PHONE ZONE
Huawei Nova 9
Nova Nova
Miodrag KUZMANOVIĆ
1. novembar 2021.

Mesec dana nakon izlaska na tržište Kine, nova serija Huaweievih srednjaka imala je premijeru u Evropi. Predstavljeni su Huawei Nova 8i i Nova 9, a ovom prilikom testiramo jači model, čija će lansirna cena u Srbiji iznositi 62 hiljade dinara, sa određenim pogodnostima u preorder fazi koja će trajati do sedmog novembra.

Nepovoljna geopolitička klima i američke sankcije odražavaju se na svaki segment poslovanja kompanije, ali Huawei ne posustaje...

Iako su se na događaju koji se održao u Beču 21. oktobra neki nadali evropskoj verziji serije P50, Huawei je ponudio svoj srednji segment, odloživši lansiranje modela P50 u Evropi za prvi kvartal 2022. godine. Zašto je to tako, sigurno znate. Nepovoljna geopolitička klima i američke sankcije odražavaju se na svaki segment poslovanja kompanije, ali Huawei ne posustaje već, naprotiv, nastavlja da gura kontra oluje.

Huawei Nova 9 je lep telefon, zamišljen kao klasičan stakleni sendvič sa plastičnim ramom u sredini. Prednje i zadnje staklo su zakrivljeni, a pozadina ima mikroskopski granularni finiš koji je imun na proklizavanje i otiske prstiju, a istovremeno nije „šmirglast”, već gladak. Ovakva „leđa” su naprosto idealna, ali ćete ih verovatno sakriti iza silikonske navlake ili futrole. Izbočina sa primarnim sistemom kamera prati trend iz ove godine, u smislu da je primarna kamera smeštena iza kružnog prstena na vrhu, čiji je prečnik identičan prstenu sa ostatkom kamera (ukupno ih ima četiri primarne). Ovakav klaster kamera izgleda prilično efektno, ali telefon čini sličnim nekim modelima Xiaomia, OnePlusa i drugih kompanija. Što se tiče ekrana, u pitanju je pravi flagship displej, OLED dijagonale 6,57 inča u rezoluciji 1080 × 2340, koji radi na 120 herca i podržava HDR10. Gledanje 4K/HDR verzije Dine na njemu je pravo uživanje. U donjem delu ekrana nalazi se prilično brz čitač otiska prsta, a telefon podržava i otključavanje licem.

Na hardversko-softverskom polju ovde ima nekoliko iznenađenja. Prvo je Qualcommov čipset umesto Kirina, koji zbog sankcija više ne sme da se proizvodi u TSMC-u. Američka administracija dozvolila je Huaweiu da kupi i koristi Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G, uz uslov da 5G režim rada ne bude dostupan. Ovaj čipset je brzi srednjak koji omogućava igranje i prilično zahtevnih igara, ali se na mobilnu mrežu kači u maksimalno 4G režimu. Domaćim kupcima podrška za 5G, na sreću, još dugo vremena neće biti potrebna. Ovaj čipset je dopunjen sa osam gigabajta radne i 128 ili 256 gigabajta interne memorije, a telefon nema mogućnost proširenja memorijskom karticom.

Što se tiče softvera, umesto HarmonyOS 2.0 koji pokreće kinesku verziju telefona, u evropskoj imamo Android 11 sa EMUI12 skinom preko njega, koji ga čini vizuelno identičnim sa Harmony uređajima (do sada smo videli samo jedan, tablet Huawei MatePad 11). Nova 9, naravno, nema Googleove servise i prodavnicu, već je sva softverska podrška bazirana na Huaweievom sistemu. Kombinacija AppGallery prodavnice i PetalSearch pretraživača je već sasvim fino sazrela u smislu podrške za najpoznatije aplikacije. Situacija sa igrama je mnogo manje sjajna, ali pošto je ovo Android, a ne HarmonyOS, uobičajeni sideload APK fajlova i OBB/DATA direktorijuma radi posao.

Najznačajniji element telefona, onaj na koji svaki kupac najviše obraća pažnju su, naravno, kamere. Huawei Nova 9 ima sistem od četiri primarne kamere koji se sastoji od glavnog RYYB senzora od 50 megapiksela, koji je augmentovan sa dodatne tri kamere u donjem klasteru. Prva je ultraširoka kamera fiksnog fokusa od osam megapiksela, druga je makro kamera od dva megapiksela i treća je klasičan senzor dubine, namenjen kreiranju kvalitetnog bokeh efekta. Kao što vidite, nedostaje telefoto kamera, ali u ovom cenovnom rangu to nije neuobičajena pojava. Primarna kamera od 50 megapiksela nema optičku, niti elektronsku stabilizaciju, već se za to brine AI, putem AIS-a. U praksi, problema sa stabilizacijom nema, makar u normalnim okolnostima. Kvalitet slika je odličan, a RYYB senzor koji Huawei forsira je sposoban da primi 40 odsto više svetla. Selfi kamera od 32 megapiksela takođe je OK, ali Nova 9 Pro, koji se za sada prodaje samo u Kini, ima neuporedivo bolju, dvostruku selfi kameru, koja pored osnovne donosi i ultraširoku kameru. Prava je šteta što to nisu implementirali u osnovnu Novu 9, to bi za neke korisnike bio prelomni razlog za nabavku telefona.

Stigosmo i do baterije kapaciteta 4300 miliamper-časova, koja se za od nula do sto posto napuni za četrdeset minuta, a podržava i reverzno punjenje (ne i bežično). Od ostalih „aksesoara”, telefon ima i NFC, tako da vam može zameniti kreditnu karticu. Sve u svemu, nije loše, ali bilo bi još bolje da je jeftinije za bar 50 evra.

Operativni sistem: Android 11, EMUI 12

Dimenzije i masa: 160 × 73,7 × 7,8 mm / 175 g

Čipset i memorija: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm, octa-core, 4×2,4 GHz Kryo 670 CPU + 4×1,8 GHz Kryo 670 CPU + Adreno 642L GPU), 8 GB RAM-a, 128/256 GB interne memorije

Displej: 6,57” OLED (1080 × 2340, 19,5:9 odnos stranica, 392 ppi, 120 Hz, HDR10)

Primarni sistem kamera: 50 MP, f/1,9, 23mm (wide), PDAF + 8 MP, f/2,2, (ultrawide) + 2 MP, f/2,4, (senzor dubine) + 2 MP, f/2,4, (makro), LED blic, 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS

Selfi kamera: 32 MP, f/2,0, (wide), 4K@30fps, 1080p@30fps, 720p@240fps, gyro-EIS

Ostalo: Bluetooth 5.2 A2DP/LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/dual-band/direct/hotspot, GSM/HSPA/LTE, GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS), NFC, USB Type-C 2.0, dual nano SIM, čitač otiska prsta ispod ekrana, Li-Po baterija 4300 mAh, brzo punjenje (66 W)

Performanse: AnTuTu Benchmark (v9.1.9): 470522; Geekbench 5: 787 (Single-Core), 2943 (Multi-Core)

Proizvođač: Huawei (www.huawei.com)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama