PHONE ZONE<>
052018<><>

Huawei P20 Pro

Neprikosnoveni lord fotografije

Svaka kompanija na mobilnoj sceni ima svoj prelomni momenat koji je definiše u očima korisnika i konkurencije. Za Huawei to je sasvim sigurno bila premijera serije telefona P20 održana krajem marta u Parizu. Iako se radi o korporativnom levijatanu koji konstantno obara tehnološke i komercijalne rekorde, Huawei je retko kad bio doživljavan na način na koji fanovi „upijaju” Apple i Samsung. Serija P20, a pre svega model P20 Pro, konačno dodaju tih poslednjih nekoliko milimetara na merač fancy glamuroznosti. Telefonu s najkvalitetnijim sistemom kamera u svetu mobilne telefonije nije zatrebala pomoć Wonder Women (Gal Gadot je selebriti koji „nosi” kampanju), ali je ona svakako doprinela tome da svi shvate da Huwaei misli ozbiljno kad kaže da želi da postane apsolutni broj 1 na kompletnoj mobilnoj sceni.

Huawei P20 Pro je ultraelegantan telefon urađen kao monolitni stakleni blok koji vizuelno sledi konture Mate 10 Pro, prethodnog top modela kompanije. Prednjom stranom dominira impresivni AMOLED ekran dijagonale 6,1 inča u rezoluciji 1080 × 2240 i odnosom stranica 18,7:9 zbog ureza (notch) u vrhu ekrana (može da se ugasi, vidi antrfile). Čitač otiska prsta postavljen je na prednju stranu uređaja, verovatno zbog složenog sistema od tri primarne kamere sa zadnje strane. Staklena leđa su magnet za otiske prstiju, pa se silikonska maska apsolutno preporučuje. Huawei P20 Pro podržava standard IP67, što znači da je otporan na prašinu i polusatno potapanje u vodu do dubine od jednog metra.

Kad otvorimo haubu, ugledaćemo čip-set Hisilicon Kirin 970, najjače Huawei mobilno SoC rešenje koje pokreće i Mate 10 Pro, prethodni flegšip kompanije. U pitanju je munjeviti i energetski vrlo efikasan čip-set koji melje bilo koji zadatak koji postavite pred njega. Iako je u sintetičkim testovima za nijansu sporiji od aktuelne flegšip konkurencije oličene u modelima Samsung S9 i S9+, u praksi ova razlika ne znači ama baš ništa. Huawei P20 Pro je idealan telefon za igranje novog talasa hardverski zahtevnih mobilnih igara kao što su Shadowgun Legends, Dead Rivals, MARVEL Strike Force, PUBG Mobile i druge. Famozni NPU (Neural Processing Unit) modul oko kojeg se podigla velika prašina na premijeri Mate 10 Pro i dalje postoji, mada, osim asistencije u izboru moda fotografisanja, njegova šira uloga i dalje nije jasna ili makar nije eksplicitno vidljiva. Ovo navodim nakon pet meseci korišćenja Mate 10 Pro... Hardversku ponudu dopunjuje i IR blaster koji je poslednjih godina postao prava retkost, a tu je i NFC. Hvale vredna je i baterija kapaciteta 4000 mAh, savršeno sposobna za čak dva dana razumnog korišćenja. Sa softverske strane prisutan je EMUI 8.1 kojim je presvučena najsvežija verzija Orea (Android 8.1). Za EMUI u principu važi sve što smo onomad rekli u testu Mate 10 Pro (SK 12/2017).

Glavni selling point ovog uređaja jeste trostruka primarna kamera koja nema premca u svetu mobilne fotografije. Kombinacija osnovne kamere od 40 Mpx, monohromatske kamere od 20 Mpx i telefoto kamere od 8 Mpx na papiru zvuči impresivno, ali se u praksi pokazala još spektakularnije. Sočiva potpisuje renomirana kompanija Leica, a inteligentna implementacija delo je ingenioznosti Huaweijevih inženjera. Trosistemska kamera se odlično ponaša u svim uslovima, a pogotovo u noćnom snimanju. Glavna kamera ima optičku stabilizaciju, a u tandemu s drugim kamerama koristi 3x optički i 5x hibridni zoom koji funkcioniše savršeno, bez vidljivih gubitaka i na maksimumu.

Uloga NPU modula prisutna je u Master AI asistenciji tokom snimanja, koja prepoznaje objekte ispred kamere i automatski aktivira određeni preset (na primer, portret). Ovo u velikoj meri pomaže ostvarivanju najboljih mogućih rezultata, mada u svakom trenutku možete da aktivirate Pro mod i sami podesite parametre snimanja po želji. Ako vam AI pomoć tokom slikanja deluje previše agresivno i nametljivo, možete da ga ugasite u opcijama, ali, nažalost, ne i u samom interfejsu (eto ideje za sledeći apdejt softvera). Prednja kamera od 24 Mpx takođe zaslužuje sve pohvale, kao i softversko ulepšavanje i peglanje selfija koje je nekako najsuptilnije od svih koje sam dosad isprobao.

Huawei P20 Pro pravi najbolje noćne slike koje sam ikada video zahvaljujući fantastičnom Night modu koji je u stanju da izvuče svaki foton iz scene koju snimate. Klasični telefoni u situacijama kad snimate u uslovima slabog svetla prave jedan snimak s dugom ekspozicijom, ali P20 Pro odlazi korak dalje i pravi nekoliko separatnih ekspozicija tokom četiri sekunde okidanja u noćnom modu, kao kad slikate u HDR modu. Ako imate mirnu ruku (ili koristite stalak/gimbal), ostvarićete rezultat za koji vam niko neće poverovati da je urađen na mobilnom telefonu!

Naposletku, primarna kamera ima i famozni 960 fps mod za pravljenje usporenih snimaka koji je debitovao na modelu Sony Xperia XZ1 prošle godine, a u međuvremenu ga je prisvojio i Samsung (S9 i S9+). Ovaj mod slikanja je dobar za povremeno zezanje, ali nije nešto što ćete koristiti svakodnevno osim ako ne planirate da snimate domaću amatersku varijantu „Mythbustersa”.

Huawei P20 Pro nema micro SD slot, što je najveća mana ovog inače sjajno opremljenog uređaja. Reklo bi se da je 128 GB interne memorije dovoljan skladišni prostor za normalnog korisnika, ali onaj ko razmišlja o ovom telefonu u planu ima heavy duty fotografisanje. Slike od 40 Mpx, pogotovo ukoliko snimate u RAW modu, vrlo efikasno grickaju raspoloživi prostor, pogotovo u situacijama kad odete na odmor i raspojasano okinete više hiljada slika ne razmišljajući o bekapu. Kad smo već kod stvari kojih nema... Huawei P20 Pro nema FM radio niti 3,5 mm konektor za slušalice: iako se odsustvo obe stvari može smatrati trendom, valja naglasiti da Samsung Galaxy S9 i S9+, njegovi najveći konkurenti u Android ekosistemu, imaju 3,5 mm konektor. Razumno je pretpostaviti da neko ko planira da pazari ovako skup telefon koristi i kvalitetne žične slušalice koje je nabavio pre nekoliko godina dok trend ukidanja konektora nije uzeo maha. Ako želi da ih koristi uz P20 Pro, moraće da ih poveže na adapter USB-C na 3,5 mm (dobija se uz telefon), čime automatski postaje član meme kluba u kom caruju korisnici iPhonea sa svojim adapterčićima za svaku priliku. Odsustvo bežičnog punjenja ne može se smatrati manom jer je to nepotrebni gimmick koji niko ne koristi.

Huawei P20 Pro je verovatno najbolji Android telefon koji novac (trenutno) može da kupi. Čak i ako niste ljubitelj Hisilicon Kirin čip-seta i više volite Qualcomm ili Exynos rešenja, ne možete da prenebregnete činjenicu da nijedan konkurent ovom Huaweiju ne prilazi ni na puškomet kad se radi o kvalitetu fotografije. Ovo poslednje ne tvrde samo novinari opšte prakse, već i renomirani specijalisti koji rade u redakciji DxOMarka (www.dxomark.com), koji je zlatni standard za procenu kvaliteta fotografije: P20 Pro na njihovoj top-listi zauzima ubedljivo prvo mesto u sferi mobilnih uređaja, šijući najbližu konkurenciju (iPhone X i Galaxy S9/S9+) za deset i više poena! Ipak, Samsungovi flegšipovi imaju svoje fanove i ne treba se bojati za njihovo mesto pod suncem... Više problema će imati Huawei Mate 10 Pro, prethodni top-model koji je manje od 5 meseci bio glavna zvezda kompanije, ali ga je P20 preko noći učinio „zastarelim”. Ovo može da ima i dobru stranu ukoliko Huwaei naprasno obori cenu najjačeg Mejta za više od 100 evra koliko je trenutno (u proseku) oborena: svako kome je P20 nedostižno skup, moći će da kupi next best thing za relativno razumne pare.

Miodrag KUZMANOVIĆ

 
Huawei P20 Pro
Šta mislite o ovom tekstu?
Xiaomi Redmi 5A, Redmi 5 i Redmi 5 Plus
Doro 8040
Notification Animations i NavBar Animations
Assistive Touch 2018
Space
Air Quality | AirVisual
Tennis Tactic Board
Android Sensors
Beacon
Futurism
SpotOn Alarm
Radiogram
RTS Planeta

Notch on/notch off

Zasek u vrhu ekrana koji je Apple premijerno doneo na mobilnu scenu modelom iPhone X jeste element dizajna koji je snažno polarizovao korisnike. Jedni su uvereni da se radi o sasvim logičnom potezu u cilju ostvarivanja maksimalne iskorišćenosti ekrana, dok drugi kukaju kako ne mogu da se naviknu na taj „džvonj” koji remeti skladnu formu prednje površine uređaja. Huawei P20 Pro nudi jedinstvenu mogućnost da notch palite ili gasite po želji prostim izborom moda u opcijama. Njegovim gašenjem deaktiviraćete gornju „liniju” ekrana u ravni sa notchom (i senzorima i selfi-kamerom) i izravnati ga, notifikacije će se pomeriti nadole, kao na normalnom ekranu, a odnos stranica sa 18,7:9 svesti na 18:9.

Operativni sistem:
Android 8.1
Dimenzije:
155 × 73,9 × 7,8 mm/180 g
Ostalo:
HiSilicon Kirin 970 čip-set (4 × 2, 4 GHz Cortex-A73 CPU + 4 × 1,8 GHz Cortex-A53 CPU + Mali-G72 MP12 GPU), 6,1” AMOLED (1080 × 2240, 408 ppi, 18,7:9 odnos stranica), 6 GB RAM, 128 GB interne memorije, Bluetooth 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot, GSM/HSPA/LTE, USB-C 3.1, trostruka primarna kamera: 40 MP (f/1,8, 27 mm, 1/1,7”, OIS) + 20 MP B/W (f/1,6, 27 mm) + 8 MP (f/2,4, 80 mm), Leica optika, 3x optički zoom, phase detection i laserski autofocus, LED blic, 2160p@30 fps, 1080p@30/60 fps, 720p@960 fps, 24 MP sekundarna kamera (f/2,0, 720p), NFC, IC port, nano-SIM, Dual-SIM, IP 67 sertifikat, čitač otiska prsta, Li-Po baterija 4000 mAh
Performanse:
AnTuTu Benchmark: 21003; Geekbench 4: 1906 (Single-Core), 6678 (Multi-Core)
Proizvođač:
Huawei
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera