INTERNET<>
122002<><>

Airspan WDSL

Bežična fiksna telefonija

Ako niste na Internetu zato što nemate telefon, možda vam ova tehnologija može pomoći

Uobičajen način povezivanja koji nam „Telekom” nudi je putem razvlačenja žica od centrale do korisničkog telefona. Ovakav način ostvarivanja veze je svrsishodan u gradovima gde postoji velika koncentracija stanovništva. Ali u ruralnim sredinama, gde rastojanje između pojedinih domaćinstava može da bude i po nekoliko kilometara, veoma je skupo izvlačiti kablove samo zbog jednog ili nekoliko telefonskih brojeva. Pri tom smo svedoci da se za uplaćen telefonski priključak čeka i po nekoliko godina, pa onda nije čudo što postoje veliki delovi teritorije naše republike koji još uvek nisu pokriveni fiksnom telefonijom. Stanovnici ovih krajeva imali su do sada samo dve opcije – da nabave mobilne telefone ili da još dugo čekaju fiksni priključak.

Od nedavno, na našim prostorima obitava i firma „Bel Mobile” koja kao distributer i predstavnik kompanije „Airspan” teži da uvede jednu potpuno novu tehnologiju prenosa glasa i podataka u fiksnoj telefonskoj mreži. Sistem koji oni nude omogućava da se praktično bilo koji prostor naše republike pokrije fiksnom telefonijom uz razumna ulaganja. Airspan sistem je namenjen i poslovnim i kućnim korisnicima koji pored telefonskog priključka žele i stalnu vezu sa Internetom. Korisnik koji ima potrebu da se seli može sa sobom poneti i svoj telefonski broj, a ceo postupak fizičkog nameštanja i ponovnog osposobljavanja linije traje najviše nekoliko sati.

Kako je to moguće? Airspan je tzv. WDSL (Wireless Digital Subscriber Line) sistem. To praktično znači da je u pitanju sistem koji pretplatniku obezbeđuje bežičnu digitalnu telefonsku liniju. Već i sama informacija da je u pitanju digitalni sistem govori nam da je u pitanju tehnologija koja je bar nekoliko koraka ispred sadašnje fiksne telefonske tehnologije. Iako je ovaj sistem u našoj zemlji potpuno nov, on već funkcioniše u više od pedeset zemalja u svetu. Možda nam je najbliži primer Bosna, gde fiksna bežična telefonija postoji nešto više od godinu dana.

Prednosti ove tehnologije su brojne. Ovaj sistem omogućava korišćenje Interneta izuzetno velikom brzinom i to do 512 kilobita/s za download, odnosno 128 kilobita/s za upload i to nezavisno od zauzeća telefonske linije. On podržava i sve napredne servise kao što su identifikacija poziva, konferencijska veza, preusmeravanje poziva i ostavljanje poziva na čekanju, telefonska sekretarica itd. Poslovni korisnici mogu svoje mreže računara povezivati na Internet ovim putem. Internet provajder vam može dodeliti statičku IP adresu (pošto ste stalno povezani) što u praksi znači da vaš računar može istovremeno da služi i za hostovanje vaše (ili nečije tuđe) prezentacije. Niko vas ne može sprečiti da napravite VPN (Virtual Private Network), da surfujete, preuzimate fajlove i slično.

Sistem je vrlo interesantno koncipiran. Airspan je prvenstveno namenjen poslovnim korisnicima koji imaju potrebu za kvalitetnom i konstantnom vezom za protok podataka. Tehnički, sistem je koncipiran na principu point-to-multipoint. Gledano iz perspektive korisnika, može se utvrditi sličnost sa mobilnom telefonijom. Postoji bazna stanica na koju se fiksni korisnici povezuju bežičnim putem. Međutim, sva sličnost ovde se i završava. S funkcionalne strane u pitanju je potpuno drugačiji sistem. Bazna stanica je klasičnim kablovima povezana s provajderom fiksne telefonije (u ovom trenutku to je samo „Telekom”). Korisnik koji se odluči za ovakav tip telefonske liniije, na krovu svoje zgrade ili na nekom isturenom mestu postavlja antenu. Bitno je da postoji optička vidljivost između bazne stanice i antene. Jedna bazna stanica ima domet od 5 do 10 km u gradu, odnosno do 25 km u nenaseljenim područjima.

Na korisničkoj strani je pored antene potreban i uređaj koji po dimenzijama možemo uporediti sa satelitskim prijemnikom. Postoji više tipova ovih uređaja, a koji od njih će biti postavljen, zavisi od konkretnih potreba korisnika. Osnovna konfiguracija ima priključke za dve nezavisne telefonske linije i jedan priključak za povezivanje na Internet. Moguće su i varijante samo s jednom telefonskom linijom, sa četiri linije ili čak sa osam linija. Kapacitet bazne stanice je negde do hiljadu korisnika.

Ceo sistem je zasnovan na Windows NT okruženju. Za bežični prenos koristi se frekvencija od 3,5 GHz za koju je firma Bel Mobile dobila uredne dozvole nadležnog ministarstva. Ovaj frekventni opseg nije osetljiv na promene vremenskih uslova, a zaštićen je i od raznih vrsta radio-smetnji. U otežanim uslovma smanjuje se protok podataka, ali dok god postoji optička vidljivost između antene i bazne stanice neće doći do prekida. Jedna od velikih prednosti ovog sistema jeste jednostavnost instalacije. Od trenutka kada se podnese zahtev za priključivanje na ovaj sistem, korisnik će u roku od tri dana dobiti svoj telefonski broj. Od toga, za fizičko instaliranje antene i prijemnog uređaja potrebno je manje od tri sata.

Gledano sa praktične strane, trenutno u Srbiji postoji oko 50 hiljada nerešenih zahteva za dobijanje telefonske linije. To je ogroman broj koji „Telekom” u ovom trenutku očigledno ne može da pokrije klasičnom fiksnom telefonijom. Zato je i nedavno na njihovom sajtu objavljen tender za provajdera bežične fiksne telefonije, a „Bel Mobile” je jedan od ponuđača opreme. Za sada je ova firma dobila dozvolu za instaliranje svoje opreme na teritoriji Beograda, Novog Pazara, Tutina i Sjenice, a u proceduri je dobijanje dozvola za još nekoliko većih gradova. Ono što je za potencijalne korisnike ovog sistema bitno – oni će i dalje biti povezani na „Telekom” (bar dok se ne promeni zakon kojim će se dozvoliti više operatera telefonskog saobraćaja). To znači da će dobijati iste telefonske uplatnice kao i do sada i po istoj ceni kao i svi ostali korisnici fiksne telefonije. Usluge Internet provajdinga plaćaće se firmi „Bel Mobile” i to prema protoku podataka koje ostvare.

Nama kao korisnicima ostaje samo nada da će ovaj sistem što pre zaživeti, jer to u praksi može da znači samo jedno – poboljšanje usluga.

Branislav BUBANJA

 
Intervju: Richard Stallman, Free Software Foundation
Airspan WDSL
Šta mislite o ovom tekstu?
OpenCola
Telekomunikacioni operatori protiv VoIP
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera