Letos smo se prvi put susreli sa GTX 980Ti (SK 7/2015). Iako je u pitanju bila referentna kartica sa rashladnim sistemom nasleđenim iz prethodne generacije GeForce kartica koji je jedva uspevao da je ohladi, uverili smo se u svu snagu i mogućnosti GM200 grafičkog procesora. Sada nam je šaka dopao jedan nereferentni model iz Asusove kuhinje, koji predstavlja otprilike maksimum koji je iz GTX 980Ti moguće izvući.
Za početak ćemo podsetiti da je GTX 980Ti zapravo daleko sličniji Titan X modelu, nego GTX 980 sa kojim deli brojčanu oznaku i od koga je znatno moćniji. Ukupan broj CUDA jezgara iznosi 2816, a raspolaže sa memorijskim čipovima GDDR5 standarda i ukupnog kapaciteta šest gigabajta koji sa grafičkim procesorom komuniciraju putem 384-bitne magistrale. Ono po čemu se Strix izdvaja od referentnog modela je radni takt. Umesto standardnih 1000 megaherca u nominalnom, odnosno 1075 u Boost režimu, Strix dolazi sa grafičkim procesorom kloknutim na 1216, odnosno čak 1317 megaherca u Boost režimu. Memorija je malo pošteđena tako agresivnog natezanja i njen takt je podignut za 200 megaherca u odnosu na referenti model i njegovih 7000 megaherca. Ovako visok radni takt nikako se ne uklapa u profil potrošnje koja je kod referentnog modela deklarisana na 250 vati. Zbog toga je Strix dobio još jedan osmopinski naponski konektor, što maksimalnu potrošnju teoretski podiže na čak 375 vati. Čak i u praksi ta vrednost nije mnogo niža, jer već na fabričkim podešavanjima potrošnja iznosi oko 300 vati, a prilikom overkloka je vrlo blizu maksimalne dozvoljene. Ne, nije u pitanju greška. Iako je već fabrički žestoko overklokovan, Strix može da se potera za još oko 100 megaherca, što primetno utiče na ionako izuzetne performanse.
Sa hardverske strane nije smelo da bude kompromisa da bi GM200 mogao da radi ovako nasviran. Zbog toga je Strix izrađen vrlo robusno. Štampana ploča duga je 28 santimetara i široka preko 15. Zbog tako nestandardne širine znatno prevazilazi dimenzije PCI limčića i neće moći da se smesti u baš svako kućište. Naponska sekcija izvedena je u čak 14 faza, od kojih 12 faza napaja GPU, a dve memoriju. Za hlađenje je zadužen dobro poznati DirectCUIII kuler, viđen na mnogim drugim Asusovim modelima. Uprkos klasičnom, ne naročito inventivnom dizajnu, uspeva da se izbori sa ogromnom potrošnjom GM200 čipa zahvaljujući ogromnim dimenzijama koje za dva santimetra prevazilaze dimenzije same štampane ploče. Za odvođenje toplote sa rebara hladnjaka zadužena su tri ventilatora koja ne rade u 2D režimu, odnosno kada je temperatura kartice ispod 60 stepeni. Ipak, takve situacije su retke jer kartica dostiže 52 stepena kada je prikazan samo desktop, dok čak i reprodukcija nekog video snimka automatski dovodi do porasta temperature na preko 60 stepeni i uključivanja ventilatora. Tokom rada njihova brzina nikada ne prelazi polovinu maksimalne i iako su čujni, prilično su tihi u odnosu na ono na šta smo navikli kod ovakvih zverki. To je za posledicu imalo temperaturu grafičkog čipa od 82 stepena celzijusa pod opterećenjem. GM200 podnosi maksimalno 92 stepena, a u slučaju ovog modela na 85 stepeni već obara radni takt. Zbog toga će tokom toplijih dana ili prilikom dužih igračkih sesija takt verovatno biti ispod maksimalno propisanog. Naravno, brzinu ventilatora moguće je postaviti i ručno na bilo koju vrednost, što je apsolutno neophodno prilikom dodatnog ručnog overkloka, ali treba imati u vidu da je sve preko 60 odsto maksimalne brzine prilično bučno, dok je preko 70 odsto neprihvatljivo.
Kada su performanse u pitanju, Strix ostavlja bez daha. Kada se dodatno overklokuje, a ventilatori oslobode kočnica, pri 4K rezoluciji i u najzahtevnijim naslovima prikazuje čak i desetak frejmova u sekundi više u odnosu na referentni GTX 980Ti. Zaista sjajan rezultat koji konačno omogućava uživanje u 4K rezoluciji na maksimalnom nivou detalja sa samo jednom karticom. Ko želi najbolje, taj obično ne pita za cenu, ali će ga ovaj Strix štricnuti za više od 800 evra, koliko košta u Srbiji.