TEST DRIVE
AMD Ryzen 7 9800X3D
I od najboljeg ima bolji
Vladimir TRAJKOVIĆ
1. decembar 2024.

Peta generacija procesorske arhitekture Zen dočekana je „na nož”. „Crowd wisdom”, što bi rekao kolega Kosovac, odnosno neki vid preovlađujućeg mišljenja na internetu je da novi Ryzeni ne donose gotovo ništa novo bitno pomena, da su marginalno brži, a uz to i skuplji od modela prethodne generacije. Nismo bili deo mase i nismo se složili sa takvim stanovištem, o čemu možete da pročitate u prethodnim izdanjima „Sveta kompjutera”.Ovoga puta, na red je došao model koji je bio najiščekivaniji - Ryzen 7 9800X3D. Da li smo se ovoga puta saglasili sa preovlađujućim mišljenjem, saznajte u nastavku.

Model Zen 5 generacije procesora, koji je sa najviše pažnje dočekan, mnoge je razočarao, ali nas - ne...

Sećate li se modela procesora sa oznakom Ryzen 7 5800X3D, o kome smo pisali pre više od dve godine (SK 7/2022, i.sk.rs/31278)? Taj model označio je poprilično revolucionarnu prekretnicu u konstrukciji procesora, jer je bio prvi model koji je raspolagao ogromnim (96 megabajta) kapacitetom L3 keš memorije. Ta memorija se tu prvenstveno našla sa ciljem da mu obezbedi znatno bolje performanse u igrama, dok je sve ostalo bilo u drugom planu. Činjenica je da je 3D verzija ostvarila cilj proizvođača i da je ovaj model bio brži u igrama od „običnog”, pa i od gotovo svih konkurentskih modela, ali je novi pristup nametnuo i neka ograničenja. Prvenstveno po pitanju radnog takta i radnih temperatura, koje su bile izuzetno visoke, dok je radni takt bio niži u odnosu na non-3D verziju, a što je imalo uticaja na nešto slabije performanse u ostalim radnim zadacima, mimo igara. Zbog nove i vrlo delikatne konstrukcije, 5800X3D je bio „zaključan”, tj. bila mu je uskraćena mogućnost ručnog, ali i automatskog overkloka, što je podrazumevana stavka kod svih Ryzena otkad postoje.

Naredna generacija, kojom je dominirao model 7800X3D (SK 5/2023, i.sk.rs/32228), dodatno je unapredila ovaj koncept i popularizovala i ostale X3D modele, ali je overklok i dalje bio onemogućen. Razlog tome leži u činjenici da je dodatna keš memorija fizički bila „zavarena” iznad procesorskih jezgara, što je onemogućavalo njihovo optimalno hlađenje. U trećoj generaciji X3D modela, ovaj problem je u potpunosti eliminisan i to tako što se sada keš memorija nalazi ispod procesorskih jezgara, pa je njihovo hlađenje neometano. Zbog toga je ovoga puta bilo moguće da im se ne uskrati overklok potencijal, pa se, tako, i 9800X3D overklokuje kao i bilo koji drugi model serije 9000.

O chiplet konstrukciji procesora Ryzen pisali smo zaista mnogo puta, pa ćemo ponoviti samo najbitnije. Procesorska jezgra „spakovana” su u CCX grupe, a u jednoj ih može biti maksimalno osam. Kako se ovaj model sastoji od jedne CCX grupe, kod koje je funkcionalno svih osam jezgara, dodatna keš memorija „zavarena” je direktno ispod njih, pa sva jezgra imaju jednako brz pristup njenom punom kapacitetu. Pored toga, postojanje samo jedne CCX grupe podrazumeva da i prediktor, odnosno, algoritam za dodelu zadataka jezgrima ima mnogo lakši posao, što dodatno utiče na brzinu izvršavanja zadataka i sniženje latencija. A kako su igre među onim vrstama softvera koje ne haju mnogo za brojnost, već više za brzinu procesorskih jezgara, a, pritom, znaju i da iskoriste izdašan kapacitet brzog L3 keša, trebalo bi da je ovo pun pogodak i najbrži procesor u igrama na svetu. Ali, da li je to baš tako?

Odgovor na ovo pitanje nimalo nije jednostavan. Pre svega, kapacitet keš memorije jeste značajan, ali ne i uvek presudan faktor kada su u pitanju performanse u igrama, a što zavisi i od konkretne igre i načina na koji je optimizovana. U nekim slučajevima razlika je neznatna, gotovo neprimetna, dok je u drugim drastična. Još jedna bitna stavka jeste i rezolucija u kojoj se mere performanse. Iz prakse je poznato da su razlike u performansama, kada su u pitanju igre, među procesorima najizraženije pri nižim rezolucijama i nižem nivou grafičkih podešavanja. Međutim, malo ko će kupiti skup i brz procesor da bi igrao igre u 1080p na niskom nivou grafičkih detalja. U izglednijem slučaju, gde vlasnik samo želi da se što udobnije igra, teško da će se odlučiti za „najbrži gejmerski procesor”, a da ostatak konfiguracije ne prati ove superlative. To se naročito odnosi na grafičku karticu, jer da bi 9800X3D zablistao u punom sjaju, društvo bi trebalo da mu pravi barem neki od GeForce RTX 4080 ili, još bolje, čak RTX 4090 modela. 9800X3D trenutno je najbrži procesor na svetu u igrama, ali što je rezolucija viša, razlika je manja i često je svedena na akademske, od svega nekoliko frejmova u odnosu na druge Ryzene ili konkurentske modele, koji, doduše, pate od drugih boljki. Pored toga, postavlja se pitanje da li je on zaista spreman da bude deo jedne high-end mašine i u drugim zadacima, osim igranja?

Kod ranijih generacija X3D modela, razlika u performansama u odnosu na „obične” Ryzene bila je prilično izražena kada su non-gaming zadaci u pitanju, i to na štetu X3D procesora, a što im se, s obzirom na cenu, ponajviše zameralo. Ovoga puta, AMD se potrudio da ispravi taj zaostatak i u tome je i uspeo. Tako je 9800X3D brži u odnosu na 9700X bukvalno u svemu, ne samo u igrama, čime je dostigao status odlično zaokruženog proizvoda, a ne samo kultnog gejmerskog modela.

Da li je sve navedeno vredno investicije u 9800X3D? Odluku o tome će svako morati samostalno da donese. Po našem mišljenju - fantastičan jeste, neophodan za kvalitetno igranje - nije.

Radni takt:
4,7 GHz (5,2 GHz Boost)

Broj jezgara:
8/16 (fizička/logička)

Podnožje: AM5 (LGA 1718)

Keš memorija (L2 + L3):
16 + 96 MB

Memorijski kontroler:
Dual channel DDR5 6000 MHz, podrška za XMP i EXPO profile

Grafika: RDNA 2, 2 CU, podrška za DisplayPort 2.0, HDMI 2.1, 4K60

Ostalo: 4/6 (jezgra/IOD) nm, TDP 120 W, 28 PCI-E 5.0 linija, od toga 4 rezervisano za komunikaciju sa čipsetom po PCI-E 4.0 standardu

Proizvođač: AMD (amd.com)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama