TEST DRIVE<>
072009<><>

Lithium Mana G

Overklok iz izloga

Lithium Mana G
Lithium Mana G
Litijum, hemijski element sa atomskim brojem 3, odlikuje se, između ostalog, i srebrnastom bojom, malom tvrdoćom, velikom reaktivnošću, kao i činjenicom da predstavlja čvrstu supstancu sa najmanjom gustinom. U svakodnevnom životu litijum možemo pronaći u širokom spektru proizvoda, počev od baterija za elektronske uređaje, pa sve do lekova za mentalna oboljenja.

Međutim, iza imena Lithium, tačnije Lithium OC House, krije se još jedna zanimljivost. Radi se o firmi iz Beograda koja sklapa, overklokuje i prodaje tako sastavljene računare. Osnovni opis možda zvuči suvoparno, ali je u suštini tačan. Ono što ovu firmu čini interesantnom, s druge strane, jeste pažnja koju posvećuje ovom procesu, koji bi trebalo da obezbedi i primat na domaćem tržištu gotovih overklokovanih računara. Pomenuta pažnja obuhvata ne samo izbor najpogodnije opreme za hlađenje i obimno testiranje konfiguracije pre njene predaje kupcu, već i fizičke izmene svih neophodnih delova kako bi se obezbedilo hlađenje ključnih komponenti, a samim tim i stabilnost. Kompanije koje se bave ovim poslom u svetu ne predstavljaju novost, ali ovde su počele da se pojavljuju tek odskora.

Specifikacije
Procesor: Intel Core 2 Duo E8500
Kuler: Thermalright 120 Ultra Extreme + 2 ventilatora od 12 cm
Ploca: Asus P5Q3 Deluxe
Memorija: DDR3 OCZ na 1350 MHz sa latencijama 6-6-6-18, 2 x 2 GB
HDD: 2 x WD 3000HLFS Velociraptor 10.000 rpm (vezani u RAID 0)
Grafika: Asus ENGTX295
Optika: DVD-RW Samsung SH-S223
Kućište: Cooler Master Cosmos S
Zvuk: ADI® AD2000B 8-channel High Definition Audio CODEC
Modem: nema
Ethernet: 2 x Marvel Yukon 1 Gb/s
Softver: nema
Dodatno: Kućište i hladnjak modifikovani radi efikasnijeg hlađenja
Proizvođač: Lithium OC House (www.lithium.rs)
 
Kao primer uspešnosti ove firme, na test smo dobili konfiguraciju pod nazivom Mana G, koja je namenjena gejmerima. Konfiguracija je zasnovana na Asusovoj ploči P5Q3, u koju su „ubodeni” Intelov procesor E8500, dva OCZ-ova DDR3 modula kapaciteta po dva gigabajta, kao i nVidijina grafička kartica GTX 295. Za smeštanje podataka odgovorna su, pre svega, dva WD3000HLFS diska iz serije VelociRaptor vezana u RAID 0, kao i jedan WD6400AAKS, dok se za optičke medije koristi Samsung SH-S203D. Cela konfiguracija smeštena je u Cooler Masterovo kućište Cosmos S.

Hlađenje procesora prepušteno je hladnjaku Thermalright 120 Ultra Extreme, pojačanom sa dve dvanaestice, dok se o strujanju vazduha kroz kućište brine pet ventilatora prečnika 12 cm. Delovi konfiguracije koji su pretrpeli izmene jesu samo kućište i hladnjak procesora. Na desnom panelu kućišta prvo se uočava rešetka uredno izbušenih rupa iza kojih se nazire „osmica”. Skidanjem tog panela otkrili smo da je i na samom limu na koji se montira matična ploča takođe naknadno isečena rupa prečnika 12 cm. Kroz istu rupu vidi se i poslednja modifikacija komponente koja se ogleda u kvadratnoj rupi na montažnom limu (od milošte zvanog „kontra plek”) hladnjaka dimenzija 25 x 25 mm, koja se nalazi ispod samog procesora.

Čemu sve ovo? Očigledno, bušenje rupa i sečenje lima radi postavljanja ventilatora ima veze sa ostvarivanjem boljeg protoka vazduha. Prema rečima zaposlenih u Lithium OC House, ovim modifikacijama ukonjen je džep toplog vazduha koji se formira ispod procesora i koji, prema njihovom mišljenju, predstavlja jedinu manu kako samog kućišta tako i hladnjaka.

Međutim, kako se sve to odražava na same performanse računara? Prvo da vidimo koliko je zapravo mašina „zategnuta”. Grafička kartica nije preterano pojačana i koristi fabričko hlađenje koje joj obezbeđuje temperaturu od oko 75°C pri opterećenju. Memorija je utegnuta na takt sa latencijama 6-6-6-18, dok je takt FSB-a dignut na 1,8 GHz. Najzanimljiviji rezultati, međutim, tiču se procesora. Dvojezgarni Core 2 procesor oznake E8500 deklarisan je na takt od 3,16 GHz. Uz opisani postupak hlađenja, momci iz Lithiuma uspeli su da podignu takt procesora na impresivnih 4,3 GHz. Višečasovno opterećenje konfiguracije programom Prime95 uspelo je da podigne temperaturu procesora na vrednost od oko 56°C, dok je agresivniji IntelBurn Test 1.9 uspeo da ga zagreje i do 65°C, što se, u svakom slučaju, nalazi u bezbednom opsegu temperatura. Ovakav setup računara omogućio je skor 6169 u programu PCMark Vantage, kao i skorove X9372, GPU 9015 i CPU 37549 u programu 3DMark Vantage, što predstavlja zaista dobre rezultate.

Na osnovu svega onoga šta smo imali prilike da vidimo na primeru računara Mana G, stekli smo utisak da zaposleni u Lithium OC House ne samo da svoj posao shvataju veoma ozbiljno, već se u svoje veštine uzdaju toliko da i entuzijaste koji se bave overklokovanjem mašina prozivaju da im „izađu na crtu”.

Bojan ŽIVKOVIĆ

 
AMD Athlon II X2 250 i Phenom II X2 550 Black Edition
Sapphire Radeon HD 4890 TOXIC 1GB GDDR5
Samsung SyncMaster LD190G, Samsung SyncMaster LD220, Samsung SyncMaster P2050, Samsung SyncMaster P2370, LG Flatron W2253TQ i LG Flatron W2284F
Hewlett-Packard ProBook 4510s
Lithium Mana G
Šta mislite o ovom tekstu?
Mega 340, Mega 450, Mega 750
Planon DocuPen RC810
Apple iPod Shuffle, iPod Nano, iPod Classic i iPod Touch
Verbatim USB Mini, Executive, Business Secure, USB micro 2 GB, 4 GB i 8 GB
Vivanco USB 2.0 to SATA/IDE Adapter
CM Storm Sniper i Scout, Cooler Master Gladiator 600
NZXT Avatar i Omega Weapon Mask
Samsung WB550
Transcend Digital Photo Frame PF810
Logitech Transporter
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera