TEST DRIVE
Lenovo IdeaCentre C240 All-in-One
Osnovno u jednom
Danilo LUKINOVIĆ
1. april 2013.

Takozvani All-in-One računari koje testiramo obično pripadaju višoj klasi, sadrže ozbiljne komponente i koštaju kao automobil. Lenovo IdeaCentre C240 predstavlja dijametralno suprotan koncept, koji bi lako mogao da se nazove „Basic in One” ili „Only_what_you_need-in-One”. Iako elegantan kao i svaki kompjuter „smešten u monitor”, C240 izgleda jednostavno i nenametljivo. Tu je uniformna crna boja sa sjajnom plastikom oko ekrana i mat osnovom, uz sjajni logo proizvođača, koji iz daljine izgleda kao da je izrađen od metala.

Osnova računara je Intelov Celeron 847 sa dva jezgra radne frekvencije 1,1 GHz, uparen sa čipsetom NM70. Ova kombinacija uglavnom se sreće na entry-level laptopovima, kao i na Mikro-ITX pločama namenjenim malim HTPC mašinama. Naime, procesori serije 800 zalemljeni su na ploče i ne mogu se menjati, što je svakako mana, ali s obzirom na namenu, to smanjuje cenu i omogućava ugradnju manjeg/tišeg/efikasnijeg hlađenja. Intelov HD Graphics adapter integrisan u procesor nosi oznaku GT1 i, prema podacima do kojih smo mi došli, baziran je na HD Graphics 2000 adapteru koji radi na frekvencijama 350-800 MHz, sadrži 12 šejdera i koristi internu memoriju. Glavna karakteristika ove platforme, pored niske cene, jeste sjajna energetska efikasnost. Maksimalni TDP Celerona 847 je 17 W, što osim manjeg zagrevanja garantuje i manje račune za struju, što je svakako pohvalu. Računar raspolaže jednim modulom DDR3-12800 SODIMM memorije kapaciteta 4 GB, koji potpisuje korejski Hynix (Hyundai). Ploča ima dva memorijska slota, ali čini se da morate da otvorite ceo računar da biste im pristupili, pošto nema pristupnih panela za memoriju i hard disk. Ugrađeni 3,5-inčni hard disk WD5000AAKX, čija brzina rotacije iznosi 7200 o/min, nije štedljivo i elegantno rešenje kao 2,5-inčni diskovi namenjeni prenosnim računarima, ali ovom inače skromnom računaru omogućava bolje performanse jer je hard disk tradicionalno najsporija komponenta. DVD rezač je očekivana komponenta na uređaju nižeg cenovnog ranga, a interesantno je to što uređaj koristi ATA interfejs, što ne smanjuje performanse, ali dodatno smanjuje cenu, što je i cilj kod ovakvog računara.

O monitoru ne postoje detaljniji podaci, izuzev toga da mu je dijagonala 18,5”, rezolucija 1366 x 768 piksela i da koristi LED pozadinsko osvetljenje. Slika je iznenađujuće prijatna i oštra, s tim što su uglovi nešto lošiji, ali u ovom cenovnom rangu i bez fleksibilnog postolja ne treba očekivati čuda.

Softverski, C240 stiže „klot”, ako izuzmemo instalirani FreeDOS, koji većina korisnika neće ni pipnuti. Instalacija je dodatno zakomplikovana s obzirom na to da računar nije prepoznao zadnje USB portove, pa smo tek premeštanjem konektora tastature u bočni mogli da instaliramo operativni sistem koristeći tastaturu. Tastatura i miš (žični) generički su i na njih ne bismo trošili mnogo reči.

Za povezivanje sa spoljnjim svetom na raspolaganju su vam gigabitni ethernet adapter, kao i 802.11n wireless u režiji neizbežnog Realteka.

Šta ovaj mališa može kad već nema ništa zvučno od komponenata, i kome je namenjen? Za sve vrste osnovnog posla, surfovanje internetom, rad u Office paketu i multimediju, C240 je sasvim adekvatan. Bez štucanja je poterao i sadržaj u HD formatu. Naravno, o nekom ozbiljnijem igranju nema ni govora, mada se uz malo čačkanja podešavanja (sve na „low”) možete poigrati u nekom manje zahtevnom naslovu. Jasno je da je C240 zamišljen kao mašina namenjena onima čije su potrebe i/ili mogućnosti ograničene, a to su uglavnom veoma mlade ili pak starije osobe sa potrebom za računarskim opismenjavanjem, kao i korisnici sa ograničenim budžetom, koji iz svoje stare „kante” izvlače poslednje atome snage i žele da jednostavno pogledaju neki HD materijal bez potrebe da gostuju kod prijatelja ili da uzurpiraju računar na poslu. Takođe, C240 mogao bi da bude solidno rešenje za firme koje žele da „desk” opreme uniformnim i na oko privlačnim i modernim računarima bez probijanja rupe u godišnjem bilansu.

Nedostatak instaliranog softvera za firme predstavlja prednost pre nego manu, zato što se softver ionako (uglavnom) kupuje u odvojenim ugovorima sa distributerom ili razvojnim timom/firmom koja se bavi uslužnom izradom softvera.

Po ceni od oko 370 evra, Lenovo IdeaCentre C240 je jedan od najjeftinijih AiO računara na našem tržištu. Ukoliko biste se odlučili da sami sastavite računar koristeći iste komponente i eksterni monitor istih ili sličnih karakteristika kao na ugrađenom modelu, mogli biste da uštedite pedesetak evra, ali on svakako neće biti ovako elegantan i kompaktan.


Procesor:
Intel Mobile Celeron 847 1,1 GHz
Čipset:
Intel NM70
Memorija:
4 GB DDR3-12800 SODIMM
Hard disk:
Western Digital 500GB 7200 o/min
Grafika:
Intel HD Graphics GT1(integrisana)
Optika:
DVD/RW
Displej:
18,5 inča, 1366 x 768 piksela, LED
Zvuk:
Realtek High Definition Audio
Ethernet:
gigabitni ethernet Realtek RTL8111F
Wireless:
Realtek RTL8188 (802.11b/g/n)
Konektori (položaj):
2 x USB 2.0, slušalice i mikrofon (levo), 2 x USB 2.0, HDMI (pozadi)
Dimenzije/masa:
440 x 322 x 51 mm, 3,39 kg
Napajanje:
eksterno 65 W
Ostalo:
6 u 1 čitač memorijskih kartica, Dolby Advanced Audio v2 zvučnici 2 x 2 W, 720p HD kamera
Softver:
FreeDOS
Proizvođač:
Lenovo
Kontakt:
PiN Computers
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MAJ 2025
Microsoft Majorana 1
Kvantna topologija
Topološki kvantni računar otporan je na uticaj kosmičkog zračenja, ali i dalje mora da se ohladi skoro do apsolutne nule...
AMD Ryzen 9 9950X3D
Jedan, da svima vlada
Ako vam je potreban najbrži procesor, i za igranje, i za ozbiljnije zadatke, Ryzen 9 9950X3D nema konkurenciju...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Aero OC 16G i GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC 16G
I za kreativce, i za igrače
Sasvim sposoban da se nosi sa 4K rezolucijom u svim igrama i pruži sasvim pristojne performanse, dok u 1440p apsolutno blista...
Asus ROG Strix Scar 18 (G835LX)
Fantastična zver i kako je kupiti (3)
Laptop namenjen onima koji „ne žale pare” da imaju ono što je trenutno najbolje i najbrže...
Deset najboljih Microsoft PowerToys alatki
Najbolji od najboljih
PowerToys Run je alatka kojoj treba da se okrenete ukoliko vam sistemska rutina za pretragu ne odgovara...
Apple iPhone 16e
Malo muzike za mnogo para
Problem nije samo cena i slabiji grafički podsistem, već i trajanje baterije...
Cemu 2.6
Wii U emulacija
Cemu omogućava pokretanje i privođenje kraju oko 57 procenata igara „napisanih” za Wii U...
.rs: nove usluge eUprave - novi propisi - najava 5G
Mnogo eNoviteta
U novom esDnevniku roditelji će dobijati notifikacije za ocene i izostanke...
Trgovinski rat Istoka i Zapada
Velika igra, nesagledive posledice
Kao u igri „kukavice”, dve supersile kreću se velikom brzinom jedna prema drugoj, izazivajući drugu da prva skrene...
Blue Prince
Jedinstveni dijamant i jedna od najoriginalnijih igara u poslednjih nekoliko godina...
Tempest Rising
Skupa i ambiciozna fotokopija legendarnog RTS klasika Command & Conquer...
South of Midnight
Magična igra koja izgleda kao živa bajka, animirana u stilu filmskog serijala „Spiderverse”...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama