INTERNET<>
052018<><>

.rs

Papir, pečat, makaze

Ukinut pečat – SBB povećava brzine – 100.000 .rs domena

Skupština Srbije usvojila je Zakon o elektronskoj upravi. Jedan od ključnih ciljeva ovog zakona je da se olakša elektronska komunikacija građana, pravnih lica i nevladinih organizacija sa organom uprave – da se primenjuju nove tehnologije, ukine papir, da komunikacija sa državnim organima postane jeftinija.

Vlada je usvojila više predloga izmena zakona i odluka. Kao posledica toga biće dozvoljeno da građani Srbije obavlja kupoprodaju digitalnih proizvoda u devizama ukoliko se plaćanje obavlja putem platne kartice ili elektronskog novca preko pružaoca platnih usluga sa sedištem u Srbiji. Niz finansijskih propisa je „omekšan” kada su u pitanju finansijske usluge u kojima se pominju strani državljani, pa će tako moći ubuduće da se putem stranih servisa elektronskog novca (poput PayPala) primaju donacije iz inostranstva.

Takođe, Vlada je usvojila i zaključak kojim se organima državne uprave nalaže da pripreme izmene i dopune propisa i akata kojima će biti ukinuta obavezna primena pečata u poslovanju privrednih subjekata. Organima državne uprave, organizacijama sa javnim ovlašćenjima i javnim preduzećima, čiji je osnivač Republika Srbija, naloženo je da u roku od 30 dana (taj rok će već isteći kada ovo budete čitali) izmene sopstvene interne akte i obrasce koji propisuju obaveznu primenu pečata u poslovanju.

Ovim se menja praksa obaveznog pečatiranja, koja nije bila zasnovana na zakonu, ali se primenjuje zbog velikog broja donetih propisa.

Od početka godine, kada je uvedena elektronska registracija firmi, samo tri odsto firmi je osnovano preko interneta. Ovaj način registracije jeste brži i jeftiniji, ali njegovi korisnici su naišli na probleme jer su im pojedine institucije tražile papirno rešenje APR-a sa pečatom.

Od jula građani i privreda će upis imovine obavljati na jednom mestu, jer će javni beležnik po službenoj dužnosti vršiti upis imovine u katastar i sve će se odvijati elektronski. Na taj način štedeće se vreme, dobiće se pravna sigurnost i suzbiti korupcija.

Na portalu eUprave uveden je novi način plaćanja usluga. Reč je o integrisanom elektronskom bankarstvu Komercijalne banke (KOM4PAY).

Država želi da uvede elektronsku prijavu turista kao deo napora da se naplati porez onima koji izdaju tzv. „stan na dan”. Prema procenama čak trideset odsto turista boravi bez prijave.

Ministar prosvete je krajem marta izrazio zadovoljstvo zbog funkcionisanja elektronskog dnevnika i dodao da je njegovo uvođenje prevazišlo sva očekivanja. No, kako roditelji nisu dobili pristup elektronskom dnevniku, zaista je zanimljivo koji su to parametri na osnovu kojih je pilot projekat prevazišao očekivanja.

Krajem marta Antimonopolska komisija pokrenula je postupak ispitivanja konkurencije protiv kablovskog operatera SBB. Naime, za januarsko poskupljenje usluge mesečnog održavanja KDS-a, prema mišljenju komisije, SBB nije pružio dovoljno dokaza o opravdanosti povećanja cene, pa će to morati da dokaže u upravnom postupku. SBB smatra da je sve dobro dokumentovao kao i da je nedavno ista komisija odobrila preuzimanje IKOM-a, a da je ranije RATEL ukinuo potrebu za kontrolom cena na tržištu distribucije sadržaja jer je ona vrlo konkurentna. Zanimljiva je konstatacija RATEL-a upravo zato što je kontrola cena u ovom sektoru uvedena jer je SBB imao dominantan položaj na tržištu, što stoji i danas. Inače, SBB je protekle godine uložio 45 miliona evra u infrastrukturu i opremu.

KKR fond, koji je i indirektni vlasnik SBB-a, i dalje je veoma aktivan u regionu. Prvo je razrešio probleme zbog povezanih lica prilikom preuzimanja Nova TV u Hrvatskoj i Sloveniji (rešio se vlasničkog udela u Total TV B.V.) i tako dobio odobrenje da dovrši akviziciju od 230 miliona evra. Delegacija KKR je bila u poseti kod predsednika Srbije i tom prilikom najavila investicije od 293 miliona evra u Srbiji u narednih pet godina, zatim je objavljeno da je KKR kupio Pink Crna Gora i Pink Bosna i Hercegovina. Prema pisanjima tabloida, pola milijarde evra nuđeno je Mitroviću za celu kompaniju Pink.

Tačno mesec dana nakon rešenja Antimonopolske komisije, SBB je saopštio da postojećim korisnicima TRIO paketa podiže brzinu interneta na čak 200 Mbit/s. Ujedno je saopšteno da će ulaganjem pomenutih 293 miliona evra u narednom periodu brzine internet priključaka ići i do 10Gbit/s. U saopštenju se napominje da njihova hibridna mreža (optičko-koaksijalna) sa Docsis 3 tehnologijom može da podrži sve te brzine, tako da nema potrebe za uvođenjem novih kablova u zgrade i stanove.

Očigledno se ovde aludira na Telekomov All IP projekat, o kome nemamo nikakve konkretne vesti. Ukupne investicije za All IP projekat su 150 miliona evra, što je manje od sume koju će SBB investirati, doduše u nešto dužem periodu. Zato je Telekom predstavio mogućnosti 5G mreže, a nadležno ministarstvo tender za frekvencije tokom naredne godine kako bi 5G mreža počela da se implementira tokom 2020. godine. Kada već pominjemo Telekom Srbije, moramo da kažemo da je Telekom Austrije ponovo zainteresovan za kupovinu u cilju svog širenja na istok.

Stečajni upravnik Targo Telekoma zakazao je drugu po redu licitaciju za 17. maj. Tada će po početnoj ceni od 25,5 miliona evra biti ponuđeno 850 kilometara optičke mreže duž glavnih puteva u Srbiji i 500 kilometara optičke mreže na području Beograda, na koju se istog trenutka može priključiti 160 hiljada domaćinstava, što je trideset odsto ukupnog broja domaćinstava u glavnom gradu.

U petak trinaestog aprila zabeležena je registracija 100.000 rs domena. Za ovo dostignuće RNIDS-u bilo je potrebno deset godina.

U Sloveniji širokopojasni internet postaje univerzalno pravo. Time će do svakog sela doći internet priključci minimalne brzine od 10Mbit/s. Ovo pravo će početi da se ostvaruje od polovine godine, a zapravo se odnosi na 4600 domaćinstava koja na komercijalnoj osnovi ne mogu da dobiju priključak a rasuta su širom države.

RTS je lansirao multimedijalnu internet platformu pod nazivom Planeta. Na njoj se mogu pratiti jedanaest TV i četiri radio-programa, postoji usluga vraćanja programa 72 sata unazad, praćenje video i audio-zapisa iz videoteke i slušaonice (npr. možete naći serije iz produkcije RTS-a). Na platformi su dostupna i muzička izdanja PGP RTS-a. Pristup je besplatan i moguć preko browsera ili aplikacije za Android ili iOS, uz neophodnu registraciju. Možda je najveća vrednost platforme dostupnost kulturnog nasleđa domaće audio i video-produkcije.

Yandex servis za uređivanje mapa (mapeditor.yandex.com) je preveden na srpski jezik. Da biste mogli da se bavite poboljšanjem mapa svoje okoline, neophodno je da se registrujete, a tada možete i da izaberete srpski jezik (samo latinica) za komunikaciju. Ovo je direktna posledica razgovora sa gradskim upravama Kragujevca i Novog Sada, o kojima smo već pisali.

Mastercard i iPay See lansirali su Mastercard MoneySend uslugu po prvi put na Balkanu. U pitanju je platforma www.moneysend.rs, preko koje može da se šalje novac između dva fizička lica, korisnika neke od Mastercardovih kartica (kreditne, debitne i registrovane pripejd) u šezdeset zemalja sveta. Naknada je dva odnosno tri procenta od iznosa transakcije ukoliko se novac šalje na karticu izdatu u inostranstvu.

Dušan DINGARAC

 
.rs
Šta mislite o ovom tekstu?
Facebook, Cambridge Analytica i podaci korisnika
Javno svedočenje o privatnosti, Facebook i Kongres
404 - najpoznatiji statusni kôd HTTP protokola
WWW vodič
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera