TEST DRIVE<>
102010<><>

Libretto PER3052B, PER3162B i PER5062B

E-čitači i kod nas

Dok Amerikanci biraju između mnogo modela, razmišljaju o tome da li će njihov budući e-čitač moći da menja veličinu fonta PDF fajla, da li su margine preširoke, kao i o tome da li će moći da nabave futrolu na tufne za dotični model, čitaoci sa našeg podneblja doskora su imali samo dva izbora. Prvi je bio kupovina Sony ili Nook modela dostupnih u inostranim maloprodajama koje bi prošvercovao daleki rođak, a drugi je podrazumevao upuštanje u carinsko-špeditersku avanturu kupovinom Kindlea, o čemu smo pisali u prošlom broju. Više od četiri godine nakon što je Sony svojim modelom PRS-500 popularizovao elektronske čitače knjiga, dočekali smo uređaje ove namene i na našem tržištu. Brend Prestigio, koji je kod nas poznat po solidnim računarskim periferijama, iznenadio nas je sa čak tri modela koji čine seriju Libretto.

Prestigio Libretto PER3052B
Prestigio Libretto PER3052B 
Iza pomalo komplikovanog naziva PER3052B krije se najmanji uređaj na testu sa ekranom dijagonale 5 inča. Nažalost, radi se o kolor TFT displeju rezolucije 800 x 480 tpi, a o manama takvog tipa ekrana kod dužeg čitanja teksta već smo pisali (ukratko – za razliku od epapira, TFT ekrani svetle, što izaziva dodatno naprezanje očiju). Ispod displeja nalaze se tasteri za navigaciju, dok promenu strane vrše tasteri smešteni sa obe strane displeja, pristupačni i desnorukim i levorukim korisnicima. Ujedno, oni su i prva zamerka ovom modelu jer su previše tvrdi. Kako se težilo tome da uređaj bude što tanji, zaštitna plastika preko displeja pribijena je uz njega i korišćenje tastera za promenu strane dovodi do ugibanja ploče ispod njih, pa se na uglovima ekrana dobija efekat poput onog kada prstom blago pritisnete TFT monitor. Iako ovo ne predstavlja problem u radu, ipak ostavlja utisak pomalo nedovršenog proizvoda kada u obzir uzmemo to da je plastika sasvim solidnog kvaliteta. Na dnu uređaja, pored micro-USB konektora za komunikaciju sa računarom, zatičemo i slot za SD kartice, čime je omogućeno proširivanje ugrađene memorije kapaciteta 2 GB. Pored ugrađenog zvučnika, za reprodukciju audio sadržaja moguće je iskoristiti i 3,5 mm audio izlaz za slušalice. Osim reprodukcije, moguće je snimati beleške pomoću integrisanog mikrofona. Funkcija čitanja knjiga je solidno odrađena, uz podršku za većinu slobodnih formata, ali čitanje na TFT ekranu nakon korišćenja e-inka je poput prelaska iz kožne fotelje na drvenu hoklicu. Lošiji vidni uglovi i treperenje pozadinskog osvetljenja ubrzo dovode do zamora, pa iako opcije za smanjenje jačine osvetljenja i povećanje kontrasta donekle popravljaju situaciju, izdržati višečasovno čitanje na ovom uređaju pravi je poduhvat.

Kod reprodukcije multimedijalnog sadržaja ovaj model pokazao se u svom punom sjaju. Pored standardne podrške za MP3 i WMA kompresovani zvuk, moguća je i reprodukcija fajlova snimljenih u FLAC kodeku, čime ni mnogi namenski MP3 plejeri ne mogu da se pohvale. Da se kolor TFT ekran nije našao na ovom modelu samo zbog niže cene u odnosu na e-ink potvrđuje sasvim solidan video plejer, koji može da reprodukuje AVI i MP4 fajlove, a ima i mogućnost prikaza titlova, doduše bez podrške za latinične karaktere. Baterija kapaciteta 1800 mAh deklarisana je na pet sati reprodukcije video zapisa, što je sasvim dovoljno za gledanje dva filma prosečne dužine i nekoliko sati slušanja muzike.

Prestigio Libretto PER3162B
Prestigio Libretto PER3162B 
U drugom predstavniku serije Libretto, modelu PER3162B, za razliku od manjeg modela, nalazi se e-ink displej dijagonale 6”, rezolucije 800 x 600 tpi. Na naše iznenađenje, upotrebljena je starija generacija e-ink ekrana koja prikazuje osam nijansi sive boje, dok većina čitača novijeg datuma može da prikaže njih 16. Opet, kako reprodukcija fotografija svakako nije primarna funkcija ovog uređaja, to se ne može smatrati nekom većom manom. Ekran poseduje i senzor pokreta, tako da uređaj automatski rotira tekst prikazan na ekranu. Poput manjeg modela, u dnu se nalaze navigacioni tasteri, dok je taster za menjanje strana pozicioniran prilično nezgodno, u donjem desnom uglu uređaja. Pored nepristupačnosti za levoruke korisnike, ne pomaže ni to što nedostaje opis funkcije iznad tastera, pa je potrebno malo igranja sa uređajem kako bi se shvatilo da taster za promenu strane ima dvojaku funkciju. Pritiskanje njegovog gornjeg dela vraća stranu unazad, a pritiskanje donjeg lista unapred. Sami tasteri, iako bi možda mogli da budu malo veći, normalnog su hoda, mekani i udobni za korišćenje. Micro-USB konektor, 3,5 mm izlaz za slušalice, kao i microSD slot za kartice našli su svoje mesto i na ovom modelu, ali ugrađeni zvučnik i mikrofon ovde ne postoje. Ekran nas je iznenadio, jer je kontrast koji pruža za nijansu iznad onog kod modela Kindle 2, ali ipak ispod ekrana ugrađenih u novi Kindle DX (što možete primetiti poređenjem makroa).

Prestigio Libretto PER3162B - makro ekrana
Prestigio Libretto PER3162B - makro ekrana
Podrška za široki spektar tekstualnih formata svakako je veliki plus, ali je implementacija mogla biti bolja. Tekstu dokumenta snimljenog u PDF formatu nije moguće menjati veličinu karaktera. To ipak nećemo uzeti kao manu, jer, osim Nook i novih modela Sony Reader, nijedan drugi proizvođač ne može da se pohvali tom funkcijom, a čak ni na pomenutim modelima to ne funkcioniše na svakom fajlu. Ono što jeste zamerka tiče se formatiranja teksta. Bez obzira na to da li se radi o Epubu ili običnom RFT dokumentu, PER3162B radi krajnje čudan prelom teksta, pa se dešava da u jednom redu budu samo dve-tri reči jedne rečenice dok je ostatak reda bespotrebno prazan. Ovaj problem pojavljuje se nezavisno od odabrane veličine prikaza slova. Font kojim se vrši prikaz teksta za naš ukus je previše uzak i oštar, ali to nema uticaja na čitljivost već samo na subjektivni osećaj lepote prikazanog teksta. Odziv ekrana dovoljno je komforan za neometano čitanje, a za okretanje strane čeka se 1,2 sekunde. Audio reprodukcija vrlo je dobro odrađena, pa je i ovde prisutna podrška za FLAC, dok plejer pored osnovnih funkcija sadrži i ekvilajzer. Muziku je moguće puštati i u toku čitanja knjige, osim ako se ne radi o PDF dokumentu, kada se plejer gasi. Baterija je deklarisana na 4000 okretanja strana, što je nešto manje od konkurencije, dok pri reprodukciji muzike ovaj model može da izdrži do 20 sati.

Prestigio Libretto PER5062B
Prestigio Libretto PER5062B 
Za kraj ćemo predstaviti model koji će sredinom oktobra dopuniti seriju Libretto na našem tržištu, a koji će imati oznaku PER5062B. Kao i prethodni model, u pitanju je e-ink ekran veličine 6”, rezolucije 800 x 600 piksela sa senzorom pokreta. Stvari koje ovaj model čine interesantnim jesu ekran osetljiv na dodir, ugrađeni Wi-Fi mrežni adapter i činjenica da ekran ne proizvodi kompanija E-ink, već njihov kalifornijski konkurent SiPix. On je delom u vlasništvu AU Optronicsa, jednog od giganata u proizvodnji TFT ekrana, čiji se paneli ugrađuju u monitore raznih brendova poput Acera, BenQ-a, Samsunga i mnogih drugih, što će svakako učiniti situaciju interesantnom jer su do sada jedino E-ink ekrani korišćeni u komercijalno uspešnim čitačima. MicroSD slot, micro-USB konektor, kao i 3,5 mm izlaz za slušalice našli su svoje mesto i na ovom modelu, a takođe je prisutan i zvučnik u leđima aparata. Navigacioni tasteri smešteni su ispod ekrana, ali su prilično sitni i vrlo su mekog hoda, što u kombinaciji sa e-ink displejom, kome je potrebno vreme da osveži stranu, često dovodi do pitanja da li smo uopšte pritisli taster ili ne. Mnogi će se zapitati zašto uopšte koristiti tastere kada postoji ekran osetljiv na dodir, ali ako držite čitač jednom rukom, prilično je nezgodno prevlačiti prstom preko ekrana.

Prestigio Libretto PER5062B - makro ekrana
Prestigio Libretto PER5062B - makro ekrana
Iako je pozadina ekrana nešto belja nego kod modela Kindle 2, slova su svetlija, pa je ukupan kontrast nešto lošiji na modelu Prestigio. To ćemo pripisati sloju koji je osetljiv na dodir i koji se nalazi preko displeja. Kada je odziv u pitanju, potrebno je 1,9 sekundi za promenu strane, pa je ukupni osećaj korišćenja ovog modela nešto tromiji u odnosu na prethodni. Takođe, imali smo problema sa reprodukcijom Epub formata. Uređaj je počeo da usporava nakon pročitanih 200 strana knjige, tako da smo u jednom trenutku čekali čitavih 20 sekundi na promenu strane. Problem je verovatno softverske prirode, a mi se nadamo da će biti ispravljen kada se finalna verzija proizvoda pojavi u maloprodaji, jer smo mi na testu imali uzorak. Funkcija koja nam se naročito dopala jeste mogućnost razvlačenja stranice preko celog ekrana. Ona eliminiše margine, statusnu liniju i bukvalno ispunjava svaki bespotrebno prazan milimetar tekstom, što je jako korisno kod PDF dokumenata. Kindle je kod PDF-a imao margine od gotovo 5 mm, što je na ekranu ove veličine više nego primetno.

Sva tri modela na testu moguće je puniti preko USB kabla za povezivanje sa računarom koji se nalazi u pakovanju, a dobija se i adapter za zidnu utičnicu. Uz sve modele dolazi ista dodatna oprema, koju čine futrola i slušalice. Futrola je izrađena od takozvane eko kože i iako solidno štiti uređaj, ruke se ipak znoje nakon dužeg korišćenja. Slušalice su veoma lošeg kvaliteta i apsolutno nisu dostojne sasvim pristojnog audio izlaza ovih uređaja.

Ako posmatramo sva tri modela, PER3052B koji košta 100 evra svakako zvuči primamljivo kao čitač elektronskih knjiga. Međutim, kako je njegov ekran nepogodan za ono čemu je zapravo namenjen, odlične audio/video mogućnosti uz malo čitanja pre ga čine idealnim uređajem za putovanja, odnosno dobrim PMP uređajem. PER3162B ima sve ono što jednom čitaču treba – solidan kontrast, brz odziv, jednostavan meni i dobar kvalitet izrade, pa bi jedina zamerka bila cena koja iznosi 200 evra. PER3162B zahvaljujući Wi-Fi podršci i ekranu osetljivom na dodir nudi veću funkcionalnost, ali po cenu nešto nižeg kontrasta i brzine odziva. Cena modela PER3162B kada se bude pojavio trebalo bi da bude oko 250 evra, što opet dovodi u pitanje isplativost njegove kupovine u odnosu na naručivanje jeftinijih čitača iz inostranstva. Nadamo se tome da ćemo na domaćem tržištu uskoro videti konkurenciju modelima Prestigio. Do tada, uz dve godine garancije i dostupnost sada i odmah, ljubitelji knjiga svakako će moći da odaberu model za sebe.

Mario PAVIĆEVIĆ

 
Palit GeForce GTS 450 1GB GDDR5
Gigabyte GV-N460OC-1GI, Gainward GeForce GTX 460 1024MB „GS”
Asus NX90Jq
Toshiba Qosmio F60-127
Asus EeeKeyboard PC EK1542
Apple iMac 27”
NZXT Lexa S, Hades, Tempest EVO
Libretto PER3052B, PER3162B i PER5062B
Šta mislite o ovom tekstu?
Roccat Arvo
Intex Supercap IT-CAP4VA
Riello UPS Premium PRO PRP 220ER
Logitech Wireless Desktop MK 710
Canyon CNR-WCAM420 i CNR-WCAM820
Canon PowerShot SX210 IS
Elecom Speaker System 13700 i 13701

Prestigio PER3052B
Displej:
5” TFT, 800 x 480
Ostalo:
15 x 10,4 x 1 cm, TXT, PDF, HTML, FB2, EPUB, PDB, MP3, WMA, WAV, FLAC, AVI, VOB, MP4, MPG, FLV, DAT, SD card slot

Prestigio PER3162B
Displej:
6” e-ink, 800 x 600, osam nijansi sive
Ostalo:
17 x 12 x 0,9 cm, TXT, RTF, PDF, HTML, FB2, EPUB, LRC, PDB, WTXT, MP3, WMA, WAV, FLAC, AAC, OGG, MicroSD card slot

Prestigio PER5062B
Displej:
6” e-ink, 800 x 600, 16 nijansi sive, osetljiv na dodir
Ostalo:
17 x 12,4 x 0,88 cm, TXT, RTF, PDF, HTML, FB2, EPUB, PDB, MP3, WMA, WAV, FLAC, MicroSD card slot
Proizvođač:
Prestigio
Kontakt:
Asbis Srbija
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera