TEST DRIVE<>
082005<><>

Coolnection CL-1005, Olympia Du@lphone 9211 IP, Sipura SPA-2000 i SPA-3000

VoIPhoniranje

O VoIP-u se često pisalo na našim stranicama, ali najčešće u vezi sa zabranama koje je na njega stavljao Telekom Srbija na osnovu monopola u fiksnoj telefoniji. O samoj aferi detaljnije smo pisali u broju 9/2002, a pošto je monopol Telekoma Srbija istekao početkom juna, postaje sve „toplije” na polju kombinacije VoIP-a i fiksne telefonije. Međutim, ništa od svega toga nije pogađalo korisnike koji su telefoniranje preko Interneta obavljali pomoću računara. Za takve razgovore dovoljni su mikrofon i Internet konekcija, a iz Telekomovog ugla radi se o najobičnijem prenosu podataka preko Interneta. To je i suština VoIP komunikacije: glas se pretvara u digitalni oblik, deli na pakete i šalje preko Interneta klasičnim putem, a na odredištu se paketi ponovo sklapaju i pretvaraju u glas. Da bi se postigla komunikacija u realnom vremenu, upotrebljavaju se kompresija i određeni protokoli. To, zajedno sa nedostatkom brze Internet veze kod nas, često dovodi do isprekidanog zvuka ili lošijeg kvaliteta signala. Naravno, to je prihvatljiv nedostatak kada se u obzir uzme koliko je ovakav način razgovora na velike daljine jeftiniji.

Čak i tehnički, optimizacija VoIP razgovora čini ih jeftinijim od klasičnog telefoniranja. Prilikom klasičnog telefonskog razgovora uspostavlja se stalna linija između osoba koje učestvuju u njemu. Što je veća razdaljina, to je fizički više žice koju niko drugi osim sagovornika ne može da koristi. Podaci se kroz žicu prenose i ukoliko sagovornici ćute, a komunikacija je u svakom trenutku dvosmerna. Kod VoIP komunikacije veza između korisnika uspostavlja se tek kad postoje podaci, to jest između njih se obavlja komunikacija u paketima, radi se i eliminacija tišine, a najveći deo vremena komunikacija je jednosmerna (jer sagovornici retko pričaju u isto vreme). Na taj način, obim podataka koji prolazi preko mreže značajno je manji, a i ne postoji stalna fizička veza između korisnika.

VoIP komunikaciju je moguće ostvariti direktno ili preko VoIP provajdera. Za direktnu komunikaciju potrebno je znati IP adresu kompjutera koji zovemo, što nije uvek praktično s obzirom na to da najveći broj korisnika Interneta ima dinamičke IP adrese. U okviru lokalne mreže, umesto adrese, moguće je upotrebiti NetBIOS ime kompjutera. Za takvu komunikaciju dovoljan je, recimo, NetMeeting koji je integralni deo Windowsa 2000 ili XP. Mnogo češći način povezivanja je preko provajdera i odgovarajućeg programa. Prijavljivanjem na servis tog provajdera, uz odgovarajuće ime vezuje se trenutna IP adresa. Kada zovemo nekog korisnika, provajder našem programu daje njegovu IP adresu, a zatim se uspostavlja direktna veza između dva korisnika. Postoji mnogo programa za VoIP komunikaciju preko kompjutera koji su besplatni, a postoji i takozvana PC to PC komunikacija, to jest direktna veza između dva kompjutera koji koriste isti program. Ono što se naplaćuje jeste poziv s kompjutera na bilo koji broj fiksne ili mobilne telefonije u svetu. Međutim, cene ovakvog telefoniranja su daleko pristupačnije nego kod upotrebe klasičnog telefona, a kvalitet zvuka je više nego pristojan.

Treći način povezivanja predstavljaju pravi VoIP provajderi sa VoIP telefonskim centralama (treba ih razlikovati od malopre pomenutih VoIP provajdera). Povezivanje na njih moguće je ostvariti, recimo, preko takozvanih ATA uređaja, što predstavlja rešenje za koje kompjuter nije potreban. Mi smo isprobali nekoliko načina za telefoniranje preko Interneta, a na ovim stranicama vam prenosimo naše utiske.

Coolnection CL-1005

Coolnection CL-1005
Coolnection CL-1005
Način: servis TelSIP
Ostalo: USB konekcija, 25 USD kredita, hands-free
USB telefone za VoIP servise pominjali smo u vestima. U suštini, radi se o „džižda-bidži” koja zamenjuje mikrofon i slušalice i koja nije neophodna. Kod Coolnection CL-1005 telefona situacija je nešto drugačija. Na servis TelSIP, za koji je ovaj telefon namenjen, nije moguće prijaviti se preko sajta ili iz programa. Otvaranje i aktivacija naloga vrše se isključivo kupovinom uređaja jer svaki uređaj poseduje jedinstveni TelSIP korisnički broj. To je u isto vreme i TelSIP telefonski broj, a razgovor između dva telefona koja koriste ovaj servis potpuno je besplatan. Sam uređaj je veoma jednostavne izrade, napravljen je od kombinacije plastike i gume. Tasteri su gumeni i ne previše precizni, a iznad njih se nalazi dot matrix displej s plavim pozadinskim osvetljenjem i dva reda prikaza. Na telefonu postoji i 2,5 mm konektor za hands-free koji se dobija uz telefon, što je veoma zgodan dodatak za duže razgovore. Instalacija uređaja je veoma jednostavna i svodi se na povezivanje preko USB-a na kompjuter i instalaciju programa. Mana je to što drajveri sve zvukove iz Windowsa preusmeravaju na telefon, pa vraćanje svega toga u normalu može predstavljati problem manje naprednim korisnicima (ali je to objašnjeno u isporučenom kratkom uputstvu). Coolnection CL-1005 dolazi sa 25 dolara kredita tako da je već posle nekoliko minuta moguće obavljati međunarodne pozive po izuzetno niskim cenama (recimo, poziv za Ameriku i većinu zemalja u Evropi košta 3,5 dinara po minutu). Na ekranu se u režimu mirovanja prikazuje jedinstveni TelSIP broj, a u toku poziva stanje računa. Telefon se integriše s isporučenim programom tako da se imenik unosi isključivo preko kompjutera, a Internet stranica za dopunjavanje kredita može se aktivirati preko telefona. Uspostavljanje veze je prilično brzo, a njen kvalitet je jako dobar. Zvučnik u telefonu nije naročito kvalitetan, pa je zvuk malo dublji i zamućeniji.

Prednost Coolnection CL-1005 uređaja je u tome što je izuzetno jednostavan za instalaciju i moguće je odmah zvati brojeve fiksne i mobilne telefonije. Još jedna prednost ovog servisa je što kredit može da se kupuje kod nas (www.telturbo.com). Nedostatak je to što korisnik kupovinom ovog telefona, u stvari, plaća otvaranje naloga jer on ne nudi ništa posebno što bi inače opravdalo kupovinu samog uređaja. Pošto je USB kablom vezan za kompjuter, on je tek zamena za slušalice i mikrofon, korisnik je vezan za kompjuter, ali je servis TelSIP nemoguće koristiti bez njega.

Olympia Du@lphone 9211 IP

Olympia Du@lphone 9211 IP
Olympia Du@lphone 9211 IP
Način: servis Skype
Ostalo: DECT telefon, imenik od 160 imena, USB konekcija
Jedan od najpopularnijih VoIP servisa je Skype (www.skype.com). Postoji verzija za Windows, Mac OS X, Linux i Pocket PC. Prijavljivanje na Skype se obavlja iz programa, izuzetno je jednostavno i potpuno besplatno. Korisnik tom prilikom bira korisničko ime i šifru pomoću koje može da koristi usluge ovog servisa s bilo kog kompjutera. Razgovor s drugim korisnicima Skypea je besplatan, a pozivi na brojeve fiksne i mobilne telefonije se naplaćuju. Ta usluga se naziva SkypeOut i za njeno korišćenje je potrebno uplatiti kredit na određeni račun pomoću kreditne kartice ili vaučera. U standardnoj konfiguraciji za komunikaciju se koriste mikrofon i zvučnici. Za nestandardnu ali izuzetno komfornu konfiguraciju pobrinula se Olympia, firma smo čiji logotip navikli da viđamo na pisaćim mašinama i kancelarijskim kalkulatorima.

Model Du@lphone 9211 IP na prvi pogled izgleda kao i svaki drugi bežični telefon po DECT standardu jer između ostalog to i jeste. DECT je skraćenica od Digital Enhanced Cordless Telecommunications i predstavlja evropski standard za bežične telefone koji rade na 1,9 GHz. Jedna od najzanimljivijih osobina ove tehnologije jeste povezivanje više slušalica na jednu bazu i mogućnost internog pozivanja i razgovora nezavisno od telefonske mreže. Mi smo uz Du@lphone 9211 IP isprobali dodatnu slušalicu sa oznakom 9210. Baza i telefon izrađeni su od kombinacije crne i srebrne plastike, dok se za telefon dobijaju i tri izmenjive maskice koje uokviruju ekran. I baza i telefon imaju male antene koje obezbeđuju izuzetno dobar prijem. Deklarisani domet je 60 metara u zatvorenom prostoru i 300 metara na otvorenom, a u praksi je ovaj telefon besprekorno radio tamo gde je, recimo, Siemensov Gigaset štucao zbog konfiguracije prostora. Osvetljeni dot matrix displej u dva reda prikazuje sve bitne informacije, a treći red čini stalni prikaz vremena i datuma. Napajanje pruža Ni-MH battery pack od 600 mAh, standardan za bežične telefone. Zanimljiv je i 2,5 mm konektor za slušalice i mikrofon odnosno hands-free, ali se on ne dobija uz telefon. U tom slučaju dobro dolazi i držač za kaiš kojim je telefon opremljen.

Memorija samog telefona je veoma pristojna. Imenik od 160 imena upisuje se u bazu tako da svaka slušalica ima pristup imeniku. Memorije za ponovno biranje i primljene pozive poseduju po 30 brojeva. Međutim, ono što ovaj telefon izdvaja od ostalih dobija se kada se baza osim na ispravljač i na telefonsku liniju priključi i na kompjuter preko USB kabla.

Za komunikaciju preko kompjutera neophodno je instalirati Skype koji se isporučuje na CD-u uz drajvere za telefon. Posle instalacije drajvera, Du@lphone 9211 IP i Skype se savršeno integrišu. Otvaranje Skype imenika na telefonu prikazuje korisnike koji su trenutno online, a telefon će uz zvučni signal na ekranu ispisati ime novopridošlog korisnika. Za obavljanje PC poziva postoji posebno dugme za javljanje, odvojeno od dugmeta za klasične telefonske razgovore. Ukoliko se u toku razgovora preko kompjutera javi dolazni telefonski poziv ili obrnuto, u slušalici će se čuti signal i moguće je preuzeti novi poziv dok je stari na čekanju. U isto vreme na jednoj slušalici se može razgovarati preko Skypea, a na drugoj preko klasične telefonske veze. Za razliku od ostalih rešenja koja se USB kablom povezuju na kompjuter, Olympijino rešenje pruža punu slobodu kretanja. Savršena integracija sa Skypeom zahteva samo da je kompjuter na Internetu i da je Skype aktivan, a korisnik može da se nalazi bilo gde u stanu i da s lakoćom poziva, kao i da prima pozive. Prednosti Skypea su što je potpuno besplatan, što ga koristi ogroman broj ljudi i što mu je za dobru komunikaciju potrebno samo do 4 kB/s u svakom smeru. Skype i Olympia Du@lphone 9211 IP predstavljaju odličan tandem.

Sipura SPA-2000 i SPA-3000

Sipura SPA-2000
Sipura SPA-2000
Način: ATA
Ostalo: SIP protokol, dva RJ-11, dva FXS porta
Sipura je firma koja se potpuno posvetila VoIP tržištu i predstavlja lidera u proizvodnji VoIP rešenja za krajnje korisnike. Krajem aprila ove godine firma Cisco najavila je kupovinu Sipure i njeno buduće pripajanje Linksys odeljenju. Mi smo isprobali dva Sipurina uređaja s oznakama SPA-2000 i SPA-3000. U pitanju su ATA uređaji – Analog Telephone Adapter je interfejs preko kojeg je moguće koristiti običan telefon ili faks (ili više njih) za komunikaciju preko Interneta. ATA uređaj se prijavljuje na VoIP provajdera, obezbeđuje potrebne napone za funkcionisanje telefona, obrađuje zvukove tonskog biranja, enkoduje glas korisnika po određenom standardu i pretvara ga u pakete koji se prenose preko mreže, to jest predstavlja rešenje za pristup VoIP provajderima potpuno nezavisno od kompjutera. Protokol koji ova dva adaptera koriste je SIP (Session Initiation Protocol) koji je veoma sličan HTTP-u (svaki paket poseduje zaglavlje i telo) i koji polako preuzima primat od H.323 protokola.

Sipura SPA-3000
Sipura SPA-3000
Način: ATA
Ostalo: SIP protokol, dva RJ-11, jedan FXS i jedan FXO port
 
Oba uređaja su plastične kutijice koje se pomoću Ethernet kabla povezuju na kompjuter ili na mrežni hab. Napajanje dobijaju preko ispravljača, a dva LED-a signaliziraju status jedinice i linka. Oba uređaja imaju i po dva RJ-11 telefonska konektora, ali su upravo tu najvažnije razlike između njih. SPA-2000 poseduje dva FXS porta (Foreign Exchange Station) odnosno dve VoIP linije za dva telefona. SPA-3000 ima jedan FXS i jedan FXO port (Foreign Exchange Office) to jest vezu i sa standardnom telefonskom linijom. Osnovna podešavanja mrežnih parametara ovih ATA adaptera obavljaju se pomoću telefona priključenog na njih i glasovnih menija, posle čega se njima pristupa preko mreže, ukucavanjem njihove IP adrese u browseru. Broj opcija koji tu čeka korisnika je ogroman. Osnovni parametar predstavlja podešavanje podataka za logovanje kod VoIP provajdera, što znači da vam je za upotrebu ovih uređaja potreban nalog kod VoIP provajdera (iako je dva ATA adaptera moguće i direktno povezati). Ovih provajdera je bilo kod nas i pored maltretiranja od strane Telekoma, a prestankom monopola očekujemo nagli rast njihovog broja, kao i početak većeg javnog i slobodnog oglašavanja.

Polja primene Sipurinih adaptera skoro su neograničena. Daćemo samo jedan primer koji ne zahteva provajdera. Firma koja ima kancelariju u inostranstvu može da u toj kancelariji postavi SPA-3000 koji će da prima sve lokalne pozive i da ih preko VoIP-a preusmerava na domaću kancelariju gde drugi SPA adapter prima poziv. Takođe, moguće je i suprotno: poziv preko VoIP-a na SPA-3000 u inostranstvu, koji zatim obavlja lokalni poziv. Na taj način se umesto međunarodnog poziva plaća cena lokalnog poziva u inostranstvu. A ukoliko se koriste usluge VoIP provajdera, onda se svi razgovori plaćaju po povlašćenim cenama.

Sipurini ATA adapteri SPA-2000 i SPA-3000 su uređaji koji su pre namenjeni firmama nego pojedincima. SPA-2000 je rešenje i za pojedince koji imaju brz pristup Internetu i potrebu za više VoIP linija, dok je SPA-3000 proizvod koji će svoju primenu naći u firmama. U pitanju su potpuno hardverska rešenja koja zahtevaju da se pojedinac dobro snalazi u VoIP vodama jer njihovo podešavanje nije jednostavno. U prilog činjenici da su to rešenja za naprednije korisnike govori i podatak da su adapteri upakovani u potpuno bele kutije, bez ikakvog uputstva. Oni najčešće dolaze unapred konfigurisani od strane provajdera. U svakom slučaju, radi se o kvalitetnim proizvodima koji će zadovoljiti potrebe za ozbiljnijom VoIP komunikacijom.

• • •

VoIP tehnologija kod nas tek počinje da uzima maha. Njenu primenu kod nas potpomažu sve rasprostranjenije širokopojasne Internet konekcije, a najviše prestanak monopola Telekoma Srbija i, nadamo se, skorije razrešenje tog pitanja. VoIP još uvek nije u stanju da potpuno preuzme primat od standardne telefonije zbog lošijeg kvaliteta veza, nemogućnosti rada ukoliko nema struje ili ako je Internet link u prekidu, kao i nemogućnosti poziva hitnih službi, ali stalni razvitak ove tehnologije nas uverava da će i ti problemi biti veoma brzo prevaziđeni. Mi smo vam predstavili nekoliko različitih načina na koje je moguće uspostaviti telefonsku vezu preko Interneta. Na vama je da izaberete način koji vam najviše odgovara jer VoIP vremena kod nas tek dolaze.

Ivan ČABRILO

 
Asus P5LD2 Deluxe WiFi/TV
Inform Guard 3000AP
Planet NAS-1100
Canon Canoscan 4200F
Samsung SyncMaster 730BF
ViewSonic VX912B, Samsung SyncMaster 913B
Apple Mac mini
Asus M6000V, Hewlett-Packard Compaq nx8220
Sunsway ST Lab A-8001 MP3 Player
Vivax Imago DVD-K200
Coolnection CL-1005, Olympia Du@lphone 9211 IP, Sipura SPA-2000 i SPA-3000
Šta mislite o ovom tekstu?
Canon Laser Shot LBP2900
Lexmark T430 DN
Asus Vento 3600, Thermaltake Xaser V Damier V5000C / Shark VA7000BWA
Logitech QuickCam Chat, Genius VideoCAM Messenger / VideoCAM SlimClip / VideoCAM Trek, Wiretek USB 2.0 PC Camera / USB 2.0 Bear PC Camera, Chicony TwinkleCam Pro DC-2120, TMV-200
Kodak EasyShare Z700
Altec Lansing VS-3151R, Speed-Link Powerstixx 5.1, Genius SW-HF5.1 1200 / SW-HF5.1 3000
V-Gear TVBox SX
Logitech MX518
NEC UF0002
Philips Key011 / Key013
Sweex KX 7201 Keyboard
VeriTech Card Driver
Lestar PC-5ST
ProLink PixelView PlayTV Pro 2 (PV-M4500)
TechniSat SkyStar USB
Gigabyte GO-W1608A
A4Tech Big Wheel Shining Zoom 5K BW-26

Vrsta:
VoIP oprema
Proizvođač:
Coolnection
Kontakt:
Telturbo
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera