TEST RUN<>
062014<><>

PrivaZer 2.19

Gde on prođe tu trava više ne raste

O programima za čišćenje sistema pišemo često i verujemo da već i vrapci na granama znaju zašto je ova akcija potrebna, u kom vremenskom intervalu je valja preduzimati, koje su prednosti i mane... Takođe, na ovim stranicama redovno imate priliku da čitate i o alatima za zaštitu privatnosti, koji „nuluju” korisnikove radnje, to jest bave se brisanjem istorije preduzetih koraka, u nekim slučajevima i datoteka nastalih korišćenjem naročitih programa.

Na prvu loptu, PrivaZer bi mogli da svrstamo u ovu drugu grupu ostvarenja. U pitanju je program za zaštitu privatnosti koji će vas osloboditi tragova korišćenja i sistem očistiti od svih dokaza da ste na njemu nešto radili. Međutim, ono što PrivaZer izdvaja od drugara iz klase je pristup operaciji brisanja koja se sprovodi brutalnom preciznošću. Ako odlučite da obrišete nešto ovim programom to ostaje obrisano zauvek i nema nikakve šanse da se u život vrati uz pomoć recovery programa. Čak ni delimično.

PrivaZer može da skenira sistem u potpunosti ili, pak, da „napadne” samo minuli rad određenih korisnikovih poteza. Na meniju je potraga za podacima koji su nastali kao posledica surfovanja internetom, tu je i pretraga za ostacima datoteka koje ste obrisali ranije, pa đubre koje ostavlja korišćenje raznih aplikacija, a moguće je čak i „prevrteti” registry bazu, te potražiti informacije koje ostaju nakon korišćenja USB stikova. Posao koji se obavlja je tako temeljan da autori kažu da prvi put može da traje i do dva časa. Svako sledeće skeniranje sistema je kraće pošto program obavlja indeksiranje sadržaja, što znatno skraćuje vreme potrebno za kompletiranje akcije. PrivaZer poseduje dva brzinska režima rada – pozadinski, koji je sporiji i kod koga se resursi koriste kada ne trebaju korisniku i turbo režim gde se slobodni hardverski resursi u potpunosti podređuju radu programa.

Kao što smo već rekli, osnovna prednost programa u odnosu na konkurenciju je sistem brisanja podataka. Verovali ili ne, na raspolaganju je čak 11 različitih načina za brisanje podataka, a svaki koristi naročiti sigurnosni algoritam koji će sektore na hard disku „prepisivati” nulama. „Nulovanje” može da se obavi iz jednog, tri, sedam ili čak 35 prolaza, uz korišćenje algoritama kao što su: British HMG IS5, Russian GOST P50739-95, USA Navy, USA DoD, German VSITR i tako dalje. Nakon završetka akcije, datotekama i rezidualnim informacijama raštrkanim po disku više nema nikakve šanse da pristupite. Autori su čak naveli spisak komercijalnih programa (njih desetak) koji služe za spasavanje podataka a koji su nakon propuštanja harda kroz PrivaZer prijavili nemogućnost povraćaja informacija. Zanimljivo je da program nije ograničen na rad sa hard diskovima, te da podatke može da „isecka” i sa fleš diskova, USB stikova, SSD komplemenata itd. Tada se koriste drugačije metode i algoritmi koji su prilagođeni ovom tipu skladišnog prostora. Kad smo već kod toga, obratite pažnju na naslovni ekran programa – tamo se od korisnika očekuje setovanje skladišnog prostora sa kojim će se raditi. To može da bude i drugi hard disk u sistemu, eksterni hard disk, USB memorija, SD memorijska kartica, mrežni disk, pa čak i generički MP3 plejer, odnosno iPod. Za svaki od njih može se odabrati podrazumevani sistem čišćenja, a sigurnosna metoda može se po defaultu postaviti i za „seckanje” itema u kanti za otpatke.

Od propratnih opcija PrivaZer donosi mogućnost sigurnosnog brisanja pojedinačnih datoteka, odnosno direktorijuma. Na raspolaganju je i „rokovnik” putem koga se vrši zakazivanje automatskog skeniranja i brisanja informacija. Konačno, tu je i svojevrsni „čarobnjak” putem kojeg funkcionisanje programa podešavate prolazeći 12 koraka. Ovde je lepo dokumentovano šta se od informacija „napada”, kako će se obaviti brisanje i slično. Ukoliko odaberete bazični sistem rada čak ćete dobiti lepe ilustracije koje će vam objasniti kako se šta koristi. Inače, pre pokretanja inicijalnog skeniranja videćete da PrivaZer na ekranu izlistava 20 oblasti koje pokriva. Jednostavnim deselektovanjem kućica pored odgovarajućih naziva odabirate dijapazon primene, ali su autori vodili računa i o onima koji prvenstveno brinu o datotekama koje se gomilaju krstarenjem Internetom. Na glavnom prozoru zato postoji tzv. one click Clean opcija koja u vatru baca samo pet oblasti zaduženih za globalnu svetsku „Mrežu”. Zanimljivo je da programu možete „reći” koje „kolačiće” da izuzme iz procesa skeniranja kako ne bi ste izgubili pristup vama omiljenim sajtovima.

Vladimir PISODOROV

 
Corel WordPerfect Office X7
Kodu Game Lab 1.4
3D Print Helper
Video Comparer 1.04
XnConvert 1.63
wxPackJPG 1.2.0
LinuxLive USB Creator 2.8.28
Hardwipe 4.1.2
Baidu PC Faster 4.0.7
Thumbnail me 3.0
Pixopedia 2014 0.1.3
PhotoDemon 6.2.1
Bandizip 3.11
PrivaZer 2.19
Šta mislite o ovom tekstu?
Eusing Clock 2.1
Live Sports 3.6
DropIt 7.0
Blink
LocalGalleryViewerExt 1.4
Save Image in Folder 1.3.15
Youtube MP3 Podcast 3.2.8

Potrebno:
Windows
Veličina:
6,8 MB, 18,6 MB na HD-u
Cena:
Program je besplatan
Adresa:
privazer .com
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera