TEST DRIVE<>
072004<><>

TechniSat SkyStar USB

Upakovani SkyStar

TechniSat SkyStar USB
TechniSat SkyStar USB
DVB PCI kartice, u narodu poznate i kao „satelitski modemi”, do sada su predstavljale jedini način za primanje informacija koje dolaze sa satelita (TV i radio kanali, brzi Internet, offline download...). Najrasprostranjeniju varijantu, bar kad su naši krajevi u pitanju, predstavlja čuveni SkyStar 2 koji smo toliko puta pominjali da i vrapci na grani znaju njegove mogućnosti i tehničke karakteristike. Taman kada smo pomislili da se (sem izlaska unapređenih verzija drajvera i programa za praćenje satelitskog TV i radio sadržaja) na ovom polju ništa ne dešava, stiglo je lepo iznenađenje iz kompanije TechniSat. U pitanju je prvi i za sada jedini USB uređaj koji nudi klasičan spektar mogućnosti SkyStar 2 kartica. Ne treba posebno isticati od kolike je važnosti pojava ovakvog uređaja, pogotovu kad je u pitanju mobilno tržište u koje spadaju prenosni računari koji su do sada ostajali bez prave podrške na ovom polju.

SkyStar USB neodoljivo podseća na starije verzije eksternih modema. Uređaj je oklopljen limenim kućištem, dok su na prednjoj maski prisutne kontrolne diode koje ukazuju na radne parametre. „Izbuškanost” kućišta sugeriše da je uređaj prilično veliki potrošač te da se greje (što je potvrđeno i u praksi), pa se ne preporučuje njegovo držanje na mestima sa slabom ventilacijom odnosno prekrivanje i postavljanje predmeta ispod ili na njega. Konektori za priključivanje USB i satelitskog kabla (postoji samo jedan priključak tako da nema propuštanja signala ka sekundarnim uređajima) nalaze se sa zadnje strane, a tu je i dodatni priključak za napajanje odnosno on/off dugme. Naime, za rad uređaja nije dovoljno priključiti samo USB kabl nego se koristi dodatni ispravljač od 12 V koji dolazi u paketu. U unutrašnjosti se nalazi manje-više standardna SkyStar elektronika uz prepoznatljiv raspored komponenti i standardnu zelenu boju štampane ploče. Srce sistema čini poznati čip B2C2 i oklopljeni digitalni satelitski risiver (pretpostavljamo da je kao i u prethodnim slučajevima Samsungov pošto ne postoje nikakve oznake na kućištu).

Postavljanje uređaja je izuzetno jednostavno, zahvaljujući potpuno automatizovanoj proceduri instaliranja drajvera. SkyStar USB koristi sve standardne upravljačke programe kao i SkyStar 2 kartice: od osnovne aplikacije Server4PC pa sve do Fazzt klijenta i programa za praćenje satelitskih kanala. Ako ste do sada koristili karticu SkyStar 2, primetićete modifikovanu verziju datoteke SkyNET.sys koja je u svom nazivu dobila slovo U i nešto je veća. S obzirom na to da je korišćenje ove datoteke usko povezano s motorizovanjem kompleta, jasno je da za sada nema ništa od toga, pošto još uvek ne postoji softversko rešenje koje „ume” da prepozna novi uređaj. Problem kod motorizovanja može da predstavlja i činjenica da SkyStar USB podržava DiSEqC protokole 1.0 i 1.1 što može da bude prepreka u korišćenju novijih DiSEqC 1.2 motora.

S obzirom na ograničenu propusnu moć USB-a, zanimalo nas je kako će se uređaj ponašati u realnom radu (važno je napomenuti da je primenjena stara specifikacija USB 1.1). Kao što smo i pretpostavili, najveći problemi nastali su prilikom offline downloada, pogotovu tokom najezde većih fajlova (50 i 100 MB) na više streamova odjednom. Pojava nekompletnih fajlova donekle je izazvana i nesavršenošću drajvera koji tek odnedavno u sebi sadrže podršku za USB verziju kartice (nisu dovoljno optimizovani), ali ni u budućnosti ne treba očekivati čuda. Što se tiče satelitskog surfovanja i gledanja TV kanala, nije bilo nikakvih problema, a uređaj se ponašao u granicama normale. Zanimljivo je to što su gotovo svi kanali u ProgDVB-u „prijavljivali” nešto jači signal nego što je uobičajeno, što nas navodi na pomisao da je u pitanju za nijansu kvalitetniji ugrađeni prijemnik nego obično. Inače, SkyStar USB sasvim lepo koegzistira sa internom SkyStar 2 karticom pa ne treba da čudi ako se uskoro pojave softverska rešenja koja će iz toga izvući korist.

Na kraju, ostaje nam samo da ovaj uređaj preporučimo svima kojima je potreban pristup satelitskom sadržaju na prenosnom računaru u koji ne može da se ubode PCI kartica. Za stacionarnu upotrebu u kućnim mašinama za sada je još uvek pametnije držati se oprobanih rešenja.

Vladimir PISODOROV

 
Microstar RX800 Pro TD-256, Club3D Radeon X800 Pro
Sweex Max Gear, Mustek DVD-56LM-2E, Bellagio AD 2020 i SkyVision LG888-MP4
Mustek R100B-5 DVD+RW Recorder
Logitech USB Keyboard
Hewlett-Packard Photosmart R707
NEO CN-387BK, CN-602SBK, CN-622SBK
Microstar K8N Neo Platinum (nVidia nForce 3 250Gb)
Transcend Wireless JetFlash 128Mb
Compdesk CD352H40, CDVD34H40
Asus DRW-0804P, LiteOn LDW-851S
BenQ DC5330, DC4210
Eurocase Q1, MDL-5412A Supersilent
Labtec Wireless Desktop Edge
Hewlett-Packard PSC 1215
Genius Wireless Netscroll+ Superior, Mini Traveller
Terratec Cinergy 200 USB EM
TechniSat SkyStar USB
Šta mislite o ovom tekstu?
palmOne Zire 72, Asus MyPal 716

Proizvođač:
TechniSat
Kontakt:
InterCom Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera