TEST DRIVE<>
122016<><>

Dell UltraSharp U3417W

Urednost i krivina

Kao i uvek, zadovoljstvo je probati Dell monitore, naročito kada su iz UltraSharp serije koja predstavlja vrhunac ponude ovog proizvođača. Ovoga puta u pitanju je zakrivljeni monitor ultrawide (21:9) formata, ali koji se pomalo razlikuje od zakrivljenih modela koje smo do sada probali (LG 34UC97 u SK 4/2015 i LG 34UC98 u SK 4/2016), pri čemu je najočiglednija osobina veća zakrivljenost ekrana. Uzgred budi rečeno, prošlogodišnji model Dell UltraSharp U3415W (koji smo mi preskočili da probamo) koristi isti LG-jev panel kao pomenuta dva modela, tako da se novi U3417W, sa novim panelom, jednako razlikuje i u odnosu na starijeg brata.

Povećana zakrivljenost novog panela izražena je podatkom koji glasi „1900R”, što u prevodu znači da je kružni luk monitora deo zamišljenog kruga koji bi bio prečnika oko 3,8 metara, što je dvostruko u odnosu na pomenute malo starije modele kod kojih je zakrivljenost „3800R” (7,6 m). U praksi to znači da su vam spoljni krajevi ekrana još bliži očima, ali to i dalje znači da biste, teoretski, trebalo da sedite na skoro dva metra od monitora da bi vam svaki piksel bio jednako udaljen od očiju, ako je to uopšte ideja zakrivljenosti.

Subjektivno, veća krivina definitivno lepše izgleda, ali moramo još jednom da se vratimo na upotrebnu vrednost zakrivljenosti (bilo kojeg) ekrana, a što smo već pominjali kao dosta upitnu stvar. Naime, naša čula su tako podešena da „ispravljaju” stvari, bez obzira na koju stranu su „iskrivljene”, pa tako, kao što smo se nekada bez problema navikavali na ispupčenost starih televizora i monitora sa katodnim cevima, tako se isto navikavamo na „udubljenost” zakrivljenih monitora i radna površina nam postaje ravna onako kako je doživljavamo, a ne onako kako je u prvi mah vidimo. Da se razumemo, nemamo mi ništa protiv zakrivljenosti, ali čini se da i dalje nema bitnog opravdanja za (toliko) veće cene „krivih” ekrana.

Podrazumeva se da su monitori UltraSharp serije vrhunske izrade i sa najsavremenijim karakteristikama panela. Tako i ovaj model ima stabilno postolje podesivo po visini, uz okretanje oko ose postolja i vertikalno naginjanje. Naravno, okretanje ekrana u uspravan položaj, tzv. pivot, ovde nema smisla. Upotrebljeni su kvalitetni materijali, a ivice oko ekrana jesu tanke, pogotovo u relativnom odnosu na ukupne dimenzije ekrana, ali ne obaraju nikakve rekorde. Staklena površina ekrana je sa premazom protiv odsjaja. Tasteri za kontrolu ispod donje ivice su mehanički, malo „tvrđi” nego što bismo mi voleli, ali su osobine ovog monitora takve da ćete u podešavanja retko zalaziti, a i sva podešavanja mogu da se rade preko softvera na računaru. Predefinisani korisnički profili (Standard, Multimedia, Movie, Game...) sasvim su dovoljni, a tu je i Custom ako želite da boje i sve ostalo podesite u „sitna crevca”.

Ugrađeni 10-bitni IPS panel prikazuje 99 odsto sRGB spektra boja i to ga sasvim kvalifikuje za profesionalni rad sa fotografijama, video-materijalima, CAD/CAM, 3D modelovanje i slično. Naravno, i sama rezolucija i tolika „širina” ekrana dobro će doći svima kojima je potrebna veću radnu površinu, da li zbog ogromnih Excell tabela ili neke druge sile podataka. Dell upravo za takve primene targetira ovaj model, mada će vreme odziva piskela od pet milisekundi omogućiti i povremeno igranje, svima sem krajnje zagriženim gejmerima. Kada smo kod zabave, ultrawide je po prirodi stvari zgodniji za filmove, zavisno od toga iz kog izvora vam dolaze.

Svi naši generički i subjektivni testovi pokazuju da je ovaj panel superioran. Pozadinsko osvetljenje je prilično ujednačeno, a uopšte nema probijanja svetla po ivicama. Crna i bela boja su jasno definisane i na najvećim vrednostima, odnosno dobro se razaznaju i najtamnije i najsvetlije sive nijanse. Boje su realne, nisu prenaglašene i slika sa fabričkim podešavanjima monitora ne „vuče” ka nekoj od boja. Jednostavno, na prikaz ovog monitora nemamo nikakvih zamerki.

Najveću „poslasticu” ostavljamo za kraj. S obzirom na naglašenu činjenicu da je ovaj monitor namenjen onima koji će ga koristiti u poslu, pored velike i široke radne površine, a toga za neke poslove nikad nije dosta, u Dellu su imali u vidu i one kojima za produktivnost nije dovoljan jedan računar. Naime, U3417W može da prikaže sliku sa dva izvora, tj. računara, kao sliku u slici (PiP – Picture in Picture, manja slika preko velike) ili sliku pored slike (PbP – Picture by Picture). Pre dva meseca sličnu opciju smo videli kod Dellovog modela P4317Q, koji to radi sa čak četiri izvora slike. U situaciji sa četiri izvora poenta je, čini nam se, u prikazu što veće količine informacija, jer teško da intenzivno radite sa četiri računara istovremeno, ovde je naglasak na situaciji kada naizmenično radite sa dva računara. Sve to je posebno naglašeno još jednom opcijom.

Naime, ovaj monitor ima dva(!) USB 3.0 haba čiji su ulazi na donjoj strani pozadine monitora, a izlazi su raspoređeni tako da su po dva komada dole i na levom boku monitora. Pri tom su po jedan izlazni port sa pojačanom strujom, zbog punjenja mobilnih uređaja. Elem, postojanje dva odvojena haba znači da možete da birate sa kog računara ćete USB vezu da sprovedete do bočnih, a sa kog do donjih ulaza (koji su manje pristupačni). Veoma korisna opcija je, međutim, to što u opcijama samog monitora možete da habovima momentalno zamenite uloge, bez prevezivanja kablova. Na primer, ako USB miša i tastaturu povežete na donje USB izlaze i njima kontrolišete jedan računar, bočni USB portovi su na raspolaganju drugom računaru. Kada želite da umesto prvog računara upravljate drugim, samo izaberete opciju koja obrne habove povezane na računare. Najslađe je to što tu operaciju možete da izvedete sa dva klika miša u Dell Display Manager softveru, dakle bez navigacije kroz opcije preko tastera samog monitora.

Dell UltraSharp U3417W ima sasvim zadovoljavajući, moderan izbor ulaznih priključaka (vidi info-boks), a tu je čak i izlazni DisplayPort priključak za serijsko povezivanje više monitora jedan na drugi.

Sve u svemu, davno se nismo susreli sa monitorom koji se, pored neospornog kvaliteta, dodatnim opcijama jasno profiliše ka određenoj grupi korisnika koji će baš te karakteristike znati da cene, a sve to uz ono što je ipak najvažnije – kvalitet slike.

Tihomir STANČEVIĆ

 
MSI GeForce GTX 1050 Ti 4G OC i MSI GeForce GTX 1050 2G OC
Adata XPG Dazzle 16 GB 2400 MHz Memory kit
Antec GX1200 Lights Magician
HPE ProLiant ML30 Gen9 Server (TPS-W009)
HP Spectre x360 13t
Acer Predator G9-793
Asus Transformer Mini T102
HP DeskJet Ink Advantage 3785
Dell UltraSharp U3417W
Šta mislite o ovom tekstu?
TP-Link EAP330
CyberPower UT1500E
Nikon Coolpix A300
LC-Power LC-HUB-CR-1
Pioneer DDJ-RB
Sony MDR-RF811RK

Osnovno:
34 inča, 3440 × 1440 px (21:9, 109 ppi), IPS, 10-bit, 99% sRGB, LED, 60 Hz
Priključci:
2 × HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, mini DisplayPort 1.2, DisplayPort 1.2 (izlaz), 2 × USB 3.0 ulaz, 4 × USB 3.0 izlaz, 3,5 mm audio izlaz, zvučnici 2 × 9 W
Ostalo:
osvetljaj 300 cd/m2, kontrast 1000:1 (dinamički 5.000.000:1), vreme odziva 8 ms (fast mod 5 ms), uglovi vidljivosti 178°/178°, zakrivljenost 1900R, PbP/PiP sa dva izvora
Proizvođač:
Dell
Kontakt:
List Computers
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera