TEST JOY<>
042004<><>

Nokia N-gage

Piroška na uvetu

Nokia je još početkom 2003. godine objavila da razvija ručnu konzolu koja u sebi obuhvata i mobilni telefon, uz MP3 plejer i FM prijemnik. Nintendu se to baš nije dopalo zbog GameBoy Advancea, a ni Sonyju koji je i sam najavio svoju prenosnu konzolu, ali su oba giganta prilično odahnula kada se N-gage pojavio. Prodaja u Severnoj Americi je od samog početka bila prilično loša, što je Nokia i sama priznala nakon nekog vremena.

Pakovanje N-gagea je, kao i kod svakog originalnog Nokijinog proizvoda, bogato dodacima. Tu su, pored telefona i punjača, i audio-kabl, slušalice i mikrofon, razni adapteri, CD sa drajverima, korisnim programima i nekoliko igara kao i MMC od 32 MB na kojem su već instalirane igre iz NokiaGame paketa. Naravno, možete ih obrisati i umesto njih snimiti nešto drugo.

Uređaj je u „vodoravnom položaju”, tako da je ekran na sredini, a kontrolni tasteri s leve i desne strane. Još pre nekoliko godina, model 5510, koji je prvi uneo celokupnu tastaturu u mobilni svet, izgledao je isto tako. Takav položaj omogućava upotrebu obe ruke i lagodnije igranje. Međutim, problem ovog sistema je „uspravni” ekran. Potpuno je neshvatljivo da se u eri televizora i igračke komune naviknute na vodoravne ekrane proizvođač odluči na ovakav potez. Jedina igra koje smo se setili da može od ovoga imati bilo kakvu korist jeste Tetris. A nismo sigurni da je to dovoljno dobar razlog da izdvojite 300 evra.

Igre, potpuno očekivano, pate zbog ovoga. U first person shooterima protivnici dolaze s leve i desne strane, a ne sa plafona, pa bi bilo lepo čuti objašnjenje zašto je vidno polje igre ekvivalentno konjskom ularu, tim pre što protivnici za to nemaju nimalo razumevanja.

Doduše, čim osetite zaraznost u multiplayer okršajima putem Bluetootha ili GPRS-a, sve to više nije toliko bitno. Ekskluzivni ugovor sa Electronic Artsom, UbiSoftom, Gameloftom i drugim kompanijama obezbedio je pregršt naslova za N-gage kao što su FIFA 2004, Red Faction, Sonic, Moto GP, The Sims, Rayman, Splinter Cell, Worms i mnogi drugi. Igre su na naročitim Multimedia karticama, nešto većim od SIM kartica koje koristi vaš mobilni telefon.

Njihovo menjanje je drugi veliki propust uređaja. Naime, da biste zamenili igru odnosno MMC, morate da ugasite mobilni telefon, skinete zadnju masku, izvadite bateriju, pa tek onda zamenite kartice. Zašto nije jednostavno napravljen otvor za MMC sa strane uređaja, ostaje nejasno.

Ono što N-gage krasi spolja jeste kvalitetan petosmerni „džojstik” kao i ojačani tasteri ’5’ i ’7’ – glavni kontrolni dugmići u igrama. Tu je i dosta dobar zvučnik koji reprodukuje muziku i zvuke iz igre, te omogućava da vam telefon zvoni uz omiljenu MP3 numeru; treba ga odvojiti od slušalice koja je na suprotnom kraju telefona. Ta slušalica je postavljena „sa strane”, pa ćete tokom razgovora izgledati kao da držite pirošku na uvetu.

Pohvalno je što je Nokia odustala od „smart” priključka za slušalicu i mikrofon, te je stavila standardne konektore, čime N-gage postaje „multimedijalni centar” ako na njega prikačite spoljni sistem zvučnika ili mikrofon. Spoljašnja strana, pored ustaljenih tastera, poseduje još dva – za uključivanje MP3 plejera i FM tjunera, kao i konektor za USB kabl, putem kojeg se mogu prebacivati fajlovi na memoriju uređaja (bilo internu, bilo MMC). Isto se može postići i putem ugrađenog Bluetootha.

N-gage pokreće operativni sistem Symbian. Telefon pripada generaciji 60, identičnoj serijama kao što su 7650 ili 3650. Možda se tu može naći opravdanje za uspravan ekran jer je Symbian 6 i projektovan za takvo ispisivanje na ekranu. Ipak, N-gage je kao prvenstveno igračka konzola svakako trebalo da bude orijentisan drugačije.

 
Sve standardne opcije su tu – ekran u boji, dobra rezolucija, mogućnost slanja i primanja multimedijalnih poruka, kalendar, kalkulator i slično. Ipak, prava snaga telefonâ koje pokreće Symbian jesu aplikacije. Na Internetu se mogu naći hiljade različitih programa i igara za Symbian mobilne uređaje, od emulatora za DOS, C-64, GameBoy i slično, preko korisnih programa kao što su čitač PDF dokumenata, Mini Office paket, Internet browser, Zip i Rar arhiveri, pa sve do zabavnog softvera. Mogućnosti su zato prilično raznolike. U megabajt memorije možete smestiti sve što vam treba za kvalitetno surfovanje – Operu, mail klijent, FTP program, WirelessIRC (jedan od najpotpunijih programa za mobilne uređaje) i AgileMessanger, program koji objedinjuje programe za brzu komunikaciju, Yahoo Messenger, MSN i ICQ. Ništa lepše od četovanja s prijateljima dok čekate papire u opštini ili autobusom putujete iz Višnjičke banje do Rakovice...

Ako vam ni to nije dovoljno, uz pomoć integrisanog RealOne plejera (za formate RealMedia ili 3gp) odnosno PVplayera koji ćete naknadno instalirati (za DivX i sve ostalo), na svoj MMC možete da smestite nekoliko filmova. Fino optimizovan film od 90 minuta u 3gp ili DivX formatu zauzima oko 40 MB na MMC-u.

MP3 plejer i FM prijemnik nije potrebno posebno predstavljati. Ipak, ističemo da je izbor setovanja i broj opcija impozantan. Radio tjuner je prilično jak i nedostaje možda samo grafički prikaz ekvilajzera, za one koji vole sami da podešavaju kvalitet zvuka.

Na sajmu E3 u maju ove godine Nokia će navodno predstaviti N-gage 2 na kojem se uveliko radi. Možda će tom prilikom biti rešeni neki od problema koji su potencijalne kupce odvratili od prvog N-gagea.

Milan ĐUKIĆ

 
 AKTUELNOSTI
Avanture ubijaju, zar ne?

 DOMAĆA SCENA
Klonovski ratovi

 NAJBOLJE IGRE
Igrački Oskari za 2003. godinu

 TEST JOY
Nokia N-gage
Šta mislite o ovom tekstu?
Speed-Link Bullfrog i Rocketeer

 JA, IGRAČ
Jedva čekam nuklearni rat

Proizvođač:
Nokia
Home / Novi brojArhiva  •  Opisi igaraKorak po korakŠta dalje?NetgamesOpšte teme  •  Svet kompjutera
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontakt | Saradnja | Oglasi | Pretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opisi igara
Netgames
Opšte teme
Test Fun
Korak po korak
Šta dalje
Svet kompjutera



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera