LAKI PINGVINI<>
102012<><>

Cuttlefish 12.08

Zakon akcije i reakcije za pametne kompjutere

Zamislite da se sa svojim kompjuterom nalazite u nekom modernom naučno-fantastičnom filmu u kojem su računari toliko pametni da vam čitaju misli. Vi se udaljite od svog e-ljubimca noseći sa sobom mobilni telefon, a kompjuter isključi muziku i zaključa se. Kada se vratite nazad, on se otključa i pusti muziku. Povežete se na WiFi mrežu u kancelariji, a on promeni podrazumevani štampač i otvori poslovnu aplikaciju, a kad se povežete na mrežu kod kuće, postavi kućni štampač kao podrazumevani i pokrene web browser. A sada prestanite da zamišljate i shvatite da je tako nešto pred vama. Predstavljamo vam Cuttlefish, mali program koji na neku akciju sprovodi predodređenu reakciju.

Binarni paket Cuttlefisha trenutno je dostupan samo za Ubuntu 12.04 i može da se instalira kroz Ubuntu Software Center bez potrebe za dodavanjem PPA. Ili, možete da ga kompajlirajte iz paketa izvornog koda za distribuciju koju koristite. Kada ga prvi put pokrenete, dobićete maleni prozor sa dugmetom New i napomenom da treba kreirati refleks. Dakle, da bi pametni mališa išta uradio, morate da napravite tzv. reflekse, tj. da definišete šta će kada da se desi.

Na kartici Basics određujete da li taj refleks treba da bude aktivan, da li će pokazati obaveštenje kada se izvrši, da li će biti prikazan u spisku refleksa, kao i tzv. Stimulus, tj. događaj koji će kao okidač prethoditi nekoj reakciji. U trenutku pisanja ovog teksta, od uređaja su podržani bluetooth i WiFi adapteri (status i povezanost uređaja), te USB i naponski priključci (uključeno/isključeno). Omogućeno je i aktiviranje refleksa u određeno vreme. Zasad nedostaje otkrivanje statusa ulaza za slušalice, mikrofon i HDMI, ali autor programa radi na njima. U jednom refleksu može da se odredi samo jedan stimulans, što je u neku ruku i logično.

Na kartici Reaction definišete akcije koje će se sprovesti onda kada se postavljeni stimulans dogodi. Dakle, možete postaviti više od jedne akcije. Možete da pokrećete i zaustavljate druge programe, menjate jačinu zvuka, status bluetooth i WiFi adaptera, postavljate podrazumevani štampač, menjate pozadinu desktopa, podešavate proksi servere, menjate status u Pidginu, pokrećete i zaustavljate screen-saver, kontrolišete Power management i čak pokrećete druge reflekse. Akcija za pokretanje aplikacije nudi mogućnost pokretanja aplikacija navedenih u spisku (čije su ikonice smeštene u Launcher), dok napredno pokretanje aplikacija omogućava pokretanje bilo koje aplikacije na sistemu sa željenim parametrima, po potrebi u terminalu. U oba slučaja može da se sačeka zatvaranje pokrenute aplikacije da bi se izvršila sledeća akcija u nizu.

Zahvaljujući dodatom sistemu proširenja, korisnici samostalno mogu da kreiraju nove stimulanse i akcije ako poznaju programski jezik Python. Zasad postoji dostupan jedino korisnički napisan plug-in za Skype status na adresi http://goo.gl/n9ju2, koji funkcioniše kao i onaj ugrađeni za Pidgin, a imajući u vidu to da je razvoj programa tek počeo da se zahuktava, očekujemo da već u sledećem izdanju dobijemo stimulans na audio ulaz/izlaz i HDMI, a u narednim još i više od toga. Ako želite da vam mašina postane još pametnija, slobodno isprobajte Cuttlefish, nećete se pokajati.

Aleksandar UROŠEVIĆ

 
Rtorrent 0.9.2
MATE desktop 1.4
Project Hamster
SciTE 2.2
Cuttlefish 12.08
Šta mislite o ovom tekstu?

Platforma:
GNU/Linux
Licenca:
GNU GPLv3
Veličina:
91,4 KB DEB; 425 KB na HD-u
Cena:
program je besplatan
Adresa:
launchpad .net /cuttlefish
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera