TEST DRIVE<>
072005<><>

Kuleri P4 (LGA 775)

Od igloa do dijamanta

Nakon kulera namenjenih K8 procesorima, ispunjavamo obećanje – evo i testa kulera za modele koji „pašu” na LGA775 podnožje. Nažalost, njihova ponuda je slabija čak i od ponude Socket478 modela jer su kuleri za Intelove procesore slabo traženi. Razlog je poznat: Intel već godinama svoje procesore prodaje u BOX pakovanju, s odgovarajućim kulerom koji najčešće radi dovoljno dobro. Zato su proizvođači orijentisani na AMD-ove procesore, mada je i za njih ponuda „tanja” otkad je AMD povećao ponudu BOX modela. Za novo LGA775 (ili Socket T) podnožje smo, pored modela opisanih u prošlom testu, a koji idu na Intelove procesore, pribavili još samo jedan Spire i dva GlacialTech modela.

Spire DiamondCool
Spire DiamondCool
Način hlađenja: ventilator 80 mm (2700 obr/min)
Ostalo: četiri heatpipea, 60 bakarnih rebara, dimenzije 92 x 90 x 78 mm
 
Spire DiamondCool je hibridni model, stare škole dizajna sa ventilatorom odozgo, ali i sa četiri heatpipea. Urađen je skoro kompletno od bakra, sa 60 tankih rebara kroz koja prolaze cevi. Kvalitet izrade je odličan, što se vidi i na podnožju koje je odlično ispolirano. U odnosu na telo, ventilator je zarotiran za 45 stepeni i tako pričvršćen. Pored toga što utiče na izgled, ovo je bilo neophodno jer je samo telo nešto uže od 80 mm pa ventilator ne bi stao da je montiran klasično, ivica paralelnih s ivicama hladnjaka. Na ventilator je dodato nešto poput kupole koja nema uticaja ni na šta osim na izgled. Sve ovo čini ovaj kuler manje kockastim od ostalih, a projektanti su upotrebili malo više mašte pa su čak napravili paralelu s izgledom dijamanta i shodno tome krstili ovaj model. Kućište i elisa su od plastike koja reaguje na ultraljubičastu svetlost, što bi trebalo da DiamondCoolu obezbedi naklonost kupaca koji vole da im računar svetli više nego što je to normalno.

Montaža je jednostavna, ali zahteva rastavljanje računara i vađenje matične ploče jer je ispod nje potrebno postaviti plastičnu pločicu za koju se kuler šrafi kroz rupe na matičnoj ploči. Ipak, kada se podvuče crta i zanemare estetski zahvati, ovo je sasvim običan 80 mm fan: vrti se na oko 2700 obr/min, tera oko 990 litara vazduha u minutu i pri tome ne pravi značajniju buku.

GlacialTech Igloo 5100 Light
GlacialTech Igloo 5100 Light
Način hlađenja: ventilator 80 mm (2500 obr/min)
Ostalo: aluminijumsko/bakarni hladnjak, dimenzije 90 x 90 x 57 mm
 
Druga dva modela koja proizvodi GlacialTech jesu Igloo 5100 Light i 5100 PWM i vrlo su slični onima koji se dobijaju uz procesore u BOX pakovanju. Tela su gotovo identična, dok su ventilatori različiti. Razlika je u tome što su hladnjaci Intel BOX kulera urađeni 100% od aluminijuma, a u sredinu modela Igloo je uguran bakar, što obezbeđuje bolji prenos toplote. Rebra su i kod Intelovog i kod GT modela od aluminijuma, izgledaju vrlo slično i ima ih u približno istom broju, možda su samo na Igloo hladnjacima nešto tanja.

Oba modela koja smo testirali su iz serije Igloo 5100, s tim što jedan ima dodatak Light, a drugi PWM. Oba modela koriste iste hladnjake i 80 mm ventilatore, ali je kod prvog FAN fiksne brzine (oko 2500 obr/min), dok kod PWM modela on menja brzinu obrtanja od 800 do 3600 obr/min. Naravno, ovaj drugi ima bolje performanse, međutim nama se manje svideo jer previše često radi na maksimalnom broju obrtaja, što za posledicu ima značajno veću buku. Montaža oba Iglooa je vrlo jednostavna jer se, kao i kod BOX modela, svodi na ubacivanje četiri prekidača u rupe na matičnoj ploči.

GlacialTech Igloo 5100 PWM
GlacialTech Igloo 5100 PWM
Način hlađenja: ventilator 80 mm (800 – 3600 obr/min)
Ostalo: aluminijumsko/ bakarni hladnjak, dimenzije 90 x 90 x 57 mm
 
Performanse testiranih modela smo prikazali standardno sa dve vrednosti: idle koja pokazuje temperaturu kada se na računaru ne radi ništa i full koja pokazuje temperaturu nakon nešto manje od sat vremena traženja Mersenovih prostih brojeva (Prime 95). U grafik smo dodali i modele koji su opisani u prethodnom broju, a koji imaju mogućnost montaže na LGA775 procesore. Napominjemo da pasivni Thermaltakeovi modeli, Tower 102 i Sonic Tower, nikako nisu dovoljni za P4 530 s kojim smo vršili test. Procesor je prelazio 100 stepeni već nakon nekoliko minuta rada s programom Prime 95.

Sasvim očekivano, ThermalTake Sonic Tower sa 120 mm ventilatorom je pobedio i u ovoj varijanti testa. Iza njega su Vanessa Type-S i Silent Tower, pa tek onda svi sada opisani modeli. DiamondCool pored diskutabilnog izgleda nije pokazao mnogo, mada se nije ni očekivalo više s obzirom na to da smo već više puta videli da kuleri ovakve konstrukcije ne mogu da se porede s onima koji koriste velike vertikalne ventilatore i „tople cevi”. Modeli Igloo 5100 su se pokazali kao konkurentni modelu Intel BOX, s tim što PWM, kao i Intel BOX, ume da se „zaleti” brže nego što se to dopada našim ušima. Najjeftiniji Igloo 5100 može da se preporuči za Celerone u LGA775 pakovanju kupljene u takozvanoj tray varijanti, tj. bez kutije i kulera u njoj. Zadovoljiće svaki Celeron i ohladiće ga tiho i pouzdano. Model 5100 PWM je malo bolji i dosta bučniji pa ga ne preporučujemo. Spire DiamondCool takođe nije za preporuku jer košta skoro kao Vanessa Type-S, a ima značajno lošije performanse. Titanov model je najpovoljnija kupovina i na ovom testu. ThermalTake modeli su odličan izbor za procesore Intel Pentium 4, zadovoljiće i one sa overklok apetitima, ali samo uz odgovarajući ventilator. Bez velike promaje u kućištu nemojte ni pokušavati sa pasivnim modelima, međutim, ni tada to ne preporučujemo jer nema potrebe imati više ventilatora na kućištu i pasivan hladnjak na procesoru, kada možete imati samo jedan na kuleru i efikasniji sistem odvođenja toplote sa procesora.

Saša UZELAC

 
Intel Pentium 4 660
Sapphire Radeon X300SE 128MB HyperMemory vs Gigabyte NC62TC256D, Asus EN6200TC256/TD/64M
Asus P5WD2 Premium WiFi/TV Edition
Dream Multimedia Dreambox DM7020-s
Nikon Coolpix 7600
Pentax Optio X
Triotec DXM-1000 i Mustek R100LM DVD Recorder
Infinity System Airis Pragma 890
iRiver H10 5GB
LG Flatron L1780Q
Logitech Harmony Remote 688
Kuleri P4 (LGA 775)
Šta mislite o ovom tekstu?
Sweex USB 2.0 16-in-1 Card Reader i Wiretek USB 2.0 All in 1 Card Reader + 3Port HUB
PQI Compact Flash 40X
NEC ND-3540A
Xoro HXS531
Planet ICA-102, ICA-102W i DVR-400

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
Učinak kulera

Vrsta:
kuleri
Proizvođač:
ThermalTake
Kontakt:
MB Soft
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera