TEST DRIVE<>
082005<><>

Inform Guard 3000AP

Dobar start, loš finiš

Inform Guard 3000AP
Inform Guard 3000AP
Snaga: 1600 W (3000 VA)
Ostalo: vreme punjenja baterije 6 do 8 sati (90 odsto kapaciteta), radna temperatura 0 do 40 stepeni, težina 29 kg, dimenzije 175 x 460 x 235
Tipičan UPS za desktop kompjuter je mala sprava sposobna da ga napaja nekoliko minuta, taman koliko je potrebno da se bezbedno spusti operativni sistem. Sa 3000 VA (1600 W) i baterijom dovoljnog kapaciteta da napaja prosečan kompjuter preko sat vremena, Inform Guard 3000AP ostavlja utisak kao da je u pitanju prilično ozbiljan UPS, što bi i bio da su se njegovi tvorci samo malo više potrudili...

U pitanju je line-interactive UPS, što znači da se u uobičajenom režimu rada uređaji priključeni na UPS napajaju sa strujne mreže, ali ne direktno, nego preko regulatora koji je u stanju da eventualne skokove ili padove napona kompenzuje do određene mere. Ukoliko struja potpuno nestane ili skokovi/padovi napona prevazilaze mogućnosti kompenzovanja koje ima UPS, izvor napajanja prebacuje se sa strujne mreže na bateriju, što traje nekoliko milisekundi. Inform Guard je u stanju da kompenzuje odstupanje napona do 25% u odnosu na normalnih 220 V tako što povećava napon za 15% ako ulazni napon dospe u okvir od -9 do -25% u odnosu na normalu ili spušta napon za 13% ukoliko dospe u okvir od +9% do +25% u odnosu na normalu. Pri odstupanju napona većem od 25% dolazi do prebacivanja na baterije što traje 4 ms.

UPS ima četiri mesta za priključivanje uređaja i jedan priključak za telefonsku liniju, dolazi sa tri kabla za priključivanje uređaja, serijskim kablom, uputstvom i CD-om sa softverom. Softver koji dolazi uz UPS (Upsmon Plus) prilično je jednostavan i radi uglavnom elementarne stvari kao što su isključivanje kompjutera pre nego što se baterija potpuno potroši, logovanje događaja, prikazivanje stanja baterije, ulaznog napona i sl. Uobičajeno je da se uz UPS-ove na koje je moguće priključiti više od jednog kompjutera koristi softver koji radi po klijent-server sistemu, koristeći lokalnu mrežu da bi sa kompjutera koji je (serijskim ili USB) kablom povezan sa UPS-om mogao da isključi ostale kompjutere priključene na UPS pre nego što se baterija sasvim potroši. Kako softver koji dolazi uz Inform Guard nema tu mogućnost, druga opcija je osloniti se na zvučne signale koje UPS ispušta.

Slično mnogim drugim UPS-ovima, interval između zvučnih signala postaje kraći kako se baterija bliži kraju. Ali, ne postoji neki karakterističan zvuk ili interval koji daje korisniku do znanja da je u bateriji ostalo struje za još nekoliko minuta i da bi trebalo odmah da počne s isključivanjem kompjutera priključenih na UPS, već se interval postepeno smanjuje. Zato je neophodna određena doza iskustva da bi korisnik znao koji interval između zvučnih signala znači da je baterija zaista pri kraju.

Uputstvo koje dolazi uz UPS ima neke propuste. Na primer, postoji deo u kojem se opisuju simptomi dotrajale baterije uz preporuku da je u tom slučaju treba zameniti, ali nigde nije objašnjeno kako se menja baterija. Naravno, nije teško otkriti kako se to radi, ali uključuje otvaranje kućišta šrafcigerom, čemu nisu baš svi podjednako vični.

Sa test mašinom Inform Guard je izdržao sat i 16 minuta bez struje, pri čemu je program Upsmon pokazao maksimalno opterećenje od 10 do 15% koje UPS može da podnese. Sa naše dve test mašine, sličnih zahteva po pitanju struje, UPS je izdržao 34 minuta, uz 18 do 24% opterećenja. S obzirom na mogućnosti, ovaj UPS bi verovatno lepo radio i sa četiri prosečna desktop kompjutera, ostavljajući im sasvim dovoljno vremena da se isključe u slučaju nestanka struje. Ograničenje predstavlja softver koji dolazi uz UPS koji to ne dozvoljava tako da je potrebno da se neko nađe pored kompjutera kada nestane struja kako bi ih poisključivao ručno.

Česta je pojava da se neki komad opreme isporučuje u upadljivoj, predimenzioniranoj kutiji punoj papira, knjižica, diskova sa uglavnom nepotrebnim softverom kako bi se postigao efekat da proizvod izgleda kao nešto više od onoga što jeste. U ovom slučaju otišlo se u potpuno drugu krajnost: iako je u pitanju uređaj dobrih performansi, koji uz to ima i solidnu cenu, softver ograničenih mogućnosti i nepotpuna dokumentacija jesu nešto na čemu proizvođač mora još da radi. U svakom slučaju, uređaj je dobrog kvaliteta, a pomenute mane se kompenzuju downloadom sa sajta proizvođača.

Marko JOVANOVIĆ

 
Asus P5LD2 Deluxe WiFi/TV
Inform Guard 3000AP
Šta mislite o ovom tekstu?
Planet NAS-1100
Canon Canoscan 4200F
Samsung SyncMaster 730BF
ViewSonic VX912B, Samsung SyncMaster 913B
Apple Mac mini
Asus M6000V, Hewlett-Packard Compaq nx8220
Sunsway ST Lab A-8001 MP3 Player
Vivax Imago DVD-K200
Coolnection CL-1005, Olympia Du@lphone 9211 IP, Sipura SPA-2000 i SPA-3000
Canon Laser Shot LBP2900
Lexmark T430 DN
Asus Vento 3600, Thermaltake Xaser V Damier V5000C / Shark VA7000BWA
Logitech QuickCam Chat, Genius VideoCAM Messenger / VideoCAM SlimClip / VideoCAM Trek, Wiretek USB 2.0 PC Camera / USB 2.0 Bear PC Camera, Chicony TwinkleCam Pro DC-2120, TMV-200
Kodak EasyShare Z700
Altec Lansing VS-3151R, Speed-Link Powerstixx 5.1, Genius SW-HF5.1 1200 / SW-HF5.1 3000
V-Gear TVBox SX
Logitech MX518
NEC UF0002
Philips Key011 / Key013
Sweex KX 7201 Keyboard
VeriTech Card Driver
Lestar PC-5ST
ProLink PixelView PlayTV Pro 2 (PV-M4500)
TechniSat SkyStar USB
Gigabyte GO-W1608A
A4Tech Big Wheel Shining Zoom 5K BW-26

Vrsta:
UPS
Proizvođač:
Inform
Kontakt:
Pakom
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera