TEST DRIVE<>
072009<><>

Planon DocuPen RC810

Skeniranje u pokretu

Planon DocuPen RC810
Planon DocuPen RC810
Skeneri su uređaji koji služe za digitalizovanje fotografija, crteža i transparentnih medija (npr. negativa, dijapozitiva itd.), a skeniranje je postupak kojim se slika (dokument) pretvara u oblik pogodan za prenos, dalju obradu i čuvanje u elektronskom formatu. Poslednjih nekoliko godina ovi uređaji se najviše kupuju za potrebe digitalizovanja starih fotografija, mada su njihove primene nesumnjivo mnogo veće. Glavni razlog za usko specijalizovanje skenera leži u činjenici da su cene multifunkcijskih mašina iz godine u godinu sve povoljnije, te da skeneri implementirani u okviru njih zadovoljavaju većinu potreba za digitalizovanjem drugih vrsta dokumenata. Međutim, tu se postavlja jedno drugo pitanje – da li takve uređaje možete fizički poneti sa sobom? Odgovor je, naravno, negativan, a za takozvano „skeniranje u pokretu” koristimo ručne skenere, koji su u proteklom periodu doživeli pravu malu revoluciju i dobili tako moćne karakteristike da s ponosom mogu da stanu rame uz rame sa najboljim desktop foto-rešenjima. Jedan takav skener bio je gost naše redakcije i ono što nas je oduševilo kod njega upravo su dobre performanse i lakoća rukovanja. Ipak, pre nego što počnemo priču o njemu, podsetićemo se kakve sve vrste skenera postoje.

Prema osnovnoj podeli, postoje tri vrste skenera: ručni, desktop i rotacioni. Ručni se proizvode u nekoliko oblika: mali skeneri slični olovci za skeniranje slika, tekstova ili barkodova i uređaji malo veći od miša. Ono što je bitno kod ovih skenera jeste svakako mobilnost, zbog koje su i popularni kod poslovnih ljudi. Postoje crno-beli i u boji, skromnih su rezolucija i obično imaju najviše osam do 12 bita po boji. Ručni skeneri danas se najviše koriste kao čitači tekstualnih i grafičkih otisaka, ali i barkodova, što im je omogućilo primenu u najrazličitijim prodajnim okruženjima. Važno je napomenuti to da se u poslednje vreme pojavljuju i ručni skeneri specijalizovani za skeniranje fotografija, koji bi u budućnosti mogli opasno da potisnu flatbed skenere. Desktop skeneri još slove za najpopularnije, prvenstveno zbog činjenice da nude dobre radne performanse po relativno povoljnim cenama. Danas postoji više vrsta desktop skenera, od kojih su najtraženiji modeli koji nude i mogućnost skeniranja transparentnog materijala (foto-filmovi, recimo). Za ove skenere specifično je to da sa donje strane imaju staklenu podlogu na koju se stavlja dokument koji se skenira. Kao izvor svetlosti koriste se različite vrste lampi, a one poseduju poseban elektronski sklop koji dovodi rezultujuću svetlost do foto-osetljivih elemenata. Uglavnom podržavaju A4 format, ali postoje i A3 modeli. Rezolucije ovih skenera su dosta velike i najčešće operišu sa 24 bita po boji, što ih čini najboljim za skeniranje svih vrsta dokumenata. Za rotacione skenere važi pravilo da su izuzetno skupi, i to ne bez razloga. Oni koriste najsofisticiraniju elektroniku zbog čega i nude najbolje radne performanse. Operišu izuzetno visokim rezolucijama, što ih čini nezamenjivim oruđem za digitalizovanje retkih dokumenata i fotografija. Kod njih se dokument lepi na providni šuplji valjak (bubanj) koji se rotira, a svetlost koja padne na dokument u fazi okretanja omogućava senzorima da veoma verno reprodukuju svaki pigment. Na rotacionim skenerima mogu se skenirati samo savitljivi dokumenti.

Nakon kratkog podsećanja na podelu skenera, došlo je vreme da se pozabavimo jednim neobičnim i veoma interesantnim ručnim skenerom kompanije Planon, koja spada među vodeće lidere u oblasti dizajniranja i izrade ovih napravica. Konkretno, radi se o modelu DocuPen RC810, koji je ove godine proglašen za jedan od najboljih u svojoj klasi. Skener dolazi u lepo dizajniranom pakovanju izrađenom od mat kartona. Sadržajno gledano, paket je veoma bogat i čine ga sam skener, USB kabl, punjač za auto, kožna futrola za čuvanje uređaja, instalacioni disk i nekoliko kratkih brošurica o proizvodu.

Posmatrajući vizuelno DocuPen RC810, prvo pitanje koje ćete sebi postaviti glasi: „Da li je ovo zaista skener ili samo neka malo veća olovka?” Takva je bar bila naša reakcija, sve dok nismo ugledali poznate nam delove skenera (lampa, senzori...) i kontrolni panel, koji je za jedan uređaj ovakvog koncepta savršeno rešen, ali o njemu će nešto više reči biti kasnije. Ono što nas je apsolutno razočaralo kod testiranog primerka jeste kvalitet izrade, naročito završna obrada. Naša glavna primedba vezana je za izbor plastike i sklapanje delova. Pod rukom plastika krcka, čak se i blago savija, što je za proizvod u cenovnom rangu od skoro 300 evra prosto nedopustivo. Dalje, na svim bitnim spojevima uočava se loše odsecanje (komadići plastike bukvalno vire), a u kasnijem procesu spajanja brušenje spojnih delova gotovo da uopšte nije ni urađeno. S druge strane, plastika nije sklona skupljanju prljavštine i otisaka prstiju, iako je uglačana do veoma visokog sjaja. Štaviše, autor ovog teksta ima problema sa znojenjem ruku, ali tokom druženja sa DocuPenom ni jednog jedinog momenta njegova šaka nije bila orošena znojem.

Planon DocuPen RC810
Planon DocuPen RC810
Celom donjom površinom skenera dominiraju lampa, senzori i točkići pomoću kojih se vrši kretanje. Kada kažemo „kretanje”, ne mislimo da se DocuPen pomera „motorizovano”, već je neophodno da se rukom vodi po dokumentu. Na prvu loptu ovo nam se učinilo gotovo neizvodljivim, jer je mala verovatnoća da neko rukom održi istu početnu brzinu. Međutim, nakon malo dužeg druženja sa proizvodom, uvideli smo da je ova stavka relativna. U principu, korisnik preko željenog dokumenta treba da prođe u rasponu od četiri do osam sekundi kako bi se željeni otisak uopšte digitalizovao, mada to vreme može da bude i duže. Posebno napominjemo to da dužina skeniranja van pomenutog vremena nije od značaja za kvalitet skena u ovom slučaju, već je isključivo vezana za operativnu rezoluciju (100 do 400 tpi). Dubina skeniranja fiksirana je na 24 bita za kolorni, odnosno 12 bita za crno-beli spektar, što je više nego dovoljno čak i za skeniranje fotografija.

Kvalitet dobijenih skenova mnogo varira u zavisnosti od toga šta se skenira. Kod tekstualnih i grafičkih podloga DocuPen RC810 se pokazao u pravom svetlu i na dobijenim skenovima nismo uočili nikakve tragove deformacija i izobličenja strukture. Reprodukcija boja je na visokom nivou, a isto važi i za gray paletu. Situacija je drugačija kada govorimo o fotografijama. Mala rezolucija očito uzima svoj danak, te skenovi fotografija izgledaju mnogo lošije od onih koje dobijamo upotrebom desktop modela. Na pojedinim foto-skenovima uočili smo čak i blaga zamućenja karakteristična za skenere od pre desetak godina.

Kontrolni panel, sastavljen od osam LED indikatora i nekoliko tastera, ostavili smo za sam kraj priče o skeneru DocuPen RC810. Tasteri za upravljanje uređajem smešteni su po sredini skenera – desni služi za paljenje i gašenje skenera, dok se levim bira režim rada (kolor ili mono) i rezolucija u kojoj će se izvršiti skeniranje. Pored indikatora rezolucije i biranja „bitaže”, postoje još četiri lampice koje signaliziraju o brzini kretanja skenera, stanju memorije i kapacitetu baterije. Ono što još pomalo smeta vezano je za memoriju. Iz Planona su odlučili da podrže isključivo SanDiskove MicroSD kartice, pa ako se odlučite za kupovinu DocuPena, imajte ovo na umu. Doduše, mi smo imali pozitivna iskustva i sa nekoliko Kingston modela, ali tu vrstu eksperimentisanja ipak ne savetujemo zbog mogućnosti eventualnih problema i kasnijeg gubljenja prava na servis. Inače, skener se napaja iz male litijum-jonske baterije koja se puni za svega 50 minuta i obezbeđuje nekoliko dana umerenog rada. Skener sa računarom komunicira preko USB 2.0 veze i kompatibilan je sa svim aktuelnim Win i Mac OS X platformama.

DocuPen RC810 je zanimljiv skener osrednjih performansi koji će zadovoljiti poslovne korisnike čije su potrebe za skeniranjem u pokretu velike. Mali je i vizuelno će nesumnjivo privući veliku pažnju. Šteta je što kvalitet izrade nije zadovoljavajući, ali verujemo u to da će Planon već narednom revizijom ovog rešenja otkloniti pomenuti problem, te ukoliko vam nije hitno, novi model se uskoro očekuje.

Nebojša RAŠKOVIĆ

 
AMD Athlon II X2 250 i Phenom II X2 550 Black Edition
Sapphire Radeon HD 4890 TOXIC 1GB GDDR5
Samsung SyncMaster LD190G, Samsung SyncMaster LD220, Samsung SyncMaster P2050, Samsung SyncMaster P2370, LG Flatron W2253TQ i LG Flatron W2284F
Hewlett-Packard ProBook 4510s
Lithium Mana G
Mega 340, Mega 450, Mega 750
Planon DocuPen RC810
Šta mislite o ovom tekstu?
Apple iPod Shuffle, iPod Nano, iPod Classic i iPod Touch
Verbatim USB Mini, Executive, Business Secure, USB micro 2 GB, 4 GB i 8 GB
Vivanco USB 2.0 to SATA/IDE Adapter
CM Storm Sniper i Scout, Cooler Master Gladiator 600
NZXT Avatar i Omega Weapon Mask
Samsung WB550
Transcend Digital Photo Frame PF810
Logitech Transporter

Rezolucija:
100 do 400 tpi
Ostalo:
neverovatno malih dimenzija, napajanje iz litijum-jonske baterije, masa svega 57 grama
Proizvođač:
Planon
Kontakt:
MFC Mikrokomerc
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera