TEST RUN
PhotoPad Photo Editor 3.0
Slaba četvorka
Vladimir PISODOROV
1. mart 2017.

Gledajući spisak dostupnih opcija, čini nam se da PhotoPad i te kako ima potencijala. Program je namenjen obradi fotografija, i pored uobičajenih formata sposoban je da procesira i RAW formate brojnih oblika. Najlepše od svega je što nije u pitanju moderna, fancy „zezalica”, čiji se rad zasniva na apliciranju grafičkih filtera i postavljanju okvira (mada i to figuriše kao opcija). U pitanju je old school ostvarenje sa mnoštvom funkcija koje korisniku obezbeđuju maksimalan manevarski prostor.

Možete da radite sa jednom ili više slika simultano, njihovi thumbnailovi smeštaju se u naročitu horizontalnu paletu u dnu ekrana, odakle ih jednostavno pozivate. Opcije su „gurnute” na vrh, u svojevrsni ribbon meni, i lako je zaključiti koja im je namena. Tako se izdvajaju sekcije za rad sa bojama, apliciranje efekata, retuširanje, fizičku manipulaciju i tako dalje. Odabirom bilo koje od dostupnih oblasti, na ekranu se pojavljuju komandne ikonice koje nedvosmisleno ukazuju na domen primene pojedinačnih funkcija. Obratite pažnju na desni deo ekrana, jer se tamo nalazi History lista u kojoj su smešteni svi preduzeti obradni koraci. Ne možemo da kažemo da su u pitanju klasični lejeri, ali ipak dobijate mogućnost da selektujete svaki načinjen korak, steknete uvid u izmene koje pravi, pa čak i da doštelujete opcije. Centralni deo ekrana, očekivano, rezervisan je za preview, koji u i realnom vremenu „iscrtava” promene koje pravite. Njegov integralni deo je zumiranje , ali ne i „pre i posle” alatka, što je svakako nedostatak.

Bez preterivanja možemo da kažemo da PhotoPad sa slikom može da uradi sve što je prosečnom korisniku potrebno. Trivijalne stvari, kao što su rotiranje, flipovanje, kropovanje, podešavanje osvetljenosti, kontrasta i zasićenosti bojama se podrazumevaju, kao i mogućnost promene veličine ili, na primer, selektovanje delova slike. Što se tiče naprednih funkcija, moguće je uklanjati efekat „crvenih očiju”, peglati granulaciju, pomerati fokus, obaviti izoštravanje/zamućivanje prikaza i tako dalje. Međutim, to je tek početak, jer je na raspolaganju još sijaset zanimljivih stvarčica, poput grafičkih filtera, okvira, podrške za upisivanje teksta, mogućnost crtanja po slici, ubacivanja clipartova... Neke funkcije (na primer filteri) su inkorporirane zbog upotpunjavanja kolekcije mogućnosti i upotrebna vrednost im je ograničena. Na spisku ih ima samo 12, ali su pažljivo odabrani kako bi zadovoljili različite ukuse. Autori programa igrali su na kartu kombinacije dostupnih alatki, pre nego na kvantitet i „raznobojnost” uključenih funkcija. S druge strane, PhotoPad može da se iskoristi i za izradu kolaža, mozaika, pa čak i bojanki.

Usled, verovatno, loše optimizacije, PhotoPad i te kako ume da „štucne” tokom rada. Pojedine akcije ga zbunjuju i proždiru dostupne hardverske resurse kao Panta pitu. Sve je, naravno, praćeno sporim osvežavanjem previewa, i za to vreme program je gotovo neupotrebljiv. Stvar se dodatno komplikuje kada poželite da načinite neku izmenu - vraćate se na kraj reda i ponovo čekate. Na svu sreću, ne proizvode sve akcije ovaj „efekat”, ali generisani lag je veoma neprijatan kada se javi. Sledeća stvar koja nam se nije dopala je visoka cena. Autori smatraju da PhotoPad u ovom obliku vredi 50 „zelenih novčanica”, ali da bi bilo opravdano, u ponudi se mora naći još filtera, još alatki i ispeglaniji engine koji neće jaukati svaki put kada ga ozbiljnije „očepite”. Navedeno predstavlja potencijalni dealbreker, a ako vam ne smetaju, dobićete prilično moćno pomagalo u svakodnevnoj obradi slika.


Tip:
obrada slika
Potrebno:
Windows, Mac OS X
Veličina:
3,8 MB (demo), 10,8 MB na HD-u
Cena:
50 dolara
Adresa:
www .nchsoftware .com /photoeditor
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama