PD KUTAK<>
012008<><>

FreeCommander 2007.10

Besplatna alternativa za Total Commander

Od kada smo ga poslednji put testirali (vidi SK 4/2005), FreeCommander je prešao zaista dalek put i može se slobodno reći da je prevazišao sve veće probleme koji su ga u to vreme „krasili”.

Od noviteta valja pomenuti dodavanje Network Neighborhood okruženja, proširenu listu arhiva kojima program može baratati, unapređen rad prilikom sinhronizacije foldera, automatsko prilagođavanje veličine kolona, podršku za ClearType fontove (bolji prikaz teksta na LCD-ovima), nadograđivanje internog Viewera, kao i znatno veću slobodu konfigurisanja pratećih stavki (toolbarova, prečica sa tastature, konfirmacija...). Ne smemo izostaviti ni poboljšanu manipulaciju grafičkim sadržajima, novi Quick View i, najzad, fenomenalno brz filter koji skoro u trenu prikazuje elemente sa zadatim karakterima u sebi. U ranijim verzijama jedan od bagova odnosio se na sporo učitavanje foldera sa velikim brojem fajlova. Sada je brzina čitanja, verovali ili ne, u nekim situacijama čak i veća nego kod Total Commandera.

Jedan od dodatnih pluseva je i dobro inicijalno prilagođavanje interfejsa i samog ponašanja programa. Fabrička podešavanja praktično ispravljaju „propuste” koje korisnici menjaju odmah po svežem instaliranju Total Commandera. Na primer, funkcionalni tasteri koje su davno svi naučili ovde se ne prikazuju out-of-the-box, dok je recimo listanje skrivenih fajlova podrazumevano. U celoj „šta korisnici vole” priči pomalo je neobično što komandna linija u startu nije vidljiva, već mora da se aktivira iz sekcije za podešavanje.

Ako ste nekada koristili Total Commander (što je sasvim izvesno), privikavanje na FreeCommander nije baš bezbolno – a kao banalan primer možemo navesti opcije koje su različito sortirane po menijima. Određivanje parametara po kojima će se fajlovi sortirati se, recimo, nalazi u okviru menija Folder, iako se načini prikaza na temu Full, Details i Thumbnails nalaze pod View. Pohvalno je što je prečicama ipak prihvaćen nepisani standard, pa se za sortiranje po ekstenzijama ponovo može koristiti ’Ctrl+F4’. Sitnijih promena neosporno ima, a među neočekivanim je i kopiranje bez potvrde. U Total Commanderu potrebno je odobriti transfer fajlova, dok ovde Copy (’F5’) protiče bez pitanja. Za prepoznatljiv dijalog potrebno je koristiti kombinaciju ’Shift+F5’, ali se ovo veoma lako menja.

FreeCommander je neverovatno brzo sazreo u krajnje ozbiljan alat, te se ovde besplatno može naći gotovo sve što se od fajl menadžera očekuje. Pored neosporne brzine, stabilnosti, pa i podrške za naš jezik, jedina stvar koja po našem mišljenju nedostaje jeste Multi-Rename Tool. Iskreno se nadamo da će tako nešto ugledati svetlost dana u planiranoj ediciji 2008, a uprkos tom manjem propustu, program ima sve naše preporuke.

Miloš KNEŽEVIĆ

 
TVersity Media Server 0.9.11.2
Orbit Downloader 2.3.1
Free Download Manager 2.5
DTweak 3.3.1 Pro
IBM Lotus Symphony Beta 2
Recuva 1.08.174
Anti Hacker
TuxPaint 0.9.18
Xilisoft YouTube Video Converter 1.0
FreeCommander 2007.10
Šta mislite o ovom tekstu?
MojoPac 1.8
Active Security Monitor 2

Potrebno:
Windows 2000/XP/Vista
Veličina:
2,06 MB, 3,56 MB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
www .freecommander .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera