TEST DRIVE
LG GSA-E50L Slim External Super Multi DVD Rewriter
Rezanje u pokretu
Bojan ŽIVKOVIĆ
1. februar 2008.

Kao što je poznato, laptop računari u načelu se mogu podeliti u dve kategorije - one namenjene korisnicima koji su stalno u pokretu i one namenjene korisnicima kojima je samo važno da svoj računar mogu lako da transportuju. Pripadnike prve kategorije uglavnom odlikuju ekran male dijagonale, manji gabariti i manja masa, a to sa sobom povlači i brojne kompromise u vidu periferija kojima računar raspolaže. Jedan od ovakvih kompromisa može biti i nedostatak (odgovarajućeg) optičkog uređaja.

Upravo takvim situacijama namenjen je LG-jev rezač oznake GSA-E50L, eksterni prenosivi DVD Super Multi rezač. Smešten u elegantno teget-belo kućište zakrivljenih ivica, ovaj rezač odlikuju male dimenzije i izuzetno mala masa. Kao što govori sam naziv modela, spada u klasu slim uređaja, što znači da je ceo mehanizam smešten u tacnu i izvlači se zajedno sa njom. Sa računarom se povezuje putem USB porta, putem kog se i napaja. Ukoliko je potrebno, za napajanje se može koristiti još jedan USB port.

Mogućnosti GSA-E50L su široke, ali je nivo na kojima ih ostvaruje generalno skroman. Podržani su svi DVD i CD mediji, ali su brzine rezanja i čitanja ograničene na 8x za DVD±R/DL/RW (6x ukoliko standard ne dozvoljava više), 5x za DVD-RAM, odnosno 24x za CD-R i 16x za CD-RW medije. Od naprednih tehnologija, prisutan je LG-jev SecurDisc o kojem smo ranije pisali, kao i LightScribe.

Kao što je običaj, instalacija ovog uređaja je jednostavna. Nakon povezivanja USB kablom sistem ga automatski prepoznaje i nije potrebno instalirati dodatne drajvere. Pošto smo test vršili na desktop računaru, za napajanje je bio dovoljan jedan kabl. Testovi kojima smo podvrgli GSA-E50L standardni su za ovaj tip uređaja. Pri testu čitanja, kao što se i očekivalo od LG-jevog uređaja, pokazao se sasvim solidno i bez problema je izašao na kraj sa najvećim delom oštećenih medija. Pri čitanju ispravnih medija bez problema je postignuta maksimalna deklarisana brzina od 8x.

Kao rezač, GSA-E50L se takođe pokazao prilično dobrim, s obzirom na ograničenja nametnuta dizajnom. Pri brzini od 8x, narezivanje jednoslojnih „plus” i „minus” medija traje oko 14 minuta, dok je za dvoslojne medije potrebno oko 25 minuta. Ne treba ni pominjati da je u radu uređaj gotovo nečujan, jedini primetan zvuk je kretanje glave.

Međutim, uočili smo dve mane ovog uređaja za koje verujemo da će tu i tamo dovoditi do ludila prosečne korisnike u trenucima žurbe. Naime, elegantno zakrivljene ivice kućišta uređaja ometaju postavljanje diska na osovinu pošto ga je neophodno zavlačiti ispod ivice kućišta, a zazor je, pri tom, jedva dovoljan. Takođe, koncentrisanost mase u samu tacnu za posledicu ima pretezanje celog uređaja pri ikakvom pritisku na tacnu. Zato se disk na osovinu mora stavljati i skidati obema rukama da ne bi došlo do oštećenja, jer je u samoj operaciji potrebno primeniti izvesnu silu.

Kada se sve uzme u obzir, LG GSA-E50L je sasvim pristojan uređaj namenjen uskom spektru korisnika koji će sasvim sigurno pozdraviti njegovo postojanje. Velika mobilnost ovog uređaja, obezbeđena malom masom i dimenzijama, u kombinaciji sa velikim brojem mogućnosti i pre svega implementacijom SecurDisc tehnologije za šifrovanje i zaštitu podataka čine GSA-E50L idealnim komplementom svakog malog laptop računara čiji korisnik ima potrebu da tu i tamo nareže ili pročita pokoji disk. Naravno, svaki luksuz ima svoju cenu, tako da će budući vlasnici ovog modela morati da izdvoje oko 85 evra.


Osnovno:
DVD±R 8x, DVD±R DL 6x, DVD–RW 6x, DVD+RW 8x, DVD-RAM 5x, CD-R 24x, CD-RW 16x
Ostalo:
bafer 2 MB
Proizvođač:
LG
Kontakt:
CT Computers
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama