TEST DRIVE<>
032012<><>

Revoltec FightMouse Elite, FightMouse Pro, W104 i W105

Iz drugog plana

Vođeni uspehom proizvođača kao što su Logitech i Razer na polju igračkih periferija, raznorazni evropsko-kineski proizvođači pojavljuju se kao pečurke posle kiše. Oni predstavljaju modele pompeznih imena, koji kombinuju pozamašnu listu opcija i atraktivnu cenu kao formulu za preuzimanje dela korisnika spremnih na to da potroše malo više novca za miš koji će im omogućiti da budu ispred konkurencije.

 
Nemačko-kineski brend Revoltec ispunjava sve uslove navedene u podugačkom uvodu. Prvi na našem testu našao se FighMouse Elte, koji predstavlja vrh ponude ovog proizvođača. Miš je ergonomskog oblika, namenjen je desnorukim korisnicima i nešto je većih dimenzija, što će naročito odgovarati onima sa malo većom „šapom”. Gornja površina miša izrađena je od gumirane plastike koja pruža dobar osećaj pri korišćenju, bez izazivanja preteranog znojenja šake. Oslonac za palac s druge strane ima gumeni „grip”, što pomaže da ceo miš bude stabilan u ruci tokom višečasovnog igranja. Miš se sa računarom povezuje USB kablom pristojne debljine, obloženim tkaninom. FightMouse Elite ima ukupno osam dodatnih tastera, računajući tu i tilt scroll, čije se funkcije mogu definisati u priloženom softveru. Isto tako, tu je i taster za promenu profila, kao i „klackalica” za promenu rezolucije senzora u četiri koraka. Miš poseduje indikator trenutne vrednosti rezolucije, koji se nalazi pored tastera ’1’. Mod ili profil u kojem se trenutno nalazite takođe se očitava tačkicom na indikatoru, koja će menjati boju u zavisnosti od toga koji je od pet profila izabran. Na prednjoj i zadnjoj strani miša nalaze se prozorčići koji će diskretno pulsirati u boji izabranog moda. Donja strana miša otkriva laserski senzor maksimalne rezolucije 5040 tpi, što je nešto manje od trenutnih top-modela nekih proizvođača, ali je sasvim dovoljno da ovaj model održi aktuelnim. FightMouse Elite stoji na okruglim keramičkim stopama, koje deluju dugovečno i omogućavaju mu da lako „leti” po svakoj podlozi. Dugme kojim se skida izmenljivi bočni oslonac (uz miš dobijate još jedan) za šaku radi pristupa fioci sa tegićima nalazi se takođe s donje strane miša i na prvi pogled deluje kao jedna od stopa. Softver za podešavanje, koji se instalira sa priloženog CD-a (na sajtu proizvođača postoji samo uputstvo), podeljen je u tri prozora, u kojima možete podešavati profil i funkcije tastera, snimati makroe i menjati vrednosti rezolucije senzora.

Revoltecov miš se pri upotrebi pokazao očekivano dobro, a kada su performanse u pitanju, zaključak je da ne zaostaje za poznatijom konkurencijom. Kada je pak kvalitet izrade u pitanju, FightMouse Elite ipak zaostaje za etabliranim proizvođačima.

 
Pored pomenutog modela, na testu smo imali i nešto stariji „borbeni miš” FightMouse Pro. Pakovanje je nešto manjih dimenzija, ali se u njemu našlo sasvim dovoljno mesta za miš i tegiće, koji su kod ovog modela nešto drugačiji. Miš je takođe ergonomskog oblika, prilagođenog desnorukim korisnicima, a način smeštanja tegića neodoljivo podseća na Logitechove MX miševe. Izrađen je od sjajne plastike sa gumenim osloncima za prste sa obe strane miša. Gornja površina ima efekat karbonskih vlakana, što daje ovom mišu specifičan izgled (kada ne držite šaku na njemu, prim. aut.). Kako se radi o nešto starijem modelu, maksimalna rezolucija senzora iznosi 3200 tpi, što je i dalje više nego dovoljno većini korisnika. Pored standardna tri tastera, FightMouse Pro poseduje bočne tastere, kao i taster za promenu rezolucije i taster za promenu profila, koji su grupisani iza scroll točkića. Točkić poseduje tilt funkciju kao i na „jačem” modelu, ali se ovo mogućnost mora aktivirati posebnim softverom sa priloženog CD-a (odvojen je od drajvera). Softver je sličan modelu Elite, s tim što su opcije nešto siromašnije s obzirom na manji broj tastera, nižu rezoluciju, kao i manji broj profila koje možete podešavati(3). Rezoluciju je moguće menjati u četiri koraka, a trenutnu vrednost moći ćete da „vidite” promenom osvetljenja scrolla. Kako poseduje samo jedan taster za promenu rezolucije, ukoliko želite da se vratite na prethodnu vrednost, moraćete da prođete kroz ostale, što je, doduše, boljka mnogih (uglavnom starijih) miševa drugih proizvođača. Iako nema keramičke klizače kao model Elite, FightMouse Pro se takođe pokazao sasvim zadovoljavajuće kako u svakodnevnoj upotrebi tako i u višečasovnom igranju.

Na testu smo imali i dva „obična” miša oznaka W104 i W105. Opisaćemo ih zajedno, koncentrišući se na razlike pošto se radi o veoma sličnim modelima. U pitanju su miševi interesantnih dimenzija. Naime, manji su od prosečnog miša, o igračkim glodarima da i ne govorimo, ali su veći od uobičajenog notebook miša, čija je jedina svrha da štedi prostor. Rekli bismo da će najviše odgovarati osobama sa manjom šakom ili deci, te korisnicima kojima je potreban manji miš, ali i dalje dovoljno veliki da mogu da se njime služe bez zamora. Oba miša sadrže laserski senzor maksimalne rezolucije 1600 tpi, koja se može prepoloviti pritiskom na taster ’DPI’, lociran iza scroll točkića. Nikakav drajver nije potreban za promenu rezolucije, koja se odvija momentalno. Oba miša sadrže i tastere ’4’ i ’5’ na uobičajenom mestu ispod palca. W104 je nešto konkretniji zbog boljeg scrolla i bočnih oslonaca od gume. Oba miša veoma dobro i precizno rade, i lagano klize na nestandardno velikim stopama za miševe nižeg cenovnog ranga.

 
Revoltec je ponudio zanimljive modele solidnog kvaliteta, međutim, nemački proizvođač, rekli bismo, previše ambiciozno ceni svoje modele. Najjeftiniji je W105, koji košta oko 1300 dinara, i za tu cenu možemo reći da je opravdana. Međutim, ostali miševi na testu, i pored dobrog utiska koji ostavljaju, koštaju više nego što treba. W104 je jedva nešto bolji miš od modela W105, ali za njega treba da izdvojite 2000 dinara. Gejmerski modeli FightMouse Elite i Pro FightMouse su dobri miševi sa nekim specifikacijama koje odgovaraju skupljim modelima, ali zbog cene od 4300, odnosno 5000 dinara ne nalaze se baš na idealnom mestu. Za ovaj novac možete kupiti isprobane modele, koji vam nude sigurnost poznatog imena i dokazanog kvaliteta.

Danilo LUKINOVIĆ

 
AMD Radeon HD 7750 i HD 7770
AMD Radeon HD 7950 3GB GDDR5
HP Pavilion dm1-4000en
Toshiba Portege Z830-10H
Intel Ivy Bridge
BenQ G2750
Jabra Drive i Freeway
Ednet HD Web Cam 2.0M 720p
Samsung Navibot SR8855
Asus P1
Revoltec Combo Cube
Bitfenix Colossus i Corsair Graphite 600T
Samsung NX200
Revoltec FightMouse Elite, FightMouse Pro, W104 i W105
Šta mislite o ovom tekstu?
Tenda W322U V2.0 i W306R

Revoltec FightMouse Elite
Senzor:
laserski, maksimalna rezolucija 5040 tpi
Broj tastera:
9 + klackalica za promenu rezolucije, scroll točkić
Ostalo:
mogućnost dodeljivanja funkcija tasterima, mogućnost snimanja makroa, izmenjivi oslonac za mali prst, sistem promene težine, USB veza

Revoltec FightMouse Pro
Senzor:
laserski maksimalne rezolucije 3200 tpi
Broj tastera:
7, scroll točkić
Ostalo:
mogućnost dodeljivanja funkcija tasterima, mogućnost snimanja makroa, sistem promene težine, USB veza

Revoltec W104
Senzor:
laserski maksimalne rezolucije 1600 tpi
Broj tastera:
5 + taster za promenu rezolucije, scroll točkić

Revoltec W105
Senzor:
laserski maksimalne rezolucije 1600 tpi
Broj tastera:
5 + taster za promenu rezolucije, scroll točkić
Proizvođač:
Revoltec
Kontakt:
Desk
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera