TEST DRIVE
Aruba AP-515
Kroz mrežu u šestoj brzini
Dejan PETROVIĆ
1. decembar 2019.

Teško je biti objektivan prema uređaju koji vas kupi na prvi dodir nakon otvaranja kutije. Već na prvi pogled se vidi da je reč o ozbiljnoj bežičnoj pristupnoj tački upakovanoj u kvalitetno plastično kućište. Pristupne tačke Aruba, serije 510, rade po najnovijem „Wi-Fi 6” standardu.

Priča o novom standardu mogla bi da zauzme pola časopisa, ali osnovne podatke imate u izdvojenom boksu. Mi ćemo priču nastaviti tako što ćemo zaviriti pod „haubu” Arube i videti čime raspolaže. S obzirom na to da trka tek počinje, nije ni čudo što nema podataka o hardveru koji je pred nama. Aruba (deo kompanije HP Enterprise) je u svom predstavljanju uređaja akcenat stavila na performanse, pre nego na hardver koji te performanse omogućava. Klijenti povezani na Arubu imaće na raspolaganju i do tri gigabita po sekundi maksimalne realne (zbirne) brzine prenosa podataka, što je manje od teoretskog maksimuma za „Wi-Fi 6” (11 Gbit/s). Maksimalni protok na pet gigaherca je 4,8, ali i 1,2 gigabita po sekundi za niži frekventni opseg. U pristupnu tačku implementirane su mnoge tehnologije iz „Wi-Fi 6” asortimana, počevši od ortogonalne frekvencijske podele sa višestrukim pristupom (OFDMA) koja, uz širinu protoka kanala od 160 megaherca, ima za proizvod i do 74 trenutno povezana klijenta po kanalu za svaki radio-primopredajnik. Sve ovo u četiri prostorna strima. Mrežni sistemi sa IoT (Internet of Things) uređajima imaće velike koristi od OFDMA, koja će im omogućiti stalnu predaju podataka sa niskim kašnjenjima. MU-MIMO nije ispoštovan u potpunosti za „Wi-Fi 6”, pa tako na pet gigaherca i dalje imamo 4 × 4 strima i 2 × 2 na 2,4 gigaherca. Zanimljiva funkcija je ClientMatch, gde će mreža Arubinih pristupnih tačaka odlučiti koji klijent ima lošiju konekciju i proslediti ga na drugu pristupnu tačku ili mu konekciju sniziti na 2,4 gigaherca.

Aruba ima četiri integrisane omnidirekcione antene, po dve od 4,2 i 7,5 decibela pojačanja za različite frekventne opsege, a takođe su optimizovane za „plafonsku” montažu pristupne tačke.

Aruba AP-515 može da se napaja putem strujnog adaptera, ali tu je, naravno, SmartRate Ethernet port „E0” za povezivanje na PoE (Power over Ethernet) po 802.3af/at standardu. Port je gigabitni, sa maksimalnim protokom od 2,5 gigabita po sekundi. Osim ovog, tu je i „E1” gigabitni port za proširivanje. Mikro USB konzolni port je na poleđini, uz ’reset’ taster. USB 2.0 port na obodu daje i do jedan amper struje povezanom uređaju. Osim bežične Wi-Fi mreže, Aruba ima i Bluetooth i Zigbee radio-primopredajnike sa po osam decibela pojačanja. Na obodu imamo još dva vizuelna indikatora u vidu LED, za sistem i radio. Ovaj AP se u osnovi postavlja na šine takozvanih „spuštenih plafona”, ali postoje dodaci i za sve druge načine postavljanja.

Na Arubi se vrti ArubaOS, o kom smo već više puta pisali i o njemu se nema mnogo toga novog reći. Uz malu napomenu da se pristupna tačka može koristiti u kontrolisanom ili takozvanom nekontrolisanom (instant) režimu. U prvom slučaju, omogućeno je da se, u okviru mreže koju čini više Aruba, jedna od njih postavlja kao virtuelni kontroler i upravlja čitavom mrežom.

Ako postavljate mrežu pristupnih tačaka gde je imperativ protok bez kompromisa, AP-515 je logičan izbor u ovom tehnološkom trenutku. Naravno, pun potencijal ove pristupne tačke osetiće se tek kada i klijenti budu imali „Wi-Fi 6” nalepnicu. S obzirom na to da se tehnološke promene dešavaju velikom brzinom, takva kupovina može biti ulog za veoma blisku budućnost.

Osnovno: Access point,
IEEE 802.11ax, 5 GHz + 2,4 GHz

Spoljašnjost:
E0 – 10/100/1000/2500 LAN,
E1 – 10/100/1000, 1 × USB 2.0,
1 × mikro USB, ’reset’ taster, 2 × LED

Ostalo: MU-MIMO 4×4 5 GHz, MU-MIMO 2×2 2,4 GHz, OFDMA, WPA3, Bluetooth, Zigbee

Dimenzije i masa: 200 × 200 × 46 mm, 800 g

Proizvođač: Aruba (www.arubanetworks.com)

Kontakt: KimTec (www.kimtec.rs)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
APRIL 2024
Gigabyte Radeon RX 7900 GRE Gaming OC 16G
Zlatni zeka
Model koji je izvorno namenjen kineskom tržištu, i koji se tamo pojavio još prošlog leta, lepo je popunio prazninu između modela RX 7800 XT i RX ...
Asus ROG Zephyrus G16 (GU605MY-QR085X)
Najkompaktnija zverka
Uz sve kompromise, ovo je verovatno najsnažniji laptop smešten u manje od dva kilograma i 18 milimetara visine...
Honor Watch 4
Savršeno upakovan
Sat koji donosi veoma malo pravih noviteta, ali kod kog je uklapanje poznatog i očekivanog dovedeno do savršenstva...
Mobile World Congress 2024
Ovde i AI ima AI
Utisak je da MWC „na nogama” drže isključivo velike kineske kompanije, a praksa predstavljanja flegšip telefona na sajmu je sve ređa...
Inovativni motori i reaktori
Bolji pogon
Električni motori uskoro stižu u putničke avione, samo da se reši nekolicina konstruktorskih prepreka...
Honor Magic 6 Pro
Magična Šestica
Sistem kamera oslanja se na tehnički sofisticiran dizajn sa promenjivim otvorom blende...
Apple, AI i nova tužba za monopol
Kisela ili slatka jabuka
Apple će uvek da koristi sopstveno rešenje, ukoliko može da ga napravi dovoljno brzo i kvalitetno...
Dragon’s Dogma 2
Nastavak dvanaest godina stare igre koja odavno ima kultni status, naoko, jednostavan akcioni RPG koji se trudi vas angažuje, ali i pomalo namuči...
Rise of the Ronin
Rise of the Ronin izuzetno podseća na Ghost of Tsushima, kako po izgledu, tako i po konceptu...
Highwater
Ugodan koktel postapokaliptične komike i poetične melanholije...
Microsoft Windows 3.0
Prisećamo se treće iteracije operativnog sistema baziranog na grafičkom korisničkom okruženju, koja je konačno mogla da izađe na crtu takmacima...
© 2024 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama