TEST DRIVE<>
072005<><>

Asus P5WD2 Premium WiFi/TV Edition

Letnje osveženje ponude

Asus P5WD2 Premium WiFi/TV Edition
Asus P5WD2 Premium WiFi/TV Edition
Iako su po mnogo čemu bile revolucionarne, prve serije čip-setova i9x5 (i915G, i915P, i925X i i925XE) prošle su prilično nezapaženo. Mada je Intel prvi implementirao PCI-Express magistralu i DDR2 memorijski kontroler, tehničko vođstvo „velikom belom” nije donelo previše uspeha. Ploče bazirane na i915 i i925 se jesu prodavale, ali, dok su se ranije Intelovi procesori kupovali zbog ploče tj. čip-seta, sada se i915/925 uzimao tek zato „što se moralo”, zbog podnožja – jer novi Intel procesori rade samo s njima.

S druge strane, ni Pentiumima ne ide tako sjajno – muku muče da dođu „do izražaja” pored Athlona 64 i Semprona. Potreban im je bolji čip-set o kojem će se diskutovati, koji će ih bolje promovisati i poboljšati prodaju. Konačno, u narednim mesecima će se pojaviti nekoliko novih Pentium procesora, od klasičnih četvorki i retkih Extreme Edition verzija, pa sve do novih Pentiuma D, što će biti naziv za dvojezgarne Pentiume. Intel je mogao da uredi da ovi procesori rade i na prvim i9x5 modelima, ali se odlučio za kompletno osveženje ponude pa smo dobili naslednike, i945 i i955.

U skladu s Intelovom nomenklaturom pojaviće se nekoliko verzija. Slovo ’X’ kod modela i955X govori da je u pitanju najbrži i najskuplji čip (od eXtreme, kako ga Intel definiše). ’P’ kod i945P sugeriše da je u pitanju performance model, dakle ima malo slabije mogućnosti i performanse po znatno nižoj ceni. Konačno, Intel ni ovoga puta nije izostavio model koji će sigurno nastaviti dominaciju ovog proizvođača na tržištu jeftinih, kancelarijskih računara: i945G je čip-set sa integrisanim grafičkim procesorom oznake GMA.

Novi čip-setovi

Nekoliko unapređenja krasi novajlije koje su, kao i uvek do sada, izrađene kao komplet dva čipa. Severnjaci nose oznaku prema čip-setu, dakle 82955X, 82945P i 82845G, i dele iste osnovne osobine. Podržavaju 533/800/1066 MHz vezu sa procesorom, rade sa DDR2 667 memorijom i par im predstavlja ICH7 južni most. Ipak, Intel je uveo nekoliko ograničenja da bi diferencirao modele pa tako samo i955X može da „svari” Pentium 4 Extreme Edition, ali je i jedini koji neće raditi sa 533 MHz procesorima, tj. Celeronima. Dvojezgarne Pentiume D i sve Pentiume 4 podržavaju svi modeli.

Pomenuli smo da je DDR2 memorijski sistem ubrzan pa se sada može koristiti i sa modulima na 667 MHz, naravno dvokanalno. Razlike između verzija nove serije čip-setova su u tome što samo i955X podržava do 8 GB memorije, a ECC ima uključenu i tehnologiju Memory Pipeline koja, prema Intelu, obezbeđuje malo brži rad memorijskog kontrolera. i945 su ograničeni na 4 GB, a mogućnost da rade s ECC memorijom i Memory Pipelineom ne postoji. Sve je vrlo logično i izvedeno u cilju obezbeđenja prednosti za najskuplji i955X, tj. opravdanja njegove kupovine u slučaju da korisnik traži maksimum.

PEG x16 kontroler je standardno u „severnom mostu” i on nije menjan niti se razlikuje kod ove tri verzije novog čip-seta. Zajedno s novim „memorijskim i grafičkim kontrolerima”, kako Intel naziva „severnjake”, predstavljen je i novi „ulazno-izlazni kontroler” tj. „južni most”, a brojka pored ICH je stigla do 7. Unapređena je podrška za hard diskove pa je sada maksimum u skladu sa SATA II standardom. NCQ je bio podržan i na ICH6 verzijama, pa je tako i ovde. Broj USB konektora nije povećan (i dalje ih ima osam), a nepromenjen je i odličan „High Definition Audio” kodek. Broj PCI-E linija koje podržava ICH povećan je sa četiri na šest, dok je maksimum PCI slotova i dalje šest. ICH7 dolazi u dve verzije: standardnoj ICH7 (čip 82801GB) i ICH7 RAID (82801GR) koja pored svega nabrojanog ima i Intel Matrix RAID mogućnosti. ICH6 je takođe postojao u RAID verziji i podržavao 0 i 1 modove, dok ICH7 u ovoj verziji podržava i RAID 5 mod.

Sve je, dakle, evolucija prethodnih čip-setova. Ništa nije revolucionarno novo, mada se tako nešto nije ni moglo očekivati. i915/925 su bili dovoljno drugačiji od i865/875 i stvorili su dosta problema ljubiteljima ovog brenda kojima se svakako ne bi svidela ideja još jednog „masovnog apgrejda” na koji su bili primorani kada su promenjeni i podnožje za procesor, i memorija, i slot za grafičku karticu.

955X po Asusu

Do nas je najpre stigla jedna i955X matična ploča, i to iz Asusa. Oznaka je P5WD2 Premium WiFi/TV Edition, a iza nje se krije neviđeno bogato opremljena matična ploča. Ne samo što je štampana ploča „nakrcana” svim mogućim kontrolerima koji dodaju mogućnosti čip-setu već je u pakovanje dodato toliko kablova, diskova i programa da vas tera da razmislite o otvaranju prodavnice kompjuterske opreme.

Počnimo sa samom štampanom pločom koja je, treba li reći, u skladu sa najvišim ATX standardom i bez praznog mesta na sebi. Zadnji panel sadrži dva PS/2, LPT, optički i koaksijalni SP/DIF, „SATA On the Go”, šest 3,5 mm stereo i jedan FireWire konektor. Naponska sekcija je urađena maksimalno, u četiri faze, a posebna pažnja je posvećena grupi pojačivača koji se najviše greju, na koje je dodat hladnjak. Sledi LGA775, 82955X s velikim hladnjakom koji bi mogao da omete postavku većeg hladnjaka na procesor i četiri DIMM podnožja. U dnu leve strane ploče su postavljeni 24-pinski ATX, jedan molex i FDD konektor. Dvadesetčetvoropinski ATX je postao standard za sve savremene ploče, dok dodatni molex treba iskoristiti ukoliko se upotrebljava starije napajanje sa 20-pinskim konektorom. U gornjem desnom delu su standardni PEG, PCI-E i PCI slotovi. Ovde nailazimo na veliko iznenađenje: Asus P5WD2 ima dva PEG slota, jedan x16 i jedan x4, što ukazuje na to da ova ploča, a samim tim i čip-set, poseduje SLI ili slične mogućnosti! U pitanju je iznenađenje jer Intel nije nigde objavio da novi čip-set ima ovakvo rešenje, međutim, inženjeri Asusa očigledno znaju nešto više. Između PEG slotova su dva PCI, a levo od njih jedan PCI-E i još jedan PCI, što je prilično komplikovana postavka. Niže su ICH7R, četiri SATA II konektora, jedan IDE koji kontroliše ICH7 i dva koja obezbeđuje ITE8211F. Za FireWire podršku tu je Texas Instrumentsov čip, po jedan Intelov (PC82537V) i Marvellov (88E8001) 10/100/1000 Mb Ethernet kontroler i Realtekov ALC882D koji podržava 7.1 zvuk po Dolby Digital! standardu.

Asus je ovoj ploči namenio još ponešto, ali, kako na štampanoj ploči nema više mesta, uz P5WD2 se dobija i kombinacija TV-Tunera i WiFi na jednoj PCI kartici. Digitalni tjuner „‘vata” i TV i radio signal, dok je bežično povezivanje omogućeno po 802.11b/g standardima.

BIOS je uradio Award, kao i uvek za Asus, u posebnoj Medallion verziji. Ne treba reći da se ovde mogu naći sve potrebne i nepotrebne opcije. Izdvojili bismo veoma dobra podešavanja procesora: moguće je isključiti sve napredne funkcije koje savremeni Pentiumi 4 poseduju (DEP, SpeedStep, Thermal Monitoring...), dok je najimpresivnija mogućnost „otključavanja” množioca procesora na manju vrednost. Njoj „pod ruku” ide opcija koja omogućava da memorija radi na brzini do 800 MHz kada se koriste odgovarajući moduli, a magistrala overklokuje preko 950 MHz. Prednost Asusa je što ploče bez ove mogućnosti „smanjuju” memorijski množilac čim takt memorije priđe 700 MHz. Ovo spada u overklokovanje, ali kada to proizvođač garantuje, onda prestaje da bude tako. Kao pomoć ovoj operaciji, tu je povećanje radnog napona procesora (do 1,7 V), MCH čipa posebno za memorijski kontroler (1,65 V) i za deo koji komunicira sa procesorom (1,5 V) i, konačno, ICH čipa (1,2 V). Magistrala je optimistično deklarisana za maksimalnih 450 MHz, tj. 1800 MHz kada se „kvadpampuje”, što je sigurno više nego što ploča može, ali je tu „tek da se nađe”.

Performanse smo uporedili sa Asusovom nF4 Intel Edition matičnom pločom, P5ND2-SLI, čime je obezbeđen maksimum uslova da se porede čip-setovi – koliko je to moguće, eliminisan je uticaj proizvođača.

Iznenađujuće, Intel sa i955X nije uspeo da dokaže nešto što već dugi niz godina važi za aksiom: da Intel pravi najbolje čip-setove. nVidia je iz prve uspela da napravi, u najmanju ruku, jednako brz čip-set za Intelove procesore. Na Internetu se pojavljuju informacije da nF4 IE ima sitnijih problema sa procesorima Pentium D, što ipak ostavlja Intelu titulu proizvođača „bezgrešnih”, uvek 100 odsto kompatibilnih proizvoda. Međutim, kada su performanse u pitanju, nVidia i Intel su jako blizu. Sasvim precizno, čini se da je nF4 SLI IE za koji procenat brža, što nikako ne ide u prilog Intelu.

Intelovi čip-setovi se vidno poboljšavaju, ako su mogućnosti i podrška za nove procesore u pitanju, međutim, značajniji skok performansi se nije dogodio još od prelaska sa čip-seta i845 na i875. Ne treba brzopleto zaključiti da Intelovi inženjeri ne mogu ili ne znaju više – sasvim je moguće da se iz Pentiuma 4 i trenutno aktuelnih memorija, hard diskova i ostalih delova koji čine jedan savremen računar ne može dobiti više. Uostalom, ni nVidia prelaskom sa nF3 na nF4 nije značajnije unapredila performanse.

Moraćemo da se zadovoljimo novim mogućnostima Intelovih čip-setova: podrškom za nove procesore, bržom DDR2 memorijom, naprednijim SATA kontrolerom... Osveženje bi bilo da na i955X proradi SLI ili Crossfire, ali moraćemo da sačekamo još koji mesec. Kako god se situacija razvijala, i945G, i945P i i955X matične ploče će naslediti stare i915G, i915P i i925XE, ali nismo sigurni koliko će novajlije biti uspešnije.

Najzad i pitanje: nForce 4 SLI IE ili i955X? Potpuno neverovatno, ali nVidia je malo brža, a Intel dosta jeftiniji! nF4 SLI IE već sada podržava SLI, ima nešto bolji SATA kontroler, ali košta mnogo više i od skupih i955X. Do juče je Intel imao najbolje čip-setove i to je ekstra naplaćivao, a sada se situacija okrenula naglavačke. Intel ćemo preporučiti jer je jeftiniji, a nudi praktično iste performanse – nešto što smo toliko puta rekli za mnoge konkurente Intelovim proizvodima.

Ovo važi samo za najskuplje LGA775 matične ploče jer nF4 Intel Edition nije najavljen u ne-SLI varijanti. U nižem cenovnom „razredu”, gde su aktuelni Celeroni i sporiji Pentiumi, Intel može da bude potpuno bezbrižan sa modelima i915 i i945. Međutim, bude li „veliki beli” nastavio u ovom smeru, dozvoljavajući novim igračima ulazak na svoje tržište i budući sporiji od njih, ne piše mu se dobro.

Kad se razmišlja o konkretnoj Asusovoj ploči, postavlja se pitanje – može li bolje i bogatije. Može da bude brže sa nekim nF4 modelom, ali bolju opremu i više mogućnosti nije moguće naći. Ko želi najbolje, kao i sigurnost Intelovog čip-seta za Pentium procesor, ne mari za procenat ili dva razlike u performansama.

Saša UZELAC

 
Intel Pentium 4 660
Sapphire Radeon X300SE 128MB HyperMemory vs Gigabyte NC62TC256D, Asus EN6200TC256/TD/64M
Asus P5WD2 Premium WiFi/TV Edition
Šta mislite o ovom tekstu?
Dream Multimedia Dreambox DM7020-s
Nikon Coolpix 7600
Pentax Optio X
Triotec DXM-1000 i Mustek R100LM DVD Recorder
Infinity System Airis Pragma 890
iRiver H10 5GB
LG Flatron L1780Q
Logitech Harmony Remote 688
Kuleri P4 (LGA 775)
Sweex USB 2.0 16-in-1 Card Reader i Wiretek USB 2.0 All in 1 Card Reader + 3Port HUB
PQI Compact Flash 40X
NEC ND-3540A
Xoro HXS531
Planet ICA-102, ICA-102W i DVR-400

Intel i SLI?
Iako Asus P5WD2 ima dva PEG slota i SLI „most” tj. kabl kojim se povezuju dve GeForce kartice da bi proradile u SLI modu, ovaj i955X ipak to ne može, makar ne još uvek. Problem je u ForceWare drajverima koji paze na čip-set i ne uključuju SLI ukoliko u pitanju nije neki nForce 4 SLI.
Da li će se stanje popraviti i da li će nVidia urediti da SLI proradi i na Intelovim čip-setovima, zavisi od odnosa ove dve kompanije, ali i od ATI-ja koji uskoro predstavlja odgovor na SLI nazvan Crossfire. Razmišljanje na ovu temu dovodi do zaključka da uskoro treba očekivati „otimanje” ovih kompanija oko Intela i njegovih čip-setova. Onaj čije kartice u paru budu radile na i955X (možda i i945P) imaće mnogo veće tržište i veliku prednost, a posebno bi ATI mnogo izgubio ako se ne dogovori s Intelom. SLI će uvek da radi na nForce 4 SLI čip-setu, ali ako Crossfire ne proradi na Intelu, male su mu šanse da uspe. ATI pravi svoje xPress čip-setove gde će Crossfire sigurno raditi, ali u pitanju je čip-set za AMD procesore, i to prilično „nevidljiv” s obzirom na to da ovih ploča na tržištu praktično nema.
U svakom slučaju, Asusov potez jeste malo preuranjen, ali je sigurno dobar zalog za budućnost. Kad-tad će drugi PEG slot biti koristan, a da li će da „udomi” Radeon ili GeForce, ostaje da vidimo. Mogućan je, mada manje verovatan, i scenario da Intel sklopi ugovore s obe kompanije, ali realnije je da se dogovori s jednom od njih. nVidia sigurno ima prednost, bar sudeći po nedavnom izlasku nF4 ploča sa LGA775 podnožjem.

SATA On the Go
Zadnji panel matične ploče i deo između naponske sekcije i podnožja za procesor nisu mesto na kojem se obično nalaze SATA konektori i kontroleri, a upravo je to slučaj sa čipom Sil3132 i dva SATA konektora na ploči Asus P5WD2. U uputstvu je navedeno da uz port multiplikator na ovaj eksterni konektor može da se poveže do 16 SATA hard diskova! Sem pominjanja izvesnog port multiplikatora, Asus ne govori kako je moguće povezati ovoliko SATA medija, mada je logično da se misli na neko kućište. Sve zajedno, to nagoveštava da Asus ovim modelom cilja i na tržište jeftinijih data servera koji najčešće koriste matične ploče s integrisanim SCSI kontrolerima, na koje su povezana SCSI kućišta u kojima se nalazi napajanje i određeni broj SCSI diskova. S obzirom na to da SATA već opasno konkuriše SCSI-u po performansama, ali da je cenovno dosta povoljniji, vrlo je moguće da uz pomenuti Asusov port multiplikator neko napravi server sa nekoliko terabajata prostora, koristeći ovu ploču i dosta SATA diskova.

(Za prikaz dijagrama neophodan je browser sa uključenom podrškom za JavaScript)
Rezultati testova
PCMark
3DMark 03
3DMark 05
SiSoft Sandra
FarCry
Doom3

Vrsta:
matična ploča
Proizvođač:
Asus
Kontakt:
Asus SCG
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera