TEST RUN<>
092013<><>

Caesium 1.5.0

Dodatna kompresija

Caesium se najbolje snalazi sa nekompresovanim JPEG fotografijama
Bez obzira na to koliko „široku” internet vezu imali na raspolaganju, korisnici uvek teže još bržim. Iako po ovom pitanju i dalje kaskamo za okruženjem i informatički pismenim zemljama, stvari baš i nisu toliko loše kakvim se čine ne prvi pogled. Naravno, da bi download brzine mogle/trebalo da budu bolje, ali ono ka čemu zaista valja težiti jesu upload komplementi. Odnosi brzine preuzimanja i slanja podataka su poražavajući i često se kreću u razmerama većim od 10:1.

Sigurno se pitate kakve sve ovo veze ima s programom koji je dobio ime po Cezijumu, hemijskom elementu poznatom po veoma širokoj upotrebi? U pitanju je alat za kompresiju slika, koji bi trebao da vam omogući uštedu i do 90 procenata prostora. Samim tim, uploadovanje i razmena ovako procesiranog materijala znatno je lakša, brža – čak i na ograničenim upload brzinama koje su standard kod nas. Svakako, benefit će osetiti i oni koji samo skladište slike, pošto teorijskih 90 procenata umanjenja nije mala i zanemarljiva stvar.

Pronaći razliku između originalne i kompresovane slike gotovo je nemoguće
Ono što je u celoj priči najzanimljivije je što Caesium ne dira originalni format zapisa (JPEG slika ostaje JPEG slika po svim standardima, na primer), procesirane slike se na odredišnom računaru otvaraju na klasičan način, bez ikakvih dodatnih alata, na raspolaganju je i preview prozor iz kojeg se vide eventualni gubici kvaliteta, a podržano je batch procesiranje gde je dozvoljeno svakoj slici ponaosob definisati različite radne parametre.

Očekivano, program stiže s jednostavnim upravljačkim interfejsom koji će biti razumljiv svima. Centralni deo ekrana zauzima radna lista u kojoj se smeštaju slike na kojima radite. Ona je puno više od običnog „određivača” redosleda rada pošto nudi informacije o veličini slike (u pikselima i megabajtima), putanju do skladišne lokacije, ali i podatke o ostvarenoj kompresiji, te potencijalnoj uštedi prostora. Odmah ispod liste nalaze se radni parametri. Kvalitet na izlazu određuje se putem klizača i kao što smo već rekli može da se postavi za svaku sliku pojedinačno ili štikliranjem opcije Same for all „prepiše” na sve slike sa spiska. Korisnik može da odredi i format u kojem će se materijal snimati. To može da bude JPG, PNG ili BMP zapis, odnosno zapis koji program zatiče na ulazu (opcija Format:Input). Dalje, Caesium može „u letu” da izvrši i resizeovanje učitanih slika. Uz očuvanje originalnih proporcija, može se odrediti nova veličina ukucavanjem piksela ili procenta u odnosu na originalne mere. Konačno, ovde se nalazi i skup opcija za setovanje naziva izlaznih datoteka. Zgodno je što se imenima fajlova može dodeliti sufiks proizvoljnog sadržaja.

Sve važne opcije nalaze se na glavnom ekranu, mada je nešto ostalo i za „ispod hube”
Preview prikaz nalazi se skroz desno i organizovan je tako da se u gornjoj formi smešta originalna, a u donjoj procesirana slika. Postoje dve opcije – prikaz cele slike, odnosno odzumirane verzije gde se intenzitet zuma može podešavati čime posmatrač stiče uvid u detalje i eventualne gubitke u kvalitetu koji nisu vidljivi posmatranjem umanjenog prikaza. Ovde valja napomenuti da Caesium čuva još nekoliko aduta u rukavu, kojima se pristupa iz sekcije Settings. Odatle programu možete da naredite da sačuva podatke iz EXIF zaglavlja, da ne dira originalni datum, da u procesu kompresije preskoči one slike za koje proceni da će fajlovi na ulazu biti većeg gabarita, pa čak i da mu se naznači brisanje originalnih datoteka po završetku posla. Važno je istaći da program na ulazu ne prepoznaje hrpu različitih formata zapisa i da je rad moguć isključivo u slučaju JPG, BMP, PNG, TIFF, PPM, XBM i XPM formata. No, i to je više nego dovoljno za svakodnevnu upotrebu u kućnim uslovima.

U praksi su rezultati još bolji nego na papiru. Caesium štekće kao tek otpakovana Singer mašina. Na našoj test mašini (AMD AthlonX2 5000+, 4 GB RAM-a), procesiranje fotografije veličine 10 Mpix trajalo je oko 1,5 sekundi i to pri setovanom kvalitetu 80. Akcijom smo uštedeli 51 procenat u odnosu na originalnu fotografiju i smanjili je sa 4014 KB na svega 1975 KB. Pri tome, uzastopno se prebacujući s originalne na kompresovanu fotografiju, iz FastStone Image Viewera, nismo primetili ama baš nikakvu razliku. Nikakav glitch, trzaj, nesavršenost... Posmatraču sa strane činilo se da, zapravo, ni ne menjamo fotografiju na ekranu i da se radi o jednom te istom fajlu. Tokom rada Caesium nas je iznenadio konstantnom sposobnošću kompresije koja je uglavnom iznosila između 50 i 60 procenata, iako je bilo spikeova u obe strane (minimum oko 20, maksimum oko 80 procenata). To su više nego dobri rezultati koji će vam uštedeti tonu slobodnog prostora na hard disku, a da ne govorimo o vremenu potrebnom za upload materijala na Facebook, blog, Twitter, mail... Jedino što nam se nije svidelo jeste to što je program bio izuzetno nestabilan. Veoma često se dešavalo da jednostavno zablokira usred učitavanja fotografije sa hard diska. Da li je u pitanju bug u programskom kodu, neslaganje s operativnim sistemom (32-bitna verzija programa u kombinaciji sa 64-bitnom verzijom „sedmice”) ili jednostavno mušičava OS instalacija kojoj treba overhaul, nismo razlučili. Tek, važno je napomenuti da Caesium dolazi sa nativnom podrškom za Windows 8.

Za kraj samo još jedna napomena. Ne očekujte čuda od programa, iako smo ga propisno nahvalili. Od njegovog rada najveće koristi imaće oni koji puno koriste digitalni foto-aparat koji „proizvodi” nekompresovane JPEG slike. Upravo u tom grmu leži Caesiumovo dobro prolazno vreme na testovima. Isto tako, dobri rezultati dobijaju se kompresovanjem BMP/PNG slika konvertovanih u JPG format. Dok BMP u BMP i PNG u PNG kompresija, zbog loseless atributa ovih formata, može da proizvede suprotne efekte od željenih (čitaj: gabaritnije datoteke). Program je besplatan pa se slobodno poigrajte dostupnim opcijama...

Vladimir PISODOROV

 
Opera 15
X-Ripper 1.5
TalkB2B
Caesium 1.5.0
Šta mislite o ovom tekstu?
EaseUS Partition Master Free Edition 9.2.2, Paragon Partition Manager 12 Free, Active@ Partition Manager 2.6.5, AOMEI Partition Assistant 5.2 Standard Edition, MiniTool Partition Wizard Home Edition 8.0
Moborobo 2.1.3 Beta
RIOT 0.5.0
Quick Any2Ico 1.1
CopyToFlash
BZR Player 0.95
FlicFlac 1.02
Open Hardware Monitor 0.6.0 Beta
Video Image Master Express 7.6
AV Audio Editor 1.0.2
EyeRoller 1.1.4
10MinuteMail
Save Text To File 1.1.5
TrayMemo 0.8.7
Xpeon-Zen 1.2.1
Split Screen 0.18
Tube Enhancer Plus 2.3

Potrebno:
Windows
Veličina:
8,1 MB, 29 MB na HD-u
Cena:
Program je besplatan
Adresa:
caesium .sourceforge .net
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera