INTERNET
Kako bar malo sačuvati privatnost
Mudar kao lisica
Dušan DINGARAC
1. decembar 2022.

Teško je sačuvati privatnost na internetu. Možda je još tačnija konstatacija da privatnost na internetu ne postoji. No, možda je u našoj moći da ne dajemo baš svakome sve na tacni. Od nekih je gotovo nemoguće sakriti se, ali ne moramo baš svakome da dajemo svoju adresu elektronske pošte i broj telefona.

Prilikom otvaranja naloga na najrazličitijim servisima, svi mi dajemo određenu količinu podataka o sebi. Ime, prezime, adresu, broj telefona i adresu elektronske pošte traže gotovo svi. Ako želite pristup servisu, a da sačuvate svoje podatke, možete pisati netačne, tj. izmišljene podatke. I to važi za sve, osim za adresu elektronske pošte i u nekim slučajevima broj mobilnog telefona. Razlog je u tome što pružaoci ovih usluga koriste elektronsku poštu ili SMS za verifikaciju korisnika. Rešenje može biti u otvaranju dodatnog naloga elektronske pošte koji će služiti za registraciju servisa dok su načini za čuvanje broja mobilnog telefona komplikovaniji i skuplji, ali je i verifikacija korisnika putem SMS-a mnogo ređa nego putem elektronske pošte.

Ako zanemarimo problem deljenja ličnih podataka, ostaje i praktičan problem što nakon registracije i verifikacije korisnika servis počinje da šalje različite poruke, čiji prijem često nije ni tako lako isključiti. Ideja sa odvojenom adresom elektronske pošte za većinu servisa dovodi do nečeg poznatog još iz sistema običnih poštanskih pošiljki. Poštanski fah je u sistemu pisama značio da dobijate pošiljke upućene na neku „virtuelnu” adresu - broj poštanskog faha. Na taj način ste, između ostalog, štitili svoju adresu u javnosti, a, ipak, dobijali poštu, jer je jedino poštanska organizacija znala za vezu ove dve adrese. Ako ovoj ideji dodamo malo modernih mogućnosti, sve to smestimo u veb-pregledač i ako ovakav servis ponudi neko sa velikim kredibilitetom, zvuči kao servis koji bi svako poželeo da koristi.

Upravo je nešto slično ponudila fondacija Mozilla, koja stoji iza veb-pregledača Firefox. Mozilla je poznata po tome što je nezavisna i polaže veliku pažnju očuvanju privatnosti svojih korisnika. Servis je predstavljen pod nazivom Firefox Relay. Sastoji se od ekstenzije za Firefox pregledač (i.sk.rs/358836) i za korišćenje servisa neophodno je otvoriti Firefox nalog, koji je besplatan.

Servis u svojoj besplatnoj verziji, koja je dostupna svima, nudi kreiranje do pet maski kojima skrivate svoju pravu e-mail adresu. Zapravo, kada dobijete upitnik sa poljem da popunite svoju e-mail adresu, pojavi se ljubičasti znak unutar polja uz čiju pomoć kreirate masku za aktuelni sajt. Tada se u pozadini kreira jedna nova adresa elektronske pošte na domenu mozmail.com, koja se koristi za prosleđivanje pošte na vašu originalnu adresu i to onu koju ste iskoristili za otvaranje Firefox naloga. Šta znači da ste u besplatnoj verziji limitirani na pet maski? Za potpuni komfor rada, to znači da možete da se sakrijete samo kod pet sajtova na kojima otvarate naloge. No, pet formiranih maski možete da koristite na neograničenom broju sajtova, ponovo uz pomoć ljubičastog znaka u polju gde se popunjava adresa elektronske pošte. Ako se odlučite da nekako klasifikujete servise za koje se prijavljujete i da po tim klasama koristite maske, onda, ipak, imate određeni nivo grupne kontrole poruka od raznih servisa koji je veoma upotrebljiv.

U besplatnoj verziji, kontrola na nivou jedne maske se svodi na uključeno ili isključeno filtriranje poruka, dok u slučaju da Relay plaćate, imate mogućnost filtriranja reklamnih poruka. Malo žongliranja u okviru pet maski može da doprinese čistijem inboksu. Neko će reći da spam rules filter u e-mail klijentu i, eventualno, nekoliko forward adresa mogu da naprave isti efekat, ali se tada sve svodi na staru izreku o količini para i muzike. Ako želite sve sami da radite, bez plaćanja, onda morate da uložite više svog vremena i truda. A ako platite, Relay može da vam olakša život i smanji glavobolju.

Relay ograničava dužinu poruka koje prosleđuje na 10 megabajta, uključujući fajlove prikačene uz poruku. Za sada je ovaj servis integrisan sa Firefox i Chrome (i.sk.rs/358837) pregledačima, mada može da se koristi i bez dodatka ako ručno dodajemo već generisane maske u polja na sajtovima. Uz druge servise koje Mozilla nudi na polju privatnosti (vpn, breach monitoring tool, anti-tracking ekstenzija) on upotpunjuje sistem koji korisnicima nudi viši nivo privatnosti i bezbednosti.

U ovom trenutku, komercijalna verzija Firefox Relay Premium nije dostupna u celom svetu, već samo u pojedinim zemljama. Za nekih 99 centi (evro ili dolarskih) ili jedan švajcarski franak mesečno (kada se plaća za godinu dana), korisnik koji živi u SAD, Kanadi, Ujedinjenom Kraljevstvu, Maleziji, Singapuru, Novom Zelandu, Austriji, Belgiji, Finskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Irskoj, Holandiji, Španiji ili Švajcarskoj, dobija neograničen broj maski uz sopstveni poddomen, tipa vasdomen.mozmail.com i mogućnost odgovaranja na prosleđene poruke uz korišćenje e-mail maske kao adrese pošiljaoca. Za preostale zemlje, moguće je izraziti interesovanje i upisati se na listu čekanja. Da li je pomenuti iznos mnogo ili malo novca za ovakvu uslugu, umnogome zavisi od toga u kakvom okruženju živite, tj. u kojoj zemlji.

Dodatni servis zaštite broja mobilnog telefona kreiranjem virtuelnog telefonskog broja, uz sedamdeset pet SMS poruka i pedeset minuta dolaznih poziva, za cenu od pet dolara mesečno, ponuđen je samo u SAD i Kanadi. Veliko je pitanje je da li će se ovaj servis širiti na druge zemlje, jer propisi za dobijanje virtuelnih telefonskih brojeva se razlikuju od zemlje do zemlje u velikoj meri.

U svakom slučaju, zanimljiv servis koji nudi neko ko sigurno ima dovoljno kredibiliteta da neće trgovati vašim ličnim podacima.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama