TEST DRIVE
Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice
Ledeno osveženje
Vladimir TRAJKOVIĆ
1. decembar 2024.

Trend konfiguracija kojima dominira crna boja traje već duže od dve decenije. LED šarenilo koje je prisutno tokom poslednjih godina donekle je razbilo monotoniju sveprisutnog „crnila”, ali svetlosni efekti nisu svakome po volji. U poslednje vreme, crna boja je sve manje popularna u hardverskom svetu, a njeno mesto sve agresivnije zauzima totalni opozit - bela. Iako je boja komponenata apsolutno nebitan faktor kada su performanse u pitanju, mnogi će se odlučiti za konkretan model hardvera stavljajući upravo ovu karakteristiku na prvo mesto.

Pored impresivnih tehničkih karakteristika ova ploča izgleda besprekorno „čisto” i veoma atraktivno

Ovoga puta, pozabavili smo se jednim modelom koji je „po poslednjoj modi” u svakom pogledu, kako sa hardverske, tako i sa estetske strane - tu je novi Intelov čipset Z890, a tu je i snežno bela nijansa, prošarana tek ponekim svetlosivim detaljčićem.

Naponska sekcija sastavljena je od konfiguracije koju čini 16+1+2 faze. Potonje napajaju integrisanu grafiku i memorijski kontroler, dok je 16 njih zaduženo za snabdevanje strujom procesorskih jezgara. Svaka od faza izdržava struju od 90 ampera, pa ukupna jačina struje koju ploča može da isporuči procesorskim jezgrima iznosi 1440 ampera. To je daleko od vrha u kome caruju teškaši sa preko 2000 ampera, ali više nego dovoljno da čak i najjači među novim Core Ultra modelima zablistaju u punom sjaju.

Hladnjaci koji prekrivaju komponente naponske sekcije sastavljeni su od dva masivna aluminijumska komada, koji su međusobno povezani toplotnom cevi, čime je obezbeđeno da naponska sekcija u svakom trenutku ostane poprilično hladnjikava, bez obzira na to koliko se procesor optereti. I ostatak ploče je ništa manje kvalitetno hlađen, tako da svih pet M.2 slotova prekrivaju masivni hladnjaci. Prvi slot, koji je izveden u skladu sa PCI-E 5.0 standardom ima svoj, dok preostala četiri, koja funkcionišu u skladu sa PCI-E 4.0 specifikacijama dele zajednički hladnjak koji prekriva gotovo čitavu donju polovinu ploče.

Oba hladnjaka opremljena su sistemom EZ-latch, koji ih jednim pokretom prsta oslobađa i omogućava pristup M.2 uređajima, bez potrebe za korišćenjem alata, što znatno olakšava i ubrzava njihovu (de)instalaciju. I pored pet M.2 slotova, na ploči se našlo dovoljno mesta i PCI-E linija da se smeste još tri PCi-E slota pune dužine. Tako su, pored primarnog PCI-E 5.0 x16 slota, dostupni još i PCI-E x4 i x1 slotovi, a prvi je oklopljen i ojačan sopstvenim backplateom, pa je u startu eliminisana svaka bojazan da će neka zverka od grafičke kartice moći da iskrivi matičnu ploču.

Uprkos tome što je za M.2 uređaje ostavljen najveći broj PCI-E linija, USB podrška je vrlo bogata, kako na internim, tako i na konektorima smeštenim na zadnjem panelu, gde se mesta našlo za 12 portova (skoro) svih generacija, počev od USB 2.0, pa sve do USB4, čija dva konektora na zadnjem panelu, pored ultrabrzog prenosa podataka, omogućavaju i povezivanje kompatibilnih monitora. Toliki broj USB konektora „pojeo” je najveći deo prostora na zadnjem panelu, pa se za audio-konektore našlo mesta za svega dva 3,5-milimetarska, kao i za optički izlaz.

Zvučni podsistem zasnovan je na Realtekovom ALC1200-VB čipu, kome društvo prave najkvalitetniji WIMA i Nichicon Fine Gold namenski audio-kondenzatori. Mrežno rešenje izvedeno je uz pomoć Realtekovog 5G kontrolera, a tu je i, naravno, podrška za Wi-Fi 7, uz širinu kanala od 320 megaherca, što uz direkcionu antenu obezbeđuje zaista impresivne brzine bežičnog prenosa podataka. Vrlo praktičan detalj, prisutan i kod drugih novijih Gigabyteovih modela, predstavlja i WiFi EZ-Plug, konektor koji obezbeđuje da se antena sa pločom poveže u jednom potezu, bez potrebe za klasičnim šrafljenjem konektora. Naravno, ni podrška za Bluetooth 5.4 nije izostala.

LED osvetljenje znatno je konzervativnije u odnosu na ranije generacije ploča, ali svetleći Aorus logotip i dalje je prisutan iznad hladnjaka naponske sekcije koji je bliži zadnjem panelu. Naravno, tu su i konektori za dodatne svetleće džidža-bidže, a sve to kontroliše poznati RGB Fusion sistem.

Nisu izostale ni stavke poput tastera za flešovanje BIOS-a, statusnog LED displeja, tastera za uključivanje, kao i tastera čiju je funkciju moguće postaviti po želji.

Pošto novi Intelovi procesori „vole” brze RAM module i performanse im umnogome zavise od visokog radnog takta memorije, a koja pri takvim brzinama ume poprilično da se zagreje, uz Z890 Aorus Pro Ice isporučuje se i DDR Wind Blade, omanji ventilator sa nosačem koji se postavlja iznad memorijskih modula, a koji obezbeđuje da njihove radne temperature budu i do 10 stepeni niže.

Sa estetske strane, koja i pored impresivnih tehničkih karakteristika uspeva da pokupi sve lovorike, ova ploča izgleda besprekorno „čisto” i veoma atraktivno. Za razliku od nekih drugih modela Gigabytea, ovaj Pro ne postoji u crnoj verziji, verovatno zato što bi, pored ovako upečatljivog vizuelnog utiska koji ostavlja, crna verzija delovala kao ružno pače.

Performansama smo, očekivano, sasvim zadovoljni i mišljenja smo da ovaj model predstavlja odličnu osnovu za konfiguraciju zasnovanu na nekom od Core Ultra modela procesora. A i ova belina se sasvim lepo uklapa uz zimsku idilu i prvi sneg koji je pao dok su nastajali ovi redovi.

Čipset, podnožje: Intel Z890, LGA 1851

Memorija: DDR5, 4 slota, maks. 256 GB / 9500 MHz, Dual channel

Napajanje i naponska sekcija: 1 × 24-pin ATX, 2 × 8-pin EPS 12V, naponska sekcija 16+1+2

Slotovi za proširenje: 1 × PCI-E 5.0 x16, 2 × PCI-E 4.0 x16 (x4/x1), 1 × M.2 PCI-E 5.0 x4 + 4 × M.2 PCI-E 4.0 x4, 4 × SATA 3 (6 Gb/s)

USB: 2 × USB4 na zadnjem panelu, opcioni USB-C 3.2 na internom konektoru, 2 × USB 3.1 na zadnjem panelu, 4 × USB 3.0 na zadnjem panelu + 2 opciona na internom konektoru, 4 × USB 2.0 na zadnjem panelu + 4 opciona na internim konektorima

Mreža: 1 × Realtek 5G LAN, 1 × Intel BE200 Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be, tri-band 2,4, 5 i 6 GHz, širina kanala 320 MHz) + Bluetooth 5.4

Zvuk: Realtek ALC1220-VB, WIMA i Nichicon Fine Gold audio-kondenzatori, podrška za 7.1, optički izlaz

Hlađenje: pasivno hlađena naponska sekcija sa toplotnom cevi, pasivno hlađen čipset i svi M.2 uređaji, 8 × PWM konektori za ventilatore

Ostalo: RGB Fusion 2.0 osvetljenje + 4 konektora za LED trake, aluminijumski kondenzatori, statusni LED indikatori i displej, ’Power’, ’Reset’, ’Q-flash Plus’ i ’Clear CMOS’ tasteri, merenje nivoa buke i temperature uz eksterne senzore, interni HDMI konektor

Dimenzije: 30,5 × 24,4 cm, ATX

Proizvođač: Gigabyte (gigabyte.com)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama