TEST DRIVE
HP Elite Folio 13.5 inch 2-in-1 Notebook PC
Laptop sa Snapdragonom
Tihomir STANČEVIĆ
1. avgust 2021.

Prenosni računari promenljivog oblika (convertible, 2-in-1) uglavnom su takvi da ekran može da se otvori za svih 360 stepeni i tada se koriste kao tablet, a tastatura se isključuje. Mogući su i takozvani šator (tent) i stalak (stand) načini korišćenja. HP je kod novog modela Elite Folio napravio trik sa dve šarke. Jedna je između tastature i laptopa, kao kod običnog laptopa, a druga je na polovini visine poklopca i oko nje se ekran okreće za 180 stepeni i spušta prema korisniku. Dakle, u tablet režimu ekran je iznad tastature. Moguć je još jedan položaj, a to je da se ekran približi korisniku, pri čemu donja ivica ekrana leže u žleb koji se nalazi celom širinom, između tačpeda i tastature. U tom položaju je, možda i više nego u tablet režimu, zgodno koristiti ekran osetljiv na dodir, a naročito upotrebljavati olovku (stylus) koja, takođe, stiže uz ovaj računarčić. HP Elite Slim Active Pen je olovka pljosnato-ovalnog oblika i jako lepo leži u ruci. Između tastature i ekrana nalazi se žleb u koji se olovka „parkira” i magnetom drži na mestu. Inače, brojni magneti osiguravaju da računar ostane u svim položajima koje smo pomenuli. U žlebu sa olovkom je i fiokica za nano-SIM karticu, iz čega zaključujemo da ovaj mališa može u svet i preko mobilne mreže, a dolazi u verzijama za 4G i 5G mreže.

S obzirom na dimenzije ovog računara, kao i to da je ekran nestandardnog odnosa stranica (3:2, oko 18 odsto više piksela po visini u odnosu na FHD rezoluciju), ispred tastature je ostalo prostora za prilično velik i dobar tačped. Na bočnim stranama se nalazi po jedan USB-C priključak, a na desnoj je i audio-kombo priključak za slušalice sa mikrofonom. S obzirom na to da je ovo računar koji će se često držati u rukama, a što nije problem, jer je mase svega 1340 grama, nismo ni očekivali više priključaka. Nisu ni potrebni, jer naglasak je, naravno, na bežičnom povezivanju, preko LTE ili Wi-Fi mreže.

Inače, spoljne stranice ovog računara, kada je sklopljen, presvučene su veštačkom kožom (koja nije, zapravo, futrola, jer se ne skida), tako da ne klizi i jako lepo leži pod rukama.

Ekran je, rekosmo, nešto veći po visini. Rezolucija je 1920×1280 piksela. Panel je ALS tipa (sličan IPS-u). Osvetljaj je vrlo dobrih 400 nita, što znači da Elite Folio može da se koristi i pri jakom ambijentalnom svetlu. Nažalost, nemamo drugih podataka o ekranu, ali subjektivni utisak je da se radi o kvalitetnom panelu, sa dobrim rasponom boja. Nije HDR, ali to bi za računar ovakve forme bilo i pomalo preterano i nepotrebno.

Ono što nas je, ipak, najviše zanimalo nalazi se unutar ovog računarčića. U njemu „kuca” Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2 sistem na čipu (SoC - system on chip). U pitanju je, dakle, ARM arhitektura, potpuno drugačija od x86 i x64 arhitekture koju koriste Intelovi i AMD-ovi procesori. Dakle, HP Elite Folio je, po tehnologijama, negde između pametnih telefona i laptopa.

Znamo da postoje i drugi modeli sa Snapdragonom (Microsoft Surface Pro X, Samsung Galaxy Book Go, Lenovo Flex 5G...), ali ovo je prvi takav laptop koji je nama stigao u ruke. Najviše su nas, naravno, zanimale performanse. Osećaj u svakodnevnim poslovima (surfovanje, Office programi, multimedija...) sasvim je jednak kao na bilo kom laptopu srednje klase (po pitanju performansi). Da ne znamo šta je unutra, pomislili bismo da ga pogoni neki bolji Celeron ili možda čak stariji Core i3. Sve se odvija sasvim glatko, odzivno.

Problem sa Windowsom na ARM platformi i dalje je kompatibilnost. Naime, programi koji nisu pisani specijalno za ARM arhitekturu se na Windows on ARM platformi izvršavaju emulacijom, što ih donekle usporava. Međutim, još se čeka emulator za 64-bitni (x64) softver, jer trenutno mogu da se emuliraju samo 32-bitni (x86) programi. Doduše, nema mnogo programa koji postoje isključivo u 64-bitnoj verziji. Najbolje bi bilo kada bi svi proizvođači softvera napravili i ARM verzije, ali to zavisi od mnogo faktora. Adobe je, na primer, počeo da predstavlja ARM verzije svojih programa (Photoshop, na primer). Emulacija 64-bitnih programa rešiće problem kompatibilnosti sa (nekim) programima, ali će za bolje performanse softverske kuće odlučivati da li žele da se bave portovanjem.

Prijatno nas iznenađuje i Adreno 690, grafički deo Snapdragona 8cx, koji je u starim Unigine testovima, dakle, kroz emulaciju, pružio performanse sasvim uporedive sa integrisanim grafikama Intela i AMD-a.

HP Elite Folio je, pored tehničkih novotarija, sasvim dobro zamišljen računarčić za svakog „donosioca odluka” koji drži do svog tehnomanskog imidža. Mora se biti „u toku”.

Procesor: Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2, 1,6 GHz, 8 × Kryo 495, 7 nm

Memorija: 16 GB, LPDDR4, 4266 MHz

Ekran: 13,5 inča (343 mm), 1920×1280 px (3:2, 171 ppi), ALS, 8 bita (71% DCI-P3),
400 cd/m2, uglovi vidljivosti 178°/178°, 60 Hz

Grafika: Qualcomm Adreno 690

Skladište: SSD, NVMe, 256 GB

Mreže: Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax) Qualcomm + Bluetooth 5
+ X20 LTE ili X55 5G LTE (nano SIM)

Priključci (položaj): USB-C 3.2 (levo); USB-C 3.2, audio-combo (desno)

Audio/video: stereo zvučnici, IR HD kamera, mikrofoni

Ostalo: olovka (stylus)

Baterija: 46 Wh

Dimenzije i masa: 298,5 × 229,3 × 16 mm / 1,34 kg

Proizvođač: HP (hp.rs)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
DECEMBAR 2023
Microsoft Windows 11 23H2
Sveže oprani Prozori
Windows Copilot, ugrađeni AI pomoćnik, već sada je daleko više od toga što je Cortana ikad bila i mogla da bude...
Asus ROG Maximus Z790 Formula
Hladna zimi, hladna leti
Uz Raptor Lake Refresh generaciju Intelovih Core procesora paralelno je „osvežena” i ponuda modela matičnih ploča...
Apple Watch Ultra 2 i Apple Watch Series 9
Ovogodišnji „ vršioci dužnosti”
Oba sata dolaze sa preinstaliranim WatchOS-om 10.x i to je jedna od značajnih novina...
Asus ROG Ally Z1 Extreme
Saveznik je stigao!
Ovo je Windows PC, oličen u formi ručne igračke konzole, što ga već na prvu loptu razlikuje od najvećeg konkurenta, Valveovog Steam Decka...
Estetska vizija Pavela Surovog
Arhetipsko kulturno nasleđe i AI
Kako to izgleda kad AI u svoje ruke uzme neko ko i te kako ume da ga iskoristi kao alatku?
Razvoj traktorskog snopa
Svemirski čistač
Naučnici su na korak od stvaranja tehnologije koja je donedavno bila sastavni deo naučne fantastike...
Samsung Galaxy Tab S9 FE+
Povoljan kvalitet
Uređaj laserski fokusiran na zonu gde se preklapaju vrh srednjeg dela tržišta i početak onog najvišeg...
Borba YouTubea protiv adblockera
Reklamokalipsa YouTubea
Alphabet očekuje da mu se vrati uloženo, što je sasvim normalno, ali sam kvalitet usluge na svim nivoima opada u svim Googleovim proizvodima...
Regulacija kripto-trgovanja
Kripto-tržište u paklenoj kuhinji
Tržište kripto-valuta i srodnih finansijskih instrumenata pretrpelo je još jedan veliki i razočaravajući potres...
Alan Wake II
Ovo je hrabar, na momente lud i superpretenci-ozan, ali nikada dosadan eksperiment kombinovanja naracije i gejmpleja...
The Talos Principle 2
Bolju, impresivniju, zarazniju i produkcijski napucaniju glavolomku u ovome trenutku nećete naći...
Call of Duty: Modern Warfare III
Kampanja je kratka, multiplayer recikliran, a glavna novost je zombi režim DMZ, posuđen iz Warzonea...
© 2023 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama