TEST JOY<>
042004<><>

Speed-Link Bullfrog i Rocketeer

Drmusanje za male pare

Naviknuti na višegodišnju Saitek-Thrustmaster-Genius dominaciju na polju igračkih kontrolera, bili smo blago iznenađeni kada su nam iz nemačke firme Speed-Link stigla dva upravljačka uređaja za igrače – džojstik (Rocketeer) i gamepad (Bullfrog) – oba opremljena force feedback tehnologijom. Ispostavilo se da je to bio početak jednog divnog prijateljstva, ali ne i večnog...

Instalacija samih uređaja i drajvera prolazi glatko, bez ikakvih problema, kao i kalibracija (s tim što Rocketeerove ose uopšte nije ni potrebno dodatno podešavati jer drajveri to vrše automatski), tako da ste već nakon nekoliko minuta spremni za akciju. Dokumentacija koja prati oba uređaja dolazi na nekoliko jezika i veoma je štura, mada, s obzirom na namenu i ambicije ova dva proizvoda, to i ne predstavlja neko čudo. Od propratnog softvera, kada je reč o Rocketeeru, dobićete samo DirectX i to u verzijama 7.0 i 8.1, a „siroti” Bullfrog nema čak ni to – njegov drajver ispunjava celu disketu koja dolazi u paketu. Kontroleri vezu s računarom ostvaruju preko USB portova.

Speed Link Rocketeer
Speed Link Rocketeer
Rocketeer je analogni džojstik koji krasi futuristički dizajn. Obojen je finom mat nijansom sive, poseduje šest tastera plus jedan ispod osmosmernog POV (point of view) šeširića, a na preglomaznom kućištu nalazi se i throttle klizač. Kućište stvarno ima abnormalne dimenzije i tokom pauze između dve igračke seanse može komotno da posluži kao bloker za vrata da ih promaja ne zalupi ili kao smrtonosno hladno oružje. Aktivacijom force feedback opcije postaje jasno za šta je bila potrebna tolika zapremina baze – dva motora u njoj sasvim solidno vrše svoju funkciju, možda čak i prejako (moguće je fino podešavanje nivoa obrtaja) tako da se preporučuje skrivanje Rocketeera od ženskih ukućana jer bi dame vrlo lako mogle da dođu u iskušenje i upotrebe ga kao mikser (ova funkcija nije dokumentovana i mi je nismo isprobali – prim. aut.). Sama palica je lepo dizajnirana, ali se ipak čini da ima malo preširok hod. Modelirana je za osobe sa srednjom veličinom dlanova i, shodno tome, nije za decu, žene i dugoprste. Kabl je dovoljno dugačak, a ispod kućišta se nalaze standardni vakuumski držači koji odlično prianjaju za podlogu, tako da svi neiživljeni Crveni Baroni mogu do mile volje da upražnjavaju svoje agresivne letačke porive bez bojazni da će se njihov mezimac u odsudnom trenutku odvojiti od stola.

Speed Link Bullfrog
Speed Link Bullfrog 
Na prvi pogled Rocketeerov mlađi brat Bullfrog deluje sićušno, ali samo na prvi pogled – pažljivije gledanje odaje izgled podgojenog PlayStation kontrolera, i to jako ružnog PS kontrolera. Gornji deo maske je srebrno-siv, dok su donji deo i svi tasteri ofarbani jarkom i providnom plavom bojom tako da će svaki Bullfrogov gazda s ponosom moći da gleda oba force feedback motora u akciji. Gamepad je čudnim dizajnerskim rešenjima loše balansiran tako da vuče na stranu na kojoj su smešteni motori, a ni težina mu nije baš naivna. I pored toga, sasvim lepo leži u svačijim rukama i igranje s njim ni nakon više časova ne predstavlja zamornu rabotu. Poseduje dvanaest tastera plus dva ispod oba thumbsticka, s tim što neki tasteri iz neobjašnjivih razloga rade isključivo kada je aktiviran analogni mod. Analogni thumbstickovi su preosetljivi i nisu preterano precizni, dok je D-pad naglašeno izdignut, što se pokazalo kao bolje rešenje od klasičnog „ukopanog” D-pada kakav se sreće na većini modela drugih proizvođača. Jači nivoi force feedbacka (koji ni na najvišem nivou nije preterano jak) odaju nekvalitet ionako neubedljive plastike koja doslovno rečeno tandrče kada je aktivirana vibracija.

Upotrebna vrednost Rocketeera svodi se na igranje simulacija letenja jer je zbog specifične konstrukcije funkcionalan isključivo u ovakvim i sličnim igrama (kao i, uostalom, većina drugih džojstika novije generacije). Predstavlja značajno bolje rešenje od kombinacije tastatura + miš, ali osećaj igranja je neuporedivo lošiji nego, na primer, na nekom Thrustmasterovom modelu. Bez obzira na sve kalibracijske egzibicije koje se mogu izvesti (a njih ionako ima premalo), džojstik će se ponašati tromo u svim naslovima, a poseban slučaj su POV hat i taster ispod njega. Naime, svaki vaš pokušaj pritiskanja tog tastera neizbežno povlači za sobom i aktivaciju jednog od hatovih osam smerova, što će vas u 85% slučajeva koštati virtuelnog života i dovesti do neminovnih frustracija. Jedino rešenje je totalno izbegavanje upotrebe ovog tastera, ali u tom slučaju je neizbežno pitanje – čemu onda sve to?

Bullfrog se, za razliku od Rocketeera, solidno pokazao u svim naslovima, od simulacija letenja, preko vožnji, pa do sportskih igara. Jedino se ne preporučuje igranje FPS-ova, ali svi ionako znamo da su u ovakvim igrama tastatura i miš svetinja. Iako deluju krhko, tasteri vrše svoju funkciju, a izdignuti D-pad se pokazao savršeno korisnim. Utisak kvare već pomenuti preosetljivi i neprecizni thumbstickovi za čije je efikasno korišćenje potrebna maksimalna nežnost korisnika (nađite mi jednog iole ozbiljnijeg igrača koji je toliko nežan) i slabi force feedback motori. Jedini problem softverske prirode ogleda se u nemogućnosti pokretanja igre Freedom Fighters dok je gamepad povezan na računar, ali pošto je to izolovan slučaj, nećemo ga uzeti za minus.

Bilo kako bilo, oba proizvoda predstavljaju idealan izbor za one sa plićim džepovima. Dok je Rocketeer jeftino rešenje isključivo za sobne pilote koji nemaju para, Bullfrog je odlična zamena za sve Geniusove G0x modele, već zrele za penziju, kakve poseduje većina domaćih igrača. Zahtevniji korisnici će ionako pazariti neku od proverenih Saitek ili Thrustmaster kombinacija. Raketaš i Žaba krastača privući će mnoge svojom niskom cenom, ali na kraju ipak moramo da parafraziramo domaću poslovicu: koliko para – toliko i drmanja.

Jan ČMELIK

 
 AKTUELNOSTI
Avanture ubijaju, zar ne?

 DOMAĆA SCENA
Klonovski ratovi

 NAJBOLJE IGRE
Igrački Oskari za 2003. godinu

 TEST JOY
Nokia N-gage
Speed-Link Bullfrog i Rocketeer
Šta mislite o ovom tekstu?

 JA, IGRAČ
Jedva čekam nuklearni rat

Proizvođač:
Speed-Link
Kontakt:
Ultra
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera