TEST DRIVE<>
072004<><>

Eurocase Q1, MDL-5412A Supersilent

Evropski kvalitet

Češka firma Partis je jedan od najvećih evropskih proizvođača računarskih kućišta, napajanja, bare-bone sistema i pratećih komponenti i konfekcije za računare. Svoje proizvode prodaje pod robnom markom Eurocase, a ovog puta vam predstavljamo dva njena kućišta, Eurocase Q1 i EuroCASE ML-5412 Supersilent.

EuroCASE Q1
EuroCASE Q1 
Krenimo od egzotičnije varijante, a u ovom slučaju to je definitivno model Q1. Prvo što pada u oči jesu njegove dimenzije. Sa svojih skromnih 330 x 145 x 345 mm, ovo kućište se svrstava u Micro Tower klasu, a to sa sobom nosi neka ograničenja.

Kao prvo, u kućište se mogu smestiti samo matične ploče tzv. Micro ATX formata. Pored toga, logično, ograničen je i broj uređaja koji se mogu smestiti u kućište. U njemu ima mesta za samo jedan 5,25-inčni uređaj koji se krije iza posebne maske, namenjene prvenstveno potrebama CD/DVD uređaja, kako bi se izbeglo narušavanje inače odličnog estetskog izgleda kućišta. Takođe, u kućištu ima mesta i za tri 3,5-inčna uređaja, od kojih je jedno mesto rezervisano za flopi. Druga stvar koja nam je upala u oči jeste to što je 5,25-inčni uređaj postavljen vertikalno – ništa novo, ali ovom kućištu daje poseban šmek.

Unutrašnjost kućišta je izrađena od kvalitetnog lima debljine 0,8 mm sa dobrom završnom obradom, tako da je rizik od povreda prilikom sklapanja računara veoma mali. Napajanje koje se isporučuje uz kućište je deklarisane snage 200 W sa korekcijom faktora snage (PFC), a podržava i Intel P4 standard za napajanje. Napajanje se hladi jednim ventilatorom prečnika 8 cm, a isporučuju se još tri ventilatora, dva prečnika 6 cm i jedan prečnika 8 cm za dodatno hlađenje unutrašnjosti kućišta. Kućište je, inače, moguće otvoriti bez upotrebe alata, zahvaljujući posebnim šrafovima koji se odvrću i zavrću prstima.

Spoljašnjost kućišta je posebna priča – svojim dizajnom se ističe u odnosu na konkurenciju i zaista se približava skupljoj klasi kućišta. Spreda je posebno uočljiv veliki LCD displej na kojem se mogu očitavati podaci o radu računara, ali o tome će biti reči kasnije.

EuroCASE MDL-5412A Supersilent
EuroCASE MDL-5412A Supersilent 
Drugi model kućišta je MDL-5412A Supersilent. Atribut „supertiho” potiče od modela napajanja koje se isporučuje s kućištem, deklarisane snage 300 W PFC, koje se hladi ventilatorom prečnika 12 cm postavljenim na dnu kućišta napajanja, tako da izvlači topao vazduh sa procesora i čip-seta... I zaista je tih. Napajanje podržava i standarde za Intel P4 procesore.

Kućište inače spada u Middle Tower kućišta i dimenzije su mu 430 x 180 x 490 mm. Za razliku od prethodnog kućišta, ograničenja u dimenzijama ploče nema. Mogu se ugraditi četiri 5,25-inčna i tri 3,5-inčna uređaja od kojih se jednom može pristupiti spolja (flopi ili Zip drajv). U unutrašnjosti se nalaze i dva mesta za dodatne ventilatore. Kao ni prethodno kućište, ni ovo ne zahteva upotrebu alata za otvaranje: u ovom slučaju, poklopci kućišta su pričvršćeni posebnim žabicama.

Limarija je i ovde kvalitetna, debljine 0,8 mm i dobre završne obrade. U kombinaciji sa raspoloživim prostorom ne pravi nikakve probleme tokom montaže komponenti.

Iako ima jednostavan dizajn, kućište pruža dobar estetski doživljaj. Kao i u prethodnom slučaju, i ovde pada u oči poveći LCD displej na kojem se mogu pratiti parametri rada računara.

Kao što smo videli, dodirna tačka ovih kućišta je LCD displej koji služi za nadgledanje rada računara. Kod oba kućišta displej zamenjuje lampice koje pokazuju rad hard diska i aktivnost napajanja. Pored toga, displej može da pokazuje i trenutno vreme, kao i vreme proteklo od uključivanja računara. Međutim, zanimljivo je što svaki displej ima i svoje senzore za temperaturu.

Model Q1 ima jedan senzor za merenje temperature procesora, dok ML-5412 poseduje tri komada: za potrebe praćenja temperature procesora, grafičke karte i hard diska. Pored temperature, senzori u oba kućišta nadgledaju i stepen opterećenosti napajanja.

Rukovanje funkcijama displeja je u oba slučaja rešeno putem dodatnih tastera koji se nalaze na prednjoj maski kućišta.

Kada se sve uzme u obzir, u pitanju su dva vrlo kvalitetna kućišta. Najveća prednost im je izuzetno niska cena u poređenju s onim što nude korisnicima, a tu je i dobar izgled i odlična funkcionalnost. Kada se u ovo uračuna i kvalitet napajanja, dobija se veoma dobra, da ne kažemo odlična kupovina.

Bojan ŽIVKOVIĆ

 
Microstar RX800 Pro TD-256, Club3D Radeon X800 Pro
Sweex Max Gear, Mustek DVD-56LM-2E, Bellagio AD 2020 i SkyVision LG888-MP4
Mustek R100B-5 DVD+RW Recorder
Logitech USB Keyboard
Hewlett-Packard Photosmart R707
NEO CN-387BK, CN-602SBK, CN-622SBK
Microstar K8N Neo Platinum (nVidia nForce 3 250Gb)
Transcend Wireless JetFlash 128Mb
Compdesk CD352H40, CDVD34H40
Asus DRW-0804P, LiteOn LDW-851S
BenQ DC5330, DC4210
Eurocase Q1, MDL-5412A Supersilent
Šta mislite o ovom tekstu?
Labtec Wireless Desktop Edge
Hewlett-Packard PSC 1215
Genius Wireless Netscroll+ Superior, Mini Traveller
Terratec Cinergy 200 USB EM
TechniSat SkyStar USB
palmOne Zire 72, Asus MyPal 716

Proizvođač:
Eurocase
Kontakt:
Adacom
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera