TEST DRIVE<>
072004<><>

Compdesk CD352H40, CDVD34H40

Optičko tripliranje

„Fotokopir mašine” za CD i DVD medije

Compdesk CDVD34H40
Compdesk CDVD34H40
Jedna od najbitnijih osobina optičkih drajvova jeste njihova brzina. Najznačajnije pitanje je koliko brzo drajv „prži” ili čita optičke medije, što neosporno postaje odrednica za utvrđivanje generacije drajva. Veoma često se upotrebljava rečenica tipa „...on je stariji, reže na samo...” Ali, kako je brzina bitna, naročito kod rezanja, logično je povećati radnu snagu i prikačiti još poneki pisač. Ovakvom logikom, odavno se došlo do takozvanih CD/DVD duplikatora, posebnih mašina sa više pisača koje služe da se posao umnožavanja optičkih medija ubrza.

Na našem stolu su se našla upravo takva dva duplikatora, Compdesk CD352H40 i CDVD34H40. Na njima stoji potpis beogradske firme Compdesk, koja je napravila dizajn i samo kućište, dok su ostale komponente, naravno, strane proizvodnje. Dakle, radi se o samostalnim uređajima sa svojim napajanjem jačine 300 W. Unutar kućišta našla su se ukupno tri ventilatora koja obezbeđuju hlađenje i celodnevni rad ovog uređaja. Oba duplikatora su opremljena jednim čitačem i sa tri pisača, kao i jednom fiokom unutar koje se našao hard disk Seagate Barracuda od 40 GB (7200 obr/min). Celokupna komunikacija je veoma jednostavna: vrši se preko četiri tastera i jednog LCD ekrana na panelu ispod HD reka.

Spisak komponenti otkriva osnovnu zamisao: optički medij koji želite da umnožite ubacite u čitač i napravite tri kopije koje se režu istovremeno ili napravite Image fajl na hard disku koji ćete kasnije umnožiti. Trenutno postoje dve dominantne vrste optičkih medija, CD i DVD, pa su to upravo i osnovne razlike između ova dva duplikatora.

Model sa oznakom CD352H40 je CD duplikator. Izbor komponenti za njega bio je po našem ukusu jer su i čitači i pisači bili iz LiteOna. Čitač nosi oznaku LTN-526S, dok tri identična pisača imaju oznaku LTR-52327S – isti onaj model koji smo upotrebili za test CD medija u prethodna dva broja. Da podsetimo, maksimalna brzina pisanja je 52x kada su u pitanju CD-R mediji i 32x kada je u pitanju CD-RW medij. Kada smo ga priključili, uređaj je uspeo da umnoži naš probni CD za nepuna dva minuta.

Drugi model sa oznakom CDVD34H40 dolazi sa istim hard diskom u reku, ali su optički drajvovi, očekivano, bili drugačiji. Upotrebljeni su pisači Pioneer DVR-107D, a kao čitač tu se našao LiteOn LTD-166S02. I ovaj duplikator je radio bez problema, a vreme za rezanje kopija bilo je izuzetno zadovoljavajuće.

Srce celog uređaja krije se iza pomenutog panela sa LCD displejem i tasterima. Ovaj deo je delo firme Acard koja mu je nadenula ime IDE to IDE Copy Controller. Kontroler ima četiri odvojena IDE kanala za drajvove, a njegov firmver se može nadograditi putem CD/DVD medija. On je zadužen i za komunikaciju sa korisnikom preko displeja i tastera, gde pleni bogata ponuda opcija u meniju. Stiče se utisak kao da su preslikane opcije iz nekog programa za rezanje optičkih medija pod Windowsom. U njemu su se našle opcije poput testiranja diska koji se kopira, verifikacije snimljenog sadržaja, editovanja traka, određivanja brzina... Spisak je dugačak i nismo našli nijednu opciju koja ne postoji, a trebalo bi da se nađe na ovakvom uređaju. Iako je komplikovan i bogat, kroz meni se korisnik kreće sa samo četiri tastera – strelicama gore i dole, tasterom ’Enter’ i tasterom ’Escape’. Princip rada s menijem je vrlo jednostavan i korisnik se lako navikava na njega.

Inače Compdesk nudi i modele CD752H40 i CDVD74H40, duplikatore koji imaju po sedam CD ili DVD rezača. S obzirom na cenu, bilo koji od ovih duplikatora teško da će se naći u kućnoj upotrebi. Za ovakvim duplikatorima najviše imaju potrebe firme i razne organizacije kojima je potrebno brzo umnožavanje optičkih medija, recimo u marketinške svrhe. Naravno, u celoj priči odmah se pomisli i ni pirate, ali ovi uređaji neće zadovoljiti njihove potrebe kada su u pitanju DVD filmovi. Dakle, ako režete gomilu medija i potrebna vam je brzina – uzmite u razmatranje ove duplikatore.

Dušan STOJIČEVIĆ

 
Microstar RX800 Pro TD-256, Club3D Radeon X800 Pro
Sweex Max Gear, Mustek DVD-56LM-2E, Bellagio AD 2020 i SkyVision LG888-MP4
Mustek R100B-5 DVD+RW Recorder
Logitech USB Keyboard
Hewlett-Packard Photosmart R707
NEO CN-387BK, CN-602SBK, CN-622SBK
Microstar K8N Neo Platinum (nVidia nForce 3 250Gb)
Transcend Wireless JetFlash 128Mb
Compdesk CD352H40, CDVD34H40
Šta mislite o ovom tekstu?
Asus DRW-0804P, LiteOn LDW-851S
BenQ DC5330, DC4210
Eurocase Q1, MDL-5412A Supersilent
Labtec Wireless Desktop Edge
Hewlett-Packard PSC 1215
Genius Wireless Netscroll+ Superior, Mini Traveller
Terratec Cinergy 200 USB EM
TechniSat SkyStar USB
palmOne Zire 72, Asus MyPal 716

Kontakt:
Compdesk
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera