti zaista veliki udar za vaš kućni budžet. A takvu potrošnju očekujte, posebno ako imate decu.

Pre nego što krenete s igranjem, najbolje je da se upoznate sa daljinskim upravljačem. Iako deluje komplikovano, zaista je poželjno da savladate makar osnovne komande jer će bez njih robot biti praktično beskoristan, osim prikazivanja nekih osnovnih funkcija kao što je hodanje, mahanje i slično. Kako biste lakše savladali sve načine igranja, proizvođači su komande podelili u tri grupe. Prvi set čine jednostavni pokreti koji možda deluju nezanimljivo, ali ćete pomoću njih kasnije praviti neke jako zanimljive kombinacije. Drugi set se sastoji od komplikovanijih pokreta koji se izvode nešto jednostavnije pa je sva prilika da će ova varijanta biti omiljena većini korisnika koji se prvi put susreću sa robotom. Tu su stvari kao što je izvijanje, udaranje levom i desnom rukom, hodanje, okretanje u mestu i podizanje okolnih predmeta. Predmeti koji su mu u ruci mogu završiti nazad na mestu ili lansirani u određenom pravcu. Sve ovo zaista deluje jako interesantno, ali samo dok ne otkrijete i finalni mod i set komandi, onaj u kojem Robosapien otkriva svoj puni potencijal. Kontrole jesu najkompleksnije, ali ćete, koristeći ih, Sapiena naterati da izvodi karate udarce i kate, podriguje, zviždi, pleše uz muziku i slično. Koristeći sve ove opcije, možete se danonoćno igrati sa svojim novim najboljim prijateljem i definisati serije poteza koje će vam, pored zabave, možda i koristiti za obavljanje nekih radnji kao što je gašenje i paljenje sobne lampe, donošenje novina, donošenje čaše i ostalo. Ipak, ovo najviše zavisi od vas, vaših potreba i dostupnosti objekata koje želite da Robosapien ponese. Konačno, ako vam nije toliko zanimljivo da pravite poteze ili samo želite da prijateljima pokažete svoju novu igračku, možete koristiti jedan od tri tastera koji pozivaju demo funkciju u kojoj će Sapien pokazati sve svoje kvalitete. U prvom ukratko pokazuje svoje poteze, u drugom izvodi najrazličitije borilačke pokrete uz zvučnu podlogu karate filmova uz neke prilično napredne kate i poteze (koji, doduše, izgledaju i donekle smešno), a treći mod je verovatno i najzanimljiviji, a u njemu robot uz interesantnu muzičku podlogu počinje da pleše. Kada se sa njim zabavite i ostavite ga po strani, robot će otići „da spava” uz zvuke hrkanja, barem neko vreme, nakon čega će se potpuno ugasiti.

Kako svaka igračka vremenom dosadi, i ova će sasvim sigurno. Međutim, proizvođači su i na to mislili pa su omogućili da se sa oficijelnog sajta robota (www.robosapienonline.com) preuzimaju skripte, to jest dodatni programi koji omogućavaju raznorazna proširenja u broju poteza i funkcija Sapiena. Tako, na primer, postoji dodatak koji omogućava borbu dva robota, funkciju guranja predmeta po kući umesto podizanja i slično.

Roboraptor
Roboraptor 
S druge strane, tu je Roboraptor. Sama činjenica da je izrađen u obliku dinosaurusa izgleda da je trasirala put ovog robota ka nešto mlađoj publici. On kao takav nije zasnovan na plejadi poteza i parcijalnoj korisnosti, već je skroz okrenut prema oponašanju jedne prave „zveri”. To znači da je prepun senzora za dodir, ali i zvuk, a tu je i infracrveni „vid” koji omogućava Raptoru da uspešno izbegava prepreke na putu. Svojevrsni demo ovog robota nosi ime „slobodan mod”, a u njemu će Raptor šetati okolinom i istraživati je, tako na određeni način „obeležavajući teritoriju”.

U osnovi, Raptor ima tri glavna raspoloženja, a to su „oprezni” stav, lovački i onaj koji je okrenut igri. U svakom od ovih stavova Roboraptor različito reaguje na dešavanja u okruženju. Tako će recimo u lovačkom modu često rikati i ugristi vas ako mu stavite prst u usta, dok će u modu za igru biti „umiljat”, a sve stvari koje mu poturite početi da vuče ka sebi. U opreznom modu reagovaće i na najmanji šum u okruženju tako što će se postaviti u stav za napad.

Od osnovnih operacija koje može da izvede, Roboraptor ima kretanje u svim pravcima, okretanje repa na različite načine, kao i pomeranje glave. Ovde svakako nedostaje mogućnost programiranja poteza koja bi Raptoru pomogla da postane znatno interaktivniji i zanimljiviji za korišćenje, ali to proizvođačima očigledno nije ni bila namera. Sve poteze koje uputite Raptoru kontrolisaćete putem svojevrsnog džojpeda koji najviše podseća na one sa konzolnih sistema. Pored toga, Raptor reaguje i na komande koje mu zadate putem daljinskog upravljača za Robosapien V2, ali se ovaj robot, nažalost, još uvek ne može naći na našem tržištu.

Treba još napomenuti da i ovaj proizvod zahteva dosta baterija, i to šest AA tipa za samog robota, kao i još tri AAA za potrebe daljinskog upravljača.

Robosapien i Roboraptor su veoma jasno definisani proizvodi koji u svakom slučaju imaju svoju ciljnu publiku. Raptor je okrenut najmlađima jer će njegov izgled, agresivno ponašanje i raznorazne „lovačke” opcije sigurno odgovarati onima koji se trenutno nalaze u fazi gledanja akcionih crtanih filmova. Kao takav, ima „igrački” džojped i nešto manje funkcija, ali je za ciljnu publiku pravi pogodak. S druge strane, Robosapien je ipak okrenut nešto starijim korisnicima koji su još uvek naravno u „mladalačkom” dobu, ali i onima koji se samo tako osećaju. To potvrđuje daljinski upravljač umesto tipičnog kontrolera, kao i pregršt naprednih funkcija za koje će vam sasvim sigurno biti potrebno neko vreme da ih sve savladate i razumete. Međutim, to nije sve – čak i kada dostignete takav nivo, Robosapien vam pruža priliku da sa Interneta preuzmete dodatne programe što će vam omogućiti da se s ovom igračkom zabavljate još dugo ili barem dok ne stignu pomenuti Robosapien V2, roboti koji lete i mnogi drugi.

Milan ĐUKIĆ

 
 DOMAĆA SCENA
Metamorph studio (Genesis Rising)

 TEST JOY
Nintendo Wii
Saitek Impact USB Vibration Racing Wheel X8-39V
Robosapien i Roboraptor
Šta mislite o ovom tekstu?
Media-tech Adventurer, Warrior, Praetorian i Corsair Pro

 JA, IGRAČ
SBBuhahahaa

Šta je unutra?
Pokretačka tehnologija Robosapiena je zaista interesantna. Naime, Mark Tilden, tvorac ovog proizvoda, umesto da koristi veliki broj step (koračnih)motora za svaki zglob, koji su povezani na mikroprocesor, raznoraznim plastičnim klizajućim delovima uspeo je da pokrene ovog robota koristeći samo nekoliko motora. Pored smanjenja broja motora, ovo dovodi i do smanjene potrošnje baterija, manje težine i konačno – niže cene proizvodnje. S druge strane, ono po čemu je Mark zapravo najpoznatiji jeste tehnologija BEAM koja je odgovorna za povezivanje pokreta Sapiena i kao takva funkcioniše kao svojevrstan vid „nervne mreže” unutar „organizma”, što omogućava da ovaj proizvod bude veoma fleksibilan. To upravo označava i ono „biomorfni” u imenu, a BEAM je Mark kasnije uspešno primenio i u svim svojim drugim proizvodima.
Međutim, prava snaga krije se u dodatnim modifikacijama. To je na umu imao i gospodin Tilden kada je stvarao Robosapiena pa je električne delove postavio tako da budu lako dostupni za sve koji bi se „poigrali”. To je u vrlo kratkom roku stvorilo stotine i stotine „hakera” koji su svoje ljubimce podigli na viši nivo. Tako su napravljeni Robosapien Camera (robot sa bežičnom kamerom), zatim Volume Control – mogućnost upravljanja jačinom zvuka robota, Diskosapien – robot sa svetlećim dodacima, kao i bežični audio Sapien koji može da pušta sve zvuke sa PC računara na svom zvučniku. Sve ove modifikacije, još mnogo drugih, kao i načine da sami modifikujete robota možete naći na lokaciji www.robosapien1.com. Naravno, modifikacije radite na sopstvenu odgovornost.
Još jedan sjajan sajt je www.robodance.com – on donosi mogućnost da modifikujete Robosapiena tako da reaguje na vaše glasovne komande, napravite „dijalog” sa robotom kao iz filma i, naravno, naučite ga da igra. Ista prezentacija donosi verzije softvera koje omogućavaju kontrolu Sapiena putem PocketPC-ja, ali i Nintendo Wii kontrolera. Konačno, www.robosapien.tk je zanimljiva prezentacija koja će vam pored velikog broja hakova omogućiti da lako naučite kako da ofarbate Sapiena, modifikujete ga da izgleda kao iz filma „Tron” i slično. Na istom sajtu možete pronaći i spisak svih skrivenih funkcija koje je Mark ubacio u Robosapiena, ali ih nije dokumentovao, kao što su na primer igranje sambe i Makarene, reagovanje na okolne objekte, refleksne akcije i slično.

Hardver na testiranje ustupio Pertini Toys
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera