TEST DRIVE<>
102010<><>

NZXT Lexa S, Hades, Tempest EVO

Sledeća kućišta

NZXT Lexa S
NZXT Lexa S
Ffirma NZXT je relativno mlada firma koja se bavi proizvodnjom periferija i kućišta namenjenih igračima. Svojom agresivnom cenovnom politikom i marketingom pokušava da stane na crtu mnogo većim i popularnijim proizvođačima. Tri modela koja smo ovoga puta odabrali pripadaju seriji Crafted, koja predstavlja vrhunac ponude ove firme.

Lexa S je unapređena verzija modela Lexa i spada u jeftinije modele serije Crafted. Kućište je izrađeno od kvalitetnog lima, a vrata koja prekrivaju prednju masku su plastična. Insistiranje na potpunom „crnilu” uočljivo je i na levoj providnoj stranici, gde je čak i pleksiglas delimično zatamnjen. Rashladne mogućnosti su prosečne i sastoje se od po jednog 12 cm ventilatora s prednje, bočne i zadnje strane, koji su već instalirani, i dva 14 cm ventilatora na vrhu kućišta, od kojih se samo jedan isporučuje uz kućište, što je prva zamerka koju imamo na ovaj model. Predviđena je i ugradnja duplog radijatora vrhu kućišta u slučaju da korisnik želi da instalira vodeno hlađenje. Otvori za provlačenje creva nalaze se sa zadnje strane i postavljeni su na samom vrhu, što je vrlo loše rešenje, jer ugradnjom radijatora sa unutrašnje strane upotreba otvora biva onemogućena, tako da je korisnik onemogućen da bira gde će postaviti radijator umesto da može da koristi i unutrašnju i spoljnu montažu. Takođe, kod upotrebe vazdušnog hlađenja može doći do problema ukoliko se koristi neki veći kuler, jer je rastojanje između matične ploče i vrha kućišta prilično malo, pa ventilator(i) na vrhu mogu da onemoguće montažu. Ostatak unutrašnjosti dobro je rešen sa nekoliko otvora za provlačenje kablova obloženih gumom i otvorom ispod ležišta za procesor za lakšu montažu kulera. Ipak, prostor iza nosača matične ploče suviše je mali za smeštaj svih kablova, naročito onog koji povezuje napajanje i ploču. Kućište raspolaže sa šest mesta za hard diskove, koji se montiraju poprečno, i četiri mesta za optičke uređaje, koji su sakriveni iza prednjih vrata koja se otvaraju isključivo u desnu stranu. Sve uređaje moguće je montirati bez upotrebe šrafova uz isporučene nosače. Vrata sakrivaju još i tastere ’Power’ i ’Reset’, kao i dva potenciometra za regulaciju brzine ventilatora, od kojih svaki može paralelno da kontroliše po dva ventilatora. Kućište poseduje i filtere za prašinu ispred prednjeg i ventilatora u napajanju, koje se montira na donjoj strani. Od spoljnih konektora tu su dva USB, jedan e-SATA, kao i audio konektori smešteni na prednjem delu leve strane, a za svetlosne efekte u plavičastoj nijansi upotrebljene su LED, koje prožimaju prednju masku, kao i bočni ventilator. Iako nije bez mana, za 70 evra koliko košta Lexa S predstavlja solidan izbor.

NZXT Hades
NZXT Hades
Hades je model namenjen korisnicima kojima je hlađenje na prvom mestu. Čak dva ventilatora prečnika 20 cm zadužena su za uvlačenje svežeg vazduha u kućište, od kojih se jedan nalazi na prednjoj, a drugi na bočnoj strani. Kao i kod prethodnog modela, ventilator od 12 cm smešten je na zadnjoj, a jedan od 14 cm na gornjoj strani, uz mogućnost dodavanja još jednog takvog do njega, koji se ni u ovom slučaju ne isporučuje uz kućište. Ugradnja duplog radijatora moguća je i ovde, s tim što su otvori za provlačenje creva smešteni niže na zadnjoj strani, tako da je dodavanje drugog radijatora sa spoljne strane znatno olakšano. Iako je kod ovog modela prostor između vrha kućišta i matične ploče nešto veći, upotreba većih kulera onemogućena je velikim bočnim ventilatorom, tako da je potrebno obratiti pažnju prilikom izbora modela ili se odreći bočnog ventilatora. Cable management je isti kao kod prethodnog modela, s tim što je prostor između nosača ploče i bočne stranice veći, pa je sakrivanje ATX kabla nesmetano, ali zato nosač hard diskova nije zarotiran za 90 stepeni, pa je time skrivanje kablova koji povezuju hard diskove donekle otežano. U Hades je moguće smestiti pet hard diskova i četiri optička uređaja koja su sakrivena iza masivnih vrata koja se takođe otvaraju isključivo u desnu stranu i sakrivaju tastere ’Power’ i ’Reset’. Kontrola brzine ventilatora viđena kod modela Lexa S primenjena je i ovde, s tim što Hades raspolaže i sa tri temperaturne sonde, koje se postavljaju na uređaje po želji, a čije se vrednosti očitavaju na displeju koji je postavljen na vratima. Postavka prednjih konektora je identična, s tim što se nalaze na vrhu kućišta. Svetlosni efekti su crvene boje i svode se na LED ugrađene u prednji ventilator i temperaturni displej. Jedini filter za prašinu nalazi se ispod napajanja, dok su veliki ventilatori ostali bez njih, tako da ovo može da bude još jedan problem kada se u obzir uzme njihov kapacitet. Hades košta 75 evra, ali budući vlasnici morali bi da povedu računa o izboru kulera za procesor.

NZXT Tempest EVO
NZXT Tempest EVO 
Tempest EVO je naslednik modela Tempest i predstavlja njegovu poboljšanu verziju. Ujedno je najbolji i najskuplji model na ovom testu. Dva ventilatora od 12 cm sa filterima za prašinu s prednje strane, jedan sa zadnje, kao i dva ventilatora od 14 cm na vrhu kućišta obezbeđuju dobru provetrenost. Model koji smo mi testirali nema providnu bočnu stranicu i bočni ventilator, ali postoji i takva verzija kućišta. Prednja maska sastoji se od devet mesta za 5,25-inčne uređaje, tako da je raspored optike i hard diskova potpuno ostavljen korisniku. Hard diskovi se smeštaju u posebne kaveze kojih ima dva, a u svaki je moguće smestiti po četiri hard diska. Ugradnja duplog radijatora i ovde je omogućena na isti način kao kod prethodnog modela, uz mogućnost nesmetanog dodavanja i spoljašnjeg radijatora, dok je cable management još bolje rešen, sa više otvora za provlačenje kablova. Ugradnja velikih kulera kod ovog modela nije problematična, jer ima sasvim dovoljno mesta za sve trenutno postojeće modele. Prednji panel sa konektorima takođe je identičan, a smešten je na vrhu kućišta pored tastera ’Power’ i ’Reset’. Kontrola ventilatora i temperaturna očitavanja su izostala kod ovog modela, ali pošto su kod prethodnih ona bila na rudimentarnom nivou, to nećemo svrstati u mane. Svetlosni efekti izvedeni su putem plavo-ljubičastih LED ugrađenih u prednje ventilatore i obe prednje ivice. Iako je znatno skuplji od ostala dva modela (100 evra), Tempest EVO zapravo pruža mnogo više bez ikakvih ograničenja po pitanju funkcionalnosti, pa samim tim i zaslužuje našu preporuku.

Vladimir TRAJKOVIĆ

 
Palit GeForce GTS 450 1GB GDDR5
Gigabyte GV-N460OC-1GI, Gainward GeForce GTX 460 1024MB „GS”
Asus NX90Jq
Toshiba Qosmio F60-127
Asus EeeKeyboard PC EK1542
Apple iMac 27”
NZXT Lexa S, Hades, Tempest EVO
Šta mislite o ovom tekstu?
Libretto PER3052B, PER3162B i PER5062B
Roccat Arvo
Intex Supercap IT-CAP4VA
Riello UPS Premium PRO PRP 220ER
Logitech Wireless Desktop MK 710
Canyon CNR-WCAM420 i CNR-WCAM820
Canon PowerShot SX210 IS
Elecom Speaker System 13700 i 13701

Lexa S
Broj slotova:
4 x 5,25”, 1 x 3,5” spoljašnji + 6 x 3,5” HDD
Ostalo:
audio konektori, 2 x USB, 1 x e-SATA, ventilatori 3 x 12 cm + 1 x 14 cm + (opciono) 1 x 14 cm, filteri za prašinu, kontroler za četiri ventilatora
Proizvođač:
NZXT
Kontakt:
Alti

Hades
Broj slotova:
4 x 5,25”, 5 x 3,5” HDD
Ostalo:
audio konektori, 2 x USB, 1 e-SATA, ventilatori 2 x 20 cm + 1 x 12 cm + 1 x 14 + (opciono) 1 x 14 cm, kontroler za četiri ventilatora
Proizvođač:
NZXT
Kontakt:
Alti

Tempest EVO
Broj slotova:
9 x 5,25”, 8 x 3,5” HDD
Ostalo:
audio konektori, 2 x USB, 1 x e-SATA, ventilatori 3 x 12 cm + 2 x 14 cm, filteri za prašinu
Proizvođač:
NZXT
Kontakt:
Alti
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera