PDA

Prikaži potpunu verziju : Avioni


Strane : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

NjegovaWisost
7.5.2009, 14:46
Много пара. :D

Ja bih volio i svoj nosač aviona da imam, kao ovi bogati jahtu sa helikopterom :)

Сухой
7.5.2009, 22:38
Američki piloti imaju 1500 sati godišnje...

Da ga ne pretera malo? Pa ne lete oni tri sata dnevno. Odakle ti ova informacija?

Ghost
9.5.2009, 13:16
Музика баш симпатична:)
6pBOFuepDHE
Штета што су им уништени авиони '99.

Iceman_37
9.5.2009, 13:18
Da ga ne pretera malo? Pa ne lete oni tri sata dnevno. Odakle ti ova informacija?

Ne znam stvarno ali nisam izmislio, davno baš sam negde pročitao ali sad stvarno ne znam gde je to bilo...

vasiljevic
10.5.2009, 9:46
Sigurno nelete. Čisto informativno, čak i u ratu kada je opterećenje veće nego u mirnodopskim situacijama, teško da mogu da izlete dnevno toliko. Sam avion je nejveće ograničenje, kada ti zahteva 12-16 sati održavanja po satu leta, ti si u situaciji da on nemože da na godišnjem nivou izdrži toliki dnevni nalet.

Ghost
2.7.2009, 15:03
Пребацујем цитате из једне друге теме да је неби одводили у офтопик. Рекао сам члановима да овде дођу.


Духу:kreza: доста је и Ф-117.
То за Тирану не знам али знам да су напали неки аеродром у босни , то сам читао ако се не варам у Аеро магазину.

Мирослав Лазански је у Политици објавио (измишљену) причу о херојском подвигу "Летећих звезда" који су бомбардовали аеродром Ринас у близини Тиране. У том тексу наводи како су "Ниско летећи на само три метра изнад морских таласа, да би избегли радарску контролу, југословенским авионима требало је мање од 20 минута да стигну до циљева у рејону аеродрома Ринас. Стигли су из правца излазећег сунца и визуелно били тешки за откривање. Прво је ракетама и бомбама нападнут логор за обуку терориста ОВК крај аеродрома Ринас, да би затим авиони Г-4 гађали америчке хеликоптере на земљи. Уништено је девет „апача” док су још три била озбиљно оштећена.".
Болдовано је са важно јер је Лазански у жељи да целу ствар зачини јефтиним патриотизмом и романтиком управо себе котнрадиктовао. Ако су летели изнад мора нападали су са запада, ако су летели из правца излазећег сунца онда су нападали са истока. Нису могли оба одједном, између осталог једини правац из кога су могли напасти дотичну базу је северозапад.

Сами авиони "Летећих звезда" (које Лазански наводи као учеснике "У рану зору 26. априла у акцију је кренуло шест авиона Г-4 „супер-галеб” југословенског РВ, иначе из састава акро-групе „Летеће звезде”") су били ненаоружани и обојени у плаво-бело-црвено. На бази је у то време било још три ексадриле са супер галебовима који су били адекватно опремљени и наоружани. Разлог зашто користи летеће звезде је вероватно зато што би било хтео да око њих створи мит пошто су им авиони уништени када је бомбардована база. Наравно ово пролази код особа које слабо знају ко су ЛЗ.

Докази не постоје, до данас се није појавио ни један пилот, докуменат или снимак саме акције. Лазански прилично траљаво покушава да избегне ово тврдњом да је цела ствар била тајна операција.

Напад на тузлу се такође није десио, у Аеро Магазину су писали баш да је то била обична пропаганда.

Mislis na ono kad su nasi orlovi unistili 20 apache helikoptera na zemlji? mislim da je to bilo na kosovskoj teritoriji... tako sam negde procitao a i cale mi je pricao...
Сви апачи су били стационирани у албанији. Није било никаквих стационираних на Космету. А то што си чуо није се десило, као ни горепоменута Тузла и Тирана. Чак штавише мислим да то што сте ти и твој ћале чули само прерађена верзија тврдње о Тирани. Чињеница да се није појавио ни један пилот, као ни један документ или снимак (војни авиони имају камеру која снима дешавања испред авиона) који би то потврдио (поготово сада када се снимају документарци на ту тематику) говоре да је то обична измишљотина.

Већина "доказа" за ове тврдње се своди на текст горепоментуог Мирослава Лазанског и штуре рекла-казала приче.

Иначе, тадашњи командант Смиљанић је у својој књизи написао да РВ и ПВО није дејствовала ван граница СРЈ, навео је испланиране акције, али оне нису одобрене од стране председника те никад нису спроведене.
Ово је и коначни ексер у ковчегу за ове тврдње.

Надам се да сам разјанио неке ствари.

stepanov
2.7.2009, 15:33
Slican avion ovoj belugi (sa prve strane sorry nisam primetio da je ova tema pozamasna jer sam gledao prvo prvu stranu...) je napravljen tokom 60-ih od nekog boinga. Napravili su ga ameri u cilju prenosenja delova za rakete i spejs satlove jer su delovi bili ogromni i nisu ih mogli prenositi accros america ni putevima ni sinama...
@ghost steta sto ti ne mogu uputiti zahvalnicu u brbljaonici! inace sto se tice lazanskog on je imao mnogo mitova u svojoj karijeri i veliki je protivnik americke vojske i rezima...

MareZinjo
2.7.2009, 15:45
Ovo nema veze sa tim sto ste do sad pricali ali ko ne zna 11. Jula zakazan je aeromiting na Kalemegdanu :alealeee:

Ghost
2.7.2009, 15:47
lican avion ovoj belugi je napravljen tokom 60-ih od nekog boinga. Napravili su ga ameri u cilju prenosenja delova za rakete i spejs satlove jer su delovi bili ogromni i nisu ih mogli prenositi accros america ni putevima ni sinama...
Да, мислим да се звао Супер Гапи или тако нешто.

Ovo nema veze sa tim sto ste do sad pricali ali ko ne zna 11. Jula zakazan je aeromiting na Kalemegdanu :alealeee:
Да, чуо сам данас.:alealeee:

stepanov
2.7.2009, 16:13
posto vidim da se ovde vodi tema o suhoju zanima me kakve je sadasnja ruska elektronika koju ugradjuju u ove avione, kao su-35. npr. domet radara, sposobnost otkrivanja meta i tako to... ne mogu nista da nadjem na internetu, americki tekstovi su nerealni kao i nasi a ruski ne znam:)

Stojadin
2.7.2009, 16:48
Напад на тузлу се такође није десио, у Аеро Магазину су писали баш да је то била обична пропаганда.



Није немогуће јер сети се само да амери нису потврдили ни обарање Ф-117 , а по нама се није десило јер би то било нарушавање туђег ваздушног простора...

vasiljevic
2.7.2009, 17:01
Иначе, тадашњи командант Смиљанић је у својој књизи написао да РВ и ПВО није дејствовала ван граница СРЈ, навео је испланиране акције, али оне нису одобрене од стране председника те никад нису спроведене.

Ostatak priče neću da komentarišem i da nagađam šta i kako, samo ovaj deo. Podseti nas, gde beše su oborene one dve 29ke? Jeli to beše SRJ ili malo van SRJ? :)

stepanov
2.7.2009, 17:47
te dve 29-ke su oborene na granici jer su pratili americke avione po depesi radarske sluzbe na batajnici. prilikom pogotka ta dva aviona i iskakanja piloti su zavrsili u teritoriji BiH. Inace avioni zbog prestanka radio komunikacije sa radrskim centrom (da ih ne bi otkrili) nisu bili sigurni kada su presli granicu, inace nije bilo u planu ulazenje u tudji vazdusni prostor. to je bilo slucajno. plus nisu bili naoruzani nikakvim oruzjem za dejstvo po zemlji vec smo R-73 IC raketama koje su inace tipa vazduh-vazduh dometa 30 km

Ghost
2.7.2009, 17:57
te dve 29-ke su oborene na granici jer su pratili americke avione po depesi radarske sluzbe na batajnici. prilikom pogotka ta dva aviona i iskakanja piloti su zavrsili u teritoriji BiH. Inace avioni zbog prestanka radio komunikacije sa radrskim centrom (da ih ne bi otkrili) nisu bili sigurni kada su presli granicu, inace nije bilo u planu ulazenje u tudji vazdusni prostor. to je bilo slucajno. plus nisu bili naoruzani nikakvim oruzjem za dejstvo po zemlji vec smo R-73 IC raketama koje su inace tipa vazduh-vazduh dometa 30 km

Што рече колега.:cool:

Није немогуће јер сети се само да амери нису потврдили ни обарање Ф-117 , а по нама се није десило јер би то било нарушавање туђег ваздушног простора...

Није немогуће, али ништа не указује да се уопште десило.

stepanov
2.7.2009, 18:24
ajde kad vec pricamo o domacoj avijaciji da uploadujem malo slika
prva i druga: orao j-22; druga: dva mig-29 nakon prvog sletanja na batajnicu, sveze stigli iz SSSR-a

stepanov
2.7.2009, 18:34
evo jos jedan orao

Ghost
2.7.2009, 18:37
Највећа грешка коју смо учинили са орлом је сарадња са Румунијом. Због тога нам Ролс-Ројс није хтео продати бољи мотор, па смо користили слабији. Ово му је смањило носивост. А Читао сам и да су наши инжињери имали проблема са Румунима. Иако добар авион могао је бити бољи.

stepanov
2.7.2009, 18:42
Nije samo to tuzna cinjenica sto se tice orla. Yuga je prizvela 300 komada a danas samo 30 je na batajnici... ne lete svi redovno.7 komada je u RS, u BiH i ne lete, ostali su penzionisani rashodovani, unisteni od strane NATO itd... Nove tehnologije nisu ugradjivane u njega niti je remontovan skoro...

Ghost
2.7.2009, 18:57
Супер Галеб Мијанмара

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/19/Myanmar_g-4_super_galeb.jpg

Чујем да идаље има велико интересовање за Супер Галеба, али нисмо у могућности да их производимо.

stepanov
2.7.2009, 19:02
dobro je da i Lastu u Utvi mozemo sklopiti... inace bosanci su sklapali avione u fabrici aviona "Soko". ds bi smo obnovili proizvodnju trebale bi sve drzave bivse Yuge da ucestvuju... Ne bi bilo lose, ali ono sto mozemo je mozda da im prodamo licencu pa neka sklapaju, ili mijanmar ili vec neko ko ima tu industriju...

Ghost
2.7.2009, 19:49
Једино што засад можемо је да пробамо да их модернизујемо.

stepanov
2.7.2009, 19:56
inace procitao sam negde da se planira obnova 15 skolskih galebova, ubacivanjem nove elektronike. Posao ce obaviti neka austrijska firma za 5 mil $ po komadu. (so je mlogo mlogo je) i da se planira kupovina novih borbenih aviona. U igru ulaze Saab gripen, eurofighter cak i f-16 i jos neki...

Ghost
2.7.2009, 20:06
Пуно се прича о томе. Колико сам ја сконтао главни циљ је имати један Multi-role fighter, али који су авиони у игри стварно незнам.

MareZinjo
2.7.2009, 20:11
Kakva bre nabavka nece se to nikad desiti jedino za nekih 30 god. Ali ajde da zamislimo da se nabave ti avioni do 2015 kako su i rekli najbolje bi bilo nabaviti MiG-35 ili modrenizovanu 29-ku stace nama Gripen i ostali lovci IV generacije. Sa MiG-om su i mehanicari i piloti vec dobro upoznati tako da se nemora vrsiti obuka ponovo .

vasiljevic
2.7.2009, 20:40
@stepanov:

Nije baš tako kako kažeš. U momentu kada su prilazili granici piloti su jasno pitali centar za navođenje dali nastavljaju kursom i prelaze granicu. Odgovor nije dat da se vrate već je glasio nastavi. I jesu preleteli i oboreni iznad Bosne. Dakle, nije bilo slučajno niti šta ja znam, tačno se znalo da se ide preko granice, postupalo se po naređenju. Usput, celu ovu priču je kasnije i potvrdio preživeli pilot. Sad, dali mi to zvanično priznajemo ili ne, to je druga priča. I šta sve se dešavalo gore i ko je kako radio svoj posao, i dali je uopšte bilo pametno da se prve noći dignu 29ke i razbiju u grupe po dva aviona i upute protiv onoliko NATO aviona. I da, R73 teoretski ima domet 30km, u praksi je dosta manji :).

@Stojadin:

Ameri mogu da priznaju, mogu da ignorišu ali je činjenica da je oboren iznad naše teritorije, jednostavno, mi nemamo nijedan sistem koji može da dejstvuje iznad protivničke teritorije a da sam bude siguran od napada zemaljskim sredstvima ( mislim na artiljeriju i sl). Dakle, zvanično i nezvanično, mi smo ga oborili na našoj teritoriji pa nije mesto u pretpostavkama o dejstvu van granice :).

@ ostalo:

Orao je na početku projekta bio zamišljen kao jednomotorni lovac i tako je počeo projekat. Slična priča je bila i kod Rumuna, i to je vodilo ka kooperaciji, dakle nije bila greška ili šta znam, jednostavno to je bio tada dobar ekonomski opravdan posao. E sad, što je kasnije RR odbio da proda licencu za neophodan motor, tu baš nema velikog udela Rumunija. Čisto da se podsetimo, ta ista Rumunija je po licenci radila francuske helikoptere Puma i proizvodi ih i dan danas. Razlog je u nečemu drugom, čisto da se zna, G4 recimo je isti ko britanski Hawk a i onda je bio bar 2 puta jeftiniji od pomenutog. I jedan od aviona koji je bio vrlo blizu da skine Hawk sa mesta glavnog trkača u vreme kada je USAF tražio novi trener. Dali bi vi dali nekome da naravi na vašoj tehnologiji avion koji je lakši, nešto manji, mnogo jeftiniji i koji bi lako parirao tadašnjoj perjanici britanske proizvodnje lakih lovaca bombadera, avionu Jaguar? A po specifikacijama koje su rađene Orao je trebao da bude vrlo sličan njemu. Jednom mogu da se zaj... ali dva puta, jok :). Tada je jedino rešenje bilo da se preradi projekat na brzinu i odlika je doneta da se iskoristi ono što imamo tada, dakle motori koji su na G4 i kojima je dodata komora za dodatno sagorevanje. Cena koja je plaćena je povećanje mase, i manji potisak od predviđenog, dakle mnogo manje konkurentan avion. Rezultat, osim nas i Rumuna niko ga nije koristio. A danas, oni idu u penziju, polako ali sigurno. Modernizacija za njih nije predviđena pa će leteti koliko mogu sa ovim što imaju.

A što se tiče G4, e tu opet ima da se čeka. Jednostavno, da bi se odradila modernizacija ima da se napravi tender, pa tek tada da se vidi ko šta nudi, a pošto nema para, ima pre da se desi da će da se na kraju raspiše tender za kupovinu novih aviona tog tipa. Ista je priča i sa Mig 29 avionima, ovaj sadašnji remont i još uvek "nepoznata" modernizacija na njima je samo produžila vek leta na njima i to će odložiti nabavku novih aviona dosta daleko od pomenute 2015 godine, a kako stoji stanje kod nas, pre će biti da će oni biti zadnji avioni našeg ratnog vazduhoplovstva. Tužna činjenica ali sve ide tim pravcem.

stepanov
2.7.2009, 23:47
@vasiljevic imam utisak da si leteo tim migovima i ispaljivao rakete R-73...

stvarno sam negde procitao sad mi je zao sto ne mogu da nadjem link da ce se kupiti novi avioni... A sad zasto gripen eurofighter i ostali, pa verovatno sto su moderniji jeftiniji za odrzavanje... itd. ipak mig 29 je zastareo a za nesto bolje (neki suhoj) nema se para. Mada nisam siguran ni da su ova dva NATO aviona puno jeftinija. Nije mi jasno cemu tako pesimisticka prognoza nase avijacije? Nije sve tako crno, ima jos nade... Krajem godine treba da se kupi nov helikopter od rusa (zaboravio sam tacno koji), iako ne puno ovo je sigurno znak da sadasnja vlast razmislja koliko-toliko o avijaciji... Mislim da za 4-5 godina kada izadjemo iz krize i mozda udjemo u evropu NATO ce na nas drugacije gledati, mozda dobijemo i neki kredit sa zapada (ko nekad), pa nam daju pojeftino neki lovac bombarder da kupimo od njih, a i ostale letelice...

MareZinjo
3.7.2009, 0:18
ipak mig 29 je zastareo a za nesto bolje (neki suhoj) nema se para.

Na pitanje " a sta bi to suhoj mogo da nam ponudi" odgovorili su nam "jel to planirate da ratujete na severu Afrike "

Slazem se sa Vasiljevicem da su ovo verovatno poslednji avioni u nasem vazduhoplovstvu. Za par godina ce 21 potpuno izaci iz upotrebe i ono malo Orlova sto je ostalo. Da smo pametni do sad bi smo uradili isto sto i Makedonija ljudi su modernizovali sve Mi-24 koje imaju po NATO standardima (nije planirana nabavka vec modernizacija kod nas) i da dodje do nekog sukoba sto je nemoguce bili bi mnogo korisniji. Nije ovo vise Yuga i mogu te pare da se uloze u mnogo pametnije stvari nego u lovca cetvrte generacije zar ne ?

vasiljevic
3.7.2009, 7:46
@stepanov:

Nisam leteo na njima ali znam neke koji ih održavaju ili su ih održavali pa ... Šalu na stranu, i da se malo procunja po netu lako će se naći mnogo informacija o tome št aje realni domet raketa a šta je stvarni domet rekete u realnim uslovima. Nije to neka prevelika tajna.

Što se tiče linka nemoraš da juriš, ta priča je dugo u opticaju i sa vremena na vreme je opet neko pokrene i tu stane sve. I ta priča uvek krene sa delom oko nabavke Gripena, pa Eurofightera pa .... I niko ne uzme malo da pogleda po netu kolike su cene tih aviona. Najjeftiniji zapadni avion je Gripen i njegova cena prelazi 30 miliona po komadu bez ikakvih problema. Eurofighter je to puta 2. Mig 29 koji ti kažeš da je zastareo je sada u proizvodnji kao verzija Mig 29 M1 ili M2 i njegova cena je oko 35 miliona po komadu. Samo da se razumemo, ta verzija je po svim karakteristikama ispred gripena, a lako parira ( a verovatno na nekim delovima i dosata bolja) Eurofighteru ili Rafalu. Sad, pitanje je koliko mi to hoćemo aviona? Planira se nabavka 14 aviona, dakle 1 eskadrila. Pošto pare se kod nas uvek troše za neke "pametnije" stvari ( recimo nekoliko miliona evra za prebacivanje tramvajske pruge na gornjem delu bulevara na sredinu puta, pa će se lako napraviti još veća gužva od ove sada), nabavka toga je naučna fantastika.

Oraoo nema redni vek od 100 godina pa će i on u penziju. G4 takođe. Suhoj nam netreba jer nemamo teritoriju koja mu je potrebna za tako nešto. Ako ostanemo na 5 vaiona, ostajemo na kraju i bez njih. Čisto se zapitaj, kada dođeš na te brojke, dali ima ikakvohg ekonomskog interesa da imaš vazduhoplovnu akademiju, ili će se piloti školovati spolja, ljudi napuštaju sistem održavanja aviona pa i tu umuire znanjke polako ali sigurno, postavlja se pitanje i dali nam treba vazduhoplovna katedra na civilnim falkutetima .... Ima toga mnogo što povlači jedno drugo, o čemu treba razmišljati kada se donose odluke a kod nas se odluke donose nemisleći na državu i šta će biti posle nas. I tu nam ne pomaže nabavka jednog helikoptera. Čisto da se podsetimo, ova država je 2000 imala 60ak Mi8 helikoptera, pošto smo dobro brinuli o njima, pa rashodovali gomilu, ostatak nije održavan i piloti su leteli opsega sat godišnje, kad je zatrebalo da se gase požari imali smo na raspolaganju jedan poluispravan helikopter za to. Ko je tu kriv? Ja? Ovo je sigurno dovoljno da budem pesimista, morako da priznamo. Nije to pitanje samo ovde već i ostalom delu priče vezanom za vojsku. Iskreno, uskoro ima da posle profesionalizacije i da ostanemo i bez Vojne akadamije ukupno. Jednostavno, na 20.000 ljudi držati akadameju je glupo, mnogo lakše je oficire dobijati kroz kurs od postojećeg kadra a jedan deo školovati spolja. Tako da su i ove generacije koje su sada na akadamiji, verovatno zadnje koje su ovde iškolovane. Sad, jedino mi nnije jasno zašto mi sad na pameti Čile, Aljende i neke stvari iz prošlog veka.

Mislim da za 4-5 godina kada izadjemo iz krize i mozda udjemo u evropu NATO ce na nas drugacije gledati, mozda dobijemo i neki kredit sa zapada (ko nekad), pa nam daju pojeftino neki lovac bombarder da kupimo od njih, a i ostale letelice...

E i to da vidim pa da umrem na miru :). Mmi smo u krizi stalno, to nam postala normala. Kredite nikada nismo koristili za kupovinu oružja, ono je kupovano tako što je država imala višak para u razmeni sa rusima pa je na taj način dolazila do aviona i sl. Ja nisam još video da je neka od zemalja koja je ušla u EU ili u NATO dobila jeftino avione, osim ako ne računamo one F16 starijih serija koje su prodavane državama po 16 miliona komad uz to da svi zaborave da napišu da su to avioni koje su ameri penzionisali jer su pri kraju života i što sui na njima se pokazale naprsline n akontrolaka pa je bilo jeftinije u penziju nego da se vrši popravka, pa je cena od tih 16 miliona po komadu kasnije uvećana za nekoliko miliona za modernizaciju i reparaciju. Baš povoljno, zar ne? Još koji milion i moglo j enovi Gripen ( to su inače uradili i Mađari kao odgovor na Američku ponudu). Nećemo mi dobiti ništa besplatno, ima to da platimo i preplatimo. Da se odmah razumemo, imamo mi para za kupovinu, samo ovi naši hoće pare negde drugde ( čitaj u njihovim džepovima). Kupovina aviona je politika i mi smo trebali da idemo na kupovinu pre nekoliko godina, tada je nebavka aviona za recimo 2-3 milijarde mogla da nam sredi mnogo toga, pogotovu ako znaš kako se rade ti poslovi danas. To je ofset posao, dakle proizvođač aviona je taj koji kaže da će ti proodati avion za te pare ali i garantuje da će obezbediti izvoz iz tvoje zemlje u opsezima koji se kreću od 150 pa do 300% vrednosti aviona. I on sa matičnom državom tada j evrlo zainteresovan za ostvarenje posla jer ovakvi poslovi lako se otkazuju u slučajevima potresa. Oni tada prebacuju deo tehnologije koja je potrebna za rad na avionima kod tebe a mi imamo ili smo imali firmi koje su tu mogle da učestvuju u poslu. Tada je i kao uslov lako moglo da bude i Kosovo i povratak naših snaga tamo i sl. I sve bi to dobilli bez problema. Ovakvih poslova ovolike cene danas nema na tržištu ( jedini je kupovina aviona koju planira Indija). Šta smo mi uradili? Ništa. Ako ni interesi države u ovakvim vremenima nisu bili dovoljni da se kupe avioni, zašto bi bilo bitni u nekoj budućnosti? Ima još dosta toga da se bude pesimista, akotreba samo reci, napisaćemo još dosta toga ali i ovo je dovoljno.

@MareZinjo:

U slučaju sukoba nebi bili ni malo korisni jer ipak helikopter zahteva čisto nebo i podršku aviona pa je i to bacanje para. Dovoljno je da protivnik ima 12 aviona i tvoji helikopteri jedino mogu da sede na zemlji.

Isto i pitanje sukoba i nemogućnosti. Dali si apsolutno siguram da neće biti sukoba? Jer ako neće biti sukoba onda se postavlja pitanje šta će nama uopšte vojska. I tada treba da se setimo recimo nekih zemalja kao recimo Švedske, Švajcarske i sl koje su daleko od toga da ratuju sa nekime ali imaju vrlo jake armije. Sad, pitanje je zašto? Da nisu malo iracionalni tamo? :)

stepanov
3.7.2009, 11:07
Volim da se nadam da ce se uloziti neke pare u vazduhoplovstvo. Ipak , valjda ce tadica i sutanovca naterati na to neka griza savesti. Ova zemlja je pre samo 20 godina imala dobe letelice i proizvodnju. Pa nek to makar bude razlog da sve ne propadne. Pa i najbednije zemlje imaju RV a da mi nemamo. Nekad se govorilo da je Yu bila treca svetska sila... Bice im valjda bitnije to, nego ko je glevni u generalstabu. CITAT: General-major Dragan Katanic je izjavio (u emisiji ''Dozvolite...'') da bi do 2011. ili 2012. trebali da uzmemo visenamenski avion svetskog standarda. Da li ce biti americkog ili ruskog porekla, zavisice od trenutne politicke situacije u nasoj zemlji. Ipak, vecina tezi ka ruskoj proizvodnji. Suhoji, modernizovani MiG-29 (Mig-35)(lol: mig 35 je jos uvek u prototip fazi) licno su pravi izbor. Uzimanje NATO aviona znacio bi pocetnu nulu i mislim da nemamo mnogo poverenja u njih. krajMedjutim cudi me zasto i bivse zemlje yu bas i ne modernizuju puno lovce. Hrvati. imaju 8 migova 21 nemaju nista novo... medjutim i oni, kao i mi, planiraju...

citat wiki:Početak otpisa borbenih aviona MiG-21 planiran je za 2010 (http://hr.wikipedia.org/wiki/2010). godinu, kojima tada ističe vijek uporabe. Do tad se namjerava provesti nabava 12 novih višenamjenskih borbenih aviona. Prema dostupnim podacima, u utrci su nadzvučni zrakoplovi: švedski (http://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0vedska) višenamjenski zrakoplov JAS 39 Gripen (http://hr.wikipedia.org/wiki/JAS_39_Gripen), američki F-16 Block 52 (http://hr.wikipedia.org/wiki/F-16), ruski MiG-29 (http://hr.wikipedia.org/wiki/MiG-29)M, francuski Mirage 2000-5 (http://hr.wikipedia.org/w/index.php?title=Mirage_2000-5&action=edit&redlink=1) i Mirage F1 (http://hr.wikipedia.org/w/index.php?title=Mirage_F1&action=edit&redlink=1), europski Eurofighter EF-2000 Typhoon (http://hr.wikipedia.org/wiki/Eurofighter_Typhoon) te moderniziranu inačicu američkog F-16 izraelske tvrtke IAI.[5] (http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvatsko_ratno_zrakoplovstvo_i_protuzra%C4%8Dna_ob rana#cite_note-4)

Inace na vojnoj paradi su hvalili mig-21 kao najbolje hrvatske lovce. lol. Nismo ni mi bolji kad sam bio na vojnoj vezbi sretenje na obalama dunava u novom sadu, preleteo je jedan G-4 (ako se dobro secam) i 29-ka za koju je neki narator na razglasu rekao da je ponos srpskog RV... lol.
Inace sto je neko spominjao mil mi 24 (tkzv. hind) mislim da imamo 2 komada koja lete... ostalo sruseno na KiM. Tako da i nemamo sta da modernizujemo...

Ghost
3.7.2009, 11:26
Nekad se govorilo da je Yu bila treca svetska sila...
Добро, то је већ сад претеривање...

stepanov
3.7.2009, 11:29
znam da nije tako ali stvarno bila je veoma snazna sto se tice vojske i sigurno u top 10...
propali projekat yuge pred rat :
http://en.wikipedia.org/wiki/Novi_Avion

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8_%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BE% D0%BD

steta... Sve planiranje, ulozeni novac, saradnja, trud, razvijanje projekta... uzalud.

Ghost
3.7.2009, 12:14
Кад смо већ код пројекта СФРЈ.

http://img301.imageshack.us/img301/7342/vbl2000pf1.jpg
http://i7.photobucket.com/albums/y276/radeks/BPL/vbl-2000_02.jpg
http://img221.imageshack.us/img221/5528/voziloth4.jpg
http://img90.imageshack.us/img90/7464/upravljackastanicask7.jpg

stepanov
3.7.2009, 12:58
mislim da je bas tu letelicu Novi Avion trebao da ispusti u vazduhu...

Ghost
3.7.2009, 13:20
Не би рекао, ово је функционисало и коришћено без Новог авиона (на једној слици се види и 1994 година). Мислим да је ово била обична беспилотна летелица и вероватно почетак неког комплекснијег програма (ко зна шта би на крају добили, можда нешто ко Predator, са ракетама). А и не видим ни на сликама ни на цртежима ишта што би служило да се "закачи" за авион. Биће да се лансира са неке шине.

stepanov
3.7.2009, 13:47
najpre... kao ona bespilotna sto je danas imamo valjda od izraela je dobili... lansira se sa sine. bas sam je gledao na toj vojnoj vezbi sto sam spomenuo. Super stvarcica. Ali je mala nije sposobna za nikakvo dejstvo samo izvidjanje. Snima tlo raznim kamerama. Prvenstveno predvidjena za korekciju artiljerije i za planiranje napada neke teritorije.

Ghost
3.7.2009, 14:07
Орбитер је мала беспилотна летелица и користи је пешадија да би извидила терен, није то ко ове веће као ова горе које се користе за различите извиђачке задатке.

todos
3.7.2009, 16:28
Jesmo nekad bili cetvrta sila na svetu. SSSR, USA, GB, YU, France...
Evo jos jedne prelepe slike Ruske 29-ke.. I ovaj nas prototip koji na nasu zalost nije zaziveo.

stepanov
4.7.2009, 13:55
sad ko je bio i kad na prvom mestu je relativno:)
ali zar Kina nije jaca bila? mislim ako nista drugo mnogoljudni su...
sto se tice cinjenice da je yu bila treca svetska sila, pa kvaka je u tome da oni koji to tvrde, kao prvu i drugu silu uzimaju ceo NATO i ceo Varsavski pakt...
medjutim ako tako uzmemo onda je treca svetska sila Pokret nesvrstanih... lol...
ju, koji off topic...

MareZinjo
7.7.2009, 11:32
Srusio se MiG-29 kod Batajnice za vreme pripreme za aeromiting. Pilot Randjelovic Rade katapultirao se na maloj visini prebacen je na VMA gde je i preminuo pre nekoliko minuta. Na zemlji je poginuo i jedan vojnik. Covek je preziveo bombardovanje poletao je u susret NATO avionima i ovako poginuo strasno .Avion je 105. http://www.airliners.net/photo/Serbia---Air/Mikoyan-Gurevich-MiG-29B-(9-12B)/1508620/L/&sid=057707184a60494eaca844650b7fa161

Neka mu je vecna slava .

stepanov
7.7.2009, 11:40
NE MOGU DA VERUJEM!!!!!!!! OMG... :eek::eek::eek:

Stojadin
7.7.2009, 11:42
Што их уопште пуштају да лете у полураспаднутим авионима?

stepanov
7.7.2009, 11:46
Ma skoro remontovani, shto je najgore.... jel zna neko zasto i kako???
eh... Em gubimo dobre pilote em gubimo dobre avione... c,c,c...
imali pet migova,
jedan se srushio
ostalo ih chetiri...:(:(:(

MareZinjo
7.7.2009, 12:10
Pa jos niko ne zna uzrok pada ali kazu da je izvodio figuru "noz" u trenutku nesrece i izgubio kontrolu a neki kazu da je pod forzasom ulazio u ostar zaokret i verovatno black out doziveo jedno je sigurno da je avoin bio u nepravilnom polozaju za iskakanje i padobran se nije otvorio. Randjelovic Rade http://i161.photobucket.com/albums/t210/sasans23/Cenej%2009/edcec169.jpg (http://i161.photobucket.com/albums/t210/sasans23/Cenej%2009/edcec169.jpg)
I da informacija da je poginuo nije 100% tacna neki kazu da jeste neki kazu nije nadajmo se najboljem.

EDIT:

УДЕС АВИОНА МиГ-29

Приликом извршавања редовног летачког задатка, данас, 07.07.2009. године, око 09.10 часова, у рејону аеродрома Батајница, дошло је до удеса авиона МиГ-29 Ваздухопловства и ПВО Војске Србије.

Пилот авиона се катапултирао, али је нажалост од задобијених повреда преминуо. Приликом удара авиона у земљу, погинуо је један војник, док је други војник лакше повређен.

Одмах по сазнању о удесу, предузете су све прописане мере за обезбеђење места удеса и провођење истражних радњи од стране надлежних органа.

Комисија за испитивање узрока и околности удеса одмах је почела са радом, о чему ће јавност бити благовремено обавештена.

http://www.mod.gov.rs/novi.php?action=fullnews&id=1429

stepanov
7.7.2009, 12:20
zvanicno ministarstvo odbrane uputilo izjavu rts-u. sad sam gledao dnevnik. Poginuo je...:(:(:(

vasiljevic
7.7.2009, 16:07
Prava šteta, sve manje je dobrih pilota u našem RV, slava čoveku i da se ne zaboravi. Koliko sam video na vestima po okolini, još jedan vojnik je poginuo a jedan je povređen, oni su stradali na zemlji. Slava i njima.

Ono što stoji je ono što sam napisao nekoliko puta, dakle, pilot se smatra obučenim i sposobnim za let na borbenim avionima ako ima godišnji nalet koji je 200+ sati. Neki minimum koji je dovoljan da se pilot pusti sam na avion je oko 130-150 sati. Sve ispod toga je opasno. Nije za džabe u Američkom RV pravilo da pilot posle godišnjeg odmora prve letove obavlja na dvosedu pa tek potom može na samostalne letove. I da se zna kod njih piloti lete pomenutih 200+ sati.

Kod nas, e kod nas je prosek beše ispod 30 sati godišnje, a u periodu od 2000te pa do pre recimo 2 godine letelo se u proseku 5-6 sati godišnje. A tako nešto je opasno za pilote koji imaju dosta veliki broj sati naleta, jednostavno, oni su leteli u vreme bivše SFRJ i u vreme Slobe kada su imali u prvom slučaju nalet od preko 200 sati godišnje a u drugom oko 130 sati. Ti ljudi znaju da lete i znaju šta može mašina ali .... Vreme čini svoje, tamo se sve dešava u delovim sekunde, let je nešto što se radi autoomatski, tamo malo kašnjenje znači smrt, a takav način leta ne uči se u školi i za navek, to se trenira svakodnevno. I to na kraju je ono što i odnosi živote. Srce hoće, mozak zna da si radio ali fali trenaž. I šta sad da tu nama novo kaže komisija? Da je nekadašnji ministar odbrane a sadašnji predsednik odgovoran za to jer je pod njim napravljen najveći ršum? Mislim da neće tako nešto reći. Biće ljudski faktor, ili održavanje aviona, ili nepoznata sila, ali ne i istina da ti ljudi gore lete i predstavljaju opasnost za sve nas koliko nas ima, i gore i dole. Neće u tom izveštaju biti da pitomci imaju ukupno desetak sati naleta do završetka akademije. Jednostavno, nekakav gorak ukus u ustima posle ovoga, hrabar čovek poginuo a nije moralo.

Samo usput, da se i ovo zna: od 99te do danas je palo 11 aviona i he kod nas, pala su tri aviona Utva 75, tri helikoptera Gazela, dva Supergaleba G-4, jedan Orao i jedan transportni avion An-26. Od toga je 99te prinudno sleteo An 26 kada zaglavio stajni trap i on je otpisan i korišćen za rezervne delove, a sve ostalo je od 2000te naovamo. Samo prošle godine je palo Orao i G4 i jedan pilot je poginuo. Jednostavno, vidi se šta radi nedostatak obuke i trenaža.

MareZinjo
7.7.2009, 16:17
Nedostatak obuke, trenaza i ovi leteci kovcezi na kojima lete kobajagi remontovani u Rusiji .

Toce
7.7.2009, 17:12
Nedostatak obuke, trenaza i ovi leteci kovcezi na kojima lete kobajagi remontovani u Rusiji .

Mislim da je ovaj remontovan kod nas.

pivonroll
7.7.2009, 18:04
Neka im je laka crna zemlja. Slava im!

vasiljevic
7.7.2009, 18:43
Još jedna informacija za koju nemogu da verujem i da je objavljena:

general Djukanovic kaze kako je pokojni Randjelovic imao ove godine 20 sati naleta i da je to dovoljno.

Mislim, dali je taj čovek normalan? Ko je njega postavio uopšte tu gde jeste? Mene bi bila sramota da se samo pojavim pred novinarima posle ovoga, meni da pogine jedan od najboljih pilota na tek remontovanoj mašini, a kamoli da izjavim ovakvu glupost. I posle neko neka kaže da ih je uopšte briga za ljude. Tragedija.

todos
7.7.2009, 20:30
Saucesce porodicama poginulog pilota i volnika.
Ne mogu da verujem sta ova drzava radi sa RV-om. Bacaju pare na koje kakve gluposti a ne mogu da kupe 10-12 skolsko borbenih aviona da ljudi lete. Ajde ove Laste ce nesto popraviti, ali dzaba valjda je samo jedna Lasta porucena. Naravno da je izgovor da nema para. Ovo se sve ne bi desavalo da tu ima bar malo reda.
Inace pokojni instruktor je bio instuktor ko ja kad bi bio instruktor za voznju motornih vozila. I ja znam da vozim ali za instruktora treba malo vise... U slucajevima pilota treba casovi naleta da budu u adekvatnom broju.:(

MareZinjo
7.7.2009, 20:51
Mislim da je ovaj remontovan kod nas.

Ako se to zove remont onda ne znam... Ti u Momi nisu bili u stanju da remontuju Orla 2 godine. Ali dobro nisu ti ljudi tamo krivi.



general Djukanovic kaze kako je pokojni Randjelovic imao ove godine 20 sati naleta i da je to dovoljno.

Bas citam sad na drugom sajtu da su Djukanovicu prosle godine zabranili da leti na MiG-u jer je 29-ku UB dvosed prepteretio G silama i ostetio avion.

vasiljevic
7.7.2009, 22:08
Sećam se priče sa jednog sajta kada su pitali konstruktora Mig 29 aviona kolika su opterećenja koja podnosi avion. Njegov odgovor je bio da dozvoljeno opterećenje za pilota 9 G ali da piloti to mogu da isključe na sopstvenu odgovornost i tada mogu da idu i na 10 G. I njega opet pitali a koliko je za avion? Odgovor je bio: To nije važno, kad dođu do te granice da ga preopterete tada su već odavno mrtvi.

Dali ti ovaj razgovor daje podatak koliko je moguće da je Djukanović prošle godine preopteretio avion G silama i oštetio ga? To je skoro nemoguća misija, i to znaju svi koji iole poznaju taj avion. To nije igračka, to je čistokrvan lovac koji j ebio planiran da ide i na 10G bez problema, plus je po dobrom starom ruskom običaju ( da nebi išli na "letovanje" na sever zamlje) ubačen i jedan veliki stepen sigurnosti u priču. Da nije, avion bi bio lakši od ovoga što je sada. Plus, na 9G piloti lako padaju u nesvest, a tek mna 10G, da bi on mogao da ode na ta opterećenja njemu treba zadnja generacija letačkih odela koja rede Švedi, a to sigurno nema kod nas. Razlog je nešto drugo, a šta saznaće se u budućnosti.

stepanov
8.7.2009, 14:22
Ako se katapultirao onda se nije onesvestio, jel da? nesto mi tu ne stima... Kad saznate shta je uzrok pada javite...
ps valjda ce ovo najzad naterati ministarstvo da se vise ulaze u RV...

stepanov
8.7.2009, 17:09
informacije iz blica: Djukanovic kaze da je mig proshao opshti remont, pod cim smatra modernizaciju uredjaja veze i sistema za navigaciju. Ziljet batajnice #1 kaze da je cuo kako su mu se motori ugasili prilikom manevra i da je onda pao. Zitelj #2 kaze da je cuo cudno brujanje motora aviona dok ga je posmatrao (po njemu tako motor ne bi trebalo da zvuchi, zivi pored aerodroma i to mu je bilo chudno) zatim tisinu i video je gust dim kako se dize. Inache ovaj pilot je vezbao za aeromiting koji je bio u chast pilota Ishtvana Kanasa koji je poginuo proshle godine vezbajuci se takodje za aeromiting... Kakva ironija...


evo jos vesti iz blica:Kako prenosi BBC, putnicima na letelici tipa "boing 757-200" bilo je rečeno da se očekuje osmočasovno kašnjenje leta kako bi inženjer iz Mančestera mogao da doleti da popravi kvar.
Međutim, jedan putnik se predstavio kao kvalifikovani vazduhoplovni inženjer i ponudio da pokuša da reši problem. Bio je uspešan i avion je sleteo u Glazgov sa zakašnjenjem od samo 35 minuta.
Portparol firme "Tomas Kuk" je rekao da se aviokompanija pridržavala strogih pravila kako bi osigurala da je čovek koji se predstavio kao inženjer zaista kvalifikovan da radi na letelici. Ispostavilo se da je putnik radio za drugu aviokompaniju "Tomson ervejz" koji ima recipročan ugovor o održavanju aviona sa firmom "Tomas Kuk".
LOL...

Iceman_37
8.7.2009, 17:37
Čovek na trenutak..mozda par sekundi ili mnogo manje izgubi svest kad je na 9G ili više pod uslovom naravno da se sila smanjuje.

Mada jesam čuo od vojnog pilota da piloti vole g-silu. I da nekad i pokušavaju da izvedu što veću, adrenalin je to.., možda tada ne misle na avion.

stepanov
8.7.2009, 18:26
i na sebe...

Silent Otto
9.7.2009, 12:37
Meni je najčudnije u zvaničnom saopštenju to što kažu da je avion iznenada pao posle izvlačenja iz forsiranog zaokreta-"krilo na nož".
Sve mi to liči na stall MiG-a 29 već viđen na Buržeu 1989.
http://www.youtube.com/watch?v=Vzw1z2Ax7j8

29959
S tom razlikom što je naš pilot na žalost imao manje sreće od Anatolija Kvočura.

Ivan-94
9.7.2009, 13:24
Ima likod nas negde da se kupi RC avion.:confused:

dzonihsv
9.7.2009, 13:25
Naravno, nisu ni jeftini a nisu ni previše skupi.

todos
9.7.2009, 13:28
Mora da kupe kao sto sam prije rekao 10-12 skolsko borbenigh aviona, NOVIH ne remontovanih. I to bi bilo sasvim dovoljno za nas, za pokazivanje vojne sile i ostalih potreba. Moze i tri ovakva Berkuta ili 10-tak ovih kineskih.

Toce
9.7.2009, 14:09
Zasto uopste taj berkut ima tako obrnuta krila? Zar ga to ne ogranicava u brzini, posto za supersonican let mi to ne izgleda bas merodavno. Moze li on tako probiti zid?

stepanov
9.7.2009, 14:53
moze, moze...Maximum speed: Mach 1.6[2] (2,500 km/h, 1,552 mph)
* At sea level: Mach 1.31 (1,400 km/h, 870 mph[1])

taj avion sluzi da prikaze sposobnost ruske tehnike... inache je polustelt i u prototip fazi, te ga ne mozemo kupiti sve da hocemo... http://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_Su-47
kinez? jesi li ti...
gledao sam malo kataloge (:opanachke) mislim da je za nas stvarno najbolja opcija mig29M......
@ivan 94
znam da u novom sadu ima nekoliko radnji koje prodaju igrachke za odrasle (mislim na RC stvarchice, ne na...)
googlaj...
mora biti u beogradu, nishu..

todos
10.7.2009, 13:23
Sta fali čajnima. Vidis kako izgleda ko F16 a cena je sigurno pristupacna. U stvari 100% pristupacna. A i Kinezi nas vole:boxing: tako da sigurno mozemo racunati na popust.
Sto se Berkuta tice, Toce pogledaj ovo:
Vidis kako se sporo krece, moze da se na nasem nebu lako okrene.
http://www.youtube.com/watch?v=H1wXsygQTVA
Evo i jedan konkurentan model za koji i kad bude polovan na zalost nemamo para. (Slika dole).
Ali stvarno ozbilno trebalo bi da pogledaju neke skolsko borbene avione koje proizvodi Brazil, Kina i sl. zemlje. Nema se para za nesto ozbiljnije. Stalno govore da je infrastruktura stvorena za MiG 29 sto ja ne podrzavam a i pravo ne verujem da su sposobni da servisiraju najnovije modele MiG 29. Mislim da je ovde kod nas u pitanju velika ili drugacije da se izrazim opasna demagogija.

todos
10.7.2009, 13:47
MiG 1.44, avion pete generacije koji je u ispitnoj fazi i bice u kombinaciji sa suhojem 35. Tj tehnologije ce se preplitati. Inace ovaj avion je namenjen za duboko krstarenje velikim nadzvucnim brzinama. Avion ce biti pandam F-22 i F35.
Kabina F35!?( slika 2) Kabina Sukhoi B50 (slika 3).

stepanov
10.7.2009, 14:47
ako nije stvorena za mig29 nije vala ni za gripen... 29ku smo vec imali i s njom imamo koliko-toliko iskustva... Shta ima veze shto kinez lichi na f 16 kad nije f16 vec kinez... samo nam to fali...
mig 1.44 sad pitanje je koliko ce parirati raptoru... raptor ima manji obris na radaru, a i mislim da je americhka elektronika bolja od ruske. Mada u americhkim autima elektronika ode prva, ali dobro...:)

Mean_Machine
10.7.2009, 19:14
Linija za proizvodnju Raptora je zatvorena. Izgleda da USAF ce imati manje do 200 Raptora. Jednostavno Raptor nema svrhu u ratovima koje Ameri vode. Raptor je radjen kao cistokrvan lovac i nije bas jeftino dodati mu funkciju bombardera. Npr. JDAM (standardna smart bomba u USAF) ne moze da stane unutar Raptor-a.

Sa druge strane jeftiniji F-35 moze da ponese dve JDAM bombe i jos dve rakete za odbranu.

http://www.ois.com/images/stories/ois/f35_2.jpg

MareZinjo
10.7.2009, 19:20
Koristice se F-22 i F-35. F-22 vise neproizvode zbog ogromne cene. A MiG 1.44 je projekat koji su pokrenuli Rusi da bi pokusali da naprave konkurenciju Raptoru prekinut je projekat kolko znam. I mislim da smo zakljucili da nam nije potreban nikakav suhoj posto vidite da nismo u stanju da izvrsimo remont na avionu koji je u nasem vazduhoplovstvu 30 godina .

todos
10.7.2009, 23:06
Moze li neko da mi da link Brazilskih proizvodjaca? Nikako da nadjem neki.
Sta fali ovim Kinezima. Ljudi nemojte da se zamlacujete, niko ne da djabe. Ako budu jurili neke skupe nikad nece nista imati. Bolje golub na grani nego vrabac u rukama. Nije G. Ford govorio dzaba, da je nov auto najbolji auto.
Evo prenosim citat sa jednog drugog sajta gde se forumasi u principu slazu da se nabave Kinezi.

....Hteli mi to sebi da priznamo - avion poput JF-17 je optimalno resenje za Srbiju.
Jedan motor (vec dobro poznat, sa MiG-29), jednostavan nadzvucni avion brzine >1,5Mah, jeftin u nabavci i za odrzavanje.
Stavimo malo bolji radar i rakete i eto radosti za 20M USD. Obzirom da je planiran trosak od oko 1 milijardu USD: kupimo 24 komada (dve eskadrile) za 500M USD i ostane nam 500 za novi PVO, radare, transportere tockase...
Uloga vazduhoplovstva u odbrani naseg VaP ionako ce biti sekundarna, dokazano 1999-e.
Sto se tice pilota - nema sta da im se dopada ili ne - svakako je bolji od Orla i 21-ce...

stepanov
10.7.2009, 23:33
citat: Bolje golub na grani nego vrabac u rukama

malo si se zeznuo... trebali bismo pozvati Sutanovca na forum da vidi ovu temu...:kreza:

todos
10.7.2009, 23:48
Permutovao sam vrapca sa golubom. Sta mislis da neko odgovoran analiticar ne prati ove diskusije?

stepanov
11.7.2009, 0:00
ma kakav analiticar, mirko cvetkovic...

Stojadin
11.7.2009, 0:09
Ладно почели и авионе да копирају , ако су добри колико и њихове копије аутомобила онда нека хвала бранићемо се параглајдерима :kreza:.

Silent Otto
11.7.2009, 8:52
Mislim da smo polako ali najzad došli do zaključka da je nama potreban jeftin, jednomotorni (opet zbog jeftinijeg održavanja jednog nego dva motora) lovački avion koji bi imao sekundarnu ulogu i lovca bombardera i mogućnost da eventualno primi naoružanje i opremu drugih proizviđača (NATO, Rusija, Švedska...).
Dali je to Gripen-inače moj favorit, neki kinez ili neko treći, sve jedno je samo da se sklone ovi leteći krševi koji, ko Demaklov mač, prete da izazovu još veću katastrofu po naše RV.

I na kraju simpatično poređenje gore pomenutog JF-17 vs f-16:
http://www.youtube.com/watch?v=z5aUGum2EiM

todos
11.7.2009, 12:48
Slazem se sa Sillent Otto. Nama jer potreban jednomotorac za lako odrzavanje. I ja sam za Gripen medjutim nemam nista protiv ovih Kineza. Moze li neko da postavi neobavezno glasanje? Evo dve slike istog aviona. Pogledajte samo njegovo naoruzanje!? J 10B/FC20 Vigorous Dragon.

todos
11.7.2009, 14:08
Evo i Gripen-a H1-N1. Kod ovog aviona je bitno da postoje dvosedi i jednosedi. Znaci pogodan za obuku.

Ghost
15.7.2009, 16:43
Симулиран окршај између два Миг-29
J1_D6L10el8

Auror
15.7.2009, 22:22
Mozda nije mjesto da postavim pitanje,ali evo.

Na koji nacin se oni orijentisu u letu? Vidim da okrecu glavu u svim pravcima,ali nije to tako lako s obzirom da prave ostre manevre. Jel ima neka tehnika kojom ovo izvode,jer mi se cini da bi se meni zavrcelo u glavu! :opanachke

Rocker
16.7.2009, 0:38
Gledaju u instrumente i na osnovu toga uvek znaju u kom je položaju avion.

Сухой
29.7.2009, 12:34
Su-35
http://www.youtube.com/watch?v=KjDpP9OKx8s
__________________________________________________

Obavezno pogledajte ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=naIWWNxF1DQ

must see!!!

shalabajzer
31.7.2009, 15:50
hehe , kad covek cuje da uopste vodi debata o nabavci
nekih 12 plovila...SMESNO!
Pa sta sa tih nekoliko pticica da radimo? :D
Izvinite , ali van zdravog razuma je da uzimamo ikakve ratne vazduhoplove
u ovom trenutku (krizi)...Ako bi ih uzimali zbog toga sto lepo izgledaju...pa imamo toliko lepih zena na ulici :D:D.

A u rat necemo skoro! dokazano! haha

A da ocemo, ne bi trebalo da nabavljamo prvo lovce itd, vec transportere
(oklopnih vozila, koji bi mogli da sluze i u civilne svrhe..._
I da razvijamo PVO...tih milijardu evra u razvijanje PVO-a bi bila bombina...
Jos neke balisticke rakete da ubacimo u program...
Solidni smo u kopnenom naoruzanju, i jos se vrsi modernizacija...

Sve je ovo naravno mastarija :D, Posto je za ozbiljnu vojnu silu verovatno neophodno i da ima osmatranje iz svemira...nuklearni program itd...a nase okruzenje je veliki B.A.T.O :D Mogli bi da se malo stekamo, pa kad rusi udare nato spreda , a mi da ga zakoljemo odpozadi...Sto bi bilo kewl :Freddy:

Da ne bude zabune papagaj je lepa ptica, ali jede, ***** i jos treba da
ga slusas kako kresti po ceo dan... ne hvala :D

vasiljevic
31.7.2009, 18:11
@shalabajzer:

hehe , kad covek cuje da uopste vodi debata o nabavci
nekih 12 plovila...SMESNO!
Pa sta sa tih nekoliko pticica da radimo?
Izvinite , ali van zdravog razuma je da uzimamo ikakve ratne vazduhoplove
u ovom trenutku (krizi)...Ako bi ih uzimali zbog toga sto lepo izgledaju...pa imamo toliko lepih zena na ulici .

Prvo nisu plovila već avioni. Drugo, počnemo da malo računamo šta će biti u skoro vreme ako ih ne kupimo:
1) Prvo ima da plaćamo nemome od suseda da nam "štiti" nebo i to ima da nas košta koju desetinu dolara godišnje. I tu nema hoću-neću, jednostavno na to nas obavezuju međunarodni dogovori i ugovori koje smo potpisali, moramo imati dovoljno aviona da bi štitili nebo. Da ne pominjem da će tada ti koji nas "štite" da gore rade šta god im padne na pamet.
2)Pošto nemaš aviona tad nisi sposoban ni da kontrolišeš šta se dešava gore, a to povlači da nemožeš ni da imaš kontrolu leta pa će kontrola leta nad našim nebom preći u ruke nekog suseda, a to znači pa-pa za opet nekoliko desetina miliona dolara koje danas naplaćujemo zbog preleta komercijalnih aviona preko naše teritorije.
Sad, ove dve stavke saberii, pa pomnoži sa recimo 10 godina pa vidi koliko je to smešno. Mada koga to briga, bitno je da imamo lepih žena na uici a to što ti pare iz dšepa idu napolje nema veze.

A u rat necemo skoro! dokazano! haha

Reče neko još 80ih kad su nam dokazivali da je rat glup i da hladni rat nas štiti pa nam ne treba vuiše i boljeg oružja, ko je lud da ratuje. Pa rekoše isto i početkom 90ih, to se samo neki malo ludi igraju po okolini, sve će to stati, ko je lud da ratuje, pa i krajem 90ih kad su rekli da nas štiti međunarodno pravo .... I ovo je samo kod nas, dali treba da idem recimo po svetu?
Ima jedna priča vezana za Švedsku koju uvek pričam. Tražio ministar od generalštaba da naprave analizu opasnosti za sledećih 20 godina da bi mogla država da planira šta i kako, pa za ime boga, švedska ne ratuje odavno. Odgovor generala je bio otprilike ovakav: može da se da prioojekcija za 5 godina, za 10 godina može da se nagađa i niko ništa ne garantuje, za 20 godina može samo neko da vas laže, tu nema nikakve moguućnosti da se nešto pogodi i predvidi. E sad, ako Švedska koja odavno ne ratuje nezna šta će biti u okruženju za sledećih 10 godina, baš bi voleo da mi daš tu analizu koja potkrepljuje tvoje izjave.

A da ocemo, ne bi trebalo da nabavljamo prvo lovce itd, vec transportere
(oklopnih vozila, koji bi mogli da sluze i u civilne svrhe..._
I da razvijamo PVO...tih milijardu evra u razvijanje PVO-a bi bila bombina...
Jos neke balisticke rakete da ubacimo u program...
Solidni smo u kopnenom naoruzanju, i jos se vrsi modernizacija...

I tvoja modernizovana armija bez lovaca sa PVO sistemima se na kraju nađe sabijena u zemlju od strane bilo kog vazduhoplovstva. Razlog? Pa jednostavno, odbrana se radi na bazi stvaranja integrisanog sistema odbrane koji obuhvata radare velikog, srednjeg i malog dometa različitih frekventnih opsega ( od milimetarskog do metarskog) koji služe da otkriju avion dovoljno daleko, od PVO sistema na zemlji koji pokrivaju površinu ( i to za nas je najbolje modernizovan BUK i sistem Pancir, S300 je teško iskoristiti ovde), i koji su vrlo mobilni, i avijacije koja služi za multiplikaciju udara rraketnih sistema PVO na datom pravcu. Jednostavno, bilo koji PVO sistem ima jasna ograničenja po broju aviona koje može da gađa u datom sektoru ( dakle ne može 360 stepeni u krug odjednom), i tu avijacija predstavlja dobar multiplikator koji kaže da 12 aviona može da lansira rakete na 24 do 48 aviona odjednom i da ona mnogo brže menja sektor dejstva. Dakle, ekonomija odbrane kaže da su oni neophodni. Mada, šta nas briga, bitno da je dole pešadinac, zar ne?

Sve je ovo naravno mastarija , Posto je za ozbiljnu vojnu silu verovatno neophodno i da ima osmatranje iz svemira...nuklearni program itd...a nase okruzenje je veliki B.A.T.O

Greška, ne treba ti nuklearno oružje da bi bio sila. Treba ti mogućnost nanošenja udara po protivničkoj dubini. I tu spadaju i one gore pomennute balističke rakete koje nam i ne trebaju, trebaju nam krstareće rakete. One su mnogo manje, imaju dosta manju cenu, veće su preciznosti, imaju iste veličine BG kao balistička raketa, imaju veći domet, teško ih je otkriti i oboriti, lakše je napasti sa njima cilj sa različitih pravaca itd. Mogli bi mi da navodimo gomile razloga, samo kaži. Sa njima, bio to veliki BATO ili ne, kad te napadaju znaju da je za tebe svaki rat totalni rat i da mogu očekivati da ćeš sigurno udariti po njima kako dolikuje i da će i kod njih biti mnogo štete koju treba pravdati ljudima. Dali si tim postao sila? Možda ne ali imaš dovoljno snage da ih udariš i tad ko svaki siledžija na ulici i oni dobro razmisle pre nego što te napadnu.

Da ne bude zabune papagaj je lepa ptica, ali jede, ***** i jos treba da
ga slusas kako kresti po ceo dan... ne hvala

Avion teško da je papagaj. Mada sama vojska je kao doberman, preko dana ga vežemo, strpamo u kućicu, ne pokazujemo prijateljima, ali kad dođe loše vreme e tada se zahvaljujemo bogu što je bio tu pa spasao našu guz.... , i onda opet isponova. Razmisli malo o tome pre izjave Neka hvala.

Auror
31.7.2009, 19:50
vasiljevic, zahvaljujem!

Ghost
31.7.2009, 20:40
vasiljevic:tapsh:

jozvan_Kg
31.7.2009, 22:21
:tapsh::aplauz:

cope05
31.7.2009, 23:04
:D btw,to je moj omiljeni avion...:)

todos
1.8.2009, 4:22
Imamo mi satelit kod izrailjaca, samo još da platimo. kakva bi mi bili zemlja da nemamo Avijaciju. Pa mi smo je izmislili, sa francuzima i Nemcima. Imamo prvu borbrnu Žrtvu (bio izviđač). U balkanskim ratovima smo i prvi na svetu dali namenu avijaciji. Kasnije su je samo drugi kopirali i nadogradili.

NjegovaWisost
1.8.2009, 6:29
Imamo mi satelit kod izrailjaca, samo još da platimo. kakva bi mi bili zemlja da nemamo Avijaciju. Pa mi smo je izmislili, sa francuzima i Nemcima. Imamo prvu borbrnu Žrtvu (bio izviđač). U balkanskim ratovima smo i prvi na svetu dali namenu avijaciji. Kasnije su je samo drugi kopirali i nadogradili.
I Srbija je bila do Egejskog mora i tu je i famozna priča da smo jeli viljuškama u srednjem vijeku a sada je Srbija na do 3 sata vožnje do Beograda, a po potrošnji sapuna smo jedino ispred albanije, pa sve te klice ulaze u usta kada se jede rukama...

Stojadin
1.8.2009, 10:57
Такође смо пре другог светског рата имали један од најбољих борбених авиона на свету ИК-3 (али недовољно да би се одбранили) а ИК-5 је био у изградњи , а онда је све отишло у ...

Поткрепи ту информацију да смо по употреби сапуна једино испред Албаније...

pentraksil
1.8.2009, 12:50
I Srbija je bila do Egejskog mora i tu je i famozna priča da smo jeli viljuškama u srednjem vijeku a sada je Srbija na do 3 sata vožnje do Beograda, a po potrošnji sapuna smo jedino ispred albanije, pa sve te klice ulaze u usta kada se jede rukama...

Todos je u pravu, ne znam cemu ovaj komentar. Imali smo medju prvima avijaciju i to veoma kvalitetnu. Za vreme Titove Jugoslavije najbolji piloti u zemlji su bili Srbi i Slovenci. Moj otac je vojni pilot i naravno jako sam ponosan na to. Ja bih josh dodao da smo prvi upotrebili avijaciju u sanitetske tj. bolnicke svrhe.

shalabajzer
1.8.2009, 17:28
@ jozvan
@ ghost
@ auror

Svaka cast... :D Niste nista pametnije mogli da kazete. Nisam ni ocekivao.



@vasiljevic


Hehe, plovila, XD lame lame lame...
Necu se ja "braniti" o onom sto sam rekao. Jednostavno nema smisla
da se svadjamo. Zato ovde stajemo...OK?
Mi smo trenutno u krizi...ako ne vidis...to bi bila glavna poenta...Neznam sta jos da kazem, a da ne uvredim (svako bi imao ideju kako da iskoristi tih malo para namenjenih vojsci)...Ti si ocigledno nastrojen da me sapunjas( cemu sam i ja delimicno kriv:D).
Necu da te opsujem, lepse je kulturno da ti kazem..

Hehe jeste malo bezobrazno sto sam usao ovako i odmah rekao da je smesno. Trebao sam malo kulturnije da skrenem paznju :).

Nisam odavno bio na forumu, trebao mi je neki bum! heheh:p:ciao:

pentraksil
1.8.2009, 17:57
@ jozvan
@ ghost
@ auror

Svaka cast... :D Niste nista pametnije mogli da kazete. Nisam ni ocekivao.



@vasiljevic


Hehe, plovila, XD lame lame lame...
Necu se ja "braniti" o onom sto sam rekao. Jednostavno nema smisla
da se svadjamo. Zato ovde stajemo...OK?
Mi smo trenutno u krizi...ako ne vidis...to bi bila glavna poenta...Neznam sta jos da kazem, a da ne uvredim (svako bi imao ideju kako da iskoristi tih malo para namenjenih vojsci)...Ti si ocigledno nastrojen da me sapunjas( cemu sam i ja delimicno kriv:D).
Necu da te opsujem, lepse je kulturno da ti kazem..

Hehe jeste malo bezobrazno sto sam usao ovako i odmah rekao da je smesno. Trebao sam malo kulturnije da skrenem paznju :).

Nisam odavno bio na forumu, trebao mi je neki bum! heheh:p:ciao:


Vojska nam je u teskoj krizi jer su nashe "glave" drzave pozurili sa profesionalizacijom vojske samo kako bi se ulizivali zapadu (pre svega NATO-u) takozvani NATO standardi (koje nije uspostavio NATO uopste) koje niko ne postuje, zashto bi i mi. NATO standard je zabranjivao upotrebu kasetnih bombi pa eto shta se desilo za vreme bombardovanja. Nas profesionalizacija koshta mnogo vishe nego shto se misli. Avijacija je potrebna svakoj zemlji pa i nama. Nama su Migovi 29 savrsheni lovci, prica se o uvodjenju F-16 shto je besmisleno jer je Mig noviji avion i bolji u skoro svakom pogledu, trebalo bi samo nabaviti josh 15-tak komada i toliko (josh samo para da ima) fale nam josh neki bombarderi (tipa SU 25) i helici. PVO nam je koliko toliko dobar shto je dokazano i za vreme bombardovanja. Besmisleno je kupovati zapadnu opremu pre svega shto nasha vojska nije navikla na elektroniku i svakojaka chuda koja ne bi ni izdrzala zimu a da ne pricam shto im avioni padaju zbog obicne vlage u sistemu. Nama je ruska oprema savrshena zbog lakog odrzavanja i isplativosti, a da ne pricam efektnosti.


Drugo Saab Gripen je bolji izbor za nas u odnosu na F-16 i pricalo se da ce vojska da kupi neke ali ne verujem da ce. Gripen i nije neki lovac, opet kazem Mig 29 je za nas savrshen, nije skup, nashi piloti su navikli na istocne avione i na 29-tke i mislim da bi trebalo da ih i dalje koristimo. Modernizovali smo ih skoro tako da ne verujem da cemo ih povlaciti iz upotrebe u neko skorije vreme.

Iceman_37
1.8.2009, 18:03
Su-35
Obavezno pogledajte ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=naIWWNxF1DQ

must see!!!

Epic :tapsh:

pentraksil
1.8.2009, 18:13
Meni je najčudnije u zvaničnom saopštenju to što kažu da je avion iznenada pao posle izvlačenja iz forsiranog zaokreta-"krilo na nož".
Sve mi to liči na stall MiG-a 29 već viđen na Buržeu 1989.
http://www.youtube.com/watch?v=Vzw1z2Ax7j8

29959
S tom razlikom što je naš pilot na žalost imao manje sreće od Anatolija Kvočura.





Pilot nije ni pokusao da iskoci, vec je hteo da spasi avion. Nazalost covek je loshe procenio. Mada postoji mogucnost da se pilot onesvestio, ali nije bio neki nagli zaokret za tako neshto. Zaista shteta.

NjegovaWisost
2.8.2009, 6:12
Такође смо пре другог светског рата имали један од најбољих борбених авиона на свету ИК-3 (али недовољно да би се одбранили) а ИК-5 је био у изградњи , а онда је све отишло у ...

Поткрепи ту информацију да смо по употреби сапуна једино испред Албаније...
NE mogu da nađem tu vijest na netu a i mrzi me, evo jedna slična, iz 2003, ali svejedno nije se puno promijenilo. http://www.b92.net/info/komentari.php?nav_id=111432

Vidi brale, Juga se ne bi odbranila ni da je imala 1000 IK 3 jer su i Hrvati i Slovenci i BH muslimani dočekali cvijećem Hitlerove momke. KJ se je počela raspadati mnogo prije 1941. i 1991. Ali ovo nije tema o WWII pa da se ne uplićem dalje.
Todos je u pravu, ne znam cemu ovaj komentar. Imali smo medju prvima avijaciju i to veoma kvalitetnu. Za vreme Titove Jugoslavije najbolji piloti u zemlji su bili Srbi i Slovenci. Moj otac je vojni pilot i naravno jako sam ponosan na to. Ja bih josh dodao da smo prvi upotrebili avijaciju u sanitetske tj. bolnicke svrhe.
Tebi na čast :) Zbilja, SFRJ je imala izuzetno vazduhoplovstvo. Ima jedna knjiga koju svima preporučujem: "Avijacija Srbije i Jugoslavije 1904-1994". Koga zanima, mogu i link na pm da pošaljem :D ;)

vasiljevic
2.8.2009, 9:51
@shalabajzer:

Mi smo trenutno u krizi...ako ne vidis...to bi bila glavna poenta...Neznam sta jos da kazem, a da ne uvredim (svako bi imao ideju kako da iskoristi tih malo para namenjenih vojsci)...Ti si ocigledno nastrojen da me sapunjas( cemu sam i ja delimicno kriv).

Tu priču o krizi ja slušam od naših "cenjenih" ekonomista još od 80ih godina, pa ispada da ova zemlja i ovaj narod su stalno u nekoj krizi. ono cenjeni je pod znakom navoda je r dosada nisam video da se gore pojavio ijedan ekonomista koji je radio u privredi ili nedaj bože slučajno poznaje ekonomiju države. I sve to lepo se uklapa u tvoj post koji je baš slika i prilika onoga što nam serviraju oni odozgo, a za njih ne važe ti aršini.

Čist rpimer onoga što pričam iz mog iskustva: Kad je oboren onaj prethodni tata i kada smo dobili "demokratiju", vrlo malo ljudi čak i ovde zna da je tada Utva tražila od nove vlasti da joj da 60-70.000 dolara da dovrši projekat Laste. Odgovor je bio da nema para, kriza, onaj pre potrošio pare .... Priča koliko hoćeš. Igrom slučaja, tadašnji ministar Veselinov je sutradan došao u posetu mojoj firmi i to sa dva potpuno nova automobila koji su tada imali na cajgeru ispod 1000 km, čija ukupna cena je bila oko 150.000€. Toliko o tome kako nema para, kako smo u krizi i šta ja znam. Pare se troše ali ne na ono što je nama kao državi bitno.

Da sad ispričam i neke stvari oko profesionalizacije vojske. Slučajno znam. Tih godina je kao ministar vojske bio .... pa znate ga svi, i taj dotični je kao savetnike dovukao jednu grupu klinaca koji o vojsci znaju koliko većina na ovom forumu koji malo prate te stvari, dakle, znaju tipove aviona i ostalog preko neta, ili nešto malo pročitali ali im to sigurno nije struka. I oni predložili da se dovediu stručnjaci iz NATO ( tačnije VB najviše), da nas lepo "nauče". A oni odande iskopirali svoj sistem, uz manje dorade, pošto smo mala siromašna zemlja nama netreba jako vazduhoplovstvo, dosta je desetak aviona, netreba nam mornarica kao njihova, tačnije šta će to nama, netrebaju nešto ni sistemi PVO ( pa nemaju nešto toga mnogo ni oni) oni imaju na onoliko stanovnika toliko profesionalaca, pa matematički nama je dosta 20ak hiljada ljudi. Lep račun, zar ne? Logičan. Samo ima jedna mala stvar, ja nikako da nađem more oko Srbije, tražio, raspitivao se, gleeao ali ga nema. To palo u oči i našim generalima, pa rekli da je proračun glupost, da je ovo kopno, da je ovde drugačije okruženje, da se tako ne pravi ni po jednoj teoriji proračun potrebnih snaga za odbranu itd, dali proračun, rekli koliko treba vojnika za odbranu ( dakle samo odbrana, ne napad), rezultat je jasan na kraju. Svi ti generali su po naređenju i sili dotičnog penzionisani, vojska je smanjena na 20ak hiljada koji nemogu ni BGD da odbrane, tada je rečeno da nam ne treba toliko generala (mada je prošle godine u jednom danu postavljeno 15ak generala, to ni Tito nije uspeo), dali da govorim da dok je na administrativnoj granici sa Kosovom i Metohijom bio stacioniran tadašnji Prištinski korpus nikome odande nije bilo na pamet da priznaje Kosovo. Zadnja stvar koja stvarno prevazilazi sve je ova situacija: posle ubistva naših policajaca dole, naš predsednik je otišao dole i rekao da nas neće niko tako lako isprovocirati i da ćemo mi čekati, moj prijatelj koji je bio dole kao novinar je pitao A dokle će se trpeti? Koliko još treba ljudi da pogine dok mi odgovorimo nekako? Odgovor je bio Mi ćemo trpeti dugo. Izvini, ali ovo daje odgovor koliko je nekome gore stalo do naših života. Lepa je priča pred ekranima za javnost gde izbrišemo sve što nam se ne dopada, pa se smeškamo, ali ovde je u pitanju ljudski život i on nema prava da se igra sa time, tu se zna kakko država odgovara.

Jeste, moj odgovor je bio ne malo ljut, i izvinjavam se ali jednostavno kad se obrati pažnja na sve ovo, kada se krene u jednom delu sa izjavama kakva je bila tvoja, jednostavno mi je došlo da odgovorim na takav način. Svi ponavljaju priču ko papagaji, niko ne razmišlja i ne postavlja pitanja šta ako i šta kada, sve dok ne buude kasno. Kasno je kuketi ko pre neku godinu kad smo trebali da gasimo požar i kad je od 60ak helikoptera tipa Mi8 (ako se ne varam toliko ih je ostalo posle onog prethodnog tate), za gašenje bio raspoloživ jedan poluispravan sanitetski He koji po pravilima nije smeo ni da leti. Za to je neko od novinara trebao da nagazi one gore i da se traži na kraju i krivična odgovornost, jer to jeste. I nikom ništa. Danas pričamo o ovome jer ako zatreba, to će biti jedino što će nam sačuvati, ili dati neke šanse da sačuvamo guz..., kad dođe stani pani, tada će biti kasno da se pita gde je, čak i da kažemo nepitamo koliko košta toga neće biti nigde na raspolaganju. Avioni se ne prave za jedan dan, kao i ceo sistem odbrane. Iskreno, nadam se da si shvatio zašto sam bio napisao ono što jesam, nije lično protiv tebe već protiv takvog stava koji se svuda propagira.

Сухой
2.8.2009, 11:44
:D btw,to je moj omiljeni avion...:)

A košta kao 1/3 F-22.

Pilot nije ni pokusao da iskoci, vec je hteo da spasi avion. Nazalost covek je loshe procenio. Mada postoji mogucnost da se pilot onesvestio, ali nije bio neki nagli zaokret za tako neshto. Zaista shteta.

ILI, nije mogao da se katapultira.

Auror
2.8.2009, 11:48
Ja se izgleda ponavljam ali, vasiljevic zahvaljujem! Ja ne zivim u Srbiji,vec u Crnoj Gori. I samo da kazem kad je kod vas takva situacija u vazduhoplovstvu,mozete misliti kakvo je stanje kod nas. Kad bi nama rekli nema para kriza je ( a govore :D ) , mogli bi (mozemo) da cekamo na avione jos jedno 150 godina dok se te pare skupe.

pentraksil
2.8.2009, 13:35
Vasiljevic stvarno zahvaljujem potpuno se slazem sa tobom. Drugo nasha zemlja je poslednjih par godina trpela od pozara i poplava. . Avijacija je potrebna i za gashenje pozara i za brzu evakuaciju stanovnishtva.
Mediji nisu javili ko najvishe pomaze stanovnishtvu pri prirodnim nepogodama. Pa naravno vojska. Vojska crnchi i postavlja barijere sa peskom i spashava stanovnishtvo. A pogledajte shta rade od nje. Moj otac je vojni pilot skoro 30 godina, a popio je otkaz kao, pazi molim te "vishak". Nisu mu cak ni dali do nove godina kako bi napunio 30 godina radnog staza vec su odmah rekli kako je to nemoguce. Piloti nashi imaju strashno niske plate, ja moram reci da moj otac prima penziju koja je dovoljna za mene i moju porodicu, nije sjajno ali se ima za najbitnije, ali saznanje da sekretarica u gradskoj vecnici ili obican salterski sluzbenik u nekoj administraciji ima dva puta vecu platu od coveka koji je proshao i vazduhoplovnu gimnaziju i akademiju, covek je proshao 4 rata i pogledajte shta im rade. Svim nashim pilotima i celoj nashoj vojsci. Voze se u dzipovima od 150.000 evra a pilot koji je poginuo pre par nedelja je imao 9 sati naleta od pocetka godine. A nashi ministri nemaju pojma sa polozajem na kojem su. Kako ministarka sporta moze da bude neko ko nije cuo za loptu. Ili ministar policije neko ko nije bio u policiji (osim mozda u zatvoru). I na kraju kako ministar odbrane moze da bude neko ko nije vojnik, ali ajde to nego je bio kuvar dok je sluzio vojsku. Toliko od mene




ILI, nije mogao da se katapultira.

Da to sam naveo kao jednu nemogucnost, mozda se covek onesvestio, mada su ruska sedishta najsigurnija u svetu, retko kad se desi da zakazhu. Videcemo kada vojska da zvanican izveshtaj.

NjegovaWisost
3.8.2009, 8:00
I na kraju kako ministar odbrane moze da bude neko ko nije vojnik, ali ajde to nego je bio kuvar dok je sluzio vojsku. Toliko od mene


Eh brale, politika je to, ti biraš te ljude, a ne oni sami sebe. Kako bravar može da živi i vlada kao car i imperator, kako može da vrijedi isto glas na izborima jedne nepismene babe koja se ne razumije u politiku ama nimalo sa jednim akademikom npr. Pa i sadašnji ministar inostranih poslova je završio eksperimentalnu fiziku koliko mi je poznato..
Kako mogu da ne daju ime ulici po Milanu Mladenoviću a mogu po nekom Milutinu Samardžiću ili Milu Peruničiću(ovde u pv :opanachke da ne pričam o Beogradu i naselju Mirijevo gdje postoji ulica Čarobne frule). Kako je moguće da je srpski običaj da se na sahranama jede i pije kao za Novu godinu. Da li je moguće da većina naroda običnu kafu zove Turska a nije, jer je ova istočnjačka koja se može popiti u Sarajevu npr. iz fildžana i uskiš šoljica bez drške, pa još nije ni isti ukus, razblaženija je po pravilu. Kako je moguće da moj rođak kupi novo zastavino auto (prije par godina) i da mu posle nedelju dana vrata već krckaju i moraju da se zalupe da bi se zatvorila...

Lista je beskonačna.

A avijaciju, sudeći po ovoj krizi, nećemo obnavljati u dogledno vrijeme.

pentraksil
3.8.2009, 11:06
Lista je beskonačna.

A avijaciju, sudeći po ovoj krizi, nećemo obnavljati u dogledno vrijeme.

Nazalost je tako, heh znam, moj otac i ja se vucemo u zastavi, 89. god sve islo super i kada jednom pocne neshto da ne valja, sve se raspada. Avijacija ce morati da saceka, i samo molim boga da ne udjemo u NATO naravno zna se zashto, stvarno bi bilo nemoralno a i naravno da nam ne uvale one zapadne avione koji ne mogu ni zimu da izdrze.

stepanov
3.8.2009, 14:46
citat:Kako bravar može da živi i vlada kao car i imperator

eh, dok je bravar vladao mi smo bili 4. svetska sila... Bila je avioindustrija, izvozili se avioni, leteli i kod nas i u svetu... A sad? dzaba nam psiholog... jos je danasnja vlast i dobra kakvu smo imali.... nek ova Lasta makar uspe, mozda se neko seti pa ulozi jos malo u avijaciju... ali nije samo avijacija ta koja propada... Za Crnu Goru bi mozda bilo najbolje da zajedno sa nama kpi neke avione koji ce braniti zajednicki vazdusni prostor... tako je pre i bilo dok smo bili scg......
A sto se tice toga da li ce biti ili nece rata, da neka zapadnjacka zemlja ima problem kao sto je kosovo, nagomilali bi stotine aviona, za svaki slucaj...

shalabajzer
3.8.2009, 15:19
http://www.mtsmondo.com/news/world/text.php?vest=142764

Doduse, juce bilo :)

Stojadin
3.8.2009, 15:39
Kako je moguće da je srpski običaj da se na sahranama jede i pije kao za Novu godinu. Da li je moguće da većina naroda običnu kafu zove Turska a nije, jer je ova istočnjačka koja se može popiti u Sarajevu npr. iz fildžana i uskiš šoljica bez drške, pa još nije ni isti ukus, razblaženija je po pravilu. Kako je moguće da moj rođak kupi novo zastavino auto (prije par godina) i da mu posle nedelju dana vrata već krckaju i moraju da se zalupe da bi se zatvorila...

Lista je beskonačna.

A avijaciju, sudeći po ovoj krizi, nećemo obnavljati u dogledno vrijeme.
Неписмена баба је цео свој живот радила и плаћала порез држави зато се и њен глас исто рачуна као и глас академика кога је држава школовала а баба ама баш ништа од државе није узела док је држава од сељака узимала и капом и шаком!
Па такав је обичај зато што се верује да човек одлази на боље место...
Зову је турска јер су је турци донели на ове просторе...
Твој рођак је могао да купи неки најјефтинији инострани ауто који кошта бар дупло више од тог заставиног и не би му врата крцкала , али не може и јаре и паре...
И какве везе има ово са авиjацијом?

pentraksil
3.8.2009, 18:13
citat:Kako bravar može da živi i vlada kao car i imperator

eh, dok je bravar vladao mi smo bili 4. svetska sila... Bila je avioindustrija, izvozili se avioni, leteli i kod nas i u svetu... A sad? dzaba nam psiholog... jos je danasnja vlast i dobra kakvu smo imali.... nek ova Lasta makar uspe, mozda se neko seti pa ulozi jos malo u avijaciju... ali nije samo avijacija ta koja propada... Za Crnu Goru bi mozda bilo najbolje da zajedno sa nama kpi neke avione koji ce braniti zajednicki vazdusni prostor... tako je pre i bilo dok smo bili scg......
A sto se tice toga da li ce biti ili nece rata, da neka zapadnjacka zemlja ima problem kao sto je kosovo, nagomilali bi stotine aviona, za svaki slucaj...

Lepo se zivelo to stoji ali dugevo koje smo tada gomilali svi placamo. Sve drzave stare Jugoslavije. Jedino je vojska neshto radila, svi ostali dzabalebarili. Mozemo mi da uspemo i sa privredom i sa avijacijom, samo da hocemo, da se okrenemo nashoj zemlji, a ne da molimo i cekamo EU i inostranu pomoc.

http://www.mtsmondo.com/news/world/text.php?vest=142764

Doduse, juce bilo :)


A za ovo ne mogu da verujem kakve su gluposti naveli. Nije Novi Sad imao prvu eskadrile u avijaciju u kraljevini vec Nish. Eeeeeeee centralizacijo ubi nas....

stepanov
3.8.2009, 18:18
kakv crni nis!!!!?????
u novom sadu je bila i uprava avcijacije na Petrovaradinu. tu je bio i prvi vojni aerodrom!!!

dkdnt
3.8.2009, 19:11
kako može da vrijedi isto glas na izborima jedne nepismene babe koja se ne razumije u politiku ama nimalo sa jednim akademikom npr

samo što je u Srbiji tužna istina da je glas akademika ono što nas zeza. Da smo babe slušali, a ne Ćosiće, Miloševiće i Markoviće mnogo bi dalje dogurali, zato što su gotovo sve babe mudrije od datih komunističkih "akademika".

@Vasiljević

Da li je moguće da je najlepši predsednik na Balkanu, a svojevremno najlepši ministar odbrane aminovao takvu odluku? Da se proporcionalno odredi brojnost armije? POčinjem da verujem da on uopšte nije naivan i pošten, nego da je ili bezobrazan ili glup. Ili ga neko koristi, ili se sam koristi.

Pentarxil

Ipak, iako se slažem sa svim što si rekao, mislim da Ministartsvo odbrane mora da bude sačinjeno od civila. Samo da bi bilo protivteža opasnosti od puča i uticaja vojne hunte. Ovo je Srbija, ako nam popovi vataju đecu, najhumaniji tipovi prave poreske malverzacije a predsednik ne zna šta je armija, šta mislite koliko bi ambiciozni đeneral mogao štete da nam načini?

Kako je moguće da je srpski običaj da se na sahranama jede i pije kao za Novu godinu.

off. kao etnolog moram da primetim da je ovo često kod mnogih naroda. ,)
Al da nam ni država ni narod nisu na mestu - nisu. Da smo Kambodžani sto sedam bi revolucija do sada napravili, ili tačno onoliko koliko nam treba da se održavotvorimo i onarodimo.
eh, dok je bravar vladao mi smo bili 4. svetska sila.
da. bili smo moćniji od Brazila, Indije, Pakistana, Irana, Iraka, Egipta, Japana, Britanije, Francuske, Nemačke i cele EU? Pretpostavljaš da su ispred nas bili samo SSSR, USA i Kina? Možda u gajenju šljiva.

Jedino je vojska neshto radila, svi ostali dzabalebarili.


Sa ovim ne mogu da se složim. Znam da je politikanstvo dosta uticalo na razvoj događaja 90ih, ali generali su podbacili takođe. Kako i ne bi kada su 50, a možda i više, godina učili da klimaju glavama na direktive iz partije. Nažalost, to se odrazilo na celokupnu armiju, pa i na avijaciju. Mislim, Hrvati su mogli da bacaju zapaljenu burad iz Cesni po izbegličkoj koloni posle Oluje, a naši ih nisu mogklui oboriti? Dođavola, ja bih ih oborio praćkom! da ne pominjem to što je avijacija mogla rastaviti nekoliko strateških ciljeva u hrvatskoj i završiti priču za nekoiko dana. Živo me zanima kakav bi oni rat vodili bez struje, vode i goriva?

dkdnt
3.8.2009, 19:11
Неписмена баба је цео свој живот радила и плаћала порез држави зато се и њен глас исто рачуна као и глас академика кога је држава школовала а баба ама баш ништа од државе није узела док је држава од сељака узимала и капом и шаком!
Па такав је обичај зато што се верује да човек одлази на боље место...
Зову је турска јер су је турци донели на ове просторе...
Твој рођак је могао да купи неки најјефтинији инострани ауто који кошта бар дупло више од тог заставиног и не би му врата крцкала , али не може и јаре и паре...
И какве везе има ово са авиjацијом?

Da ima zahvalnica još ovde, dobio bi jednu. Svaka čast :alealeee:

NjegovaWisost
3.8.2009, 19:20
Nisu turci već austrijanci ali najbolje bi bilo da dođe moder i obriše ove off topic postove....

stepanov
3.8.2009, 19:39
za ovakve stvari moramo otvoriti novu temu. ako je i to uopste dozvoljeno....

pentraksil
3.8.2009, 20:36
kakv crni nis!!!!?????
u novom sadu je bila i uprava avcijacije na Petrovaradinu. tu je bio i prvi vojni aerodrom!!!

Radomir Putnik na funkciji vojnog ministra potpisuje 24. decembra 1912. odluku o osnivanju Vazduhoplovne komande u čijoj su nadležnosti Golubija pošta, Balonsko odeljenje, Vodonična centrala i Aeroplansko odeljenje. Baza: Niš, Trupalsko polje.

vasiljevic
3.8.2009, 20:46
@dkdnt:

Kad već pitaš da odgovorim: jeste aminovao. Dali je tu radio nešto za sebe? Neverujem, jednostavno, tu je radio onaj poznati balkanski sindrom, ja znam sve, vama neverujem jer me niste podržali kad sam ja hteo pa evo vam sada. Jednostavno, on ko ni Milošević pre nije shvatao da vojska nije ni uz jednog političara, a razlog je vrlo prost: čak i da je oficir uz njega vojnik je bio tada običan čovek iz naroda i sad tom momku treba narediti da ide na svoje roditelje, prijatelje, devojku, sestru.... To je nemoguće odraditi i toga je uvek bio svestan bilo koji oficir. Nije vojnik neko ko je odsečen od stvarnosti, pa ni oficiri.

Tu ti leži i odgovor na ono da u ministarstvu odbrane treba da su civili kao protivteža vojnoj hunti. Kad imaš vojsku kakvu si imao do pre neku godinu, nema tu šanse da imaš vojnu huntu, jednostavno, vojska je ta koja u krajnjem slučaju nema izbora, ona mora da ide uz narod. Danas, to ti je apsolutno svejedno. Nijedan puč u normalnim zemljama nije izvela vojska sastavljena od regruta, već profesionalni vojnici. Čist primer je recimo Argentina, puč odradile profesionalne snage koje su bile skoro sve ili školovane u SAD ili obučene u Argentini od strane iste zemlje. U Poljskoj, vlast preuzeta udarom padobranaca koji su tamo bili najvećim delom profesionalni vojnici. Možda nije isto, ali recimo upad Rusa u Čehoslovačku predvodile i najveći deo posla odradile padobranske snage koje su i u toj i tadašnjoj armiji bile najvećim delom profesionalizovane. Nemoj da se mnogo čudiš, i u bivšoj SFRJ recimo, u padobrancima je bilo slično, pa najveći broj posada tenkova M84 i T72 su bili profesionalci, i dobrog dela T55 koji su bili u jedinicama prve linije i sl.

I da kažem jednu stvar oko toga št aje i šta nije mogla da uradi vojska u 90im. Ona je mogla da uradi samo ono štto se naredi, ni manje ni više. Svaki taj oficir je onaj koji od malih nogu uči se sistemu koji je van normalnog sistema. Dakle, tu nema demokratije i tu važi jasan princip subordinacije, onaj gore komanduje, ti izvržavaš, možeš da odbiješ samo ako je u suprotnosti sa zakonom i to jasno u suprotnosti i tu ti niko ništa ne može. I to tako i treba, oni ne treba da sami odlučuju o upotrebi vojske i kad da se koristi vojska i zašta. U protivnom dao si im odrešene ruke za puč. Problem je što političari kad kažu vojsci da odradi posao ostanu tu da se mešaju, mesto da tada ostave onima koji znaju posao da ga odrade najbrže i najbezbolnije za sve.

Mada, sve ovo je onaj deo priče koji je van kontesta ove teme mada je dovoljno edukativan i daje neke odgovore i dovoljno da se postavi pitanje zašto. Da se vratim na temu:

@ pentraksil & stepanov:

I jedan i drugi ste u pravu na neki način i mislim da ste lepo pročitali pomenuti tekst videli bi i odgovor. Dakle, tu se govori o prvoj komandi POSLE I SR. Ono u Nišu je bilo tokom I SR i to je bilo osnivanje prvog aeroplanskog odeljenja ili kako već beše, dakle početak borbene avijacije, ovo je zvanično da je avijacija postala samostalan rod i da je dobila sopstvenu komandu. Razlog je bio vrlo prost, u to vreme i do početka II SR Novi Sad je bio centar vazduhoplovne tehnologije kod nas.

Eto, malo sam zakasnio sa postom dok sam pogledao neke meni interesantnije teme pa nisam video posti iznad mog :).

pentraksil
3.8.2009, 21:05
@dkdnt:
@ pentraksil & stepanov:

I jedan i drugi ste u pravu na neki način i mislim da ste lepo pročitali pomenuti tekst videli bi i odgovor. Dakle, tu se govori o prvoj komandi POSLE I SR. Ono u Nišu je bilo tokom I SR i to je bilo osnivanje prvog aeroplanskog odeljenja ili kako već beše, dakle početak borbene avijacije, ovo je zvanično da je avijacija postala samostalan rod i da je dobila sopstvenu komandu. Razlog je bio vrlo prost, u to vreme i do početka II SR Novi Sad je bio centar vazduhoplovne tehnologije kod nas.

Eto, malo sam zakasnio sa postom dok sam pogledao neke meni interesantnije teme pa nisam video posti iznad mog :).

Razumem ja to ali se nigde ne pominje Nish i josh navode kako je prva eskadrila bila u NS. Ovo za tehnologiju sa druge strane jeste tacno. Kraljevo takodje.

dkdnt
3.8.2009, 23:53
I da kažem jednu stvar oko toga št aje i šta nije mogla da uradi vojska u 90im. Ona je mogla da uradi samo ono štto se naredi, ni manje ni više. Svaki taj oficir je onaj koji od malih nogu uči se sistemu koji je van normalnog sistema. Dakle, tu nema demokratije i tu važi jasan princip subordinacije, onaj gore komanduje, ti izvržavaš, možeš da odbiješ samo ako je u suprotnosti sa zakonom i to jasno u suprotnosti i tu ti niko ništa ne može. I to tako i treba, oni ne treba da sami odlučuju o upotrebi vojske i kad da se koristi vojska i zašta. U protivnom dao si im odrešene ruke za puč. Problem je što političari kad kažu vojsci da odradi posao ostanu tu da se mešaju, mesto da tada ostave onima koji znaju posao da ga odrade najbrže i najbezbolnije za sve.

Mada, sve ovo je onaj deo priče koji je van kontesta ove teme mada je dovoljno edukativan i daje neke odgovore i dovoljno da se postavi pitanje zašto. Da se vratim na temu:


Da, u pravu si za ovo sa vojnom huntom, ali civilna kontrola je neophodna vojsci ne samo zbog opasnosti od puča, već zbog toga što je vojska sama po sebi sila, i što je u sistemu bez kontrole, a bez civilne kontrole kao da nema kontrole, može biti iskorišćena za brdo čuda. Ne moraju ona biti uperena protiv naroda, ali malverzacije i slično su uvek moguće. Ovo ne znači da u ministarstvu treba da bleje stranački vojnici, ili nestručna stoka (to mu dođe na isto) nego ljudi koji nisu vojnici, ali su stručni za vojna pitanja (imamo bar dva fakulteta koji školuju taj kadar - civilnu zatitu i FPN).

A u pogledu toga šta je vojska mogla da uradi 90ih se zapravo slažemo. Ja znam da generali nisu ništa pametno preduzimali zato što, prosto, pametne strategije nije ni bilo. Ali malo m.u.d.a (pardon my french) ih ne bi ubilo. Živojin MIšić bi bar bašim generalima trebalo da bude primer, kada ga već uče po svetu.

pentraksil
4.8.2009, 1:46
Da, u pravu si za ovo sa vojnom huntom, ali civilna kontrola je neophodna vojsci ne samo zbog opasnosti od puča, već zbog toga što je vojska sama po sebi sila, i što je u sistemu bez kontrole, a bez civilne kontrole kao da nema kontrole, može biti iskorišćena za brdo čuda. Ne moraju ona biti uperena protiv naroda, ali malverzacije i slično su uvek moguće. Ovo ne znači da u ministarstvu treba da bleje stranački vojnici, ili nestručna stoka (to mu dođe na isto) nego ljudi koji nisu vojnici, ali su stručni za vojna pitanja (imamo bar dva fakulteta koji školuju taj kadar - civilnu zatitu i FPN).

A u pogledu toga šta je vojska mogla da uradi 90ih se zapravo slažemo. Ja znam da generali nisu ništa pametno preduzimali zato što, prosto, pametne strategije nije ni bilo. Ali malo m.u.d.a (pardon my french) ih ne bi ubilo. Živojin MIšić bi bar bašim generalima trebalo da bude primer, kada ga već uče po svetu.


Problem kod generala je bila sama struktura vojnog vrha. Bila je to multinacionalna sredina. Tokom rata 90 tih nisu se svi slagali za odredjene akcije, zna se i zashto i jednostavno nije mogao da se postigne nikakav cilj. Sve se ovo odnosi i na avijaciju. Tek kada su odredjeni ljudi koji se nisu slagali napustili tj. dezertirali iz vojske (generali, vojnici i piloti) pocelo je da se razmislja. Bilo je vec kasno a i pohlepa se uvukla u redove jer je sada svaki dzudza bio general. Oficiri i uceni generali znali su svoj posao ali uzalud.

shalabajzer
4.8.2009, 15:09
Evo gaaa.... toliko omrazeni avion .
http://www.youtube.com/watch?v=SAnDeh9xNHU&feature=fvw

Evo jos jedne verzije ( malkice jache :D)
http://www.youtube.com/watch?v=CsuqwkaERl4

vasiljevic
4.8.2009, 16:27
A evo i "aspirin" za njega:

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1-125_%D0%9D%D0%B5%D0%B2%D0%B0

Nije baš najbolji link za opis, ima na netu i boljih ali je dovoljan :).

Iceman_37
4.8.2009, 17:46
Eo sad posto je granica startosti na kojoj ljudi počinju da se informišu pomerena....sve više ljudi ima ovu mašinu zvanu komp, mnogo će i naša vojska ukoliko ne bude modernizovna imati manje mlađih pilota. Neće svako to hteti da postane i da ima 2 sata godišnje barem ako ja mislim ma koliko želja bila za letenjem. Ja bi rado postao vojni pilot jer i idem u srednju vazduhoplovnu ali odo ja tamo gde se više isplati..komercijala naravno. A rado bi otišao u vojsku kad bi barem imali više mig 29 ili kupili neki modernizovani suhoj 27, šta već je potrebno... :mad: Ljudi su razočarani...

pentraksil
4.8.2009, 21:25
Eo sad posto je granica startosti na kojoj ljudi počinju da se informišu pomerena....sve više ljudi ima ovu mašinu zvanu komp, mnogo će i naša vojska ukoliko ne bude modernizovna imati manje mlađih pilota. Neće svako to hteti da postane i da ima 2 sata godišnje barem ako ja mislim ma koliko želja bila za letenjem. Ja bi rado postao vojni pilot jer i idem u srednju vazduhoplovnu ali odo ja tamo gde se više isplati..komercijala naravno. A rado bi otišao u vojsku kad bi barem imali više mig 29 ili kupili neki modernizovani suhoj 27, šta već je potrebno... :mad: Ljudi su razočarani...

Ipak Mig 29, Suhoj 27 je veliki lovac za duge domete. Nama je mig 29 super kalup. Ali ako se vlada ne opameti nishta od toga. I ja sam hteo u vazduhoplovnu gimnaziju ali nekako zbog situacije odlucih dzaba.

Iceman_37
4.8.2009, 23:20
Jos kada bi stvarno mogli da lete :)

http://thecia.com.au/reviews/s/images/stealth-0.jpg

Mada je film maestralno odradjen... :opanachke

I ako nekoga kojim slucajem zanima snimak kako je MI-24 HIND oboren Stinger -om ... link (http://video.google.com/videoplay?docid=-36564385930741226&q=helishotdown&total=2&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=0)

Kako se zove taj film?

dzonihsv
4.8.2009, 23:23
Stealth. (http://www.imdb.com/title/tt0382992/)

Iceman_37
5.8.2009, 11:39
Ipak Mig 29, Suhoj 27 je veliki lovac za duge domete. Nama je mig 29 super kalup. Ali ako se vlada ne opameti nishta od toga. I ja sam hteo u vazduhoplovnu gimnaziju ali nekako zbog situacije odlucih dzaba.

Ja bi onda modernizovao MIG-29 da ne bude 29A nego C. SU-27 je ipak meni mnogo bolji, ae što ima veći domet ali kako je lako manevrisati u tom avionu, koliko brzo on odradi okret za 180 u vrlo malom krugu i sa kojom lakoćom izvodi kobru stavrno je za pohvalu. On jest da ima dugi domet ali u dogfightu mislim da ima ogromne koristi. Ako imate ovaj avion sigurno bi bio manji rizik da ga izgubite jel ima veće šanse da izbegne i dve rakete pogoto što smo mi u svakom ratu nadjačani u brojevima.

@dzonishv hvala

pentraksil
5.8.2009, 16:23
Ja bi onda modernizovao MIG-29 da ne bude 29A nego C. SU-27 je ipak meni mnogo bolji, ae što ima veći domet ali kako je lako manevrisati u tom avionu, koliko brzo on odradi okret za 180 u vrlo malom krugu i sa kojom lakoćom izvodi kobru stavrno je za pohvalu. On jest da ima dugi domet ali u dogfightu mislim da ima ogromne koristi. Ako imate ovaj avion sigurno bi bio manji rizik da ga izgubite jel ima veće šanse da izbegne i dve rakete pogoto što smo mi u svakom ratu nadjačani u brojevima.

@dzonishv hvala

Nasi modernizovani Migovi su S verzija cini mi se to je najnapredniji model. A Su 27 je skup avion za nas a i njegov domet je previshe za nashe stanje sa gorivom a i ne treba nam avion dugog dometa. Mig 29 je odlican lovac sposoban da se izbori i sa najmodernijim zapadnim avionima, ako pilot zna shta radi.

todos
5.8.2009, 17:42
@ pentraksil
Šta kaže tvoj ćale na ovu temu?
I drugo pitanje: Da li su naši odustali od kupovine vatrogasnog Tupoljeva?

vasiljevic
5.8.2009, 19:56
@Iceman_37:

Nisi jedini koji ima ideju da kupi Su 27. Tako nešto pitali i naši geniji Ruse pre nekog vremena i dobili kao odgovor pitanje: Šta će vam? Planirate rat na Bliskom Istoku?

Iskreno, nama je Mig 29 mnogo bolja solucija, razlog je u mnogim vežbama koje su radili sami Rusi i u kojima je ili Mig bio isti ili bolji od pomenutog Su 27. A ako bi sad kupovali nove, kupovali bi se verzije M koje idu i za Indiju i koje imaju između ostalog i vektorisan potisak. Sad, koliko će moći da izbegne raketa, e to zavisi od pilota i njegove obučenosti. Ali da se zna, može da se odradi.

Jedino, nisam baš siguran da su ovi Migovi koje sad imamo verzija S. Mi smo kupili verziju B, samo da se zna, to je izvozna verzija koja je bila slabije opremljena nego tada standardna ruska verzija A, a po rečima naših stručnjaka mi smo izvršili remont aviona i nigde nije navedeno da je rađena modernizacija, a kamoli da je navedeno šta je modernizovano ( a nešto sumnjam da jeste, da jeste već bi se hvalili na sva usta kako je eto odrađeno nešto novo).

@todos:

A šta misliš? To je bila izjava da se kaže da nešto rade i planiraju, kako su eto iznenađeni da nismo imali ništa za taj posao ( sic, baš nisu znali), sad će da se brinu za to ... I kao i svakog čuda kad su prestaloi požari postavili pitanje kad će opet, neko rekao za jedno 10ak godina statistički gledano, i šta dalje reći. Usput rečeno, za vreme požara naša poljoprivredna avijacija je stajala na zemlji iako je mogla da odradi gašenje požara. Gopspoda nisu znala da recimo i ti avioni su mogli da odrade dosta toga, ne iz jednog naleta kao veliki avioni, ali pošto ih ima desetak spremnih ... Da bar njih remontuju kako treba.

Iceman_37
5.8.2009, 20:20
@Iceman_37:

Nisi jedini koji ima ideju da kupi Su 27. Tako nešto pitali i naši geniji Ruse pre nekog vremena i dobili kao odgovor pitanje: Šta će vam? Planirate rat na Bliskom Istoku?

Iskreno, nama je Mig 29 mnogo bolja solucija, razlog je u mnogim vežbama koje su radili sami Rusi i u kojima je ili Mig bio isti ili bolji od pomenutog Su 27. A ako bi sad kupovali nove, kupovali bi se verzije M koje idu i za Indiju i koje imaju između ostalog i vektorisan potisak. Sad, koliko će moći da izbegne raketa, e to zavisi od pilota i njegove obučenosti. Ali da se zna, može da se odradi.

Jedino, nisam baš siguran da su ovi Migovi koje sad imamo verzija S. Mi smo kupili verziju B, samo da se zna, to je izvozna verzija koja je bila slabije opremljena nego tada standardna ruska verzija A, a po rečima naših stručnjaka mi smo izvršili remont aviona i nigde nije navedeno da je rađena modernizacija, a kamoli da je navedeno šta je modernizovano ( a nešto sumnjam da jeste, da jeste već bi se hvalili na sva usta kako je eto odrađeno nešto novo).


Zar nije taj TVC nešto najnovije i skupo za nas. Čuo sam da je to tek u povoju jer su svi trenutno 2D (pa neki američki stručnjaci kažu kako nije upotrebljiv u bliskoj borbi toliko kolko se misli) a teži se da budu 3D po sve tri ose.
Jel može neko da objasni zašto nije moguće da se pomera taj "izduv"(ne znam kako se zove) po sve tri ose?
Od te M verzije nastao MIG-35? Čuo sam da su mnogo zemlje razmišljale o kupovini ovog aviona zbog njegovih sjajnih karakteristika. To je možda sad i najbolji avion trenutno u upotrebi. Raptor mi je nekako, ne možete vi da napravite stealth avion a da ne žrtvujete nešto drugo...a i kao što su Rusi rekli, istorija nam je pokazala drugačije, BVR nije odlučivao pobednika.
Još jedna stvar jer taj MIG-35 ima supercruise? Nije mi jasno što rusi to neće da stave na avion a mislim da mogu. Sve njihove avione nazivaju 4++ generacijom a Raptor je 5...pazi boga ti...
Mislim da mi za tom M verzijom možemo samo da sanjamo :)

pentraksil
6.8.2009, 1:08
@ pentraksil
Šta kaže tvoj ćale na ovu temu?
I drugo pitanje: Da li su naši odustali od kupovine vatrogasnog Tupoljeva?
Mislim da su trebali da se nabave Kanaderi 2 komata.
Otac mi je josh davno pricao da su planirani Gripeni da se uzmu, ali su se pokazali dosta loshe. Bilo je i prica da ce Ameru da nam uvale F 20 i F 16 ali je to odbaceno zbog ocigledne superiornosti Miga 29. Drugo na nashim podrucjima tj. snegu i hladnoci koji mogu da iznenade 16-ice ne bi mnogo izdrzale a rezervni delovi bi dolazili samo iz SAD-a. Drugo, Ameri bi nama prestali da isporucuju delove cak i usled nekih manjih svakodnevnih nesuglasica izmedju Vlada (Venecuela je cist primer, nakon pogorshanja odnosa prestali su da pristicu rezervni delovi za 16-ice i Venecuela nabavila Migove). Rus izvozi sve ako si spreman da platish. Bilo je i price za Su 27, ali oni su veoma slicni migovima, samo shto nose vishe naoruzanja i veci domet. Manevarske sposobnosti su im slicne, nije bilo potrebno menjati ih. Jednu od manje vishe potvrdjenih prica jestu Migovi. Vojska je planirala da kupi josh i da osposobi MOMU za konstantni remont i eventualnu proizvodnju rezervnih delova, shto bi nam umnogome i reshio problem avijacije. Josh samo NIS da radi svoj posao. Ali, avaj, rat, sankcije=>shipak

nex999
6.8.2009, 12:45
Ako su F-16 dobri za Aljasku, ne vidim kako bi nasa zima sa 5 sneznih dana mogla da ih iznenadi:)

Eielson AF Base (http://www.eielson.af.mil/index.asp)

http://i31.tinypic.com/2mwfde8.jpg


Drugo je sto bi morali da se presaltavamo sa toliko godina rada na opremi ruskog porekla na americku (iako smo nekad davno imali americke avione u RV) ... e to je zaludan posao, pogotovo sto imamo mogucnost nabavke modernizovanih ruskih aviona koji ni po cemu ne zaostaju za zapadnim, u mnogim stvarima su i bolji, a sa cenom su tu negde...

Gripeni (u slucaju da nekim cudom padne odluka o uvozu necega sto nije rusko) i MiG-29 (SMT) ili kao krajnja verzija- MiG-35 su avioni "po meri" za nas RV... jednog dana...

pentraksil
6.8.2009, 13:07
Ako su F-16 dobri za Aljasku, ne vidim kako bi nasa zima sa 5 sneznih dana mogla da ih iznenadi:)

Eielson AF Base (http://www.eielson.af.mil/index.asp)

http://i31.tinypic.com/2mwfde8.jpg


Drugo je sto bi morali da se presaltavamo sa toliko godina rada na opremi ruskog porekla na americku (iako smo nekad davno imali americke avione u RV) ... e to je zaludan posao, pogotovo sto imamo mogucnost nabavke modernizovanih ruskih aviona koji ni po cemu ne zaostaju za zapadnim, u mnogim stvarima su i bolji, a sa cenom su tu negde...

Gripeni (u slucaju da nekim cudom padne odluka o uvozu necega sto nije rusko) i MiG-29 (SMT) ili kao krajnja verzija- MiG-35 su avioni "po meri" za nas RV... jednog dana...


Hehe slazem se izdrzali bi oni zimu, ali konstantnom brigom, a za to nam treba oprema, pa kompjuteri, da ne pricam nova obuka. Kao shto ti rece navikosmo na rusku opremu a Mig 35 je na vratima....jednog dana. Hehe mozda nam saka padne i Pak Fa.......

Auror
6.8.2009, 16:12
Moze li neko da mi objasni zasto avioni dostizu manju brzinu na nivou mora nego visoko u vazduhu?

recimo gore pomenuti SU-47

Maximum speed: Mach 1.6 (1,717 km/h, 1,066 mph)
* At sea level: Mach 1.31 (1,400 km/h, 870 mph)

stepanov
6.8.2009, 16:22
zbog gustine vazduha... gore je redji pa je otpor sredine manji... pored toga verovatno ima jos nekih uticaja vlaznost vazduha, kolicina kiseonika... itd.
sa druge strane svi avioni imaju i plafon leta (npr. oko 20 km kod 29-ke) koji je uzrokovan malom gustinom vazduha=> mali potisak ispod krila, takodje i mali procenat kiseonika........
EDIT:
preliminarne informacije nakon zavrsetka istrage uzroka pada aviona iz blica: komisija kaze: pilot je kriv, letelica je bila u redu...
eh, pa da... Uvek je kriv mrtav pilot...

vasiljevic
7.8.2009, 13:50
@Iceman_37:

TVS ili ti pomenuti 3D izduv je nešto na čemu su Rusi radili dugo i on je sad u ponudi na modelu M koji je ponuđen Indiji. Dakle, sistem nije preskup ili šta ja znam, postoji i rai u 3 ose, jedina mana koja stoji je da se sistem izduva mora da menja posle nekih 250 sati leta, bar je ovov informacija koju sam imao pre godinu ili dve o vremenu zamene. I MiG35 ne postoji, jednostavno rečeno, svojevremeno su Rusi da bi dobili pare za razvoj unosili gomile novih oznaka za isti razvojni avion. Oba su isti projekat, ista rešenja i zadnje i najbolje je verzija M.

M nema supercruze, i to nemože samo da se stavi na avion. To je mod u kome avion bez forsaža može da leti brže od zvuka. Za tako nešto bi trebalo da se stave jači motori a to je sad skupo i pitanje koliko izvodljivo kad država ne daje pare za razvoj motora ( a imaju na stolu motor VK10M koji daje pod forsažom potisak od oko 110KN, prema 86KN koliko je na standardnom motoru MIg29 aviona).

@pentraksil:

Ako si mislio na vreme kada je kupovan Mig29, tada su u igri bile 3 solucije, od stranih aviona su bili Mig 29, Mirage 2000 i F16. F16 je ispao iz igre jer je bio manje manevarbilnosti plus problemii oko raketa i rezervnih delova ( mogli smo da ga dobijemo ali samo sa IC raketama kratkog dometa), vrlo osetljiv avion koji traži stalno održavanje i koji je imao poznat problem oko pojave naprslina strukture ( da, i to na m je bilo poznao i to se takože razmatralo). Mig 29 se pokazao kao manevarbilniji, plus je tada smatrano da ima veće potencijale nadogradnje u unapređenja u odnosu na M2000. I to se pokazalo ko tačno, M2000 je otišao u penziju, a Mig 29 je u verziji M potpono ravnopravan ako ne i bolji od bilo kog aviona koji se danas radi u EU (dakle, Rafal, Tajfun ili Gripen).

Gripen nije ni razmatran, razlog: tada nije ni leteo, a mi smo tada radili na projektu NA koji je bio ista klasa, švedi nisu hteli da rade sa nama na njemu, radili su Francuzi dok odavde nije totkazan projekat početkom 90ih (ogromna greška), pa su i gore pomenuti avioni uzimani saamo ko prelazno rešenje do dolaska NA u jedinice ( a po planu da je odrađeno kako treba, trebalo jo u periodu 1995-19997ma da ulaze u jedinice). Taj avion je trebao da bude jednomotorna verzija Rafala, dakle 4ta punokrvna 4ta generacija aviona koja je po performansama bila bolja od Gripena, sa lakom instalacijom ili francuskog motora ( dakle njegove unapređene jače verzije) ili ruskih motora sa Mig 29 aviona. Radari i elektronika su trebali da budu sa Rafala, njihove manje verzije, immao bi noviju konstrukciju u odnosu na rafal ( dakle, više novih materijala na sebi tipa komppozita i sl), i ono što je bilo najbitnije, iako su Francuzi bili zaduženi i odgovorni a razvoj, mi smo bili puni vlasnici licence i ako bi recimo francuzima se dopao i odlučili da ga kupe za svoje RV tada bi ga kupovali od nas ili bi Dasso kupio licencu za proizvodnju njega od nas. A projekat nije mogao da propadne jer je rađen na bazi onoga što je poznato. Sad, koliko bi to bio dobar avion danas? Pa recimo, danas nema aviona osim Gripena koji je mali laki lovac koji bi lako mogao da zamnei gomile aviona tipa Mig 21, F5, mig 23 i sl, dakle onih malih aviona koje koriste male zemlje. Ovo napisano čisto da se vidi kako su nekada planirali i koliko bili u pravu stručnjaci koji su školovani ovde i koliko su bili u pravu ( a tada su rekli da je jedini konkurent našem NA Gripen), a koliko rade i šta znaju ovi danas.

pentraksil
7.8.2009, 14:05
U pravu si Gripen nije tad razmatran jer kao shto rece nije ni leteo. Mislio sam na vreme nakon nabavke Migova gde je bilo samo price da se nabavljaju Gripeni. Cak i moderniji F-22 ima problema sa naprsnucem strukture i verovali ili ne ako otkaze elektronika pri poletanju, pilota iz kabine vade samo vatrogasci. Nema nishta rucno....

MareZinjo
7.8.2009, 14:31
Kazu da je greska pilota sto se ne moze iskljuciti kao mogucnost zbog ogromnog naleta. http://www.blic.rs/hronika.php?id=105135

Iceman_37
9.8.2009, 12:04
@Iceman_37:

TVS ili ti pomenuti 3D izduv je nešto na čemu su Rusi radili dugo i on je sad u ponudi na modelu M koji je ponuđen Indiji. Dakle, sistem nije preskup ili šta ja znam, postoji i rai u 3 ose, jedina mana koja stoji je da se sistem izduva mora da menja posle nekih 250 sati leta, bar je ovov informacija koju sam imao pre godinu ili dve o vremenu zamene. I MiG35 ne postoji, jednostavno rečeno, svojevremeno su Rusi da bi dobili pare za razvoj unosili gomile novih oznaka za isti razvojni avion. Oba su isti projekat, ista rešenja i zadnje i najbolje je verzija M.

M nema supercruze, i to nemože samo da se stavi na avion. To je mod u kome avion bez forsaža može da leti brže od zvuka. Za tako nešto bi trebalo da se stave jači motori a to je sad skupo i pitanje koliko izvodljivo kad država ne daje pare za razvoj motora ( a imaju na stolu motor VK10M koji daje pod forsažom potisak od oko 110KN, prema 86KN koliko je na standardnom motoru MIg29 aviona).


Hvala, da znam šta je supercruise..da može da ide supersonic bez dopunskog sagorevanja što ima F-22 raptor. Na to sam i mislio ustvari...što ne stave jači motor, bem ti pare pokvariše napredak sjajnog aviona :n-cc2:

stepanov
9.8.2009, 13:17
ulazu rusi dosta u vojsku sve vise i vise, doce i to na red. medjutim imaju oni dosta drugih nedostataka i zastarele opreme u sta sad moraju ulagati i sta je prece od tog 3D izduva koji sad nije toliko bitan...

Auror
9.8.2009, 13:49
A jel moze neko da mi opise te americke bespilotne letjelice sto bombarduju avganistan? Ja u glavi imam ono cudo iz filma Stealth,mada sam siguran da to nije to. :D

Eddy
9.8.2009, 14:01
http://en.wikipedia.org/wiki/MQ-1_Predator
http://en.wikipedia.org/wiki/MQ-9_Reaper

http://en.wikipedia.org/wiki/Unmanned_aerial_vehicle

stepanov
9.8.2009, 15:09
mislim da ameri vishe s*ru o dejstvu tih letelica nego shto one stvarno bombarduju tamo....

Auror
9.8.2009, 15:43
Pa ove avione mogu samo da upotrebljavaju u avganistanu,iraku,srbiji i bosni. odnosno zemljama koje nemaju avijaciju koja bi vrlo lako mogla da ih poskida...

Iceman_37
9.8.2009, 17:02
@Vasiljevic

Kako ne postoji MIG-35? evo ga njegov kokpit:


http://img174.imageshack.us/img174/7681/img6444sm.jpg (http://img174.imageshack.us/i/img6444sm.jpg/)


a evo od MIG-29M:

http://img19.imageshack.us/img19/8222/mig29smtcockpit.jpg (http://img19.imageshack.us/i/mig29smtcockpit.jpg/)

nije ovo isto :confused:

stepanov
11.8.2009, 11:15
poste oni ali kao prototipi. ono shto je vasiljevic hteo da kaze je da su u stvari mig29M u ruskim razvojnim centrima/institutima ove unapredjene 29-ke nazivali 35-icama (i josh uvek ih nazivaju) da bi dobili vishe para za razvoj, jer se za nov avion dobija vishe a za unapredjenje starog aviona manje. mada ta 35-ica ili M ver. je dosta uznapredovala naspram prve 29-ke tako da bi po meni mogla dobiti novo ime:opanachke

vasiljevic
11.8.2009, 11:53
@Iceman_37:

Prva slika je slika jedne od završnih verzija Mig 29 M, ona druga je od pre recimo dve godine ( nisam siguran tačno za datume ali je otprilike to vreme kad se pojavila). Šta je problem u priči oko oznaka? MiG 35 je oznaka koja je data avionu kada su tražili pare od države, jednostavno, da su tražili pare za modernizaciju nebi dobili, ovako, pošto dolazi samo opois aviona pred one gore i nova oznaka, pare su došle. Jednostavno, igera sa birokratijom. Međutim, kad je krenulo u borbu oko prodaje aviona, e tad je data oznaka M. I ta oznaka je samo jedan deo, tačnije imaju dve oznake. M1 koja je oznaka za jednosed, i M2 što je oznaka za dvosed.

Koja su tu unapređenja? Pa u strukturi aviona koja je dosta modifikovana pa je pored povećanja strukturalne izdržljivosti krila i delimično trupa (to je onaj deo koji je na kraju dao nosivost avoinu od 6-6.5 tona ubojnih sredstava zavisno od izvora), izmenjena prednja sekcija aviona pa je sad na bazi istog prednjeg dela lako brzo napraviti dvosed ili jednosed, oba imaju isti radarski sistem i istu opremu, izmena dela iznad usisnika vazduha gde je ukinut uvodnik vazduha na gornjoj površini (koji je štitio motore od upada stranih tela u motor pri poletanju) i zamenjen sistemom pokretne rešetke koji se dobro pokazao na avionima Su 27, napadna ivica njega i krila je sada dosta oštrija pa je avion dobio dosta bolja ubrzanja i bolje manevarske karakteristike, povećana površina zadnjeg repnog dela i površine krila za neki procenat .... Od ostalog, recimo povećana unutrašnja količina goriva sa 3.1 na 4.8 tona goriva ( a sam izgled je spolja ostao skoro ne promenjen), povećan broj podvesnih tačaka, radar je Phaze aray 3D rešetka ( dakle kao na F22), poboljšan je IC sistem po dometu i kvalitetu, plus je dobio i TV kanal za dejstva, laser je dobio i mod ozračavanja ciljeva, dobio je dodatni sistem ozračavanja ciljeva na zemlji za dejstvo preciznim sredstvima ( nalazi se ispod levog uvodnika vazduha sa donje strane), dobio je mnogo bolji i kompleksniji sistem za elektronska dejstva i protivdejstva, po mnogima kompleksniji i bolji od billo kog sistema koji danas se stavlja na neki zapadni avion, plus je već ugrađen u avion ( dakle, nije ko na zapadu dodatni kontejner).... Ovo ti govori da je sam izgled kabine tui najmanje bitna stvar, jednostavno njegova modernizacija je toliko kompleksna da lično teško mogu da se setim nekog aviona koji je prošao kroz ovakav sistem modernizacije i dobio ovoliko povećanje kvaliteta i mogućnosti dejstva uz unapređenje osnovne namene ( a to je biti lovac). Sve u svemu kad se nabroji šta je menjano i unapređeno, dobija se ono što ga danas čini izuzetnim avionom koji za ono što nudi ima dosta povoljnu cenu, i to je fakat. E sad, na zapadu ga i dalje zovu po inerciji Mig 35, na mnogim mestimma ga i rusi tako zovu, pa sve to unosi veliku konfuziju kod ljudi koji neznaju i ne prate ovu materiju. Meni nieje problem da nekom ovde to objašnjavam, ali me zapanji kad neko iz našeg RV ladno sve ovo pomeša i nezna ovo, i ladno izgreši do kraja. A to smo već čuli od naših generala.

A što se tiče bespilotnih letilica, e tu je priča mnogo kompleksnija od one koja se servira ljudima. Lako je imati dejstva sa njima kad imaš 2-3 letilice u sektoru, ali kad se cifre počnu da multipliciraju pa se stigne na recimo stotinjak koliko ti je potrebno za jedan ozbiljan sukob, e tad sve pada u vodu. Ima tu ogromnih problema oko prenosa podataka ( nije ovo mobilni telefon, ovde se prenosi gomila podataka o letu, okolini, slike u realnom vremenu, podaci o telemetriji, treba za svaku letilici nekoliko senzora, pa prenos podataka nazad, pa...), i ti problemi su samo vrh ledenog brega u odnosu na ono što imaš danas. Samo jedan manji podatak: nove bespilotne letilice koje razvija Boeing po dimanzijama su manje od novog F35, imaju dosta manju nosivost (oko 2 tone maks), imaju ograničenja koja su pomenuta i još bar 50 drugih, i imaju "sitnu" cenu koja je veća od aviona F35. Dali se to isplati danas da se plati za letilicu koja defacto je dobra jedino za udare po ciljevima na zemlji ( jer još uvek niko nije ni pokušao da je upotrebi u simulaciji vazdušne borbe, da ne pominjemo da je tako nešto probano u realnosti)? Iskreno, još dugo ima da avion sa pilotom bude osnova avijacije jer, ipak, gore je ultimativni senzor koji lako se prilagođava svakoj situaciji pa i onoj koja nije programirana i preživljava, a mi taj senzor znamo ko pilota.

nex999
11.8.2009, 14:06
Rusi ga zovu MiG-35, i prodaju ga kao MiG-35. To je sasvim dovoljno ;)
M i M2 su nekad bili poznati i kao MiG-33, ME (izvoz) ,zatim je sa dodavanjem motora sa vektorisanim potiskom dobio oznaku OVT, pa ponovo "M" ... tako da je "M" oznaka ostala za avione na kojima je godinama dodavano i isprobavano sve i svasta i koji su ostali vecito "u razvoju" i za koje nikad nisu nasli para za proizvodnju niti kupce za izvoz.

Zatim tu je i SMT, kao upgrade za standardne verzije koji su izvozeni drugim zemljama, i danas Rusi nude tu verziju kao konverziju postojecih aviona iz 80-ih.

Ali eto, najzad su sve to skockali i kompletirali u jedan avion, koji su (trenutno) nazvali MiG-35. Indija ozbiljno razmislja o kupovini istih.

http://english.pravda.ru/russia/politics/10-02-2009/107084-russia_mig_35-0

http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?t=144289

Najvazniji je marketing, jer nije jednostavno nekome prodati bilo sta sto nosi naziv koji vuce na 80-e. I umesto da svakome "crtaju" da novi MiG ima kompletnu avioniku, elektroniku, motore, airframe, naoruzanje i optoelektronske sprave - nove, dali su mu novu oznaku.
Hoce li OPET izmeniti naziv u nesto drugo, ko zna, ali je bitno to kako ga sam prodavac trenutno naziva i pod kojom oznakom prodaje.

Auror
11.8.2009, 14:26
Jedno pitanje,sta znaci Fulcrum??

nex999
11.8.2009, 14:26
"Oslonac" ...

Samo jos da dodam, prema pricama, MiG-35 se ne moze "dobiti" upgrade-om MiG-29. Potpuno nov avion. Zato ce od izvoza doticnog, kao i ekonomskog stanja, zavisiti proizvodnja za ruski RV.
SMT (aka trenutni "nivo" M verzije) je ta do koje ce moci da se "budze" stare 29-ke iz ruskog ili vazduhoplovstva drugih zemalja. I tu se stvari nisu razmrsile, jer zemlje koje bi zelele da modernizuju svoje 29-ke kubure sa keshom, ili su pak presle u NATO.

vasiljevic
12.8.2009, 12:53
@nex999:

Po onome kako je šta ređeno kod Miga 29 onako na brzinu iz glave, ali ću da se potrudim pa da nađem tačan redosled sa zvaničnim oz\nakama i godinama (ne mislim na razne zapadne oznake i sl) :

Prva verzija sa oznakom A je ona koja je ušla u naoružanje 82-ge, i tu je prvih 30 aviona imalo ispod repnog dela aerodinamičke površine slične onome na Su27 koje su kasnije uklonjene. To je osnovna verzija za rusko RV. Inače zvanična oznaka je 9-12. Iz nje je izvedena verzija B koja je ona koja je išla u prodaju po svetu, razlika je manje napredna elektronika ( tu bi mogla da se stavi i oznaka E koja je inače ona koja ide samo uz rakete za izvoz, ili nešto od elektronike, nikada na avionima). Potom je napravljena dvosedna verzija sa oznakom UB (zvanično 9-15), dotle su korišćeni dvosedni Mig 23 za obuku. Kao odgovor na zamerke oko doleta i zahteva za boljom opremom stigao je 86te model 9-13 koji nikada nije imao neku drugačiju oznaku, i koji je u njihovim jedinicama poznat kao "grbavac" ( zbog grbe iza kabine gde je smešteno dodatno gorivo i elektronika). Potom je počela isporuka modela 9-13S ili ti oznaka Mig 29S koji se razlikuje toliko što ima unapređenu i bolju elektroniku u odnosu na 9-13. Pominjane su i verzije koje su imale dodatna slova posle S ali one nikada nisu rađene i isporučene nikome. Zadnja verzija iz ove linije bazirane na osnovnoj konstrukciji koja je poletela i isporučivana je verzija SMT, dakle povećana je dodatno "grba" da bi stalo više gorva i stavljena bolja elektronika. Ima i verzija SMT2 samo da se zna, mada je razlika nešto elektronike za podršku dodatnih tipova raketa. Možda može da se pomene i mornarička verzija mada ni ona nije rađena osim par primeraka za sertifikaciju.

Druga linija je ona vezana za model sa oznakom M. On je rađen kako projekat duboke modernizacije, dakle ono što sam gore naveo. On je samo za prikupljanje para imao oznaku Mig 35. Iz njega je kasnije došao daljim razvojem model M1/M2 koji se danas nudi Indiji, i on je njima ponuđen pod tom oznakom, jedino na zapadu ga vode kao Mig 35, a sama kompanija unosi veće zabune jer isti avion na raznim zapadnim predstavljanjima ga isto tako zove. Zvanično, oznake su ove koje sam naveo M1 za jednosed i M2 za dosed. Usput rečeno, postoje i oznake raznih verzija za budućnost sve do verzije 6 ako se ne varam.

Oznaka Mig 29OVT je oznaka za jedan prototip na kome su ispitivani sistemi 3D vektorisanja na mortorima (dakle, ne ceo motor već samo izduvni deo), rađena samo kao demostrator tehnologije koja je kasnije našla put na serijskom modelu.

Mig 33 je oznaka koja nikada, ali nikada nije korišćena za neku verziju mig 29 modela. Ona je vezana za jedan napušteni projekat koji je trebao da bude laki lovac, koji je imao aerodinamiku modela Mig 29 ali je trebao da ima jedan motor RD 33 umesto dva kao kod modela Mig 29. Zamišljen kao zamena za modele Mig 21 i to prvenstveno za izvoz.

Za kraj, dali će Mig 29M1/2 ili Mig 35, kako ko hoće ući u rusko RV. Hoće par komada reda radi, on je rađen prvenstveno za izvoz. Ako se ne proda Indiji, Mig lako može da se desi da ode u stečaj. Čisto da se zna, već je razdvojen deo kompanije koji radi civilni deo ( i koji ima profit) od dela koji je čisto vojni. Zaključak: Mig nema baš lepu budućnost kako stvari stoje sada ako ne nađe kupce napolju ( mislim na Indiju).

nex999
12.8.2009, 14:09
Ne moramo nabrajati nista, zna se pod kojom oznakom kompanija MiG nudi avion za izvoz, i to je MiG-35. Naravno da ce ga na zapadu tako zvati, zato sto su mu ispod kabine nacrtali da se tako zove i tako je "popisan u cenovniku" lol...

MiG-33 je druga stvar od "projekta 33" koji si opisao. Da skratim, MiG-29 ME verzija je predstavljena pod tim nazivom (mig 33) u Farnborou, 1994. Naravno, i tu je oznaka data zbog izvoza.

Kao sto rekoh vec, MiG-35 je potpuno nov avion, i nije koriscen za isprobavanje kako bi se doslo do "M1" ili "M2", vec koliko ja znam, upravo je suprotno. MiG-35 je krajnji rezultat testiranja raznih tehnologija koje su rusi stavljali na MiG-29 osnovu i davali oznaku "M".
Hoce li ga tako zvati (M ili Mig-35 ili nesto trece) u ruskom RV, totalno je nebitno, jer ne verujem ni da ce uci u proizvodnju osim za izvoz.

http://www.aviapedia.com/news/mig-35-first-official-demonstration-20070118

http://www.aviapedia.com/exhibitions/mig-35-photos-from-airindia2007

http://www.aviapedia.com/video/new-mig-35-ols-video

MareZinjo
13.8.2009, 11:37
http://i297.photobucket.com/albums/mm224/MareZinjo/MIG29-1.gif :kreza:

=FI=Ghost
17.8.2009, 0:24
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8204072.stm

todos
17.8.2009, 14:08
)I mi trčimo za Rusima. Očemo suhoje. Koji su to ljudi kad posle ovakve tragedije ne odlažu miting. Još pored onolike Rusije treniraju nad naseljenim mestom.

vasiljevic
18.8.2009, 8:53
@todos:

Podaci o vazduhoplovstvu SAD kažu da njima pada godišnje 30+ aviona, što zbog "grešaka" pilota, što zbog neispravnosti aviona, što zbog nepoznatih uzroka. Ovo što je napisano kaže da su se dotični avioni sudarili u vazduhu i da je zbog toga došlo do pada. Sad, pošto je to akrobatska grupa (imali smo i mi nekada isto tako akrobatsku grupu, i aviona i helikoptera), treba da se kaže i da ti piloti baš lete ekstremno. Recimo, ful brzine i razmaci od krila do krila oko pola metra, razne akrobacije koje su vrlo sinhronizovane i sl. U takvom letu, manje turbulencije u vazduhu i manja greška pilota levo ili desno dovodi do sudara i pada aviona. A sve ovo nema veze sa time kakav je koji avion, i zašto mnogi kažu da je najbolji izbor za nas ruski Mig 29.

A što se tiče odlaganja, pa i tu je jasna situacija. Pilot je profesionalac koji je vrlo svestan da svaki put kad sedne u avion može da očekuje nešto ovako pogotovu kad izvodi ovakve akrobacije. I to prihvata, u te jedinice se ne ide prisilom nego dobrovoljno. I tu nema da će njegove kolege da kažu da zbog stresa ili šta ja znam čega ne mogu da lete. Njihova psihologija je takva da misle da će najbolju počast poginulom kolegi biti miting na kome će odraditi posao najbolje što mogu. Sasvim drugačiji soj ljudi na delu. Veruj mi, njih su sigurno pitali dali da odlažu nastup ili ne, i dobili su od njih odgovor. Jeste tragedija, ali ne nešto što nije u opisu njihovog posla.

Sad, ako misliš da su oni "najluđi" u nekom RV gadno se varaš :). Oni lete na pouzdanim i potpuno ispravnim avionima koji su najbolje održavani u bilo kom RV, tu se ne žale pare. Šta misliš kakav je probni pilot (kao ličnost) koji leti na prototipu i njega namerno dovodi u situacije stolinga i sl, samo da bi videli kako se avion ponaša u krajnjim i najoopasnijim situacijama?

pentraksil
18.8.2009, 12:47
@todos:

Podaci o vazduhoplovstvu SAD kažu da njima pada godišnje 30+ aviona, što zbog "grešaka" pilota, što zbog neispravnosti aviona, što zbog nepoznatih uzroka. Ovo što je napisano kaže da su se dotični avioni sudarili u vazduhu i da je zbog toga došlo do pada. Sad, pošto je to akrobatska grupa (imali smo i mi nekada isto tako akrobatsku grupu, i aviona i helikoptera), treba da se kaže i da ti piloti baš lete ekstremno. Recimo, ful brzine i razmaci od krila do krila oko pola metra, razne akrobacije koje su vrlo sinhronizovane i sl. U takvom letu, manje turbulencije u vazduhu i manja greška pilota levo ili desno dovodi do sudara i pada aviona. A sve ovo nema veze sa time kakav je koji avion, i zašto mnogi kažu da je najbolji izbor za nas ruski Mig 29.

A što se tiče odlaganja, pa i tu je jasna situacija. Pilot je profesionalac koji je vrlo svestan da svaki put kad sedne u avion može da očekuje nešto ovako pogotovu kad izvodi ovakve akrobacije. I to prihvata, u te jedinice se ne ide prisilom nego dobrovoljno. I tu nema da će njegove kolege da kažu da zbog stresa ili šta ja znam čega ne mogu da lete. Njihova psihologija je takva da misle da će najbolju počast poginulom kolegi biti miting na kome će odraditi posao najbolje što mogu. Sasvim drugačiji soj ljudi na delu. Veruj mi, njih su sigurno pitali dali da odlažu nastup ili ne, i dobili su od njih odgovor. Jeste tragedija, ali ne nešto što nije u opisu njihovog posla.

Sad, ako misliš da su oni "najluđi" u nekom RV gadno se varaš :). Oni lete na pouzdanim i potpuno ispravnim avionima koji su najbolje održavani u bilo kom RV, tu se ne žale pare. Šta misliš kakav je probni pilot (kao ličnost) koji leti na prototipu i njega namerno dovodi u situacije stolinga i sl, samo da bi videli kako se avion ponaša u krajnjim i najoopasnijim situacijama?



Potpuno se slazem, ni mi nismo odlagali miting zbog Ishtvana Kanasa, odrzan je u njegovu cast. Shto se tice nesrecnog Radeta Randjelovica, nije bio poznat uzrok nesrece zato su i migovi prizemljeni dok se ne razjasni situacija. Vec se sada zna da je u pitanju bila takodje greshka pilota.

vasiljevic
18.8.2009, 15:19
Nije baš da je pilot kriv. Kriv je onaj ko je stavio pilota sa vrlo malim naletom u avion, taj mali nalet proglasio sasvim dovoljnim da se kaže da je on obučen i dozovlio mu da izvodi takve stvari. Znaju se pravila za akrobatiku, pogotovu za vojsku. U vojsci, samo najbolji od najboljih pilota idu u takve timove, oni koji imaju najveći nalet na avionima, i taj nalet nije nekoliko sati već stotinjak sati. Dakle, zna se ko je kriv i odgovoran, nije pilot, samo što ovde njega nema ko da brani i odbrani. Nažalost :(.

pentraksil
18.8.2009, 17:05
Nije baš da je pilot kriv. Kriv je onaj ko je stavio pilota sa vrlo malim naletom u avion, taj mali nalet proglasio sasvim dovoljnim da se kaže da je on obučen i dozovlio mu da izvodi takve stvari. Znaju se pravila za akrobatiku, pogotovu za vojsku. U vojsci, samo najbolji od najboljih pilota idu u takve timove, oni koji imaju najveći nalet na avionima, i taj nalet nije nekoliko sati već stotinjak sati. Dakle, zna se ko je kriv i odgovoran, nije pilot, samo što ovde njega nema ko da brani i odbrani. Nažalost :(.

Slazem se ali to jeste pilotska greshka jer nije pravilno izveo manevar. A to je posledica malog naleta. Naravno covek nije kriv shto su nam debili na celu generalshtaba i shto nam piloti lete jedva 20 sati godishnje. Nikada se necemo nauciti....nazalost najbolji nam stradaju

MareZinjo
18.8.2009, 17:15
Aj da malo prekinemo o padovima aviona, gubljenju zivota itd. Evo malo humora http://www.mtsmondo.com/news/vesti/text.php?vest=144148
(http://www.mtsmondo.com/news/vesti/text.php?vest=144148)

Rocker
19.8.2009, 3:09
Nije čak ni smešno. Naš ministar odbrane je nedavno na mom faxu održao tribinu i ispričao otprilike isto ovo, samo obrnuto, tj. da Hrvati već kupuju Gripene i kako smo mi tu u dosta lošijoj poziciji, bla, bla. Dnevna politika, ništa više od toga. Ni oni ni mi se nećemo skorije nagledati novih aviona.

vasiljevic
19.8.2009, 8:42
E da sam bio tu pa da pitam neka glupa pitanja, tipa dali je pilot posle 9 sati leta godišnje sposoban za let na avionu, dali nam je nebo toliko sigunije posle preuzimanja kontrole leta od vojske kad kontrola "zaboravi" da jedinici na borbenom dežurstvu pošalje podatke o letovima aviona gore, pa ljudi treba da gledaju u pasulj koji je koji avion i dali treba da bude uopšte tu, dali je normalno da imamo dva-tri aviona koji su borbeno spremni i kako misli da sa njima zaštiti prostor, kako neko ko uopšte nezna ništa o vojsci postane ministar odbrane i "uspešno" sprevede "reformu" vojske tako da na kraju dođemo u situaciju da nam je operacija uspela a pacijent nam je klinički mrtav (nema veze, sve će to narod pozlatiti), da me obavesti po zakonu o javnim nabavkama, šta smo mi to "modernizovali" na MIGovima 29 ...... tako to, neka vrlo smešna i glupa pitanja :rolleyes:. Lepa čansa da i ja nešto novo naučim, recimo kako je zemlja sigurna samo zato što on to kaže, a njemu rekli tamo spolja. Baš me interesuje kako to funkcioniše, jer ja nekako nikome neverujem na reč oko nekih stvari.

todos
19.8.2009, 21:32
Sa Lađevaca već nekoliko dana u paru lete dva Galeba G4 iznad Čačka. Šta će iznad grada? Sad radili ja i kolega, čuvari, i ja srećan što uopšte lete, posmatramo. Kad će On:Što troše đzabe gorivo? Koga Oni mogu da brane? itd... ja kažem vidiš da vežbaju, i treba to da rade, naravno ne iznad grada. Kažem njemu, vidiš kako koji nalet sve bliže lete jedan kraj drugog. Kad On, pa svako bi naučio da leti. To ti je isto kao kad voziš biciklu naučiš jednom, i to je to, jaka stvar.:kreza: A tek, Jupiter i Venera, sateliti koji snimaju, ubi me čovek.:Battered:

stepanov
19.8.2009, 22:22
Sa Lađevaca već nekoliko dana u paru lete dva Galeba G4 iznad Čačka. Šta će iznad grada? Sad radili ja i kolega, čuvari, i ja srećan što uopšte lete, posmatramo. Kad će On:Što troše đzabe gorivo? Koga Oni mogu da brane? itd... ja kažem vidiš da vežbaju, i treba to da rade, naravno ne iznad grada. Kažem njemu, vidiš kako koji nalet sve bliže lete jedan kraj drugog. Kad On, pa svako bi naučio da leti. To ti je isto kao kad voziš biciklu naučiš jednom, i to je to, jaka stvar.:kreza: A tek, Jupiter i Venera, sateliti koji snimaju, ubi me čovek.:Battered:
da,da,da
najbolje su mi bile babe '99-e koje su sirile priche tipa: eno eno slimaju nas iz saltel'ta! je*li majku svoju! i onda nas gadjaju! i prstom pokazuju na "zvezdu severnjachu" ili neku drugu obliznju koja bi se bolje videla. ne mozesh im objasniti ni dan danas da su to zvezde... i dalje psuju severnjachu kad padne mrak...

Iceman_37
21.8.2009, 15:05
Odgledajte koji KRALJ je MIG-29 OVT...i nešto od suhoja, lako se razlikuju.

http://www.youtube.com/watch?v=oF345YYCWeE&eurl

todos
21.8.2009, 16:49
Ma svaka čast Mig-u. Međutim zbog takvih akrobacija mi smo izgubili dva čoveka. To nama ne treba ljudi, to je dvomotorac i troši više goriva. Nama je potreban jednomotorac kao Kinez iz serije J. J-10. J-12... Mig se u ratu pokazao tako što nije oborio ni jedan cilj. Ne omalovažavam svestan sam zastarelosti tehnike, i puštenih pilota da sami nešto urade. Nama trebaju patrolni avioni što zbog patroliranja u miru, borba protiv terorizma, što zbog tradicije koje ima naše Srpsko Vazduhoplovstvo, što zbog cene.

MareZinjo
21.8.2009, 17:35
Au vrh snimak obatite paznju na Su koji se pojavljuje oko 2:40 :aplauz:

Auror
21.8.2009, 19:01
A??????

pentraksil
22.8.2009, 0:14
Ma svaka čast Mig-u. Međutim zbog takvih akrobacija mi smo izgubili dva čoveka. To nama ne treba ljudi, to je dvomotorac i troši više goriva. Nama je potreban jednomotorac kao Kinez iz serije J. J-10. J-12... Mig se u ratu pokazao tako što nije oborio ni jedan cilj. Ne omalovažavam svestan sam zastarelosti tehnike, i puštenih pilota da sami nešto urade. Nama trebaju patrolni avioni što zbog patroliranja u miru, borba protiv terorizma, što zbog tradicije koje ima naše Srpsko Vazduhoplovstvo, što zbog cene.

Da li znash da pojedini jednomotorci "jedu" gorivo? Mig je jedan od najmanjih potroshilaca u svetu. Nash pilot je izgubio zivot jer covek nije imao nalet, a ne jer je izvrshavao slozen manevar. Mig 29 nije imao potvrdjenih ubistava zato shto jednostavno nije imao shanse. Ameri su se protiv njih borili u Iraku i kod nas. Kakve sanse imaju nashi i Iracki piloti sa avionima starim 20 god???. Drugo nesrece se desavaju stalno. Da ne pricam koliko ameri gube pilota za vreme kvara. Pilot je svestan svog posla i niti jedno vazduhoplovstvo moze da jamci za potpunu sigurnost pilota. A J-10 se pokazao u borbi jel da? Nama ce taj jednomotorac doci skuplje nego 20 godina letova na Migovima. Te preobuka te delovi, osposobljavanje aerodroma sve se to dragi moj placa, i to debelo.

Iceman_37
22.8.2009, 2:28
Što se mene tiče ja sam za varijantu SU-30MKI tj kod nas bi bilo SU-30MKS (S=Serbia :) ), uz ovaj avion tj dve eskadrile ovih, još MIG-29M i eto nam. :D

Ovaj avion je bolji od svih US i EU lovaca protivnika i to je dokazano, i zapad je to priznao.

Jedino ga nisu stavili protiv Raptora...

F15C/D, F-16, Rafale, Tajfun...bolji je :n_klanja:

Mada opet treba uračunati i pilota a Indijski su itekako dobri.

MIG-29 pa čak i MIG-27 i MIG-21 su se dobro pokazali protiv F-15 kad je sve ravno a ne kad Ameri napadaju Irak i Srbiju i imaju "vazdušnu superiornost" nad avionima kao što je pentraksil rekao starim 20 godina.


Nešto više:
http://newsfromrussia.com/world/2004/06/30/54664.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Su-30MKI

todos
22.8.2009, 12:21
Pa naravno pre kupovine J10 ili J12, poslali bi pilote na obuku u Kini.
Ti avioni su novi i imali bi drugačiji tretman u garantnom roku sa Kineskim stručnjacima naši bi lako shvatili šta treba da se radi. Uostalom u eri kompjutera i intrrneta je problem da se nešto nauči. Kakvu mi to imamo infrastrukturu za Mig-ove? Možda tunel za parking koji je pravljen po meri za MiG 29. I to što ima od servisa je sve debelo zastarelo. Uostalom videćete uskoro da će naši uzeti te kineze jer nemaju para za bolje.

pentraksil
22.8.2009, 13:50
Pa naravno pre kupovine J10 ili J12, poslali bi pilote na obuku u Kini.
Ti avioni su novi i imali bi drugačiji tretman u garantnom roku sa Kineskim stručnjacima naši bi lako shvatili šta treba da se radi. Uostalom u eri kompjutera i intrrneta je problem da se nešto nauči. Kakvu mi to imamo infrastrukturu za Mig-ove? Možda tunel za parking koji je pravljen po meri za MiG 29. I to što ima od servisa je sve debelo zastarelo. Uostalom videćete uskoro da će naši uzeti te kineze jer nemaju para za bolje.

Pa da ti kazem, kod infrastrukture se misli na hangare i druga cuda koja su potrebna za odrzavanje aviona. Ne moze mehanicar da opravlja J10 u sredini namenjenoj za Mig 29. Oprema i sve ostalo ide drugacije. J10 vishe vuce na zapadne avione nego na ruske. J10 nije neki avion, da je odlican kupovali bi ga dosta. A cena j10 je 45 miliona dolara u odnosu na Mig cija je cena 11 miliona. Ne znam odakle tebi informacija da je j10 jeftiniji. Shto se tice mehanicara, vrsni su to ljudi znam njih dosta, ruske avione treba odrzavati ali ne preterano. Nashi avioni su leteli bez ikakve zamene delova vishe od 20 godina. Ja mislim da to dovoljno svedoci o umecu nashih mehanicara.

todos
22.8.2009, 13:59
J 10 košta 45, a MIg 11 miliona, da nisi nešto pomešao, možda. Kompletna oprema sa dodacima i naoružanjem podiže cenu J10 sa 8 na 20 miliona evra. A MiG 29 ne može naoružan da bude ispod 40 miliona eura. Ako je tako kako ti kažeš onda nije nikakav problem da se kupe 10 migova 29 aviona i plati 110 miliona evra. To su sitne pare koje može svaka država da obezbedi.
I još jednu zabludu želim reći, a to je da su isti i laki avioni za održavanje koji su stariji od 20 godina. pa samo elektronika mora da se stalno prati i servisira. Ni ruski avioni nisu samo konzerve. Da nemaju kvalitetnu elektroniku u vazduhu bi bili samo malo nemirnija meta. A to sve i te kako košta i treba da se kvalitetno održava. Mi nemamo te uslove, Moma, kao što ti verovatno bolje znaš jer ti je Ćale vojno lice ima kakve takve uslove, ali ja bih pre počeo ispočetka nego ulagati u neku rupu bez dna. Pa i Hrvati kupuju te Gripene. Imaju li oni infrastrukturu za njih? Nemaju sigurno.

stepanov
22.8.2009, 14:11
J 10 košta 45, a MIg 11 miliona, da nisi nešto pomešao, možda. Kompletna oprema sa dodacima i naoružanjem podiže cenu J10 sa 8 na 20 miliona evra. A MiG 29 ne može naoružan da bude ispod 40 miliona eura. Ako je tako kako ti kažeš onda nije nikakav problem da se kupe 10 migova 29 aviona i plati 110 miliona evra. To su sitne pare koje može svaka država da obezbedi.
I još jednu zabludu želim reći, a to je da su isti i laki avioni za održavanje koji su stariji od 20 godina. pa samo elektronika mora da se stalno prati i servisira. Ni ruski avioni nisu samo konzerve. Da nemaju kvalitetnu elektroniku u vazduhu bi bili samo malo nemirnija meta. A to sve i te kako košta i treba da se kvalitetno održava. Mi nemamo te uslove, Moma, kao što ti verovatno bolje znaš jer ti je Ćale vojno lice ima kakve takve uslove, ali ja bih pre počeo ispočetka nego ulagati u neku rupu bez dna. Pa i Hrvati kupuju te Gripene. Imaju li oni infrastrukturu za njih? Nemaju sigurno.
ne zna se shta hrvati kupuju kod njih je odgodjena kupovina do daljnjeg. bog zna shta ce reshiti neka vlast kroz 4-6 godina... kao shto se vidi kod njih ce doci do promena u vlasti tako da ce mozda i odluka biti drugachija najpre ce se i oni okrenutu staroj dobroj ruskoj tehnici... u takvom su okruzenju. manu ce se ulizivanja nato-u i kupovine tih lovaca koje vecina njihovih mehanichara pilota itd. u zivotu nije videla.......
a shta si navalio na te kineze obichne replike zapadnjaka, nisu oni sposobni da naprave dobar avion do skoro su leteli na ruskim migovima.... i josh uvek lete...

todos
22.8.2009, 14:18
Dobro, ovog kineskog lovca pete generacije i Kinezi sanjaju.:D
J-14

todos
22.8.2009, 14:26
Evo i projekta. Kineski stelt.

todos
22.8.2009, 14:38
Potrudio sam se da nađem još koji egzotičan avion i naleteo sam na Južno Korejski KFX. Takođe avion pete generacije koji deli sličnost sa F-22. Tu su i uporedne siluete nekoliko modela.

Iceman_37
22.8.2009, 15:51
Treba na avionu da mi piše "made in China" ne ne ne :kreza:

todos
22.8.2009, 17:02
Ne vidim tako veliko negodovanje. Pa to su većinom ruski delovi, doduše proizvedeni možda u Kini. Ima tu i američke elektronike.:D ja ipak mislim da bi naši piloti bili srećni jer bi dosta veliki broj pilota imao priliku da leti.

pentraksil
23.8.2009, 0:46
J 10 košta 45, a MIg 11 miliona, da nisi nešto pomešao, možda. Kompletna oprema sa dodacima i naoružanjem podiže cenu J10 sa 8 na 20 miliona evra. A MiG 29 ne može naoružan da bude ispod 40 miliona eura. Ako je tako kako ti kažeš onda nije nikakav problem da se kupe 10 migova 29 aviona i plati 110 miliona evra. To su sitne pare koje može svaka država da obezbedi.
I još jednu zabludu želim reći, a to je da su isti i laki avioni za održavanje koji su stariji od 20 godina. pa samo elektronika mora da se stalno prati i servisira. Ni ruski avioni nisu samo konzerve. Da nemaju kvalitetnu elektroniku u vazduhu bi bili samo malo nemirnija meta. A to sve i te kako košta i treba da se kvalitetno održava. Mi nemamo te uslove, Moma, kao što ti verovatno bolje znaš jer ti je Ćale vojno lice ima kakve takve uslove, ali ja bih pre počeo ispočetka nego ulagati u neku rupu bez dna. Pa i Hrvati kupuju te Gripene. Imaju li oni infrastrukturu za njih? Nemaju sigurno.

J 10
$28 million USD (http://en.wikipedia.org/wiki/USD) (2008 exchange rate)
$41 million USD (export version, with parts and maintenance)

Mig 29
US$11 million

Su 27
US$35 million

Su 30
US$33–45 million


Vidish, cak je i Su 30 jeftiniji od njega, a svi dobro znamo za kineski kvalitet

LazaLazarevic
23.8.2009, 2:33
Дуго времена МиГ није произвео нову двадесетдеветку, оно што се сада продаје за 11 милиона долара су МиГ-ови који су конзервисани и са доста добрим ресурсом конструкције.
Такве МиГ-ове је купио Алжир, па су искрсли проблеми у вези са квалитетом.
Јесу они модернизовани, али сви знамо да нека ствар може да пропадне и од стајања.

vasiljevic
23.8.2009, 8:50
@pentraksil:

Navedene cene za avione ništa neznače pogotovu ako se ne navede iz koje godine je ta cena. Pomenuta cena od 11 miliona po komadu je cena koja dugo je na netu i koja je cena po kojoj je svojevremeno Indija kupila od Rusije svoje Mig 29 avione. Samo da se razumemo, tada je tadašnja SFRJ plaćala svojih 14 aviona 18 miliona dolara po komadu. Razlika je u tome što je Indija kupila tad 100 i kusur aviona pa je za nju važila dosta niža cena (inače praksa kod ruskih prodaja oružja, toga nema na zapadu). Današnja cena se najlakše može pretpostaviti na osnovu ponude Rusije Indiji za nabavku onih 120ak aviona za njihovo vazduhoplovstvo, a to dođe na kraju oko 30ak miliona po komadu.

Tačna cena za J10 je danas nepoznata, postoje samo pretpostavke na zapadu prema onome koliko kod njih košta sličan avion., a to je inače ili Gripen ili F16, pa malo umanjeno. J10 se danas još uvek proizvodi samo za Kinu i ne nalazi se na izvoznim listama. Razlog je prost, mogućnost pojave nekih ograničenja zbog samog motora koji je na njemu, dakle motora AL31 sa Su 27 serija aviona. Tu treba i dozvola Rusije da bi se u neku zemlju izveo avion, pa se sad čeka da se završi razvoj njihovog motora ( inače modifikovana kopija pomenutog motara), da bi se i to izbeglo. Ostatak opreme je standard za njih, dakle, uz pomoć Ruskih firmi su razvili sve što treba i prave kod sebe, mada prema potrbi može i oprema sa zapada ako treba. Usput rečeno, danas reći kkineski kvalitet je glupo to je pitanje cene, dakle, koliko im platiš dobiješ toliko kvalitetan prizvod. Samo da te podsetim, najkvalitetnije kompjuterske komponente koje danas možeš da kupiš su one koje su napravljene u Kini. Isto tako i najgore. Bitnije je šta može u vazduhu da odradi, a to je dosta. Na letnim ispitivanjima ( bar po rečima kineskih pilota koji su ga testirali), pokazao se i više nego što su očekivali i lako je parirao avionu Su 27, u mnogim situacijama je bio i ispred njega. Možemo pretpostaviti ovo: da bi njegova cena sa opremom sličnom onoj koju imamo na Mig 29 avionima danas bila slična Migu. Mada, opet, to je avion koji je u proizvodnji i koji se radi pa lako može da se desi da bude i jeftiniji baš zbog toga. Dakle, sve dok Kina ne napravi sa nekim ozbiljan dil oko prodaje aviona, mi nećemo znati ni tačnu izvoznu cenu za njega.

Dali bi ga uzeo danas? Pa ako bi izbor bio on, i ako bi imao povoljnu cenu, sa opremom koja nama odgovara i koja bi bila na nivou one na avionu Mig 29 zadnej generacije, da, uzeo bi ga. Tu nema pitanja oko kvaliteta, on je jasan za sve avione te klase, pouzdana i proverena tehnika ( motor je recimo i danas najbolje što ima na tržištu, gledano i resursi, i snaga i potrošnje koje je najmanje, i lakoća održavanja), dovoljno mali i lak za nas sa dovoljno jakim motorom i sigurno boljim letnim karakteristikama u odnosu na Gripen ( garancija toga je i Mig koji je radio na njemu sa kinezima), rezervnih delova će sigurno biti (avion je nov i sad se proizvodi za armiju, dakle nije kupovina mačke u džaku), ima dovoljan dolet i dovoljnu nosivost, dovoljan broj podvesnih tačaka, dakle sve što treba. I ne izgleda loše :). U svakom slučaju, netreba ga otpisati nikako, ako ništa iz prostog razloga jer on može biti adut u pregovorima oko nabavke recimo Miga, sa njim u igri dobili bi povoljnije ponude sa obe strane a to znači na kraju i manju cenu.

todos
23.8.2009, 8:50
Tako je Lazo. Nov auto je nov auto a ne mrtvak u novom odelu. Pa i ako je taj J toliko skup, u šta ne verujem sigurno nije đabe toliko da je loš. Uostalom za sledeći miting nad Kalemegdanom će se videti slika i prilika.
p.s. @ Pentraksil
Šta mi znamo o kineskom kvalitetu. Tamo se proizvode kvaloitetne i manje kvalitetne stvari. Još da pomenemo i neke firme koje su čisto Kineske. Lian-Li, Lenovo, iz oblasti našeg interesovanja, a o mašinama i drugim stvarima da i ne govorimo.
Bravo Vasiljeviću, malo si me pretekao pravilno razmišljanje inače čitao sam neke tvoje postove sa My Space-a.

vasiljevic
23.8.2009, 11:33
Davno su Kinezi naučili lekciju o kvalitetu i ceni, dakle koliko pltiš toliko dobiješ. Ko u to ne veruje neka pogleda malo samo napajanja, dakle imaš ih i za stotinjakl dinara i to su ona bez garancije ali imaš i za stotinjak evra, i to su najkvalitetnija koja imaju za te pare. Sad, koje je ime na njima nije bitno, bitan je kvalitet. Njihova filozofija bar tu je jasna, mi proizvodimo, vama prodamo za keš, a vi sad radite marketing, prodaju i ostalo, nas to mnogo ne zanima.

Ovde po pitanju aviona, oni sa J10 idu u vrh i tu nesme da bude neke kardinalne greške. Jednostavno, to je avion koji je rađen kao dopuna za Su 27 avione ( nije bilo od početka tako, ali je u to preraslo), i on je rađen mnogo drugačije od onoga što ljudi vole da pišu. Prvo, nije kopija izraelskog Lavi aviona kako na zapadu vole da pričaju. Aerodinamika je surova i tu nema mnogo beganja. Za delta konfiguracije imaš tri mogućnosti, jedna je podtrupni uvodnik vazduha ( slično kao na F16, Laviju i J10), druga je semiventral pozicija ( to je ono na Rafalu) i treća je sa strane (kao na Gripenu). Četvrta pozicija nije u upotrebi ( ona na vruh trupa), jer ednostavno ne daje ono što treba po pitanju dotoka vazduha do motora u manevrima koje treba da odraadi lovac. Pošto svi avioni danas imaju vrlo približne karakteristike koje se traže, sve ovo kombinovano daje jasan izgled aviona. Podtrupni uvodnik je izabran jer on daje maksimalan dotok vazduha do motora u manevrima i to je prosta stvar, ostalo, jednostavno diktira aerodinamika i zahtev za što manjom cenom. Usput rečeno, delta jkonfiguracija je izabrana baš zbog cene, ona je jeftinija i lakša za proizvodnju i daje jaču konstrukciju na kraju od klasičnih konstrukcija koje forsiraju SAD i Rusija ( tu je u pitanju više konzervatizam naručioca nego nešto drugo), plus, ona po definiciji ima manji radarski odraz. Kad se pogleda sve ovo, vidi se da nisu bili glupi, zar ne?

Dalja priča je bila ono što je danas standard. Pošto u vreme početka radova nisu sarađivali sa Rusima, došli su do FBW sistema preko Pakistana. Jednostavno je jedan Pakistanski F16 rasklopljemn, sve snimljeno i kopirano i krenulo se sa reverznim inžinjeringom. Potom su poboljšali odnose sa Rusima, kupili Su27, videli da odlično radi, pozvan je Mig da pomogne i stvari su brzo došle gde treba. Doterana je aerodinamika, stavljen motor Ljuljka AL 31F sa Su 27 ( korisno zbog održavanja, voleo bi da mi pokažete još jedan motor koji moće da se rastavi na poljančetu iza kuće i da se ponovo sastavi i da besprekorno radi), ruske firme su im pomogle oko radara ( firma fazotron ako se ne varam, ista ona koja radi najnoviji radar sa elektronskim skaniranjem za novi Mig), odradili su posao kako treba sa FBWom i eto, dobijen je avion koji sad vidimo. Dosta onoga što je planirano i rađeno za Mig 1.44 je došlo tu. Sa dolaskom Rusa, oni su dobili odličan avion, odličnu elektroniku, što je najvažnije praktična znanja oko ovog posla, a Rusi su dobili sredstva za dalji razvoj i isprobali neke stvari koje kasnije usavršavaju za sebe. Obostrana korist. Dali da pominjemo da su aktivne glave za samonavođenje na Kineskim raketama usavršene kopije onih na ruskim R77 raketama? Ili sistem IC samonavođenja na njihovim raketama kratkog dometa?

Šta je ovde poenta? Poenta je da danas nije veliki problem da se napravi avion. Jednostavno odrediš karakteristike, osnovnu konfiguraciju, motor je lako kupiti, isto elektroniku, ako treba pomoć lako je angažovati neku jaku firmu da ti da ekspertizu ili pomogne u razvoju i sve to na kraju ne košta baš preskupo. Sve je lako nabavljivo, ovako ili onako. I to su Kinezi na vreme iskoristili. Mi nismo, da smo ostali u projektu NA sa Francuzima, i mi bi to odradili, danas bi imali proizvodnju lovca i što je mnogo bitnije nove tehnologije i znanje, Francuzi bi na njemu isprobali mnogo toga što bi kasnije iskoristili u modernizaciji Rafala, a sigurno mnogo onoga što nam se desilo nebi se desilo. Dali je ovo bilo vredno 2-3 milijarde dolara da se plati? Jeste. Kinezi su ovu lekciju naučili mnogo bolje od nas i primenili u praksi kako treba. I to se ne odnosi samo na ovaj deo ekonomije. To važi za sve. I ne dešava se od juče. Japan je postao velesila u delu elektronike tako što je prvo uvukao IBM u zemlju da otvori fabriku, potom je nekoliko godina kasnije ih zakonski naterao da ta fabrika mora da se preregistruje i da bude japanska firma sa njihovim vlasništvom, tu su kroz nju prošli mnogi inžinjeri, od njih je kasnije nastao Sony, gde je danas taj isti Sony znamo svi. A i oni su krenuli sa jeftinom elektronikom da se podsetimo. Jasna priča, sve se zna, samo treba primeniti.

LazaLazarevic
23.8.2009, 17:33
Јесу Кинески авијони употребљиви, несумњам..
Али ја сам пре за Руску авијацију, само под условом да ти авијони бидну новопроизведени а не реперирани.

Auror
23.8.2009, 19:43
prepravi malo poruku,malo je "konfuzna".

vasiljevic
23.8.2009, 20:06
@LazaLazarevic:

Nije pitanje zašta je ko, već šta nama treba i koliko je dobar ugovor koji može da se sklopi oko toga. Oba će odraditi posao odlično, samo da vidimo ko daje bolju ponudu i kakvu. A to je ne samo rezervni delovi, već i oružje, dali će biti ograničenja povodom daljih prepravki, kupovine oružja sa strane i integracije na avion, kako će biti rešena obuka ljudi, kakva će biti dugoročna podrška sa njihove strane, kako će biti sa dodatnim nabavkama i po kojim cenama, šta dobija država od celog posla itd, itd, itd. Dakle, ima tu mnogo pitanja koja treba rešiti pored odluke koji je bolji.

LazaLazarevic
23.8.2009, 23:07
E.. овако..
Шта ће бити у будућности... ко то поуздано може да зна.

Платијо је Пакистан америки F 16, и никад их није добијо, као што знаш те авијоне је изнајмио Нови зеланд а амери ни дан данас неврћу новци нит дају авијоне.

Авијоне можемо купити од американаца, европљана, француза, швеђана..
ни једна од тих земаља нема пријатељски став о нашој држави, тако да би и куповина шарафа била проблем и условљена ко зна чиме.

Кинези нам могу продати свашта од авио опреме или авијона, не мрзим ја кинезе али бих бијо срећнији да се роба купује од мајстора а не од шегрта.
Разимем ја да су кинези самостално послали човека у свемир, није то мала ствар, али касне 30 година и треба им времена да постану мајстори, за сада су само врло добри шегрти.

Руска држава нам је наклоњена. Цена робе од интереса за авијацију је разумна, можемо бити прилично сигурни у стабилност подршке, што није случај са западним државама.

МиГ 35 је идеалан за територију попут наше, људи већ лете на двадесет деветки, преобука не би била проблем и што је још битније особље на земљи има искуства са источном техником, ни њихова преобука неби била проблем.

Али... кад је толики кеш у питању не одлучују стручњаци но политичари.

Жалосно је што ће одлука о куповини зависити од личног интереса и интереса власти која год буде у тренутку одлуке а не од става стручњака, пилота и техничара..

Iceman_37
24.8.2009, 0:52
Vasiljević za Ministra Odbrane! :to_care:, šutnimo šutanovca... :D

todos
24.8.2009, 14:08
I ja se slazem za prethodnikom, da treba ucene ljude postaviti na mesto gde zasluzuju da budu. Evo mene moze za kontrolora destilerija. I bio bih jako zadovoljan sa time. VojaM, druze, ne diraj ova dva prethodna posta.
Srbija zasluzuje avione iz gore navedenih razloga.
Lazo molim te da Avijone prekrstis u Avione i bio bih ti i ja i drugi mnogo zahvalni zbog toga, inace jako lepo razmisljas.
I jos jedno: Tesko onoj drzavi kome su Englezi priljatelji a Rusi ih brane!!!

LazaLazarevic
24.8.2009, 21:20
Није ми проблем да авион напишем како треба ал` волем дас фрљам саз таки изразови.

Понекад на овом форуму испалим по који _занимљив_ термин, али сад сам мало....обогатијо текст са изразима:)

..кога Руси бране...
А ко да нас брани, неко мора.. у себе се сами неможемо уздати... задњих.. непар година је то показало.

Ако би Васиљевић поуздано одрадио то што говори, ја бих га ставио за Најбркатијег генерала од свих бркатих генерала који постоје.

Што би рекао Пето Софроније... Двапут ништа је ништа, математика је јасна...

ја само симпатишем цену-ефикаснот а Руска авијација је еонима далеко испред свих, за сада.

A.. да сам себе небих предложио низакакву функцију јер сам здраво лењ.

Живи били

vasiljevic
24.8.2009, 23:07
@Iceman_37:

Pravilo koje bi ja hteo da vidim je da za ministra odbrane bude postavljen neko ko je završio bar fakultet odbrane u ko ima tamo doktorat, mada bi najbolje bilo da ima i završenu generalštabnu akademiju, da ima bar desetak puta više obavljenih radova od našeg bivšeg načelnika generalštaba ( koji je imao objavljen rečima jedan i brojkama 1 da se ne pogreši, i to ne iz vojne struke), da mu je glavna preokupacija zaštita države a ne sopstveni džep kao mnogima danas. Šta da ti kažem, imam glup stav da stručnjak treba da bude na mestu za koje je školovan ( mada ne kao jedan naš ministar ekonomije koji je bio asistent pa preko noći postao glavni i neprikosnoveni ekspert). Zato ja tu nemam šta da tražim :).

@todos:

Moj stav: Idi tiho i nosi bar jednu mini haubicu u zadnjem džepu, tad mi netrebaju prijatelji kakvi su Englezi i netreba mi Rusija da me brani. :)

@LazaLazarevic:

U ovoj zemlji ima dosta pametnih i poštenih ljudi koji znaju svoj posao i kako da odrade ga na takav način da mi prođemo najbolje što može. Ima dovoljno para u rezervama da možemo sebi da dozvolimo i priču o nabavci novih aviona, i novih sistema PVO, i pokretanje industrije kod nas nabavkama novih sistema, i ..... Jednostavno, nabavka se ne radi tako što danas ja dam sve pare u kešu, to je davno bilo. Danas, ko hoće da ti proda avion ili neko oružje dolazi kod tebe sa ponudom koja kaže da se oni obavezuju da obezbede izvoz u njihovu zemlju u procentima koji se kreću od 200% pa naviše od posla. Danas, posao prodaje aviona od recimo 2-3 milijarde je nešto što sanjaju sve firme na svetu, toga više nema kao pre. Pre, nabavke ovog tipa su bile uobičajene, danas su retkost. I tu je nama velika šansa, posao nabavke aviona u visini 2 milijarde je ono što za nas znači garantovan izvoz od minimum 4 milijarde. Plati odmah 2 milijarde, i napravi posao za dodatne 4 milijarde na bazi 1:1, imaš nabavku od 6 milijardi, posao koji će juriti svi na svetu. E tad se postavlja pitanje: šta mi dobijamo pored toga? Ovo je način kako ulaganje u vojsku direktno pomaže politici. Ako smo nekada imali ljude koji su sa francuzima pravili ugovor gde su oni bili odgovorni za ceo projekat i morali da uključe naše firme i da prenesu svu tehnologiju i znanje kod nas, pa ako im to bude kasnije odgovaralo da to onda kupe do nas, plus da nam budu podrška pri daljoj prodaji drugima i to bez uslovljavanja, mislim i da bi ovakav posao lako odradili sa svim pratećim političkim ustupcima, samo da im se daju odrešene ruke. Tada će lako da se vidi koji je avion "isplatljiviji", lako može biti i Rafal ako mi dobijemo ono što danas branimo pred UN. Dakle, isplatljivost je vrlo rastegljiv pojam u ovom slučaju :).

Silent Otto
24.8.2009, 23:12
Pa da ti kazem, kod infrastrukture se misli na hangare i druga cuda koja su potrebna za odrzavanje aviona. Ne moze mehanicar da opravlja J10 u sredini namenjenoj za Mig 29. Oprema i sve ostalo ide drugacije. J10 vishe vuce na zapadne avione nego na ruske. J10 nije neki avion, da je odlican kupovali bi ga dosta. A cena j10 je 45 miliona dolara u odnosu na Mig cija je cena 11 miliona. Ne znam odakle tebi informacija da je j10 jeftiniji. Shto se tice mehanicara, vrsni su to ljudi znam njih dosta, ruske avione treba odrzavati ali ne preterano. Nashi avioni su leteli bez ikakve zamene delova vishe od 20 godina. Ja mislim da to dovoljno svedoci o umecu nashih mehanicara.
Da, da kako da ne.
A zašto ne spomeneš da je naše vazduhoplovsto u periodu od drugog svetskog rata a posebno od 1948 pa do 1967 godine opremano isključivo vazduhoplovima zapadnog čitaj američkog porekla a to se opremanje oteglo do 1980 god. i da je sva bitna infrastruktura izgrađena baš u tom periodu i znači prema toj tehnici i ne samo tehnici-seti se svima dobro poznate priče o Bihaćkom aerodromu i njegovoj zanimljivoj orijentacijina a na kome sam svojevremeno boravio i tu priču mogu da potvrdim.
A onda 1968 god. mehaničari JET-ova bez ikakvih problema počeše da servisiraju MiG-ove 21 u prostorima do tad namenjenim isključivo JET-ovima.
Toliko o neprilagodljivosti ljudi i infrastukture na novu tehniku.

pentraksil
24.8.2009, 23:18
Da, da kako da ne.
A zašto ne spomeneš da je naše vazduhoplovsto u periodu od drugog svetskog rata a posebno od 1948 pa do 1967 godine opremano isključivo vazduhoplovima zapadnog čitaj američkog porekla a to se opremanje oteglo do 1980 god. i da je sva bitna infrastruktura izgrađena baš u tom periodu i znači prema toj tehnici i ne samo tehnici-seti se svima dobro poznate priče o Bihaćkom aerodromu i njegovoj zanimljivoj orijentacijina a na kome sam svojevremeno boravio i tu priču mogu da potvrdim.
A onda 1968 god. mehaničari JET-ova bez ikakvih problema počeše da servisiraju MiG-ove 21 u prostorima do tad namenjenim isključivo JET-ovima.
Toliko o neprilagodljivosti ljudi i infrastukture na novu tehniku.

Pa imalo je razne avione, i nemacke i americke i ruske a i engleske proizvodnje. Ti govorish o periodu pre 50 godina i mnogo se toga promenilo. Kada su nashi tehnicari preshli na ruske avione isto su morali da idu na preobuku a to smo uradili "bez vecih problema" jer je drzava imala para i resursa. Ja kazem za situaciju koja je danas.

Silent Otto
24.8.2009, 23:23
Pa ako smo poslednje T-33A kupili 1980 godine znači 4 godine pre kupovine legendarnog MiG-a 29 to i nije 50 god. daleko kako ti kažeš.

LazaLazarevic
25.8.2009, 0:10
Васиљевић...

Пре свега, тај авион чува моју, твоју, њену, њихову главу.. и он мора бити довољно добар да ме одбрани или бар покуша. Нисам рад да ми приватни интерес одређује ко, шта и са чиме ће да брани мене, тебе, нас, њу, њих..

Тако нешто могу да раде Французи, Немци, Швеђани.. јер код њих постоје трагови колективне свести, шта мислиш у шта би се то претворило кад би наша држава тако нешто организовала.. ипак ми живимо у Србији..

Имам довољно година да се могу осврнути уназад 10, 20 или 30 година.
Име и презиме човека који се родио овде, школовао, живео, радијо (јби га ТODOS морао сам) и постигао општедруштвено признање за свој рад и успех.. Један Једини... Доктор Живорад Павловић и његова чувена Павловићева маст.

Који је то Банкар, Економиста, Генерал, Доктор, Ветеринар.. иза кога ће стати 80% ове државе, а такви људи треба да одлучују о послу вредном неколико милијарди.. нечега.

Пошто је држава таква каква је искључиво струка треба да се пита а кад они одлуче тек онда на сцену ступају сви остали стручњаци да преговарају о цени, валути и осталим економским стварима.

Otto
Да ли ви то поредите време када је електронски нишан био што је сада AESA радар и ово садашње време када се ракете В-В испаљују у напред а циљ је иза њих (једна од варијанти рекете Р 73).

Обратите пажњу на структуру и електронску опрему оног времена и сада.
Шта је Оружар тада морао знати а шта сад.

Имам јак разлог зашто верујем у Русе, ја данас жив захваљујући њима.

pentraksil
25.8.2009, 0:49
Pa ako smo poslednje T-33A kupili 1980 godine znači 4 godine pre kupovine legendarnog MiG-a 29 to i nije 50 god. daleko kako ti kažeš.

Ja kazem za americke avione tipa Tunderbolt, nemacke BF 109, ruski Yak i Sturmovik i britanski Spitfire. Tunderjet i ostali nisu bili dugo u nashem vazduhoplovstvu ali opet ne mozesh da poredish mlazni avion koji se od onih iz drugog svetskog rata razlikuje samo po mlaznom motoru. Opet to je bilo pre 30 god. jako puno vremena za avion a opet ponavljam situacija je tada bila drugacija. Ne ocekujesh valjda da tehnicar koji je poznavao zapadnu tehniku, covek od 70 i kusur godina, uci pilote da lete na americkim avionima. Nashi piloti i mehanicari koji josh uvek lete i opravljaju imaju iskustva sa modernom ruskom tehnikom i to sam ja hteo da kazem. Njih ne treba u potpunosti prekvalifikovati ako se nabavljaju ruski avioni, dok je za zapadne to itekako potrebno.

Silent Otto
25.8.2009, 22:23
Ja kazem za americke avione tipa Tunderbolt, nemacke BF 109, ruski Yak i Sturmovik i britanski Spitfire. Tunderjet i ostali nisu bili dugo u nashem vazduhoplovstvu ali opet ne mozesh da poredish mlazni avion koji se od onih iz drugog svetskog rata razlikuje samo po mlaznom motoru. Opet to je bilo pre 30 god. jako puno vremena za avion a opet ponavljam situacija je tada bila drugacija. Ne ocekujesh valjda da tehnicar koji je poznavao zapadnu tehniku, covek od 70 i kusur godina, uci pilote da lete na americkim avionima. Nashi piloti i mehanicari koji josh uvek lete i opravljaju imaju iskustva sa modernom ruskom tehnikom i to sam ja hteo da kazem. Njih ne treba u potpunosti prekvalifikovati ako se nabavljaju ruski avioni, dok je za zapadne to itekako potrebno.

A zašto se osvrćeš onda tako daleko u istoriju a previđaš ovu relativno blisku sem ako ne iz zle namere i svoje slepe zaljubljenosti samo u jednu stranu.
Ako ćeš me pitati gde je tvoja zlonamernost pa evo je u sledećoj tvrdnji:
Kada sam ja to rekao da bi tehničari onog vremena, danas 70-godišnjaci, servisirali današnje savremene avione?
Koliko ja znam kada se donese odluka o nabavci novog aviona u cenu je uračunata i obuka izvesnog broja kako letačkog tako i zemaljskog osoblja koje treba u prvi mah da prihvati novu tehniku.
I da, ti hoćeš izgleda da kažeš da se F-86E i F-86D, inače prvi avioni koji su na našem nebu omogućili probijanje zvučnog zida i upotrebu radara, razlikuju od onih iz drugog svetskog rata samo po tome što su imali mlazni motor!!!
Pa šta je to nego zlonamernost i pokušaj da se sagovornik diskredituje jeftinim ruganjem i izvrtanjem činjenica.
A što se tiče iskustva sa jednom vrstom tehnike što po tebi diskvalifikuje naše pilote za tehniku drugog proizvođača to opet ne pije vodu a evo i zašto.
Sredinom šesdesetih kada je nabavljan MiG 21 tada svojevrsno čudo tehnike, u odnosu na ondašnje F-86E, nije postojala dvoseda-trenažna verzija tog aviona.
Kompletnu preobuku na MiG-21 naši tadašnji piloti lovci su obavili na američkom "Tevejcu" TV-2. Jel to znači da su ondašnji letači bili inteligentniji i sposobniji od današnje internet generacije.

lijenština
26.8.2009, 5:19
Su 35 "šeta" :p po nebu. Koliko sam čuo sklopljen je ugovor za 48 ovih aviona namenjenih RV.

cfYWnE8SIQ8&fmt=18

EDIT: Ovde (http://vitalykuzmin.net/?q=node/226) imate i high res fotke sa Ruskog MAKS-a 2009. :)

vasiljevic
26.8.2009, 9:37
@LazaLazarevic:

Na pitanje ko da odlučuje, to se zna. Odluku donosi struka, ta odluka je uvek imala nekoliko mogućnosti koje zadovoljavaju. Dalji posao je da naši stručnjaci odu do pomenutih firmi i država i tamo imaju priliku da testiraju sistem, da vide šta može, da ga lično osete, i na osnovu tad mnogo više podataka može da se donese jasna slika šta koji sistem može, koje su prednosti, koje mane, daje se lista onih sistema koji se preferiraju i pravi rang lista. Potom na scenu stupaju oni koji znaju kako da se pregovara i tad se mora da odigra igra koja kaže malo kod ovih, malo kod onih, isppipaj ponude i vidi šta može da se napismeno dobije od vlada tih zemalja kao garancija za ono što nama treba. ATd, ako se dobija ono što nama politički i ekonomski odgovara idemo da potrošimo i više ako treba, ako ne daju, gospodo, bilo nam je drago, ali ima i drugih ponuda. Zato sam i naveo ono gore kao cifre, 2 milijarde keša i 4 milijarde offset posla, posao za sisteme PVO (dakle, avijacija i ostalo) koji nemože da previdi nijedna država na svetu. Tu bi u igri bili svi i nudili svi i to dosta. Kako se kontrolišu dotični? Pa ima tajnih službi kod nas dosta. Primer od pre: kupovali naši radare, na pregovorima uvek sedelo bar njih 3-4, što vojnika što ostali, oni sa strana su nudili pojedinačno ljudima dobre pare i niko nije smeo da uzme. razlog: niko nije znao dali neko od onih pored radi za neku službu, dali služba pored toga ima nekoga ko prati posao, ako ih uhvate ne gine duga robija zbog veleizdaje. I svi prijavili ko im i koliko nudio. Dakle, ima načina da se kontrolišu i oni, strah je vrlo dobro sretstvo kontrole u tim uslovima. Možda neko misli da smo otišli daleko, ali ne baš. Ovo je tehnika nabavke sredstava, bilo to avion bilo to nešto drugo.

@ostali:

vrlo teško je da se uporedi nekadašnji avion sa današnjim proizvodom. Danas, avion je dosta složenija stvarčica, današnji motori su iako imaju manje delova, sistemi sa dosta manjim tolerancijama koji se po pravilu održavaju u uslovima koji su vrlo bliski labaratorijskim. Lično, znam samo jedan motor na svetu koji ne traži toliku pažnju, i to je ruski Al31F sa Su27. Pitanje elektronike i rasporeda sistema i sl, je dosta različit od aviona do aviona, oprema za održavanje je danas dosta skuplja od one pre, danas treba veći broj stručnjaka od onoga što je trebalo pre. Mig 21 si mogao da ostaviš i na pisti cele godine, danas, jedan moderan avion je uvek u hangaru, retko je napolju. Čak i da uzmemo Mig 29 nove generacije danas, mi bi opet morali za dosta toga da obučavamo ljude koji rade na održavanju, morali da radimo infrastrukturu i sl. Dakle, glupa rasprava, nas sve to u svakom slučaju čeka, šta god kupili.

Mada, mnogo je bitnije ono što niko ovde ne pominje, pitanje do kog stepena se nama isplati da radimo održavanje posebno kad ovde svi govore o 14 aviona. Nama se u ovim uslovima isplati samo osnovno održavanje, ništa više. A to povlači ona druga pitanja, šta će biti sa recimo vazduhoplovnim remontnim centrom Moma Stanojlović. Za njega, po ovome sledi gašenje. I nije jedini na redu. Pitanje je kad u državi imaš 14 borbenih aviona dali ti se isplati da imaš vazduhoplovnu akademiju, kad ti treba ukupno 14 pilota za te avione, kad će se praktično školovati jadan pilot borbene avijacije u neke 2 godine? Dali se isplati imati vazduhoplovni odsek na fakultetu pogotovu kad nema gde da rade ti stručnjaci koje odškoluješ? Dali nam treba ceo vazduhoplovni ispitni centar sa svim onim vazdušnim tunelima kad nema šta da radi? Uopšte, dali nam treba vojna akademija kad sve ukupno, neće biti više od 40 oficira godišnje školovano i kad možemo, po ugledu na Nacionalnu gardu Ohaja ( inače fensi naziv za našu bivšu TO) koja nam je sad glavni uzor, da te iste oficire dobijemo kroz kurseve, a nekoliko koje odredimo za visoke položaje i koji nešto treba da znaju ( a kako će se odrediti ko su svi znamo), možemo da pošaljemo na Vest point ili u Britaniju na neki malo duži kurs (kao našeg bivšeg načelnika koji nam je reformisao vojsku)? Jednostavno, cifre su jasne, nimalo lepe, i ono što mi kroz reformu vojske dobili je ne baš lep rezultat na kraju i to je nešto na šta su mnogi upozoravali. Lako će da se izgubi i znanje koje je sa mukom stecano i skupo plaćeno.

LazaLazarevic
26.8.2009, 10:37
Кхммм.... овај... да...
Немачка као озбиљна држава позвала је своје стручњаке да изаберу најбоље решење за нови авијон.
Сви знамо да су Немачки стручњаци изабрали модернизован МиГ 29 са западном електроником и наоружањем, а политичари су одлучили да то буде Typhoon...

Ако Немци нису послушали своје цењене и друштвено признате стручњаке, како то мислиш да се овде деси.

Политичари ће све одлучити, стручњаци ће климнути главом и .... нема и... Србија....

pentraksil
26.8.2009, 12:32
A zašto se osvrćeš onda tako daleko u istoriju a previđaš ovu relativno blisku sem ako ne iz zle namere i svoje slepe zaljubljenosti samo u jednu stranu.
Ako ćeš me pitati gde je tvoja zlonamernost pa evo je u sledećoj tvrdnji:
Kada sam ja to rekao da bi tehničari onog vremena, danas 70-godišnjaci, servisirali današnje savremene avione?
Koliko ja znam kada se donese odluka o nabavci novog aviona u cenu je uračunata i obuka izvesnog broja kako letačkog tako i zemaljskog osoblja koje treba u prvi mah da prihvati novu tehniku.
I da, ti hoćeš izgleda da kažeš da se F-86E i F-86D, inače prvi avioni koji su na našem nebu omogućili probijanje zvučnog zida i upotrebu radara, razlikuju od onih iz drugog svetskog rata samo po tome što su imali mlazni motor!!!
Pa šta je to nego zlonamernost i pokušaj da se sagovornik diskredituje jeftinim ruganjem i izvrtanjem činjenica.
A što se tiče iskustva sa jednom vrstom tehnike što po tebi diskvalifikuje naše pilote za tehniku drugog proizvođača to opet ne pije vodu a evo i zašto.
Sredinom šesdesetih kada je nabavljan MiG 21 tada svojevrsno čudo tehnike, u odnosu na ondašnje F-86E, nije postojala dvoseda-trenažna verzija tog aviona.
Kompletnu preobuku na MiG-21 naši tadašnji piloti lovci su obavili na američkom "Tevejcu" TV-2. Jel to znači da su ondašnji letači bili inteligentniji i sposobniji od današnje internet generacije.


Ti si bash cudan covek. Pa ja sam se osvrnuo na "daleku" istoriju zato shto si je ti pomenuo. I da Tunderjet se od onih iz drugog svetskog rata razlikuje samo po motoru tj. mlaznom. Znaci, kada sam pomenuo mlazni motor, normalno da sam mislio na to da ide brze. Inace sve ostalo je isto. Nema radara i navodecih raketa. Avion je imao topove, i sve se to svodilo na borbe iz drugog svetskog rata. Inace danashnji avioni ruske i avioni zapadne proizvodnje su potpuno razliciti shto se tice instrumenata, tehnike itd. Obuka pilota se kod nas radi na galebu, pa tek se onda prelazi na Migove. Mi sada imamo dvosed tako da ne bi ni morali da kupujemo toliko novih trenazera.

vasiljevic
26.8.2009, 19:01
@LazaLazarevic:

To je malo uprošćena medijska izjava, ceo izveštaj je u stvarnosti bio cela studija upoređenja karakteriistika ta dva aviona pa između ostalog i pitanje koliko bi na kraju koštalo jedno i drugo rešenje. Što političari u tom slučaju nisu poslušali stručnjake i zašto su po mom mišljenju bili u pravu? Pa, po samoj studiji to je isplatljivo u ovom slučaju: oni kupe skoro ceo avion bez elektronike i onda ugrade elektroniku, koja je delimično napravljena u Nemačkoj i mnogo toga van Nemačke. To nas dalje dovodi do pitanja a šta će biti sa ostatkom aeroindustrije koja je između ostalog dosta razvijena u Nemačkoj, koja ima dosta znanja, koje se razvija u kontinuitetu i šta će biti sa radnicima koji danas rade na proizvodnji delova i sklapanju Tajfuna. Zaključak je bio da bi svi oni u najvećem delu dobili otkaze, da bi potom pali na državni buđet jer bi im se trebale da plate optpremnine, pa da se isplaćuje socijalni dodatak, preobuka za novi posao, razvoj avio industrije bi bio usporen, bilo bi ugroženo i dosta poslova na fakultetima i istraživačkim centrima, toliki gubitak radnih mesta ne bi se tu završio već bi se odrazio i na mnoga radna mesta koja su tu zato što je takav sistem ( dakle, radna mesta koja defacto nemaju veze sa tom industrijom ali postoje jer ti ljudi imaju para da tu potroše). Kad se sve stavi na sto, sabere, podeli, oduze i pomnoži, dođeš do situacije da je takav posao po stručnjacima isplatljiv jer kod njih je cena najbitnija, ali da kad dođe do ekonomista koji se bave državnom ekonomijom i koji gledaju prvenstvano kakav uticaj će takav potez imati na ekonomiju zemlje u celini, tu ta studija pada i pokazuje da bi svi dobici koji bi se ostvarili takvim dilom bili u potpunosti poništeni ovim pomenutim efektima a verovatno bi koštalo i više. Dakle, političar je imao posao da kaže dali je bolje da se plati avion više sada i da se imaju mnogo pozitivniji efekti po privredu u celini, ili da zaboravi na ostatak prevrede, da ga bude briga za to i da krene kratkoročno, ja sam eto uštedeo pare sada, kasnije šta to mene briga. Plus, tu treba da se brine i o biračima na kraju.
Rezultat je na kraju da je na papiru skuplji avion, za Nemačku na kraju jeftinija ili isto skupa solucija od aviona koji je na papiru jefiniji. Treba pogledati mnogo toga što stoji i daleko van samog čina nabavke aviona da bi se videlo kako za državu stoje stvari u celini i šta je tu i koliko isplatljivo.

Silent Otto
26.8.2009, 20:52
Ti si bash cudan covek. Pa ja sam se osvrnuo na "daleku" istoriju zato shto si je ti pomenuo. I da Tunderjet se od onih iz drugog svetskog rata razlikuje samo po motoru tj. mlaznom. Znaci, kada sam pomenuo mlazni motor, normalno da sam mislio na to da ide brze. Inace sve ostalo je isto. Nema radara i navodecih raketa. Avion je imao topove, i sve se to svodilo na borbe iz drugog svetskog rata. Inace danashnji avioni ruske i avioni zapadne proizvodnje su potpuno razliciti shto se tice instrumenata, tehnike itd. Obuka pilota se kod nas radi na galebu, pa tek se onda prelazi na Migove. Mi sada imamo dvosed tako da ne bi ni morali da kupujemo toliko novih trenazera.[/QUOTE]

Sada sam i "baš čudan čovek" toliko o tvojoj nepopravljivosti u pogledu elementarnog poštovanja sagovornika.

Ja kazem za americke avione tipa Tunderbolt, nemacke BF 109, ruski Yak i Sturmovik i britanski Spitfire
I sam vidiš ko je prvi otišao u daleku prošlost.

Ako pažljivije pročitaš ono što sam ja napisao u par prošlih postova videćeš da sam ja samo naveo da je u periodu od 1948 godine pa do sredine 60-tih naše RV opremano isključivo aparatima zapadnog porekla i da su u tom periodu od skoro dve decenije oni bili udarna snaga našeg RV(1965god. RV i PVO raspolaže sa 332 mlazna aviona zapadnog porekla), a da je od sredine 60-tih naše ratno vazduhoplovstvo pa do sredine 80-tih opremano iz tri izvora po čemu je jedinstveno u Evropi a možda i u svetu kao i da je infrastruktura koja i danas postoji građena prema tim standardima.
Spomenuti F-84G "Thunderjet" je ostao u naoružanju do sredine 70-tih kada je zamenjen domaćim "Jastrebom" koji nikada nije dostigao standarde koje je postavio njegov prethodnik.
Pa i "Galeb G-2" je direktni naslednik T-33A a svi znamo koji je jednomotorni avion zapadnog porekla za uzor imala konstruktorska ekipa "Orla" i sa koje je strane stigla tehnološka podrška za projekat YUROM, kao i licenca za motor, deo avionike, stajni trap...

Slažem se sa nečijom izjavom da će konačnu odluku doneti političari ali ako ćemo stvarno biti vojno neutralni onda bi i naoružanje trebali da nabavljamo iz neutralnih zemalja kako se nebi ponovila greška iz ovog puta bliske nam istorije i mi ostali nasukani samo zato što simpatišemo jednu silu a okruženi smo simpatizerima druge.

pentraksil
26.8.2009, 23:40
"Da, da kako da ne."

To je tvoj citat koji sam ja takodje shvatio kao malu uvredu ali nisam nishta pomenuo. Ali ti si poceo konstantno da me napadash kako ja nemam pojma.
Tema: Ne mozesh da uporedish to shto smo mi imali strukturu za Thuderjet ili za Sabre i da na osnovu toga mozemo da uzimamo zapadne lovce. Ponavljam: Rusi i Ameri su u to doba imali jako slicne avione, veoma slicnih konstrukcija. Ti avioni su stari i ne mozesh da ocekujesh da infrasktruktura od pre 20 pa cak i 10 godina moze da posluzi na avionima tipa Gripen, F-16 itd. Ja opet ponavljam, nasha Vojska bi vishe imala koristi (i nasha drzava) od Ruske tehnike, to svi znaju i niko ne moze da tvrdi suprotno. To shto politika uvek gura nos tamo gde ne treba to je drugo.

LazaLazarevic
26.8.2009, 23:55
Стручњаци и јесу рекли да је за немачку државу најбоље да се купи лиценца и да се авион производи у немачкој.

Зависили би једино од савезника, од Руса никако.

todos
27.8.2009, 8:01
Ja ne vidim da je naša infrastruktura pro-ruski nastrojena. Sve je to zastarelo što postoji jer se nije ništa ulagalo 20 i kusur godina. Pa i ti stručnjaci garantovano da se nebi ništa vise ni manje snasši recimo sa Su-27 ili mojim omiljenim favoritom J-10, a da ne pricamo o nekim tamo gripuoznim ili fantomiranim avijonima što reče Laza.

pentraksil
27.8.2009, 12:25
Ja ne vidim da je naša infrastruktura pro-ruski nastrojena. Sve je to zastarelo što postoji jer se nije ništa ulagalo 20 i kusur godina. Pa i ti stručnjaci garantovano da se nebi ništa vise ni manje snasši recimo sa Su-27 ili mojim omiljenim favoritom J-10, a da ne pricamo o nekim tamo gripuoznim ili fantomiranim avijonima što reče Laza.

Ne ne bi se snashli, zato shto za to ljudi treba PREKVALIFIKACIJA!!!! To vam uporno govorim. Nashi ljudi su navikli na rusku tehniku, i to ne samo vazduhoplovstvo, vec kompletna vojska. Ja kazem shta bi nama bilo jeftinije i isplativije (i meni draze a vi mislite shta hocete)

todos
27.8.2009, 14:14
Ne razum to: '' Navikli na Rusku tehniku'', zašto bi navikavali baš na tu tehniku, kad postoje i druge manje ili više komplikovane. Ja priznajem samo njihovu PVO koju opet ne podnosim zbog izdaje ''99.

=FI=Ghost
27.8.2009, 15:06
Ja odgovorno kažem da niko od vas nije u pravu. Šta će nama kojekakvi Suhojevi. Migovi, Gripeni ili šta već. Kad već ima toliko vanjskih i unutrašnjih neprijatelja koji vrebaju na našu državu najbolje što možemo da uradimo jeste da se svako od nas odrekne jednog bubrega i da onda kupimo tucet ovakvih letelica koje bi nas branile i po suncu i po kiši od svih onih koji nas vrebaju da nas sje'''u:

http://www.starwars.com/databank/starship/xwing/index.html

pentraksil
27.8.2009, 16:16
Ja odgovorno kažem da niko od vas nije u pravu. Šta će nama kojekakvi Suhojevi. Migovi, Gripeni ili šta već. Kad već ima toliko vanjskih i unutrašnjih neprijatelja koji vrebaju na našu državu najbolje što možemo da uradimo jeste da se svako od nas odrekne jednog bubrega i da onda kupimo tucet ovakvih letelica koje bi nas branile i po suncu i po kiši od svih onih koji nas vrebaju da nas sje'''u:

http://www.starwars.com/databank/starship/xwing/index.html


Slazem se u potpunosti....



Ne razum to: '' Navikli na Rusku tehniku'', zašto bi navikavali baš na tu tehniku, kad postoje i druge manje ili više komplikovane. Ja priznajem samo njihovu PVO koju opet ne podnosim zbog izdaje ''99.


Pa navikli u smislu ne trebaju nam prekvalifikacije za njih, treba ih samo kupiti , neki mali dodatni trening i toliko. Za svaki drugi sistem potrebna je kompletna preobuka.
A kakva to izdaja 1999? Ne razumem....

vasiljevic
27.8.2009, 16:26
@=FI=Ghost:

Pošto očigledno neka objašnjenja oko toga što treba da se kupe lovci nisu upalila, ajd da probamo sa analogijom.

Dakle, u Srbiji nije bilo zemljotresa koji bi mogao da ošteti i sruši kuće vrlo dugo. Po tvojoj logici možemo da kažemo svim arhitektama da lepo zaborave na sve standarde koji važe u građevini i koji se vezuju baš za takve "famozne" zemljotrese i da lepo mi uštedimo jer ipak mora da se prizna da bi zgrada da se ne poštuju ti standardi bila jeftinija. Mislim, šta će to nama, odavno nije bilo zemljotresa, lepo možemo da zaključimo da su oni prošlost, što o tome i misliti, dali zbog neke tamo prošlosti sad treba " da prodamo bubreg" da bi se ispunili neki standardi koji ionako ničemu ne služe. Ovo je tvoja logika razmišljanja.

A sad, lepo sedni pa se zapitaj dali bi ti uopšte živeo u takvoj kući koja bi pala kod najmanjeg zemljotresa? Ja nebi. Jednostavno, neznam šta će biti, pa bolje na osnovu onoga što je bilo ranije da pretpostavim da će se desiti opet, i da se na vreme spremam za to.

=FI=Ghost
27.8.2009, 16:48
@=FI=Ghost:

Pošto očigledno neka objašnjenja oko toga što treba da se kupe lovci nisu upalila, ajd da probamo sa analogijom.

Dakle, u Srbiji nije bilo zemljotresa koji bi mogao da ošteti i sruši kuće vrlo dugo. Po tvojoj logici možemo da kažemo svim arhitektama da lepo zaborave na sve standarde koji važe u građevini i koji se vezuju baš za takve "famozne" zemljotrese i da lepo mi uštedimo jer ipak mora da se prizna da bi zgrada da se ne poštuju ti standardi bila jeftinija. Mislim, šta će to nama, odavno nije bilo zemljotresa, lepo možemo da zaključimo da su oni prošlost, što o tome i misliti, dali zbog neke tamo prošlosti sad treba " da prodamo bubreg" da bi se ispunili neki standardi koji ionako ničemu ne služe. Ovo je tvoja logika razmišljanja.

A sad, lepo sedni pa se zapitaj dali bi ti uopšte živeo u takvoj kući koja bi pala kod najmanjeg zemljotresa? Ja nebi. Jednostavno, neznam šta će biti, pa bolje na osnovu onoga što je bilo ranije da pretpostavim da će se desiti opet, i da se na vreme spremam za to.

Vidiš, problem i jeste u tome što mnogo ljudi u ovoj zemlji ponovo očekuje nekakve ratove. To su čiste gluposti, u Srbiji i sa Srbijom više neće biti rata, više NE SME biti rata. Bilo kakva ratna aktivnost uništila bi i ovo malo sirotinje što imamo. No, uzmimo za potrebe ove debate da će zaista biti nekog rata, moramo sa odmah zapitati koji bi to bio neprijatelj. Ako baciš pogled na ovu mapu: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/65/Map_of_NATO_countries.png
primetićeš da su gotovo sve države u našem okruženju ofarbane u plavo, ili da budemo precizniji, članice su NATO pakta. Kakvo god naše mišljenje o tom NATO paktu bilo (a ja ga sigurno ne volim) on i dalje postoji kao ogromna sila, kako vojno, a tako i ekonomski; a što je još bitnije, postoji kao JEDINSTVENA sila. Da li ti zaista smatraš da bi nas 12, 24, 48 ili 86 novih lovaca (koje ionako ne možemo kupiti) moglo zaštiti od te ogromne sile? Mislim da se odgovor sam po sebi nameće.

Pripremati se za zemljotres je jedno, to je prirodna sila koja se ne može predvideti; pripremati se za tamo neki hipotetski rat (a i sama reč "pripremati" je hipotetska) za državu kao što je naša samo može da bude dodatni, i potpuno bespotrebni ekonomski teret, koji bismo opet plaćali mi građani. Zar nije bolje i progresivnije činiti sve da do sukoba uopšte i ne dođe? Zar u ovo vreme krize nema pametnijih stvari na koje bismo trošili pare? Ljudi čekaju mesecima na medicinske preglede, na fakultetima dižu cene u nebo da bi uzeli pare sirotinji, infrastruktura nam se raspada (i da ne nabrajam dalje), a mi da kupujemo nove avione koji nas, u tom hipotetskom konfliktu, ionako ne bi mogli zaštititi?

Auror
27.8.2009, 17:27
@F1 Ghost. rata ce uvjek biti, to je ljudima u krvi. a do ratova najcesce dolazi tako sto jedna vrlo jaka drzava nadje nekog smijesnog protivnika da bi mogla da iskoristi njegova prirodna bogastva itd. Srbija ili Crna Gora ne smiju da ostanu nenaoruzane. Posto je situacija sa Kosovom ovakva kakva je u tom slucaju bi Srbija trebala da sto prije osposobi svoje RV sa sto boljim avionima.

vasiljevic
27.8.2009, 20:21
@=FI=Ghost:

Da krenemo ovako: koliko je zemljotres hipotetički događaj na koji nemožemo da utičemo, toliko je i rat ista stvar. Iskreno, rat je bar nešto što u nekom delu vremena možeš da predvidiš nekako i da se bolje spremiš. Problem je što kad si ga predvideo, i da hoćeš i da imaš para, nećeš moći da kupiš dovoljno oružja za odbranu ako to nisi pre spremao, koliko toliko. Možeš ti tada koliko god hoćeš da izbegavaš rat, na kraju ako je onaj drugi odlučio da ratuje ima da ga bude. To je najlakše uporediti sa situcijom lokalnog siledžije, i to bukvalno je tako. Ti koliko god da bežiš, šta god da radiš jedino što na kraju postižeš je da si odložio sukob za nešto, a usput si dobio gomilu ćuški od njega, reda radi. Možeš ti da se tešiš koliko god hoćeš da je to manje zlo, na kraju ćeš morati da se i biješ ako nećeš da te ubije od batina. E, taj ulični siledžija dobro pazi da ne napadne nekoga ko ima svoj stav. Razlog je prost, prvo on uvek bira one koje može da bije, a onaj ko je spreman da se bije nije lepa meta, ma koliko to izgledalo neverovatno ili malo moguće, može da se desi da dobije batine, ili da se pokaže da nije baš nepobediv iako je dotičnog istukao, tako da kad može bira one koji ne mogu da se brane ili misle da su ćuške manje zlo.

Što se tiče famoznog NATO jedan primer kod njih: Turska i Grčka, klasičan primer. Na godišnjem nivou oni imaju vazdušnih duela da se broje na desetine. Svake godine oba RV izgube u tim "čarkama" po nekoliko aviona. Sad, da je sve lepo i idealno kako ti misliš u dotičnom NATO, toga nebi bilo. Najjače operative obe armije su na međusobnim granicama. Jedino što sprečava početak rata je ravnoteža vojnih snaga. Turska nije sigurna da bi probila Grčku odbranu na kopnu tako lako i brzo i da bi na kraju to bio dugačak i krvav rat, Grci nisu sigurni da bi bili sposobni da na duže vreme snabdevaju svoje snage u nekom ratu na Kipru, jer je linija snabdevanja morska i dosta dugačka pored turske obale, dakle jedna pata pozicija za sada. I to niko iz NATO nemože da reši. Da mogu rešili bi za ovih 50ak godina postojanja. A od kada je propao Varšavski pakt, situacija je iz godine u godinu sve gora.

Sad, jadan primer u Evropskoj zajednici, dakle tamo gde jurimo i gde nema granica i gde je nebitno sve što mi ovde pišemo. Link je ovaj:

http://www.e-novine.com/svet/svet-vesti/29386-Pitanje-nacionalnih-manjina-nije-arhivirano-istoriji.html

Ukratko, Mađarskom predsedniku Slvačka zabranila dolazak u slovački grad Komarno, smatrajući da je cilj posete da se potpirivanje među pripadnicima mađarske manjine, većine u tom gradu i 10% populacije u Slovačkoj. A sve je vezano uz odluku Mađarske da svojim sunarodnicima u Rumuniji i Slovačkoj daju poseban status u Mađarskoj, i to obe zemlje smatraju nasilnim aktom zloupotrebe manjinskih prava. Šta je tu bitno u celoj priči, mislim da je lepo sažeto u zadnjem pasusu:

Komarno nije Mostar, a srednja Evropa nije Balkan, ali taj spor otvara brojna pitanja - Šengenskog sporazuma koji je, navodno, ukinuo većinu evropskih granica; nesposobnosti. Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju da reši svađu dva suseda; odbijanja Evropske unije da se umeša, navodi Financial Times. Uz ocenu da je južnije i istočnije od EU situacija još gora, list piše da je zanemarivanje problema nacionalnih manjina opasno.

Pri tome nije pomenuto recimo sukob između Rumunije i dotične Mađarske, pa poznati sukobi unutar Španije, pa manji problemi u Francuskoj, dosta velika napetost u Belgiji između dva konstitutivna naroda, pa problemi na severu Italije ( a bome ni jug nije daleko), .... Dakle, dotična lepa, demokratska Evropa, u kojoj je sve idealno ima ne malih problema. I ti problemi lako mogu da prerastu u rat na kraju. I to je činjenica.

Dali će da se tu umeša Evropa i NATO? Ne. Jednostavno, to nisu homogene institucije kako se čini na prvi pogled. I da NATO krene u rat, zemlja može da odluči da ne učestvuje u tome. Ako je napadnuta neka članica NATO, ne znači i pored onoga štio piše u dokumentima da će imati blanko zaštitu svih, jednostavno, postoji pravo da se ne učestvuje u odbrani po mnogo osnova. Isto je i sa EU. Zato svi oni kupuju avione i imaju dovoljno snaga da se brane od napada komšija. I svi rade na tome. Jedino kod nas važi pravilo, ajd da to zaboravimo, ajd da "preventivno" radimo na tome da nas ne napadnu iako bi možda hteli. To nikada nije i neće upalilo nikome pa neće ni nama.

I pitanje oko ostalih stvari koje su vezane za medicinske preglede, za fakultete, infrastrukturu i sl. U francuskoj, na Sorboni godina studija je 200 evra, to je državni fakultet kao kod nas i država je propisala cene, i tu nema šta da se pita nijedan profesor na fakultetu oko toga (podatak iz Poliltike pre neku nedelju). Ovde, država daje pare, a profesori odmah skoče ako država proba da kaže da je cena preterana jer je ugrožena autonomija fakulteta. Nešto se ne sećam da je na nekom privatnom faksu bilo pobuna. Red je da vlasnik odredi cene a ne zaposleni u firmi, dakle tu je pitanje samo nesposobnosti države i bezobrazluka profesora. Što se tiče zdravstva, pa da ima manje administracije i da ministar radi posao kako treba, bilo bi sigurno sve što treba u zdravstvu. Jednostavno, ako neznate ne prepisujte američki sistem, idite u Britaniju ili Francusku i prepišite. Tamo lepo funkcioniše. Može i na Kubu, izgleda da i tamo funkcioniše ono što ne funkcioniše kod nas i sada mada je funkcionisalo pre jedno desetak godina. Infrastruktura: pa kad kod nas u Vojvodini cena izgradnje kilometra puta bude kao u Crnoj gori na planinskom terenu, tad će mo biti u situaciji pravog pravca rešenja problema. Samo da se zna: tamo je cena izgradnje jednog km dva puta manja. Šta sve to znači, pa zaključi sa ko je tu i zašta kriv.

I za kraj: cela ova pisanija koju smo i ti i ja napisali nema nikakve veze sa temom avijacija. Iskreno, biće bolje da stajemo navreme inače će neki od admina da nas prekomanduje u astronaute i po kratkom postupku lansira na Mars i to bez rakete. Mada, lepa vest, bićemo prvi astronauti kod nas :).

Auror
27.8.2009, 20:28
Mnogo fino si rekao. I sam sam pomislio da iskoristim motiv siledzije ali nisam imao zivaca da pisem. A i ovo je tema o avijaciji.

Stojadin
27.8.2009, 20:38
=FI=Ghost ти гледаш на свет доста ружичасто док је овај јадни свет и даље црно-бео...
Нама не требају само руски авиони , нама треба власт чврсте руке... а не ове шоње које данас имамо.

=FI=Ghost
27.8.2009, 21:29
I za kraj: cela ova pisanija koju smo i ti i ja napisali nema nikakve veze sa temom avijacija. Iskreno, biće bolje da stajemo navreme inače će neki od admina da nas prekomanduje u astronaute i po kratkom postupku lansira na Mars i to bez rakete. Mada, lepa vest, bićemo prvi astronauti kod nas :).

Slažem se sa ovom konstatacijom; u svemu drugom, očigledno, imamo suprotna mišljenja koja, naravno, nisu za ovu temu.:)

LazaLazarevic
27.8.2009, 23:02
И... тако...
А.. Авијони...

Silent Otto
27.8.2009, 23:39
Pa da ti kazem, kod infrastrukture se misli na hangare i druga cuda koja su potrebna za odrzavanje aviona. Ne moze mehanicar da opravlja J10 u sredini namenjenoj za Mig 29. Oprema i sve ostalo ide drugacije. J10 vishe vuce na zapadne avione nego na ruske. J10 nije neki avion, da je odlican kupovali bi ga dosta. A cena j10 je 45 miliona dolara u odnosu na Mig cija je cena 11 miliona. Ne znam odakle tebi informacija da je j10 jeftiniji. Shto se tice mehanicara, vrsni su to ljudi znam njih dosta, ruske avione treba odrzavati ali ne preterano. Nashi avioni su leteli bez ikakve zamene delova vishe od 20 godina. Ja mislim da to dovoljno svedoci o umecu nashih mehanicara.

Da, da kako da ne.
A zašto ne spomeneš da je naše vazduhoplovsto u periodu od drugog svetskog rata a posebno od 1948 pa do 1967 godine opremano isključivo vazduhoplovima zapadnog čitaj američkog porekla a to se opremanje oteglo do 1980 god. i da je sva bitna infrastruktura izgrađena baš u tom periodu i znači prema toj tehnici i ne samo tehnici-seti se svima dobro poznate priče o Bihaćkom aerodromu i njegovoj zanimljivoj orijentacijina a na kome sam svojevremeno boravio i tu priču mogu da potvrdim.
A onda 1968 god. mehaničari JET-ova bez ikakvih problema počeše da servisiraju MiG-ove 21 u prostorima do tad namenjenim isključivo JET-ovima.
Toliko o neprilagodljivosti ljudi i infrastukture na novu tehniku.

"Da, da kako da ne."

To je tvoj citat koji sam ja takodje shvatio kao malu uvredu ali nisam nishta pomenuo. Ali ti si poceo konstantno da me napadash kako ja nemam pojma.
Tema: Ne mozesh da uporedish to shto smo mi imali strukturu za Thuderjet ili za Sabre i da na osnovu toga mozemo da uzimamo zapadne lovce. Ponavljam: Rusi i Ameri su u to doba imali jako slicne avione, veoma slicnih konstrukcija. Ti avioni su stari i ne mozesh da ocekujesh da infrasktruktura od pre 20 pa cak i 10 godina moze da posluzi na avionima tipa Gripen, F-16 itd. Ja opet ponavljam, nasha Vojska bi vishe imala koristi (i nasha drzava) od Ruske tehnike, to svi znaju i niko ne moze da tvrdi suprotno. To shto politika uvek gura nos tamo gde ne treba to je drugo.

Kao što vidiš moj komentar:"DA, da kako da ne" se odnosio na tvoju tvrdnju da naši mehaničari navikli na rusku tehniku ne bi mogli da servisiraju kineski avion, koji dosta liči na američke vazduhoplove, u prostoru namenjenom MiG-ovima.
Ako si ti moje ne slaganje sa tvojim iznetim stavovima shvatio kao uvredu ja onda ostajem bez reči.
A obrati pažnju na tvoje prideve i cinične rečenice upućene meni pa sam kaži dali nisam imao razloga za ljutnju.
U ostalom prošla me je i ja sam raspoložen za dalju borbu mišljenja naravno argumentovanu a ne obojenu strašću-ako se slažeš.

Iceman_37
28.8.2009, 2:41
Momci, mir mir mir niko nije kriv :D

todos
28.8.2009, 13:32
Nikako nam ne treba cvrsta ruka. Jer jos od Milosa se videlo da su to apsolutisti koji samo vide sebe. Avijone (usvojeno Laza L.) treba da imamo, i to bar 24 kvalitetna lovca, ne bombardera, to nam ne treba jer imamo rakete i artiljeriju. Bar za ono sto nama treba. Ako su spiskane milijarde na crne mercedese, putovanja i ostali luksuz, ne bih zalio da takav dug od 1 milijarde za 24 komada J-10 sa svom pratecom opremom imamo i otplacujemo. Bio bih srecan da posle toga tako nesto vidjam na nasem nebu. I znam da bi mnogi piloti i ostalo osoblje bilo ponosno na nasu RV.

Nikola16789
28.8.2009, 13:42
Vidim da se ovde mnogima svidja J-10...
Meni nekako Gripen najvishe zapada za oko, mislim da bi to bio pravi izbor... cene J-10 i Gripena su priblizno iste, oko 40milki USD po avionu sa delovima i odrzavanjem...
Na zalost, odlucice onaj ko je najmanje kompetentan, al jbg.. sve u svemu, valjda cemo kupiti te avione, pa da i one nove poklonjene 4 cisterne za gorivo imaju shta da rade :D

stepanov
28.8.2009, 14:20
mislim da se ova tema pretvara u politicku raspravu, postoji opasnos' da modovi reaguju....
na kraju krajeva nije ni bitno sta cemo kupiti, oce to biti mig, gripen, kinez j 10, rafal, eurofighter ili pak polovan f-16, bitno je da ih uopste kupe i da avijacije "poleti" i da ima neku stvarnu i jaku ulogu uopste u odbrani zemlje.... a na kraju krajeva mozda cemo cuvati neciji vazdusni prostor pa i zaradimo nesto...:D
btw. juce na vestima kazu prva lasta ce se sklopiti i poleteti za nedelju dana... pored toga sklopili smo jos neke milionske ugovore sa izraelom sto se tice o izvozu naoruzanja... svakako velik uspeh RV-a, Utve i ministarstva odbrane, koliko god oni bili "politicari" pozdravljam njihov trud i zelim uspeh, svakako, avio industriji. mozda od tih para (od laste) kupimo nesto...
evo nekih linkova:
http://en.wikipedia.org/wiki/Utva_Aviation_Industry
http://en.wikipedia.org/wiki/Utva_Lasta

dobro je da misle i na druge modele, dakle nece se zaustaviti na lasti, utva 96 (http://www.airserbia.com/magazin/vuk/Utva96/index.htm) ce zameniti zastarelu 75-icu...

Iceman_37
28.8.2009, 14:34
Da zaključimo :D, realno ja sam za MIG-29SMT o kojem Srbija i kao "razmatra" (izvor wiki) a da smo puni keša onda MIG-35.

Avijon koji ima domet taman kakav nama treba, jak radar, dobru elektroniku, pristojan radni vek.

pentraksil
28.8.2009, 18:16
mislim da se ova tema pretvara u politicku raspravu, postoji opasnos' da modovi reaguju....
na kraju krajeva nije ni bitno sta cemo kupiti, oce to biti mig, gripen, kinez j 10, rafal, eurofighter ili pak polovan f-16, bitno je da ih uopste kupe i da avijacije "poleti" i da ima neku stvarnu i jaku ulogu uopste u odbrani zemlje.... a na kraju krajeva mozda cemo cuvati neciji vazdusni prostor pa i zaradimo nesto...:D
btw. juce na vestima kazu prva lasta ce se sklopiti i poleteti za nedelju dana... pored toga sklopili smo jos neke milionske ugovore sa izraelom sto se tice o izvozu naoruzanja... svakako velik uspeh RV-a, Utve i ministarstva odbrane, koliko god oni bili "politicari" pozdravljam njihov trud i zelim uspeh, svakako, avio industriji. mozda od tih para (od laste) kupimo nesto...
evo nekih linkova:
http://en.wikipedia.org/wiki/Utva_Aviation_Industry
http://en.wikipedia.org/wiki/Utva_Lasta

dobro je da misle i na druge modele, dakle nece se zaustaviti na lasti, utva 96 (http://www.airserbia.com/magazin/vuk/Utva96/index.htm) ce zameniti zastarelu 75-icu...

Cisto da se zna, ti ugovori sa Izraelom, Irakom, Iranom, Mjanmarom, Libijom itd. su dogovoreni josh pre mnogo godina. Nije ova vlada nishta novo uradila po tom pitanju. Lasta je trebala da poleti josh odavno ali nisu im se davale pare (a bilo je potrebno svega nekoliko hiljada evra). Te pare su otishle prvo na luksuzne automobile pa tek onda na ono potrebno. Jedino shto ova vlada pravilno radi je shto koliko toliko odrzava te ugovore.

Silent Otto
28.8.2009, 21:56
Ma kad prođe ova prokleta SEKA neka kupe bilo šta što danas uspešno leti u svetu samo da opstane ovo naše RV, jedno od najstarijih u staroj gospođi Evropi.


Nego jeli ko od vas juče gledao na nekom od satelitskih kanala emisiju o razvoju letelica sa prefiksom X, od X1 pa do X38 da čovek ne poveruje šta sve može da ostvari uzgon i kontrolisano leti.

304773047430459

MareZinjo
29.8.2009, 12:21
Na zvanicnom sajtu Aeromitinga Batajnica 2009 izasao spisak zamalja ucesnica
http://www.airserbia2009.vs.rs/sr/index.html

- Уједињено Краљевство: BAE Systems Hawk (2)
- Немачка: C-160 Transal (1)
- Чешка Република: Aero L-159 ALCA (1) and Mil Mi-171Sh (1)
- Данска: F-16 Fighting Falcon (2) and CL-604 Challenger (1)
- Грчка: Mirage 2000-5 (1)
- Шпанија: EADS CASA C-295 (1)
- Сједињене Америчке Државе: C-130E Hercules (1)
- Мађарска: SaaB JAS-39C (1), SaaB JAS-39D (1) and Mil Mi-24 (1)
- Словенија: Pilatus PC-9M (1), Pilatus PC-6 (1) and L-410 Turbolet (1)
- Италија: Eurofighter Typhoon (2)
- Аустрија: Eurocopter Aerospatiale SA 316B Alouette III (1)
- Француска: Dassault/Dornier Alpha Jet (2)
- Румунија: MiG-21 LanceR (1)
- Бугарска: C-27J Spartan (1) and Eurocopter AS 532 Cougar (1)
- Србија: MiG-29 (1), Eagle (1), Sea Gull G-4 (1) and Gull G-2 (1), UTVA-75 (1), Gazzele SA-341 (1) and Swallow (1)
- Турска: F-16 (2)

Ameri su me malo razocarali bas sam se nadao da ce doci F/A 18 i Francuzi su mogli sa Rafale da dodju kad su ovi Eurofighterom vec al dobro od 1998 nismo nesto ovako organizovali .

stepanov
29.8.2009, 12:49
@ mare zinjo
hvala, hvala!!:tapsh::alealeee:
steta sto uklonise zahvalnice.
izgleda da ce biti dobro, steta sto sam daleko od batajnice... moram se zadovoljiti chenejom... :)

Silent Otto
29.8.2009, 19:16
Veliko HVALA, Mare Zinjo, :n_klanja: na informacijama.

todos
30.8.2009, 10:37
Ovo valjda nije miting nego izložba. I ja sam razočaran što nema Rafala,a naročito Kineza J-10. Bravo za Talijane. A za Amere baš me i ne čudi, mogli su bar jednog izviđača da pošaju što svakodnevno preleću našu zemlju.

dzonihsv
30.8.2009, 12:16
Ovde moram ići, da gledam šta je ''Jevropa''. :)

Nikola16789
30.8.2009, 13:38
solidan program, ovako neshto sam i ocekivao, tako da nisam razocaran... potajno sam se nadao da bi ipak neki F15 mogao da dodje, cisto da stoji parkiran, ne mora da leti, al nishta od toga...
cuo sam da se od rusa ceka potvrda, mada, malo je verovatno dace oni doci...
Naravno, bice i Gripen shto mi se jaaako svidja :D

MareZinjo
30.8.2009, 23:54
Inace ako niste videli na sajtu ulaznice su pustene u prodaju cena je 200 din mada bice ih i na ulazu verovatno. Ja sam se bas nadao da ce doci F-18 uz sve one avione bio je jedna od glavnih atrakcija na Burzeu ove godine.

Iceman_37
31.8.2009, 1:25
Ali da ne vidim SU-27. Pa to je zverina u odnosu na ostale avione. Svi su ko makete naspram njega. Ruje me razočaraleee. :(:(:(

todos
31.8.2009, 13:54
Ma dobar avion SU-27, valjda što je toliko veliki nije imao mesta da se okrene u Poljskoj pa se slupao. Žao mi dvojice Beloruskih pilota.

Auror
31.8.2009, 14:09
Pa na ovoj izlozbi ce mig 29 biti najljepsi,iako ima gripena i typhoona.

todos
31.8.2009, 14:19
Možda vizuelno kad se posmatra sa jednog kilometra, pošto se tada ne vide oni silni šrafovi, ili nitne.A tek o samoj konstrukciji, izgleda ko polovan automobil koji je bar pretrpeo tri udara gradonosnih oblaka. Eurofajter je prelep avion posmatran sa 15 metara, i sa jednog metra i sa jednog kilometra.

MareZinjo
31.8.2009, 16:01
Su-27 je pao na aeromitingu u Belorusiji zbog ptice koja je uletela u motor.
http://www.youtube.com/watch?v=Er2eLI-JoG8 na 10 sekundi snimka se vidi crni trag koji izlazi iz motora. http://en.rian.ru/exsoviet/20090830/155966835.html

LazaLazarevic
1.9.2009, 0:00
Сухој потписао уговор са Руским министарством одбране о испоруци 48 авиона Су 35С.
Напокон уводе у наоружање мој омиљени авијон.

pentraksil
1.9.2009, 2:36
Možda vizuelno kad se posmatra sa jednog kilometra, pošto se tada ne vide oni silni šrafovi, ili nitne.A tek o samoj konstrukciji, izgleda ko polovan automobil koji je bar pretrpeo tri udara gradonosnih oblaka. Eurofajter je prelep avion posmatran sa 15 metara, i sa jednog metra i sa jednog kilometra.

Eurofighter jeste mozda nekako lep na izgled (mada isti je ko Rafal), ali ne moze ni da prismrdi modernijim lovcima.

Stojadin
1.9.2009, 3:21
Ma dobar avion SU-27, valjda što je toliko veliki nije imao mesta da se okrene u Poljskoj pa se slupao. Žao mi dvojice Beloruskih pilota.
Ух како је то смешно , информиши се због чега је пао (упала птица у мотор у току маневра), па онда опичи по сарказму...
Пао је и F-22(не због птица, а Америка је много већа од Пољске) па шта?

Možda vizuelno kad se posmatra sa jednog kilometra, pošto se tada ne vide oni silni šrafovi, ili nitne.A tek o samoj konstrukciji, izgleda ko polovan automobil koji je bar pretrpeo tri udara gradonosnih oblaka. Eurofajter je prelep avion posmatran sa 15 metara, i sa jednog metra i sa jednog kilometra.
Када је изглед био на првом месту у војсци? Можда да сачекамо да направе неки авион налик летећим тањирима из Спилбергових филмова па да га купимо јер изгледа лепо са једног метра...

todos
1.9.2009, 9:42
Tema je otvorena za slobodno komentarisanje o avionima, i to je moje mišljenje. Niko se nije usrećio sa migovima 29, nemamo mi tih para za nove modele, već reparirane koje imaju Alžirci i koji sa njima imaju problema. Naravno da lepota ništa ne znači. Su 27 jeste jedan od najboljih u svetu, ali on je ogroman i nije nam potreban toliki avion sa tolikim naletom jer naša zemlja kao što znamo nije velika. Jedino ako bi nam Bugari dozvolili da čuvamo i nihovo nebo uz odgovarajuću nadoknadu. Ali kao što znate oni su u EU i mi im nismo potrebni da im držimo sveću. Dakle šta ostaje Gripen!? Problematičan avion takođe. Rafal francuzi neće da nam prodaju za Đz. Fantomi nam ne trebaju jer imamo loše iskustvo sa njihovim bombama. i tako nešto nam nije potrebno pa da ih dobijemo i za Đz. Ostaju Kinezi tj. J-10, uz kompenzaciju sa njima možemo da ih dobijemo. Ali znam šta će biti na kraju, naši će sklopiti sa nekim drugim, naravno štetan ugovor po nas, i onda ima da se samo ćešamo po...

pentraksil
1.9.2009, 10:49
Tema je otvorena za slobodno komentarisanje o avionima, i to je moje mišljenje. Niko se nije usrećio sa migovima 29, nemamo mi tih para za nove modele, već reparirane koje imaju Alžirci i koji sa njima imaju problema. Naravno da lepota ništa ne znači. Su 27 jeste jedan od najboljih u svetu, ali on je ogroman i nije nam potreban toliki avion sa tolikim naletom jer naša zemlja kao što znamo nije velika. Jedino ako bi nam Bugari dozvolili da čuvamo i nihovo nebo uz odgovarajuću nadoknadu. Ali kao što znate oni su u EU i mi im nismo potrebni da im držimo sveću. Dakle šta ostaje Gripen!? Problematičan avion takođe. Rafal francuzi neće da nam prodaju za Đz. Fantomi nam ne trebaju jer imamo loše iskustvo sa njihovim bombama. i tako nešto nam nije potrebno pa da ih dobijemo i za Đz. Ostaju Kinezi tj. J-10, uz kompenzaciju sa njima možemo da ih dobijemo. Ali znam šta će biti na kraju, naši će sklopiti sa nekim drugim, naravno štetan ugovor po nas, i onda ima da se samo ćešamo po...


Pre svega mnogo nacija se usrecilo sa Migovima, to shto ljudi nisu imali para da shkoluju pilote je drugo.
Aman covece shto se uhvati za te kineze. Ni on se ne pokaza na bojishtu. Kada su se kinezi dokazali u modernom raovanju? Ne kazem da oni nemaju kvalitetnu armiju (i malo povecu), ali nikada nisu imali priliku da se pokazu. Pa onolicki Japan ih je 6 puta osvajao.

todos
1.9.2009, 13:54
Čajni ne znaju da ratuju!?:eek: Nemoj molim te, oni su ranije bili u specifičnoj situaciji. Velika zemlja mnogo struja i nisu mogli da se organizuju ko ostrvska zemlja Ipon. Oni koji su u Iponu bili protiv, nisu mogli nigde da pobegnu, i imali su priliku da služe Caru ili da izvrše harakiri.
Da se vratimo na kinesku tehnologiju, a odmah u nastavku da dodam da je trenutno Numero 1 u svetu. Lako su došli do tehnologije pošto imaju najveće hakere na svetu. U stvari tu su kvantitativno naj jači. Kasnije zbog velikog broja stručnjaka koji su odani svojoj zemlji, (rade za malu platu) osvojili su tu istu tehnologiju i usavršili je. Da se vratimo na naš problem. Nije važno šta ćemo da kupimo. Kupiće mo nešto, u to sam siguran, već je problem na koji način tako nešto da platimo.
Možda Gripene kupe od Sweda, ali mogu da se dogovore da dosta delova od Volvo-a i Skanija naši proizvedu ovde. Ne verujem da bi severnjaci prihvatili tako nešto. U tome je problem.

shalabajzer
1.9.2009, 15:32
=FI=Ghost ти гледаш на свет доста ружичасто док је овај јадни свет и даље црно-бео...
Нама не требају само руски авиони , нама треба власт чврсте руке... а не ове шоње које данас имамо.

Eh ta vlast...Dzaba cvrsta ruka ako bi nas i dalje ovako "natezali". Srbin je
srbinu najveci 'vuk'. Svako gleda svoj interes..Kontamo da nemozemo protiv svih oko nas .Da smo suvise mali za tako nesto..Pa udaramo jedni na
druge..Sto je btw " mnogo lepo ". Ko ce koga ako ne svoj svojega...

A procitoa sam da treba da vratimo iraqu neke avione s' remonta...Hm zanimljivo i da je posao placen unapred...Jel ce morati iz RV da se nadoknadjuje ovo ?

Silent Otto
1.9.2009, 18:01
A procitoa sam da treba da vratimo iraqu neke avione s' remonta...Hm zanimljivo i da je posao placen unapred...Jel ce morati iz RV da se nadoknadjuje ovo ?Da, da a taman sam mislio da su zaboravili te avione čije sam izvlačenje posmatrao, u okolini Karlovca, jedne kišne i maglovite decembarske noći 91. iz remontnog zavoda "Zmaj" i pitao se gde su oni završili.

LazaLazarevic
1.9.2009, 21:15
Завршили су по разним магацинима, расклопљени нешто у Моми нешто у Утви.

Један је бијо испред музеја али је склоњен.

pentraksil
1.9.2009, 21:27
Čajni ne znaju da ratuju!?:eek: Nemoj molim te, oni su ranije bili u specifičnoj situaciji. Velika zemlja mnogo struja i nisu mogli da se organizuju ko ostrvska zemlja Ipon. Oni koji su u Iponu bili protiv, nisu mogli nigde da pobegnu, i imali su priliku da služe Caru ili da izvrše harakiri.
Da se vratimo na kinesku tehnologiju, a odmah u nastavku da dodam da je trenutno Numero 1 u svetu. Lako su došli do tehnologije pošto imaju najveće hakere na svetu. U stvari tu su kvantitativno naj jači. Kasnije zbog velikog broja stručnjaka koji su odani svojoj zemlji, (rade za malu platu) osvojili su tu istu tehnologiju i usavršili je. Da se vratimo na naš problem. Nije važno šta ćemo da kupimo. Kupiće mo nešto, u to sam siguran, već je problem na koji način tako nešto da platimo.
Možda Gripene kupe od Sweda, ali mogu da se dogovore da dosta delova od Volvo-a i Skanija naši proizvedu ovde. Ne verujem da bi severnjaci prihvatili tako nešto. U tome je problem.

Nisam rekao da ne znaju da ratuju, nego da se nisu dikazali u nijednom modernom ratu. Sun Tzu, barut i Mongoli dovoljno dokazuju da su Kinezi vicni ratovanju, ali se Kinezi nisu mnogo dokazali u ova novija vremena.

Orvel
1.9.2009, 22:03
Далеко одосте...
Ја не желим да сазнам да ли Кинези знају да ратују. Амере сам упознао стицајем околности и они су ми довољни.

MareZinjo
1.9.2009, 22:03
Lako su došli do tehnologije pošto imaju najveće hakere na svetu.

:confused: Ako mislis na nedavnu pricu da je neko "uhakovao" kompjutere u Pentagonu i uzeo podatke o JSF-u ..... Zar mislis da se takvi podaci cuvaju na racunarima preko kojih mi pisemo i da su povezani na internet samo jos na Rapidshare da stave te stvari pa da i mi zapocnemo projekat lovca cetvrte generacije.

Opet mora da se misli i na to u kakvim cemo biti odosima sa Kinom u sledecih desetak godina. Slanje pilota i mehanicara na obuku cak u Kinu i kupovanje raketa i ostalog naoruzanja od njih i nista nam ne garantuje da oni nece prestati sa tim projektom za par godina. I stacemo onda nismo vise u stanju nikakve delove sami da proizvodimo sto svako moze sam da zakljuci. Cale dok mi je radio u firmi "21. Maj" bio je direktor za razvoj tehnologije i radili su motore Viper 1 i 2 za Galeba po licenci i to jedva cak i uz pomoc Aerospecijala iz Francuske kako bi tek danas.

Ja se slazem sa ostalima da bi najbolje bilo uzeti jednog lepog dana modernizovane MiG-ove 29 koji su u nasoj vojsci vec dobrih 30 godina.

NjegovaWisost
2.9.2009, 3:38
:confused: Ako mislis na nedavnu pricu da je neko "uhakovao" kompjutere u Pentagonu i uzeo podatke o JSF-u ..... Zar mislis da se takvi podaci cuvaju na racunarima preko kojih mi pisemo i da su povezani na internet samo jos na Rapidshare da stave te stvari pa da i mi zapocnemo projekat lovca cetvrte generacije.

Opet mora da se misli i na to u kakvim cemo biti odosima sa Kinom u sledecih desetak godina. Slanje pilota i mehanicara na obuku cak u Kinu i kupovanje raketa i ostalog naoruzanja od njih i nista nam ne garantuje da oni nece prestati sa tim projektom za par godina. I stacemo onda nismo vise u stanju nikakve delove sami da proizvodimo sto svako moze sam da zakljuci. Cale dok mi je radio u firmi "21. Maj" bio je direktor za razvoj tehnologije i radili su motore Viper 1 i 2 za Galeba po licenci i to jedva cak i uz pomoc Aerospecijala iz Francuske kako bi tek danas.

Ja se slazem sa ostalima da bi najbolje bilo uzeti jednog lepog dana modernizovane MiG-ove 29 koji su u nasoj vojsci vec dobrih 30 godina.
To sa hakovanjem je istina. Ali nisu ništa značajno uzeli.
I to je uradila grupa srpskih hakera, tamo posle bombardovanja, 1999.
Ušli su u onu bazu iz Top Guna :)
Pričao mi profesor sa Bostonskog univerziteta koji mi je predavao Internet Law Cyber Warfare lekciju u okviru toga...

Je li ko čitao vijesti ovh dana? Irak traži da im vratimo 20tak migova 21 koji su poslati u SFRJ na remont :D

todos
2.9.2009, 19:07
Ma nisam mislio bukvalno uhakovati nešto. Nego su sposobni kao špiuni i sl. Ima dosta dokaza da su Kinezi Amerima naneli dosta štete.
Što se tiče ovih Iračkih aviona, samo smo se mi pravili ludi. Niko njih nije zaboravio osim nas. Uostalom ovi silni ugovori sa Irakom nisu slučajno napravljeni sa njima. Prebiće se to sa njima na drugi način. Dobiće oni Laste, i drugo naoružanje, samo što neće da ih plate. To će nas obične građane koštati.

Silent Otto
2.9.2009, 19:57
A tih davnih dana 1991. god. pričalo se da se ispod cirada nalazi isti broj aviona ali navodno Libijskih MiG-23.

oluja
2.9.2009, 20:37
A tih davnih dana 1991. god. pričalo se da se ispod cirada nalazi isti broj aviona ali navodno Libijskih MiG-23.

Dva Mig-23 farbana u neku pustinjsku kamuflazu su stajala u remontnom zavodu Moma Stanojlovic, cak smo ih nekoliko puta videli da lete u nocnim satima (zivim u blizini aerodroma). Da li su jos uvek tamo, ne znam.