TEST DRIVE<>
072004<><>

Mustek R100B-5 DVD+RW Recorder

Penzionisanje VHS-a

Mustek R100B-5 DVD+RW Recorder
Mustek R100B-5 DVD+RW Recorder
Naše tržište su u poslednje vreme preplavili razni DVD plejeri. Ali, zbog nemogućnosti snimanja, mnogi i dalje koriste video rikordere i VHS kasete. Međutim, sa padom cena DVD rezača i medija, i samostalni, kućni DVD rikorderi postaju pristupačni širem krugu korisnika. Jedan takav uređaj prvi put imamo na probi.

Na prvi pogled, ovaj uređaj izgleda kao običan plejer i samo se iz natpisa može zaključiti da se radi o rikorderu. Ali, kad se malo bolje pogleda, vidi se da se pored izlaza tu nalaze i ulazi za sliku, zvuk i antenu, što nikako nije odlika plejera. Od konektora poseduje sve što vam može zatrebati. Na pozadini uređaja nalaze se audio izlazi (koaksijalni, optički, analogni 5.1) i video izlazi (RCA, S-Video i komponentni YUV), kao i RCA audio/video i S-Video ulazi. Takođe, tu su i dva SCART-a (ulaz i izlaz) i konektori za antenu i TV. S prednje strane su iLink (Firewire), kao i dodatni S-Video i RCA audio/video ulazi, kako bi bili pristupačniji.

U pakovanju se nalaze samo neophodni kablovi za povezivanje, (RF koaksijalni i audio-video RCA), ali ne bi bilo loše da ima i, recimo, S-Video ili SCART kablove. Ovako ćete morati sami da se snađete ako vam zatrebaju. Od ostalih potrepština tu su daljinski sa dve AAA baterije, prazan DVD+RW medij marke RiData i opširna dokumentacija na šest jezika.

Rukovanje DVD rikorderom je prilično jednostavno. Po prvom uključivanju potrebno je namestiti njegov časovnik i skenirati TV kanale, nakon čega je spreman za rad. Uređaj ima dva režima rada, pri čemu se ponaša kao običan plejer ili kao rikorder. Kada ste u jednom režimu, ne možete da koristite funkcije drugog i obratno, a prebacivanje između modova rada vrši se ručno. Kada radi kao plejer, ima sve uobičajene funkcije, uključujući zumiranje slike, ubrzani prikaz do 60x i sve ostalo. Jedino se može zameriti što pan-scan opcija ne radi baš kako treba, a i nije pristupačna sa daljinskog upravljača. Od formata su podržani DVD±R/RW, audio CD, SVCD, VCD i MP3 i kao plejer se ponaša uglavnom očekivano.

Međutim, kako je ovo prvi uređaj ove vrste na testu, mnogo zanimljiviji nam je bio mod za snimanje. Uređaj za snimanje koristi isključivo DVD „plus” R ili RW diskove. Prazan disk se pre upotrebe mora inicijalizovati, pri čemu plejer na njega snima zaglavlje, tj. meni sa snimcima. Snimanje radi po principu linearnih segmenata. To znači da svaki snimak zauzima potreban prostor od početka slobodnog segmenta, ali, ako obrišete (sa RW diska) neki snimak „iz sredine”, slobodan prostor nećete imati na raspolaganju u kontinuitetu. Na primer, ako imate tri snimka od po 10 minuta i 30 minuta slobodno na disku, pa zatim obrišete drugi snimak po redu, nećete dobiti 40 minuta praznog prostora, već 10 minuta na mestu gde je bio drugi snimak, plus 30 minuta na kraju diska. Tek brisanjem uzastopnih snimaka prazan prostor može da se povezuje. Ovaj tip snimača nema mogućnosti za optimizaciju prostora pomeranjem snimaka i to se ipak mora uraditi na računaru, ali to se od ovakvog uređaja i ne očekuje.

Snimak s nekog od video ulaza moguće je snimati u pet nivoa kvaliteta i to: HQ (9 Mbit/s, 60 min), SP (4,5 Mbit/s, 120 min), LP (3 Mbit/s, 180 min), EP (2 Mbit/s, 240 min) i SLP (1,5 Mbit/s, 360 min). Kvalitet snimka prva dva moda je odličan, dok ostala tri nisu preporučljiva, osim ako vam baš nisu potrebni za dugo snimanje. Naime, oni su u manjoj rezoluciji (352 x 576 i 352 x 288) i daju rezultat sličan VHS-u. U najkvalitetnijem HQ modu snimak je odličan (skoro DVD kvaliteta), međutim ni on nije imun na „kockice” koje se mogu primetiti u brzim scenama. Ovo je primetno samo kad se snimak zaustavi i slika uveća. U normalnim okolnostima nećete videti razliku u odnosu na original, naročito ne na televizoru. Ipak, ovo ne bi smelo da se dešava, naročito ne pri tolikoj potrošnji prostora na disku. Takođe, zamerka koja se odnosi na snimanje je i to što se ne prikazuje preostalo vreme, već samo proteklo, tako da nikad ne znate koliko još ima prostora na disku.

Pored toga, uređaj je osetljiv na nesertifikovane medije i pomalo bučan u radu, ali bez obzira na to, pomak u odnosu na video je očigledan, a ima i brojne prednosti. S kamere možete lako da presnimite sadržaj na DVD i da takav snimak gledate na bilo kom plejeru/računaru, bez ikakve konverzije, a kvalitet snimka je daleko bolji i postojan je tokom vremena. DVD rikorderi su još uvek skupi i nisu sasvim pouzdani. Međutim, postepeno će biti sve pristupačniji pa se može reći da VHS rikorderi polako ali sigurno odlaze u penziju.

Dejan STEPANOVIĆ

 
Microstar RX800 Pro TD-256, Club3D Radeon X800 Pro
Sweex Max Gear, Mustek DVD-56LM-2E, Bellagio AD 2020 i SkyVision LG888-MP4
Mustek R100B-5 DVD+RW Recorder
Šta mislite o ovom tekstu?
Logitech USB Keyboard
Hewlett-Packard Photosmart R707
NEO CN-387BK, CN-602SBK, CN-622SBK
Microstar K8N Neo Platinum (nVidia nForce 3 250Gb)
Transcend Wireless JetFlash 128Mb
Compdesk CD352H40, CDVD34H40
Asus DRW-0804P, LiteOn LDW-851S
BenQ DC5330, DC4210
Eurocase Q1, MDL-5412A Supersilent
Labtec Wireless Desktop Edge
Hewlett-Packard PSC 1215
Genius Wireless Netscroll+ Superior, Mini Traveller
Terratec Cinergy 200 USB EM
TechniSat SkyStar USB
palmOne Zire 72, Asus MyPal 716

Proizvođač:
Mustek
Kontakt:
PC Centar
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera