Telefoni
Test
RECENZIJA: Huawei P60 Pro
Prolećni foto-titan
Miodrag KUZMANOVIĆ
15. maj 2023.

Huaweieva serija P uvek je podrazumevala flegšip telefone, fokusirane na pomeranje granica u mobilnoj fotografiji, što je i misija serije P60. Na tržištu Evrope, ove godine, prodavaće se samo model P60 Pro, pozicioniran između „običnog“ P60 i P60 Art. Ovakvo klasiranje znači da u sistemu više ne postoji model lite, već samo osnovni i dva flegšip primerka. Art se, doduše, od Pro razlikuje samo po detaljima u sistemu kamera, koji nisu presudni čak ni ekstremno zahtevnim foto-entuzijastima. Više detalja o tome malo kasnije.


P60 Pro je vizuelno moćan telefon, konstruisan kao klasični „stakleni“ sendvič sa metalnim okvirom i ivicama koje su blago zakrivljene sa svih strana (Huawei to naziva „quad curve“). Telefon se prodaje u četiri različita dizajna pozadine, Black, Green, Violet i Rococo Pearl, među kojima je ova poslednja izrazito specifična. Rokoko biserna boja podrazumeva dizajn koji liči na uglačanu mermernu ploču, a svaki primerak telefona ima drugačiju šemu beličaste teksture. Neko će biti oduševljen tom šarom koja podseća na spomenik, a drugi korisnik će u njoj prepoznati kolornu šemu fensi pločica za kupatilo. Kao i svaki dizajn koji je ekstremno drugačiji od proseka, i ovaj će polarizovati publiku. Pozadinom dominira ostrvo sa sistemom primarnih kamera, konstruisano kao izdignuti pravougaonik sa objektivom primarne kamere u sredini i zum/telefoto „satelitima“ sa gornje i donje strane. Ako telefon stavite u silikonsku navlaku (dobija se u paketu), ta grba će se donekle iznivelisati, ali blago klackanje u položenom stavu ipak će biti prisutno. Kad sam već kod paketa, uz telefon dobijate i punjač snage 88 vati, koji ima dva konektora – USB-A i USB-C. Iako ne možete da ih koristite u isto vreme, daju vam veću fleksibilnost pri punjenju drugih uređaja koje nosite sa sobom ili ih imate u domaćinstvu.



Sa donje strane telefona nalaze se USB-C konektor, jedan od zvučnika stereo sistema i hibridni slot za 2x nano-SIM ili nano-SIM + nano memorijsku karticu, što je prilična retkost u flegšip ekosistemu, gde su konkurentski modeli klasirani i cenovno pozicionirani u skladu sa kapacitetom sistemske i interne memorije. Ovde ste, makar što ste tiče internog skladišta, mnogo fleksibilniji, što će pozdraviti svako ko mnogo fotografiše i galeriju seli svaki put kada menja telefon. Sa desne strane, nalaze se taster ‘Power’ i ‘Volume’ klackalica, sa gornje je drugi zvučnik i IC emiter, dok je leva strana prazna i rezervisana za interne antene. IC emiter je još jedna u nizu karakteristika koje konkurencija odbacuje, a koja može da bude ultrakorisna. Uz pomoć odgovarajućih aplikacija, na primer, od telefona možete da napravite univerzalni daljinac.


Ekran kojim raspolaže P60 Pro je odlični LTPO OLED (low-temperature polycrystalline oxide), koji se od klasičnih OLED-a, između ostalog, razlikuje po mogućnosti zaekstremno snižavanje frekvencije osvežavanja (čak do samo jednog herca), što u znatnoj meri smanjuje potrošnju baterije. Ekran, naravno, podržava osvežavanje do 120 herca, koju će inteligentno i dinamički šaltati u zavisnosti od toga šta trenutno radite. Ako želite, osvežavanje možete i manuelno da fiksirate na 60 ili 120 herca. Ekran je dijagonale 6,67 inča, ima rupicu za selfi kameru u gornjem delu, senzor otiska prsta u donjem segmentu i podržava HDR10+. Presvučen je Kunlun staklom, koje po Huaweievim rečima predstavlja najotpornije zaštitno rešenje na tržištu. Kunlun, kao pojam, ima višestruku konotaciju, u zavisnosti od hemisfere i kulturnog miljea u kojima ste odrasli – za jedne će to biti planinski masiv sa severne ivice tibetanskog platoa, koji ima mistični smisao u Taoističkoj mitologiji. Mlađe korisnike sa zapada, fanove Marvela pre svega, ovaj pojam će asocirati na skriveni grad na Tibetu u kome je mlađani Danny Rand trenirao da postane Iron Fist. Da li bi Kunlun staklo izdržalo udarac super-pesnice svršenog studenta K’un-Lun manastira? Javićemo vam kada probamo.


Ako zanemarimo fantastiku i zavirimo ispod haube, naći ćemo isti čipset koji je pogonio prošlogodišnji Mate 50 Pro. Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 14G je specijalno modifikovani čipset kome je, usled američkih sankcija, 5G modem zamenjen 4G alternativom. Za korisnike u Srbiji, ovaj podatak može da ima samo akademski značaj, jer 5G mreže kod nas nema ni u najavi. U odnosu na trenutni flegšip čipset, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, razlika u realnom radu je sasvim neprimetna, osim činjenice da se Gen 1 malo više zagreva kada ga maksimalno opteretite. To, realno, nije lako, osim ako insistirate na prolongiranom igranju najzahtevnijih igara pri maksimalnom nivou detalja.



Iako nema Googleove servise, P60 Pro je telefon sa kojim je Huawei, bezmalo, dobio bitku protiv američkih sankcija. Ponudi Huawei AppGallerya malo šta fali, a ukoliko vam nedostaje nešto specifično, tu je Petal search koji će vas dovesti do željenog app-a ili igre. Ako ste baš zapeli za Googleove servise, možete da im pristupite preko GBox-a, aplikacije/servisa koja funkcioniše kao posrednik preko koga pristupate Googleovim sadržajima, bez bojazni da će Google taj pristup prepoznati kao pokušaj hakovanja i ograničiti vam pristup nalogu. Stvar funkcioniše vrlo jednostavno – instalirate GBox, pokrenete ga, pa iz njega instalirate Google app koji želite da koristite, recimo, Youtube. Svaki tako instalirani Google servis pokrećete kao što biste koristili tu aplikaciju na bilo kom drugom, Google-sertifikovanom telefonu. Evropska verzija telefona koristi EMUI 13.1, što je Android 12 presvučen Huaweievim optimizacijama.


Glavna stvar u vezi sa svakim mobilnim telefonom su kamere, što u još većoj meri važi za telefon koji se reklamira kao „ultimativni kamerafon“. Huawei P60 Pro ima trostruku primarnu kameru, sa primarnim senzorom od 48 megapiksela, telefoto kamerom (takođe 48 MP) sa 3,5x optičkim zumom i ultra-širokom kamerom sa senzorom od 13 megapiksela. Ceo sistem je apsolutno vanserijski i radi odlično u bilo kojim uslovima. Primarna kamera ima objektiv sa varijabilnom blendom, koju u okviru pro moda možete slobodno šaltati između f/1,4 do f/4,0, zavisno od toga koliko svetla želite i kakve slike vam trebaju. U automatskim režimima, i blenda je automatska u zavisnosti od potreba scene koje interni „AI“ proceni da su neophodne, ali svako ko se malo udubi u fotografisanje znaće da ceni manuelnu slobodu i počeće da je koristi sa iskrenim entuzijazmom. Uostalom, još samo jedan telefon na tržištu može da izvede tako nešto, a i on dolazi iz Huaweieve kuhinje (Mate 50 Pro). Primarna kamera, takođe, ima Quad-Bayer RYYB kolorni filter i optički je stabilizovana.


Telefoto kamera koristi periskopski sistem slaganja sočiva u kućištu, što joj omogućava optički zum od čak 3,5x. Ona takođe koristi senzor od 48 megapiksela sa Quad-Bayer RYYB kolornim filterom, ima optičku stabilizaciju na tri ose i ima blendu od f/2,1, što je čini dobrim izborom čak i za noćne zumirane fotografije, što je nešto što većina konkurencije može samo da sanja. Što se tiče ultra-široke kamere, ona je nekako najmanje impresivna u odnosu na ova dva levijatana, ali daleko od toga da joj nešto fali – koristi senzor od 13 megapiksela, ima autofokus i blendu od f/2.2. Huawei je morao nešto da ostavi i za model P60 Art, čija ultra-široka kamera koristi senzor od 40 megapiksela. Naposletku, tu je i selfi kamera sa senzorom od 13 megapiksela, sočivom sa f/2,4 blendom i fiksnim fokusom. Još jedan interesantan momenat u vezi foto-potencijala ovog telefona je Huaweieva aplikacija, koja je optimizovana za korišćenje jednom rukom. Bukvalno kompletnu kontrolu nad režimom snimanja i svim parametrima možete da obavljate palcem prosečne dužine. Ovo je sjajno na mnogo nivoa.


Preporučena cena za Huawei P60 Pro u našim prodavnicama je 150 hiljada dinara, a trebalo bi da ga bude i kod sva tri mobilna provajdera.




Operativni sistem: EMUI 13.1
Dimenzije i masa: 161 x 74,5 x 8,3 mm/200 g
Čipset i memorija: Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (Octa-core, 1x3,19 GHz Cortex-X2 CPU + 3x2,75 GHz Cortex-A710 CPU + 4x2,0 GHz Cortex-A510 CPU + Adreno 730 GPU), 8/12 GB RAM-a, 256/512 GB interne memorije
Displej: 6,67” LTPO OLED (1220 x 2700, ~444 ppi, 120 Hz), Kunlun staklo
Primarni sistem kamera: 48 MP (f/1,4-f/4,0, 25mm (wide), PDAF, Laser AF, OIS) + 48 MP (f/2,1, 90mm (telephoto), PDAF, OIS, 3,5x optički zum) + 13 MP (f/2,2, 13mm (ultrawide), 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, 1080p@960fps; gyro-EIS
Selfi kamera: 13 MP (f/2,4, ultrawide), 4K@30/60fps, 1080p@30fps
Ostalo: Bluetooth 5.2 A2DP/LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Wi-Fi Direct, dual-band, GPS (L1+L5), GLONASS (B1I+B1c+B2a), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC, Nano-SD slot, IP68, USB Type-C 3.1, OTG, IR port, NFC, Li-Po baterija 4815 mAh, žično punjenje 88W, bežično 50W, reverzno bežično
Performanse: Geekbench 6: 1323 (Single-Core), 4228 (Multi-Core)
Proizvođač: Huawei

huawei
P60 Pro
EMUI
Qualcomm
Snapdragon
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2023
TCL NxtPaper 11
Stripoteka XXII veka
TCL NxtPaper 11 je najbolji uređaj za čitanje kolor stripova i digitalnih magazina koji novac može da kupi...
Asus TUF RTX 4070 O12G Gaming
Na pragu entuzijazma
Novi, „ne-Titanijumski” model koji tek što je predstavljen, koristi isti grafički procesor - AD 104...
Gigabyte Aero 16 OLED BSF
Vazdušna radionica
I dalje vrlo zanimljiva mašina, kvalitetan alat za određenu grupu profesionalaca...
Nove redoks baterije za automobile
Sipaj dvesta kilovata !
Pošto je nosilac naelektrisanja u tečnom medijumu, baterija može da se napuni tako što se „prazna” tečnost zameni „punom”...
LetsView 1.1.6
Isti sadržaj na svim ekranima
Okruženje je brzo, upotreba jednostavna, a kvalitet slike više nego zadovoljavajući...
Microsoft Windows 11: Instalacija Android aplikacija
Android emulatori postaju prošlost ?
Osim zvaničnog, postoji i nezvanični način instalacije sistemske platforme Windows Subsystem for Android...
Honor Magic5 Pro
Pohod na zvezde
Svestran skup kamera istinski izdvajaju ovaj uređaj od konkurencije...
Uplašena tržišta kapitala i njihov uticaj na IT industriju
Ne propustiti dobru krizu
Uticaj uplašenog tržišta na pružaoce usluga u razvoju tehnoloških kompanija je jasan - kada novca ponestane, sve se menja...
Everspace 2
Borbeno- trgovačka svemirska simulacija, ali su komercijalni elementi stavljeni na totalni backburner u korist borbe...
Minecraft Legends
Minecraft Legends je akciono- strateška igra, koja donosi više akcije nego RTS elemenataOpuštajuća zabava, glatko izvođenje i neopterećujući ga...
Spin Rhythm XD
Jedna od najboljih igara iz ritmičko- muzičkog žanra...
© 2023 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama