TEST DRIVE<>
122016<><>

Nikon Coolpix A300

Tatoo majstor

Pred Novu godinu, novi modeli. Pa tako ni Nikon ne propušta priliku da osveži svoju gamu kompaktnih aparata i proba da unese dah svežine u svoje redove. Oznake modela iz Coolpix serije su ove godine nešto drugačije, pa smo se nadali i nešto ozbiljnijem redizajnu game... Međutim, specifikacije modela A300 ne govore o kvantnom skoku unapred, već o inkrementalnom apgrejdu starijih modela.

Sa Coolpixom A300 u boji kojoj smo ga dobili na test, definitivno nećete ostati neprimećeni od okoline, a i unećete malo boje u svoj život. On je crven, moderan, prati trendove i ima istetoviran tribal. Veoma malih dimenzija, jer pripada kompaktnoj klasi, oblih linija, lagan i nadasve plastičan. Plastično plastičan, u skladu sa klasom i cenom, ali ne i ispod proseka. Pozadi je klasičan raspored komandi: četiri tastera raspoređena su oko multifunkcionalnog „točkića”, a iznad je gumb za pokretanje snimanja videa. Na vrhu uređaja je ’Shutter’ taster oko koga se nalazi ’Zoom’ polugica, a pored ’On/Off’ prekidač.

Svetlo do CCD senzora od 20,1 megapiksela, veličine 1/2,3”, dolazi preko poprilično tamnog objektiva otvora blende f/3.7-6.6, žižne daljine 4,5-36 milimetara, odnosno 24-200 milimetara u standardnom 35-mm formatu. Zoom opseg iznosi osam puta za optički i šesnaest za digitalni zum (upotrebu digitalnog zuma ne preporučujemo zbog značajne degradacije kvaliteta zapisa, karakteristično za aparate svih proizvođača). Radni opseg (24-200 milimetara) je više nego dovoljan za većinu potreba prosečnog korisnika. Naravno, uvek bismo voleli da je širi kraj još širi, ali zahvaljujući fizici, lako dolazimo do ograničenja koliko stakla može da stane u maleno telo A300. Kamen spoticanja ne predstavlja dužina objektiva, već koliko svetla on može da propusti, a to na širem kraju iznosi f/3.7, što i nije toliko mnogo, a na najdužem je još tamniji i blenda je f/6.6. U prevodu, ovo znači da aparat vrlo brzo podiže ISO vrednost sa kojom beleži fotografije; u slučaju A300 reč je o rasponu ISO80 do ISO3200, s tim da ovu poslednju vrednost odmah možete da bacite u kantu za otpatke. Sa većom ISO vrednošću, odnosno sa većom osetljivošću senzora, kod kompaktnih aparata zbog CCD senzora veličine 1/2,3”, količina detalja dosta opada, a Nikon Coolpix A300 nije izuzetak ni sa svojih 20 megapiksela.

Ekran na poleđini ima dijagonalu od 2,7 inča na kojih je raspoređeno svega 230.000 tačaka, pa prikazana slika ne izgleda previše oštro. Ekranu nedostaje jači osvetljaj i više kontrasta za lagodnije korišćenje po jakom suncu, a i rezolucija prosečnog ekrana mobilnog telefona je veća. Pravi novitet predstavlja inkluzija Bluetooth i Wi-Fi modula, koji služe da vaš uređaj povežete direktno sa telefonom ili tabletom, pa da instant šaljete fotografije na mejl, objavljujete ih na društvenim mrežama ili ih obrađujete sa nekom aplikacijom. Nikonov SnapBridge softver omogućava i da preuzmete kontrolu nad aparatom, pa telefon/tablet možete da koristite i kao daljinski okidač za A300, pored prelistavanja i sinhronizacije svih fotografija sa kartice unutar aparata.

Coolpix A300 koristi klasične SD kartice za snimanje fotografija, a upotreba kartica deklarisanih na veće brzine nema nikakav uticaja na brži rad aparata. Ovo napominjemo iz razloga što odziv A300 u radu nije trenutan, već ima osetnog kašnjenja pri izvršavanju funkcija. Primetno je da mu ponekad treba više vremena da isfokusira i u situaciji kada na sceni ima dovoljno svetla. Čak ni kada zaključa fokus, poluklikom na šater taster, odziv nije instant kada ga pritisnete do kraja u želji da snimite fotku. S obzirom na to da aparat nema previše opcija u softveru, tj. da ima svega par predefinisanih profila za fotkanje (Auto, Portrait, Scene...), malo nas čudi što mu treba vremena da izreaguje. Nemojte nas pogrešno shvatiti, nije da je aparat nemoguće koristiti, jer to kašnjenje je malo, ali ipak osetno.

Rad optičke stabilizacije unutar objektiva (Vibration Reduction – VR), je odlično implementiran i neke fotografije koje smo očekivali da budu strešene, on je uspeo da spasi i bile su oštre. Takođe, pri snimanju videa, kod kojeg pored optičke radi i elektronska stabilizacija, nemamo nikakve zamerke na rad sistema, pošto čak i snimak napravljen dok hodate čini dovoljno glatkim da gledaocima ne bude neprijatno.

Kvalitet snimljenih fotografija je korektan i ne odskače od proseka klase aparata kojoj pripada, ali iako je reč o senzoru od 20 megapiksela, nemojte očekivati čuda. Realna upotrebljivost senzora je do vrednosti ISO400 kako bi se detalji u većoj meri očuvali. Ako ste raspoloženi za eksperimentisanje možete da probate ISO800-1600 vrednosti, ali tada reprodukcija boja, koja je do tada bila veoma dobra, počinje da trpi, a i detalji se poprilično gube. Snimanje videa u 2016. godini je drastično osakaćeno maksimalnom rezolucijom od 720p, dok konkurencija nudi Full HD rezoluciju. Snimljeni video zapis izgleda mekano, u pokušaju da nadomesti količinu šuma koja se vrlo brzo javlja sa povećanjem ISO vrednosti. Maksimalna dužina kontinuiranog zapisa iznosi deset minuta. Zato slobodno možemo da kažemo da je opcija snimanja videa tu samo da popuni paket koji se zove Nikon Coolpix A300.

Ovaj aparat namenjen je osobama koje ne bi previše da se zamaraju oko fotografisanja, već im treba uređaj koji će da upere u subjekat, kliknu i da se zabeležena fotografija sačuva na kartici. Novitet je da vam sada nije potreban kompjuter da biste te fotografije pregledali, već je to sada moguće preko mobilnog telefona ili tableta. Napretka u odnosu na prethodnu generaciju skoro i da nema, a i ono što je poboljšano (senzor od 20 megapiskela), urađeno je sa ciljem da se isprati ponuda konkurencije. Coolpix A300 predstavlja prosečan aparat, prosečnih karakteristika, za prosečnu količinu evropskih konvertibilnih jedinica.

Vojislav VUJANIĆ

 
MSI GeForce GTX 1050 Ti 4G OC i MSI GeForce GTX 1050 2G OC
Adata XPG Dazzle 16 GB 2400 MHz Memory kit
Antec GX1200 Lights Magician
HPE ProLiant ML30 Gen9 Server (TPS-W009)
HP Spectre x360 13t
Acer Predator G9-793
Asus Transformer Mini T102
HP DeskJet Ink Advantage 3785
Dell UltraSharp U3417W
TP-Link EAP330
CyberPower UT1500E
Nikon Coolpix A300
Šta mislite o ovom tekstu?
LC-Power LC-HUB-CR-1
Pioneer DDJ-RB
Sony MDR-RF811RK

Osnovno:
rezolucija 20,1 Mpx, 8x optički zum
Ostalo:
objektiv 4,5-36 mm (25-200 mm), f3,7-6,6, optička i elektronska stabilizacija slike, ekran 2,7 inča (230.000 tačaka), video 720p 25 fps, upotreba optičkog zuma pri snimanju videa, Wi-Fi, Bluetooth, makro 2 cm
Proizvođač:
Nikon
Kontakt:
Refot B
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera